هشدار در خصوص تبلیغات ماهواره‌ای ترک اعتیاد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سلامت

هشدار در خصوص تبلیغات ماهواره‌ای ترک اعتیاد

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
کارشناس مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی: در بسیاری از دارو‌های ترک اعتیاد که در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شود برخلاف ادعایشان به هیچ وجه گیاهی نیست

دکتر محمدرضا قدیرزاده در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: متاسفانه در بسیاری از دارو‌های ترک اعتیاد که در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شود برخلاف ادعایشان به هیچ وجه گیاهی نیست و مقادیر بسیار زیادی مواد اعتیادآور در آن وجود دارد.

کارشناس مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی افزود: یکی از دارو‌هایی که به صورت وسیع در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شود دارو‌های ترک اعتیاد است که شرکتی با عنوان بنیاد حیات پاک که نمی‌دانم مجوز رسمی از مراجع قانونی دارد یا ندارد تبلیغات گسترده‌ای در ۱۰ تا ۱۵ شبکه فارسی زبان ماهواره‌ای انجام می‌دهد.

وی گفت: این شرکت ادعا می‌کند که با ارسال بسته‌ای حاوی شربت و کپسول کاملا گیاهی می‌تواند موجب ترک اعتیاد افراد شود و ما بر همین اساس دارو‌های ارسالی این بنیاد را در آزمایشگاه سازمان پزشکی قانونی آزمایش کردیم و با وجودی که در تبلیغات ادعا می‌شد دارو‌ها صددرصد گیاهی و بدون عوارض است متاسفانه داروی متادون را در محتویات شربت و کپسول مشاهده کردیم.

قدیرزاده با اشاره به اینکه داروی متادون باید با تجویز پزشک متبحر تجویز شود، افزود: این دارو را برای هر گونه اعتیادی تجویز نمی‌کنند، اما هر معتادی که با این شرکت تماس بگیرد ادعا می‌کنند که با همین دارو هر نوع اعتیادی قابل درمان است.

مدیرکل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی گفت: پیش از این هم در برخی شبکه‌های ماهواره‌ای شاهد تبلیغ دارو‌های دیگر ترک اعتیاد با نام سناتور بودیم و دارو‌هایی دیگر مانند بست، آلفا و بتا نیز تبلیغ می‌شد که وقتی آن‌ها را در آزمایشگاه آنالیز کردیم با وجود اینکه ادعا می‌کردند صددرصد گیاهی است، اما بیشتر آن‌ها واجد ترامادول بود.

قدیرزاده افزود: در تبلیغات ادعا می‌شود که فلان دارو مجوز اف دی آی امریکا و اروپا را دارد و حتی برخی از این دارو‌ها رنگ و بوی گیاهی هم دارد که در آزمایشگاه پزشکی قانونی به این نتیجه رسیدیم که واجد دارو‌های خطرناکی مانند ترامادول، متادون، سرترالین، بنزودیاسپین و انواع و اقسام دارو‌های ضددرد و اعصاب و روان است.

کارشناس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی افزود: افرادی که شروع به مصرف این دارو می‌کنند با این تصور که اعتیادشان ترک می‌شود اقدام می‌کنند در حالیکه متوجه نیستند که همزمان به پنج تا شش داروی خطرناک دیگر با مصرف این دارو‌ها معتاد می‌شوند.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار کوتاه سلامت

قدیرزاده گفت: در تبلیغات این شرکت‌ها عنوان می‌شود که فرد با خوردن یک بسته از این دارو‌ها مشکل اعتیادش برطرف می‌شود در حالیکه اگرچه شاید با مصرف این دارو‌ها اعتیاد فرد به ماده اولیه کم و یا ترک شود، اما به خود این بسته‌ها معتاد می‌شود و وقتی که تقاضای خرید بسته‌ای دیگر را می‌کنند مسئولان شرکت با زبان بازی و کلاشی که دارند ادعا می‌کنند که هنوز ماده اعتیاد آور در بدن موجود است و تا دفع نشدن کامل آن باید مصرف این قرص‌ها ادامه پیدا کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه افراد معتاد برای ترک اعتیادشان به کجا مراجعه کنند؟ افزود: این افراد به جای مخفی کاری به مراکز بهداشتی، درمانی که مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بهزیستی را دارند مراجعه کنند.

قدیرزاده گفت: برخی خانواده‌ها و یا معتادان تصور می‌کنند که اگر به این مراکز مراجعه کنند اطلاعاتشان بعدا به ضرر خودشان استفاده خواهد شد در حالی که این اطلاعات نزد پزشک محفوظ می‌ماند.

وی گفت: افراد به جای توجه به تبلیغات گمراه کننده ماهواره‌ای و فضای مجازی حتما به پزشک متخصص متبحر مراجعه کنند چرا که مشکلات افراد معتاد باید با توجه به نوع نیازی که دارند حل شود نه اینکه داروی متادون را برای همه بیماری‌ها و اعتیاد‌ها بتوان تجویز کرد.

یکی دیگر از کارشناسان ترک اعتیاد هم در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: آن‌هایی که در شبکه‌های ماهواره‌ای این دارو‌ها را تبلیغ می‌کنند افرادی شیاد هستند و براساس آزمایش‌هایی که انجام داده‌ایم در دارو‌ها مواد مخدر وجود دارد.

دکتر محمدعلی جعفری افزود: ما در کشور بیش از هفت هزار مرکز مجاز ترک اعتیاد داریم که تحت پروتکل سازمان بهداشت جهانی فعالیت می‌کنند و اساتیدی که در ایران وجود دارد شاید در امریکا هم نباشد.

وی گفت: ترک اعتیاد چیزی نیست که با مصرف چند قرص برطرف شود و این افراد به روان درمانی و کار‌های روانشناسی و دارودرمانی نیاز دارند.

این کارشناس ترک اعتیاد گفت: مهمترین علت اعتیاد تنهایی است و حتما باید خانواده‌ها نیز در درمان این معتادان درگیر شوند و به فرد معتاد کمک کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چگونه سرما انسان را می‌کشد؟

تابناکتابناک21 ساعت قبل
سرمای شدید با کاهش دمای بدن باعث می‌شود که آب موجود در بافت‌ها و سلول‌های بدن یخ زده و آن‌ها را از بین ببرد. هرچند سرمای شدید می‌تواند کشنده باشد اما بدن انسان نیز در برابر سرما کاملا بی دفاع نیست و برای مقابله با سرما مکانیزم‌هایی دارد که در صورت مواجهه با آن فعال می‌شوند. در این ویدیو با تاثیر سرمای شدید روی بدن بیشتر آشنا شوید و ویژگی‌های بدن خود را بهتر بشناسید.
فارسفارس9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری فارس، صبح امروز مهرداد پهلوان‌زاده رئیس فدراسیون شطرنج با حضور در شرکت دخانیات ایران با محمدرضا خاک‌کار، مدیرعامل این شرکت دیدار و گفت‌و‌گو کرد. در این جلسه مدیرعامل شرکت دخانیات ایران ضمن تبریک موفقیت‌های اخیر شطرنج در چند سال اخیر از آمادگی این شرکت برای حضور در لیگ شطرنج خبر داد. در این جلسه محمدرضا رحیمی رئیس تربیت بدنی دخانیات ایران نیز حضور داشت. لازم به یادآوری است دخانیات از باشگاه‌های قدیمی ورزش ایران است که در سنوات گذشته در رشته‌های چون فوتبال، بسکتبال، والیبال، کشتی و ورزش‌های رزمی فعالیت داشت که قرار است از امسال در لیگ شطرنج نیز تیمداری کند. انتهای پیام/س

روز دوم حضور ایران در مجمع جهانی سلامت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از ژنو؛ وزیر بهداشت در ژنو درجمع وزرای بهداشت عضو کشورهای غیر متعهد از اقدامات و توانایی‌های ایران در پوشش همگانی سلامت گفت و با رئیس سازمان جهانی سلامت و همتایان خود از تایلند و عمان دیدار و گفتگو کرد.
ایمناایمنا23 ساعت قبل
موش‌هایی که آب نمک و سلول بنیادی دریافت کردند، مبتلا به نارسایی قلبی شدند و هیچ پیشرفت و بهبودی نداشتند. ۶۰ هزار مرگ سرطانی در سال گذشتهرئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران، از ابتلای ۱۲۰ هزار نفر به سرطان طی سال گذشته در کشور خبر داد. وی با اشاره به اینکه تشخیص زودرس بیماری سرطان در کشور ما نسبت به برخی از کشورها بسیار با تأخیر است، گفت: مراجعه دیرهنگام بیماران و عدم آگاهی مردم نسبت به بیماری سرطان سبب وقوع این مسئله شده است. برای بیشتر افراد کلسترول غذایی نقش بسیار کوچکی در سطح کلسترول خون آنها دارد. اما تاثیر کلسترول غذایی بر سطح کلسترول خون در حاملان فنوتیپ APOE۴ -- که بطور قابل توجهی بر متابولیسم کلسترول تاثیر می‌گذارد-- بیشتر است.
عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
رژیم غذایی سرکه سیب چیست؟ رژیم غذایی سرکه سیب در واقع تنها شامل اضافه کردن این نوع سرکه به روتین روزانه شما می‌شود. برخی افراد سرکه سیب را با آب ترکیب کرده، در شرایطی که دیگران از قرص‌های سرکه سیب استفاده می‌کنند. تاریخچه سرکه سیبدر شرایطی که رژیم سرکه سیب به عنوان جریانی جدید مورد توجه قرار گرفته است، استفاده از این محصول برای بهره‌مندی از فواید سلامت به قرن‌ها پیش باز می‌گردد. عوارض جانبی سرکه سیبجدا از عدم کسب نتیجه دلخواه، رژیم سرکه سیب ممکن است برای برخی افراد خطرناک باشد. افزودن سرکه سیب به رژیم غذاییاگر همچنان قصد استفاده از سرکه سیب را دارید، می‌توانید به روش‌های کم خطر آن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴21 ساعت قبل
از آنجایی که سرکه سیب اسیدی است، می‌تواند به شکستن بافت‌های سخت سنگ‌های کلیه کمک کند، اگر شما سنگ‌های کوچکی دارید، سرکه سیب می‌تواند این سنگ‌ها را در هنگام ادرار کردن از بین ببرد. اگر سنگ‌های بزرگ کلیه دارید، مصرف منظم سرکه سیب کمک می‌کند تا در طول زمان سنگ کلیه‌ها را دفع کنید، سرکه سیب می‌تواند به کاهش کلسیم، اگزالات و اسید اوریک کمک کند. در اینجا چند فرمول طبیعی سرکه سیب وجود دارد که می‌توانید به کمک آن از دست سنگ کلیه خلاص شوید. پس از دفع سنگ کلیه، این مخلوط را یک یا دو بار در هفته بنوشید تا از عود دوباره سنگ کلیه جلوگیری شود. سرکه سیب با عسل، جوش شیرین و آببرای این فرمول طبیعی دفع سنگ کلیه، یک هشتم فنجان یا یک اونس سرکه سیب و یک چهارم قاشق چای خوری جوش شیرین و عسل را در یک لیوان بزرگ ترکیب و خوب مخلوط کنید و ظرف ۳۰ دقیقه این نوشیدنی ضد سنگ کلیه را بنوشید، این نوشیدنی خانگی باعث تسکین درد ناشی از سنگ کلیه می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر