دستاورد بیست و نه سالگی هابل؛ ثبت تصویر یک سحابی عجیب به شکل ساعت شنی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دیجیاتو
  4. تکنولوژی
دستاورد بیست و نه سالگی هابل؛ ثبت تصویر یک سحابی عجیب به شکل ساعت شنی

دستاورد بیست و نه سالگی هابل؛ ثبت تصویر یک سحابی عجیب به شکل ساعت شنی

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو |

ناسا به مناسبت بیست و نهمین سالگرد حضور هابل در فضا تصویری از سحابی خرچنگ جنوبی ثبت شده توسط این تلسکوپ فضایی را منتشر کرده که مشابه یک ساعت شنی به نظر می‌رسد.

در ۲۴ آوریل ۱۹۹۰ تلسکوپ فضایی هابل که محصول مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا بود، توسط فضاپیمای دیسکاوری به فضا پرتاب شد. هابل از همان زمان شروع به فعالیت دید اختر شناسان و عموم انسان‌ها به جهان هستی را متحول کرد. تصاویری که هابل در دوران خدمت خود ثبت کرده چه از نظر علمی و چه از نظر زیبا شناختی بی نظیر هستند. این تلسکوپ فضایی هر ساله بخش کوچکی از زمان گرانبهایی را که به مشاهده فضا مشغول است به تهیه یک عکس سالانه اختصاص می‌دهد و روی ثبت تصویری زیبا و معنادار متمرکز می‌شود. تصویری که امسال روی آن تمرکز کرده سحابی خرچنگ جنوبی است.

این سحابی با ظاهر عجیب و مشابه با ساعت شنی، از طریق یک سیستم ستاره دوتایی به وجود آمده است. ستاره دوتایی به یک سامانه ستاره‌ای گفته می‌شود که در آن دو ستاره به هم نزدیک هستند و به دور مرکز گرانیگاه مشترک میان خود گردش می‌کنند. این دو زوج نابرابر شامل یک ستاره قرمز بزرگ در کنار یک کوتوله سفید هستند. غول قرمز در آخرین مراحل زندگی خود، لایه‌های بیرونی را پخش می‌کند. این اتفاق قبل از این می‌افتد که سال‌های پایانی خود را به عنوان یک کوتوله سفید سپری کند.

دستاورد بیست و نه سالگی هابل؛ ثبت تصویر یک سحابی عجیب به شکل ساعت شنی - 5

برخی از موادی که از ستاره قرمز رنگ به بیرون پرتاب می‌شوند، توسط جاذبه ستاره همدم خود جذب می‌شوند. زمانی که میزانی کافی از این مواد به سمت کوتوله سفید جذب شدند، آن هم در یک فوران، شروع به بیرون پرتاب کردن آنها می‌کند. همین اتفاق ساختاری را پدید می‌آورد که در این تصویر شاهدش هستیم.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبارعلمی و تکنولوژی از سراسر وب

در نهایت ستاره قرمز رنگ بزرگ بیرون دادن مواد از لایه‌های خارجی ر امتوقف می‌کند و به عبارتی از تغذیه کردن کوتوله سفید دست می‌کشد. اما تا پیش از این اتفاق فوران‌های بیشتری را تجربه می‌کند که ساختارهای به مراتب پیچیده‌تر از این را پدید می‌آورد.

دانشمندان برای مدت‌ها با چنین ساختاری آشنا نبودند. اولین بار در سال ۱۹۶۷ درباره این شیء نوشته شد اما تا سال ۱۹۸۹ که توسط تلسکوپ رصدخانه لاسیا مربوط به سازمان رصدخانه جنوبی اروپا مشاهده شد، به عنوان یک ستاره اولیه در نظر گرفته می‌شد. در آن زمان تصویری از یک سحابی گسترده شده به شکل خرچنگ مشاهده شد که در ظاهر حباب هایی متقارن از گاز و غبار شکل گرفته بود. در سال ۱۹۹۸، هابل بود که موفق شد برای اولین بار یک نمای کامل از این مجموعه را ثبت کند. این تصویر، ساختار تو در توی سحابی را آشکار کرد و نشان داد که پدیده‌ای که حباب‌های بیرونی را ایجاد کرده‌اند، دو بار در گذشته نزدیک رخ داده‌اند.

اکنون پس از ۲۰ سال، هابل بار دیگر به سراغ این سحابی رفته و تصویر شگفت انگیزی از آن ثبت کرده است. باید اشاره کرد که سحابی خرچنگ جنوبی با سحابی خرچنگ مشهور که بقایای یک ابرنواختر در صورت فلکی گاو است تفاوت دارد.

تصویر ثبت شده اخیر نه تنها به درک بیشتر دانشمندان از سحابی کمک می‌کند، بلکه نشان از قابلیت‌های فراوان تلسکوپ هابل دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

زومیتزومیت3 ساعت قبل
نزاع بر سر دستگاه تنظیم حرارت در محل کار عملا تبدیل به یک کلیشه در محیط کار دفتری شده است. اکنون، نخستین مطالعه در زمینه‌ی بررسی تاثیر این موضوع روی عملکرد شناختی زنان منتشر شده و نشان می‌دهد که در محیط‌های کار سردتر، زنان ممکن است دچار مشکلات بیشتری شوند. درحالی‌که نمرات منطق نسبتا پایدار بودند، به‌طور کلی دانشجویان دختر در دمای گرم‌تر عملکرد بهتری در آزمون‌های ریاضی و آزمون‌های شفاهی داشتند. آن‌ها توضیح می‌دهند: به‌نظر می‌رسد که بهبود در عملکرد شناختی زنان عمدتا ناشی از افزایش در تعداد پاسخ‌های ارسال‌شده باشد. نتایج مطالعه نشان می‌دهد که تقویت عملکرد زنان در محیط گرم‌تر به میزان قابل‌توجهی از کاهش عملکرد مردان بیشتر است.
زومیتزومیت23 ساعت قبل
بنابراین چالش این است که چگونه این خاطرات تروماتیک را با یافتن راه‌هایی برای سرکوب یا ویرایش آن‌ها ازطریق حذف هر پیوند عاطفی منفی قوی (با خاطره) دستکاری کنیم. مرحله‌ی میانی هر دو نمایش اسلاید حاوی محتوای عاطفی منفی طراحی‌شده برای ایجاد یک خاطره‌ی منفی در فرد شرکت‌کننده بود. یک روز پس از مصرف پروپوفول، شرکت‌کنندگان خاطرات نمایش اسلایدی را که قبل از بیهوشی بازسازی شده بود، با تغییرات قابل‌ملاحظه‌ای گزارش کردند اما این وضعیت درمورد نمایش اسلایدی که مجددا فعال نشده بود، وجود نداشت. بااین‌حال، این نتایج راهنمایی برای پژوهشگران در زمینه‌ی مطالعه‌ی مغز انسان‌ها است. همان‌طور که استیو (نویسنده‌ی دیگر مقاله) می‌گوید: «هیچ‌گاه نگویید هرگز؛ هیچ‌چیز غیرممکن نیست.» مطالعه‌ی پروپوفول در مجله‌ی Science Advances و مطالعه‌ی هیپوکامپ در مجله‌ی Current Biology منتشر شده است.
زوم‌جیزوم‌جی23 ساعت قبل
بازی آیفون و اندروید Godzilla Defense Force آن‌چنان داستان درگیر کننده‌ای ندارد. بازیکنان در بازی آیفون و اندروید Godzilla Defense Force دارای یک ساختمان اصلی برای ساخت نیرو هستند و نیروها به‌صورت خودکار ساخته و وارد مبارزه می‌شوندبا شروع بازی موبایل Godzilla Defense Force یک بخش تمرینی برای بازیکنان در نظر گرفته شده است که نحوه‌ی بازی کردن به بازیکن یاد داده می‌شود. بازیکنان در بازی آیفون و اندروید Godzilla Defense Force دارای یک ساختمان اصلی برای ساخت نیرو هستند و نیروها به‌صورت خودکار ساخته می‌شوند و وارد مبارزه می‌شوند. البته تیم سازنده از پول خرج کردن به‌عنوان یک چالش در بازی موبایل Godzilla Defense Force استفاده کرده است. اگر علاقه‌مند به بازی‌های استراتژی و دفاع از قلعه با مکانیزم‌ گیم‌پلی بسیار ساده هستید، Godzilla Defense Force می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد.
طرفداریطرفداری23 ساعت قبل
طرفداری - ممکن است شرکت سونی PlayStation VR بعدی را در مدل‌های مختلف عرضه کند. همچنین، سونی قصد دارد در ساخت PlayStation VR ۲ از تکنولوژی رهگیری پرتو استفاده کند. نسل بعدی عینک واقعیت مجازی PlayStation VR چیزی است که سونی برای ساخت آن ایده‌های بزرگی در سر دارد. دومینیک ملینسون از بخش بازی و سرگرمی سونی، در گفتگو با VentureBeat، راجع PlayStation VR ۲ و برنامه‌های سونی برای این پلتفرم صحبت کرده است: برای مثال، راجع به بی‌سیم بودن PSVR۲ صحبت کردیم. ملینسون در ادامه راجع به پیشرفت تکنولوژی و این که فناوری رهگیری پرتو (Gaze Tracking) تا چه حد می‌تواند به بهبود عملکرد PlayStation VR ۲ کمک کند، صحبت کرد:
عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
کیا در حال آماده کردن خود برای معرفی یک SUV کوچک تا اواخر سال آینده است. مدل مفهومی سیگنچر کیااین خودرو در اواخر سال ۲۰۱۹ به شکلی رسمی معرفی خواهد شد و شباهت زیادی به نسخه مفهومی «سیگنچر» SP خواهد داشت. احتمالا در ماه‌های آینده تیزرهای سایه و روشن بیشتری از خودروی جدید کیا خواهیم دید. خودروی آینده کیا براساس زبان طراحی سیگنچر ساخته می‌شوداحتمال می‌دهیم نسخه تولیدی به اندازه نسخه مفهومی «سیگنچر SP» زیبا و جذاب باشد. طرح احتمالی فضای درونی خودروی جدید کیارینگ‌های قرار گرفته در زیر این شاسی‌بلند هم شباهت بسیار زیادی به کیا استینگر دارد.
دنیای خودرودنیای خودرو10 ساعت قبل
مدیرعامل ایساکو همچنین یکی از دلایل افزایش شاخص رضایت مشتری ایساکو را وجود اطلاعات به‌موقع و کافی از مشتری دانست و گفت: در سال‌های اخیر همواره در مسیر بهبود بوده‌ایم و امتیاز شاخص رضایت مشتریان از عملکرد ایساکو روندی صعودی داشته است. درحال حاضر خدمات مختلف دسته‌بندی‌شده و با تعریف زمان استاندارد برای هر عنوان، نمایندگی موظف به رعایت زمان ارایه خدمت است. حسینی اضافه کرد: مراجعه بیش از یک‌بار یک دستگاه خودرو به شبکه خدماتی با اعلام خودکار شبکه، به‌صورت ویژه و خاص عارضه‌یابی و رسیدگی می‌شود. وی خاطرنشان کرد: با این اقدام در شرایط کسب‌وکار فعلی و مشکلات ناشی از تحریم امکان ایجاد بازار سیاه و کاهش موجودی انبار ایساکو را به حداقل کاهش داده‌ایم. وی تصریح کرد: ‌ ایران‌خودرو تنها خودروسازی است که عدد شاخص رضایت مشتریان از شبکه خدمات پس از فروش آن از عدد ۷۵۰ عبور کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر