'جوزف استالین' همچنان محبوب مردم روسیه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
'جوزف استالین' همچنان محبوب مردم روسیه

'جوزف استالین' همچنان محبوب مردم روسیه

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران - ایرنا - با گذشت سالها از مرگ دومین رهبر اتحاد جماهیر شوروی، نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکثر روس ها همچنان 'جوزف استالین' را دوست دارند و وی همچنان محبوب است.

شبکه بی بی سی امروز (جمعه) گزارش داد: مرکز تحقیقاتی «لوادا» روسیه به تازگی یک نظرسنجی در بیش از ۱۳۷ شهر و روستای این کشور انجام داده و بر اساس نتایج نهایی این نظرسنجی، همچنان ۵۱ درصد از مردم روسیه استالین را دوست دارند و تحسین می‌کنند.

گرچه حزب کمونیست استالین در دهه ۳۰ میلادی از طریق تصفیه گسترده باعث سرکوب بسیاری از فعالان سیاسی و فرستادن میلیون‌ها نفر به کمپ‌های کار و یا سپردن مخالفان به جوخه اعدام شد، اما پیروزی استالین در برابر آلمان‌های نازی همچنان وی را به یک افتخار ملی تبدیل کرده است.

بر اساس نظرسنجی مرکز لوادا، محبوبیت استالین در ۲۰ سال گذشته در کشور روسیه به ‌شدت افزایش یافته است و این محبوبیت را می‌توان با دیدن تصاویر و مجسمه‌های مکرر وی در خیابان‌ها که با تأیید دولت رسمی نصب شده‌اند، متوجه شد.

با افزایش محبوبیت استالین، به تازگی یک روزنامه روسی مطلبی تحت عنوان «استالین سوپراستار» منتشر کرد.

به گفته خبرنگار بی بی سی از مسکو، شما می‌توانید به ‌وفور یادگاری‌های استالین از جمله تقویم دیواری، مغناطیس یخچال و دیگر خاطرات «ژنرالیسیمو» را در مغازه‌های روسی خریداری کنید.

«یکاترین شولمان» فعال سیاسی با توجه به افزایش محبوبیت استالین در روسیه و علیرغم اقدامات خشونت بار فراوان وی می‌گوید، سه عامل اصلی گذر زمان، تبلیغات دولتی و احساسات ضد نخبگان باعث افزایش محبوبیت وی در جامعه روس شده است.

خانم شولمان در توضیح این عامل‌ها به بی بی سی گفت:

گذر زمان: کشتار مردم و سرکوب مخالفین در سال‌های گذشته رخ داده است.

تبلیغات دولتی: نباید این موضوع را نادیده گرفت که در واقع استالین به‌عنوان پیروز جنگ و یک رهبر عاقل در روسیه شناخته می‌شود و اساسا دوره شوروی به‌ عنوان بهترین زمان ممکن در نظر گرفته می‌شود.

احساسات ضد نخبگان: سبک استالین هرگز به ‌عنوان یک مرد واقعی مطرح نمی‌شود اما چیزی در ذهن مردم روسیه باقی مانده و آن است که استالین نماد نظم آهنین و آخرین کلمه در نبرد با «بوروکرات‌های» حریص که از هر مقامی دفاع می‌کنند شناخته می‌شود.

بی بی سی در ادامه گزارش خود افزود: دیدگاه و نظر مردم روسیه نسبت به استالین در دهه‌های گذشته تغییر کرده است.

در دوران استالین از آنجا که سیستم حاکم هرگونه مخالفت با وی را از طریق مقابله با عوامل خارجی و خرابکار مورد سرکوب قرار می‌داد، میلیون‌ها شهروند شوروی در آن زمان استالین را مورد پرستش قرار می‌دادند.

در سال ۱۹۵۶ بعد از مرگ استالین، «نیکیتا خروشچف» رهبر کمونیست در بیستمین سخنرانی حزب کنگره، شخصیت و راه و روش استالین را محکوم کرد که این امر منجر به خیزش موقت در سرکوب سیاسی شد، زیرا هزاران زندانی از اردوگاه‌های کار استالین آزاد شدند.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

به گزارش بی بی سی، اما در دهه‌های بعد، مقامات شوروی جنایات واقعی استالین را تا حدود زیادی پنهان کردند.

بدنبال این نوع از سیاست، فعال سیاسی «الکساندر سلجینیتسین» با ثبت جنایات دوره صورت گرفته در کمپ‌های استالین مورد پیگرد قضایی روسیه قرار گرفت.

** احیای نقش استالین به ‌عنوان قهرمان

بسیاری از روس‌ها در اواخر دهه ۸۰ میلادی، وقتی که 'میخاییل گورباچف' رهبر سابق اتحاد جماهیر شوروی، حجاب بر استالینیسم را با سیاست «گلاسنوست» (باز بودن) برداشت، شوکه شدند.

فراموشی استالینیستی در سراسر اروپای شرقی که بسیاری از مردم او را برای خشونت و بی‌کفایتی دوران کمونیستی سرزنش می‌کردند، از بین رفته است.

بر اساس تحقیقات لوادا، در سال نخست قرن بیست ویکم، دیدگاه طرفداران و ضد استالین در روسیه تقریبا متعادل شده است.

در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ اکثر پاسخ دهندگان نسبت به استالین نگرش بی‌طرفی داشتند اما از سال ۲۰۱۵، در میان تمام گروه‌های مردمی با سن‌ها متفاوت، نسبت افراد با نظرات مطلوب در مورد استالین به‌طور پیوسته افزایش یافته است.

«کارینا پیپیا» جامعه شناس مرکز لوادا در این مورد به بی بی سی گفت: در جامعه کنونی روسیه نوستالژی رو به رشدی برای دوره شوروی و استالین به ‌عنوان یک رهبر وجود دارد. استالین اکنون به ‌عنوان شخصیت اصلی شکست دهنده فاشیسم و کسب افتخار پیروزی در جنگ‌های میهنی تبدیل شده و در واقع این پیروزی، نماد غرور ملی برای همه روس‌ها است، حتی برای کسانی که در دوره پس از شوروی متولد شده‌اند.

پیپیا جامعه شناس مرکز لوادا در ادامه می‌افزاید، گرایش به سیاست‌های استالین در واکنش به از سرخوردگی مردم روسیه نسبت به سیاست‌های اجتماعی و مشکلات اقتصادی افزایش یافته است.

طبق نظر پیپیا، با مخالفت اصلاحات نظام بازنشستگی بسیاری احساس کردند که دولت مسئولیت اجتماعی خود را نادیده گرفته است.

به گزارش ایرنا، یافته‌های پژوهش مردمی مرکز نظرسنجی لوادا سنتر روسیه که در تیر سال ۱۳۹۶ انتشار یافت نیز نشان داد که ۳۸ درصد پاسخ دهندگان جوزف استالین را چهره محبوب خود معرفی کردند.

روس‌ها در این نظرسسنجی جوزف استالین را به عنوان برترین و تاثیرگذارترین چهره تاریخ این کشور و بالاتر از 'ولادیمیر پوتین' رئیس جمهوری کنونی قرار دادند.

'ژوزف ویسارینویچ جوگاشویلی' معروف به جوزف استالین (آهنی) سوم آوریل سال ۱۹۲۲ میلادی پس از 'ولادیمیر لنین'، قدرت را در اتحاد جماهیر شوروی در دست گرفت.

با مرگ استالین در پنجم مارس ۱۹۵۳ میلادی، زمامداری وی در اتحاد جماهیر شوروی نیز پایان یافت.

آساق ** ۹۴۷۳ ** ۱۰۷۱

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین5 ساعت قبل
الفالف12 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۱ خرداد ۱۳۹۸، ۰۷:۲۵ ۳۹۸۰۲۳۱۰۱۹عبداله سامری نماینده خرمشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با اشاره به انتشاره عکسی از وی در فضای مجازی مبنی بر نشستن بر سره سفره افطار با غذاهای خاص گفت: در عکس مشخص است که افطار معمولی بود. وی گفت: عصر پنچ شنبه گذشته اینجانب برای بررسی مشکلات فاضلاب روستای سوره خرمشهر – شلمچه به این روستا رفتم. عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: بعد از بازدید میدانی و جلسه با اهالی محل، اینجانب را به افطار دعوت کردند و من هم در کنار آنها بر سر سفره نشستم. سامری گفت: برای اینجانب گوشت آوردند که بنا به توصیه پزشکان گوشت قرمز اصلا نمی‌خورم. نماینده خرمشهر در مجلس افزود: ضمن اینکه سفره افطار را مردم حوزه انتخابیه پهن کردند که در کنار سادگی برایم بسیار ارزشمند بود.
مهرمهر19 ساعت قبل
خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: دولت دونالد ترامپ قصد دارد با همکاری بحرین یک کنفرانس اقتصادی برگزار کند که هدف آن جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی‌نشین است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند اسرائیل دعوت نامه رسمی برای مشارکت در کنفرانس اقتصادی بحرین را دریافت کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که کنفرانس اقتصادی بحرین مقدمه‌ای برای صلح است و صلح حقیقی با اشغالگری اسرائیل بر سرزمین‌های فلسطینیان و جولان و مزارع شبعا نشدنی است. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، فرماندهی کل تاکید کرد کنفرانس اقتصادی بحرین یکی از حلقه‌های توطئه علیه مساله فلسطین است. واشنگتن و متحدانش که تاکنون از راههای دیگر نتوانستند فلسطین و آرمان آنرا نابود کنند این بار از راه صلح اقتصادی وارد شده‌اند.
الفالف8 ساعت قبل
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم. وی افزود: در واقع قرآن «حبل‌المتین» و ریسمان محکم الهی است که تمسک به آن، هدایت انسان‌ها و دوری گزیدن آن‌ها از گمراهی و ضلالت را تضمین می‌کند. باقری تمسک به قرآن و عترت را ضامن سعادتمندی انسان قلمداد و خاطرنشان کرد: بر اساس روایات محکم موجود، «ثقل اکبر» یعنی همان قرآن کریم و «ثقل اصغر» یعنی عترت و اهل بیت پیامبر (علیهم‌السلام) از هم جداناپذیر هستند تا در حوض کوثر بر پیامبر عظیم‌الشأن اسلام وارد شوند. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: فهم این قرآن شریف که نور هدایت و صراط مستقیم الهی و جداکننده بین حق و باطل است، بدون اهل بیت (علیهم‌السلام) ممکن نمی‌شود و بر اساس آنچه از روایات و احادیث فهمیده می‌شود، قرآن در هنگام سختی‌ها یاری‌بخش انسان و راه خلاصی و نجات او از فتنه‌های زمانه است. وی تصریح کرد: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم.

نظرها

اخبار بیشتر