بیانیه ­اتحادیه انجمن‌های علوم آب در خصوص سیلاب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

بیانیه ­اتحادیه انجمن‌های علوم آب در خصوص سیلاب

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
اتحادیه انجمن‌های علوم آب متشکل از ۱۴ انجمن تخصصی مرتبط با آب، در خصوص سیلاب‌های اخیر بیانیه صادر کرد
بیانیه ­اتحادیه انجمن‌های علوم آب در خصوص سیلاب - 0

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، بیانیه اتحادیه انجمن‌های علوم آب که در ۲۰ بند تنظیم شده، به این شرح است:

«ایران کشوری خشک و نیمه خشک و همراه با وقوع خشکسالی و سیلاب به طور متناوب است. سیل‌های سال ۱۳۹۸ در ایران را می‌توان به دو دسته با منشأ طبیعی و یا انسانی تقسیم کرد. بارش و سیلاب اخیر از نظر ابعاد و گستره وقوع کم سابقه بوده که موجب تلفات و خسارات زیادی در کشور شده است. بدون شک علاوه بر شرایط طبیعی وقوع بارش، دستکاری‌های غیراصولی در طبیعت و ساخت و ساز‌های غیرکارشناسی، در تشدید ابعاد سیلاب‌های حاصل از این بارش‌ها تاثیر چشمگیر داشته است. از طرفی تناوب وقوع حوادث حدی خشکسالی و سیل در دهه‌های اخیر رو به افزایش بوده، و ریسک سیلاب نیز روند افزایشی داشته و خواهد داشت.

اتحادیه انجمن‌های علمی علوم آب، ضرورت توجه به موارد زیر را مورد تاکید قرار می‌دهد:

۱- ضرورت بازنگری و تکمیل «نظام‌نامه مدیریت سیلاب» مصوب وزارت نیرو در آبانماه ۹۵ در بخش‌های مطالعات و اقدامات در دوره‌های قبل، حین و پس از سیلاب؛ و تبدیل آن به «نظام‌نامه فرابخشی و ملی».

۲- نظام‌نامه یک دستورالعمل کلان است. ولی برای هر حوضه رودخانه، یک نظام‌نامه ویژه لازم است.

۳- ضرورت بازنگری نظام‌نامه‌های موجود در دستگاه‌های مختلف؛ و تدوین، تصویب، ابلاغ، اجرا و عملیاتی کردن «نظام‌نامه جامع مدیریت سیلاب» در سطح ملی، منطقه‌ای و محلی.

۴- ضرورت پرداختن به آموزش، بسترسازی و فرهنگ‌سازی لازم با حمایت مدیریت ارشد برای عملیاتی کردن نظام‌نامه‌ها، با توجه به سابقه کم نظام‌نامه‌های سیلاب در کشور.

۵- ضرورت توسعه سامانه‌های «پیش‌بینی، پایش و هشدار سیل و خشکسالی» در سطح ملی و حوضه‌ای.

۶- ضرورت تکمیل و بهنگام‌سازی نقشه‌های «پهنه‌بندی خطر سیل»؛ و ابلاغ آن به کلیه ذینفعان و دستگاه‌های اجرایی.

۷- ضرورت بررسی و آسیب‌شناسی دلایل عدم اجرای صحیح و مناسب دستورالعمل‌ها، ضوابط و مقررات موجود؛ و هشدار‌های داده شده درباره وقوع سیلاب.

خبری: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان | اخبار حوادث فوری

۸- ضرورت آسیب شناسی، بازنگری و تقویت ساختار فرابخشی مدیریت سیل؛ و وحدت فرماندهی در مدیریت بحران در سطح کشور.

۹- ضرورت توجه خاص به حوضه‌های کوچک در «مدیریت ریسک سیلاب»، با توجه به اینکه تندسیلاب‌های این حوضه‌ها بیشترین خطرات جانی را ایجاد می‌کنند.

۱۰- آگاهی عمومی در مورد ریسک سیلاب‌ها نقش کلیدی در کاهش تلفات و خسارات سیلاب دارند. توصیه می‌شود در این زمینه آموزش‌های تخصصی و آگاهی‌های عمومی به مسئولان و مردم مورد توجه قرار گیرد.

۱۱- زیرساختار‌های لازم فنی، اقتصادی و اجتماعی برای نهادینه شدن «بیمه سیلاب» بایستی ایجاد شده؛ و زمینه لازم برای هم‌افزایی بیمه سیلاب و مدیریت سیلابدشت‌ها صورت پذیرد.

۱۲- ضرورت انجام اقدامات پیشگیرانه برای کاهش سیلاب‌ها و خسارات ناشی از آنها، از طریق مدیریت جامع آب و خاک و کاربری اراضی.

۱۳- ضرورت توجه و تسریع در ایجاد ساختار «نظام مهندسی آب» به منظور نظارت بر مطالعات و اجرای طرح‌های مدیریت سیلاب.

۱۴- ضرورت توجه به اقدامات «مهندسی رودخانه» با رویکرد و اقدامات سازگار با محیط زیست و طبیعت.

۱۵- آموزش نیروی انسانی (فنی- مهندسی، اجرایی- عملیاتی، پشتیبانی- خدماتی) برای مدیریت سیلاب انجام گردد.

۱۶- ضرورت تخصیص «اعتبارات مالی مدیریت سیل» بصورت برنامه‌ای همراه با ضمانت اجرایی، و محدود ننمودن آن به صرف جبران خسارت.

۱۷- ضرورت توجه به «روش‌های سازگار با سیل» در معماری و شهرسازی و احداث ساختمان‌های مسکونی و تاسیسات، به منظور کاهش خسارات سیلاب‌ها.

۱۸- تخصیص بودجه کافی برای مطالعه و اجرای تمهیدات مدیریت رودخانه و سیلاب.

۱۹- ضرورت اجتناب از ارائه طرح‌های پر هزینه اجرایی (مانند لایروبی، انحراف رودخانه‌ها، …) قبل از انجام مطالعات جامع، و ارزیابی دقیق میزان اثرات آنها.

۲۰- اتحادیه انجمن‌های علوم آب ایران خود را موظف می‌داند که در ارزیابی، آسیب‌شناسی و تقویت «نظام مدیریت سیلاب» مشارکت جدی کرده؛ و آمادگی دارد در این راستا با سازمان‌ها و نهاد‌های مزبور همکاری نزدیک نماید».

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا1 روز قبل
امروز قیمت سکه تمام و دلار و یورو روند نزولی داشت. این در حالی است که قیمت نیم‌سکه دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومان (افزایش ۲۰ هزار تومانی نسبت به روز گذشته)، ربع سکه یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان (دون تغییر) و سکه گرمی یک میلیون تومان (بدون تغییر) بوده است. بانک‌ها قیمت ارز را نسبت به روز گذشته افزایش دادند و هر دلار آمریکا را ۱۴ هزار و ۲۲۷ تومان می‌خرند. قیمت ارز مسافرتی نیز در بانک‌ها همچنان از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است؛ به طوری که قیمت فروش ارز مسافرتی در بانک‌ها ۱۶ هزار و ۶۷۹ تومان اعلام شده که با احتساب کارمزد به حدود ۱۷ هزار تومان می‌رسد. صرافی‌های مجاز بانک مرکزی نیز امروز هر یورو را به قیمت ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان می‌خرند و ۱۶ هزار و ۶۰۰ تومان می‌فروشند.

ویدئو / نگاهی به آمارهای اسیدپاشی در دنیا؛ از ایران تا بنگلادش

ایسناایسنا23 ساعت قبل
صبح امروز کلیت طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن با ۲۰۶ ای موافق تصویب شد. اسیدپاشی در بسیاری از کشورها از جمله ایران، عراق، افغانستان، پاکستان، هند و بسیاری از کشورهای آفریقایی و جنوب آسیا پدیده‌ای رایج به شمار می‌رود. این ویدئو به آمار و دلایل اسیدپاشی در ایران پرداخته‌است. نویسنده متن و گوینده: سارا سبزی / ‏‬ تدوینگر: آرام توکلی
رکنارکنا3 ساعت قبل
محمد حسن محمدی فرمانده انتظامی شهرستان دماوند در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در پی گزارش مردمی مبنی بر وقوع یک فقره قتل در جاده روستای زان شهر آبسرد ماموران انتظامی و پلیس آگاهی شهرستان دماوند بلافاصله در محل حاضر شدند. وی افزود: بررسی‌های اولیه پلیس حاکی از آن بود که درگیری بین چند نفر رخ‌داده که در این درگیری جوان ۳۸ ساله به علت اصابت گلوله فوت کرده است. فرمانده انتظامی شهرستان دماوند تصریح کرد: پس از انجام مراحل قانونی اقدامات فنی و پلیسی جهت کشف سرنخ و دستگیری عاملین این جنایت آغاز شد. محمدی اضافه کرد: پس از بررسی‌های همه جانبه از محل شروع درگیری تا محل قتل و شهادت شاهد عینی درگیری و دلایل و قرائن موجود تردد یک دستگاه خودرو شاسی‌بلند با پلاک معلوم در صحنه حادثه محرز و شناسایی شد. فرمانده انتظامی شهرستان دماوند بابیان اینکه پلیس در برخورد با این‌گونه جرائم بسیار مصمم و جدی است و با هرگونه اقدامات هنجار شکنانه با قاطعیت برخورد می‌کند، خاطرنشان کرد: متهمان پس از اعتراف به قتل، انگیزه خود را درگیری بر سر اختلاف ملکی قبلی اعلام که پس از تشکیل پرونده تحویل مقامات قضایی شدند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
عصر ایرانعصر ایران4 ساعت قبل
از طرفی شرکت‌های فناورانه داخل و خارج از آلمان نیز در صدد وارد کردن اسکوترهای برقی خود به شهرهای آلمان هستند. چندی قبل نمایندگان پارلمان آلمان به طرح استفاده از اسکوترهای الکتریکی ایستاده در هر دو بخش خیابانی و مسیرهای ویژه دوچرخه رای دادند، تا کمپانی‌های فناورانه و خودروسازهای این کشور مانند «فولکس‌واگن»، «برد لاینز» و «لایم» با یکدیگر سر ساخت این اسکوترهای الکتریکی به رقابت بپردازند. استفان بیلگر معاون ارشد وزیر حمل و نقل در این خصوص گفت: این طرح از ماه آینده در شهرهای آلمان اجرایی خواهد شد. در حالیکه شرکت‌‌هایی مانند «برد» و «لایم» با صدها میلیون سرمایه‌گذاری‌های، در صدد فتح بازار اسکوترهای هیجان‌انگیز ایستاده هستند، شرکت فناورانه سوئدی Voi نیز اعلام کرده اقدامات خود را از ماه ژوئیه در خصوص پروژه اسکوترهای الکتریکی و ورود آنها به آلمان رقم خواهد زد. از طرفی شرکت‌های فناورانه داخل و خارج از آلمان نیز در صدد وارد کردن اسکوترهای برقی خود به شهرهای آلمان هستند.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی هیئت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی کمک‌های خیرخواهانه اقلام به مناطق شناسایی‌شده در شهر سیل‌زده پل‌دختر ارسال خواهد شد و به دست سیل‌زدگان منطقه توسط قرارگاه جهادی دانشگاه خواهد رسید. بر اساس این گزارش کمک‌های دیگری نیز حاوی مواد و اقلام بهداشتی و غذایی قبلا نیز به مناطق سیل‌زده ارسال شده است که امروز ۶۰ بسته دیگر بهداشتی و غذایی به مناطق روستایی و سیل‌زده پل‌دختر ارسال شد. خانواده دانشگاه آزاد اسلامی از بدو وقوع سیل در استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان با تشکیل قرارگاه جهادی و پویش‌های کمک‌رسانی، اقلام و موارد مورد نیاز منطقه را در قالب کمک‌های مردمی ساماندهی و به مناطق ارسال کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر