بیانیه ­اتحادیه انجمن‌های علوم آب در خصوص سیلاب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

بیانیه ­اتحادیه انجمن‌های علوم آب در خصوص سیلاب

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
اتحادیه انجمن‌های علوم آب متشکل از ۱۴ انجمن تخصصی مرتبط با آب، در خصوص سیلاب‌های اخیر بیانیه صادر کرد
بیانیه ­اتحادیه انجمن‌های علوم آب در خصوص سیلاب - 0

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، بیانیه اتحادیه انجمن‌های علوم آب که در ۲۰ بند تنظیم شده، به این شرح است:

«ایران کشوری خشک و نیمه خشک و همراه با وقوع خشکسالی و سیلاب به طور متناوب است. سیل‌های سال ۱۳۹۸ در ایران را می‌توان به دو دسته با منشأ طبیعی و یا انسانی تقسیم کرد. بارش و سیلاب اخیر از نظر ابعاد و گستره وقوع کم سابقه بوده که موجب تلفات و خسارات زیادی در کشور شده است. بدون شک علاوه بر شرایط طبیعی وقوع بارش، دستکاری‌های غیراصولی در طبیعت و ساخت و ساز‌های غیرکارشناسی، در تشدید ابعاد سیلاب‌های حاصل از این بارش‌ها تاثیر چشمگیر داشته است. از طرفی تناوب وقوع حوادث حدی خشکسالی و سیل در دهه‌های اخیر رو به افزایش بوده، و ریسک سیلاب نیز روند افزایشی داشته و خواهد داشت.

اتحادیه انجمن‌های علمی علوم آب، ضرورت توجه به موارد زیر را مورد تاکید قرار می‌دهد:

۱- ضرورت بازنگری و تکمیل «نظام‌نامه مدیریت سیلاب» مصوب وزارت نیرو در آبانماه ۹۵ در بخش‌های مطالعات و اقدامات در دوره‌های قبل، حین و پس از سیلاب؛ و تبدیل آن به «نظام‌نامه فرابخشی و ملی».

۲- نظام‌نامه یک دستورالعمل کلان است. ولی برای هر حوضه رودخانه، یک نظام‌نامه ویژه لازم است.

۳- ضرورت بازنگری نظام‌نامه‌های موجود در دستگاه‌های مختلف؛ و تدوین، تصویب، ابلاغ، اجرا و عملیاتی کردن «نظام‌نامه جامع مدیریت سیلاب» در سطح ملی، منطقه‌ای و محلی.

۴- ضرورت پرداختن به آموزش، بسترسازی و فرهنگ‌سازی لازم با حمایت مدیریت ارشد برای عملیاتی کردن نظام‌نامه‌ها، با توجه به سابقه کم نظام‌نامه‌های سیلاب در کشور.

۵- ضرورت توسعه سامانه‌های «پیش‌بینی، پایش و هشدار سیل و خشکسالی» در سطح ملی و حوضه‌ای.

۶- ضرورت تکمیل و بهنگام‌سازی نقشه‌های «پهنه‌بندی خطر سیل»؛ و ابلاغ آن به کلیه ذینفعان و دستگاه‌های اجرایی.

۷- ضرورت بررسی و آسیب‌شناسی دلایل عدم اجرای صحیح و مناسب دستورالعمل‌ها، ضوابط و مقررات موجود؛ و هشدار‌های داده شده درباره وقوع سیلاب.

خبری: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان | اخبار حوادث فوری

۸- ضرورت آسیب شناسی، بازنگری و تقویت ساختار فرابخشی مدیریت سیل؛ و وحدت فرماندهی در مدیریت بحران در سطح کشور.

۹- ضرورت توجه خاص به حوضه‌های کوچک در «مدیریت ریسک سیلاب»، با توجه به اینکه تندسیلاب‌های این حوضه‌ها بیشترین خطرات جانی را ایجاد می‌کنند.

۱۰- آگاهی عمومی در مورد ریسک سیلاب‌ها نقش کلیدی در کاهش تلفات و خسارات سیلاب دارند. توصیه می‌شود در این زمینه آموزش‌های تخصصی و آگاهی‌های عمومی به مسئولان و مردم مورد توجه قرار گیرد.

۱۱- زیرساختار‌های لازم فنی، اقتصادی و اجتماعی برای نهادینه شدن «بیمه سیلاب» بایستی ایجاد شده؛ و زمینه لازم برای هم‌افزایی بیمه سیلاب و مدیریت سیلابدشت‌ها صورت پذیرد.

۱۲- ضرورت انجام اقدامات پیشگیرانه برای کاهش سیلاب‌ها و خسارات ناشی از آنها، از طریق مدیریت جامع آب و خاک و کاربری اراضی.

۱۳- ضرورت توجه و تسریع در ایجاد ساختار «نظام مهندسی آب» به منظور نظارت بر مطالعات و اجرای طرح‌های مدیریت سیلاب.

۱۴- ضرورت توجه به اقدامات «مهندسی رودخانه» با رویکرد و اقدامات سازگار با محیط زیست و طبیعت.

۱۵- آموزش نیروی انسانی (فنی- مهندسی، اجرایی- عملیاتی، پشتیبانی- خدماتی) برای مدیریت سیلاب انجام گردد.

۱۶- ضرورت تخصیص «اعتبارات مالی مدیریت سیل» بصورت برنامه‌ای همراه با ضمانت اجرایی، و محدود ننمودن آن به صرف جبران خسارت.

۱۷- ضرورت توجه به «روش‌های سازگار با سیل» در معماری و شهرسازی و احداث ساختمان‌های مسکونی و تاسیسات، به منظور کاهش خسارات سیلاب‌ها.

۱۸- تخصیص بودجه کافی برای مطالعه و اجرای تمهیدات مدیریت رودخانه و سیلاب.

۱۹- ضرورت اجتناب از ارائه طرح‌های پر هزینه اجرایی (مانند لایروبی، انحراف رودخانه‌ها، …) قبل از انجام مطالعات جامع، و ارزیابی دقیق میزان اثرات آنها.

۲۰- اتحادیه انجمن‌های علوم آب ایران خود را موظف می‌داند که در ارزیابی، آسیب‌شناسی و تقویت «نظام مدیریت سیلاب» مشارکت جدی کرده؛ و آمادگی دارد در این راستا با سازمان‌ها و نهاد‌های مزبور همکاری نزدیک نماید».

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آمادگی اهواز برای مقابله با سیل احتمالی + فیلم

رکنارکنا10 ساعت قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، رودخانه کارون در مقطع اهواز که سال گذشته همزمان با سیلاب طغیان نسبی داشت، اما توسط متولیان کنترل شده بود هم اکنون نیز مقداری بالا آمده و نشان دهنده تدابیر لازم برای کنترل ورودی و خروجی سد‌ها و افزایش میزان آب ورودی در این رودخانه است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
خبر فوریخبر فوری23 ساعت قبل
مدیر کل مدیریت بحران استان قزوین گفت: متاسفانه تصادف زنجیره‌ای امروز اتوبان قزوین_زنجان ۳ کشته و ۱۱ زخمی برجای گذاشت. قدرت اله مهدیخانی مدیر کل مدیریت بحران استان قزوین در پی برف و کولاک و تصادف زنجیره‌ای امروز اتوبان قزوین_زنجان که به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی توسط رانندگان صورت گرفت، اظهار داشت: تصادف زنجیره‌ای امروز متاسفانه ۳ کشته و ۱۱ زخمی برجای گذاشت. مدیر کل مدیریت بحران استان قزوین با بیان اینکه از روز گذشته با شروع بارش‌های قابل ملاحظه در سطح منطقه به صورت باران و برف، شاهد بروز کولاک در محورهای مواصلاتی و گردنه‌های برف گیر استان قزوین بودیم، عنوان داشت: متاسفانه صبح امروز در لاین شمالی اتوبان قزوین به زنجان، مقابل شرکت پرشین فولاد، تصادف زنجیره‌ای بین حدود ۲۰۰ خودرو روی داد که ۳ کشته و ۱۱ زخمی برجای گذاشت. وی با ابراز تاسف از بی توجهی به هشدارهای هواشناسی و سایر دستگاههای متولی ادامه داد: با وجود هشدار‌های صورت گرفته در رسانه‌های عمومی و فضای مجازی، متاسفانه به علت بی توجهی برخی از هموطنان شاهد سانحه دلخراش امروز بودیم. مدیر کل مدیریت بحران استان ضمن قدردانی از خدمت رسانی دستگاههای امدادی ازجمله پلیس راه، راهداری، اورژانس و هلال احمر، تصریح داشت: از مردم می‌خواهیم در چنین شرایطی از سفرهای غیر ضروری خودداری نموده و در صورت الزام به سفر رعایت نکات ایمنی و همراه داشتن تجهیزات لازم همراهی لازم با نیروهای امدادی مستقر در جاده‌ها را داشته باشند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، سرهنگ قاسم جانعلی پور روز پنجشنبه گفت: در پی شکایت فردی مبنی بر دسترسی غیرمجاز فرد یا افرادی به تلفن همراه وی و شنود مکالمات و ارسال اطلاعات خصوصی برای نزدیکانش، بررسی موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت و کارشناسان پلیس فتا پس از بررسی اظهارات شاکی و اقدامات فنی دریافتند که فردی اقدام به نصب یک نرم افزار خاص در تلفن همراه این شهروند کرده و مکالمات او را شنود می‌کند. وی خاطرنشان کرد: در تحقیقات تکمیلی مشخص شد شاکی مدتی قبل تلفن همراه خود را در اختیار یک تعمیر کار که از آشنایان وی بوده، قرار داده است که سپس این فرد به عنوان متهم دستگیر شد و متهم ابتدا منکر اتهامات خود شد اما پس از بررسی تجهیزات رایانه‌ای وی و پیدا شدن اطلاعات و فایل‌های شخصی شاکی، در نهایت لب به اعتراف گشود و علت این امر را درخواست دو تن از خویشاوندان شاکی اعلام کرد. سرهنگ جانعلی پور اظهار داشت: دو متهم دیگر پرونده که خواهر و برادری ۲۵ و ۳۰ ساله بودند دستگیر و ضمن اعتراف به همراه متهم ۳۵ ساله به مرجع قضایی معرفی شدندوی تصریح کرد: در اختیار قرار دادن تلفن همراه و وسایل رایانه‌ای حاوی اطلاعات شخصی به افراد و مراکز غیرمجاز آن هم بدون رعایت هشدارهای پلیس زمینه ساز مشکلات این چنینی می‌شود.
فراروفرارو11 ساعت قبل
۲-با توجه به محدودیت ظرفیت شرکت ایران خودرو مجاز است در صورت تکمیل ظرفیت نسبت به توقف شرایط تبدیل اقدام نماید. ۴ -موعد تحویل قرارداد مشتری از لحاظ سیستمی، به اردیبهشت ۹۹ انتقال خواهد یافت. ۵ -در صورت افزایش احتمالی عوارض قانونی در سال ۹۹ از قبیل: مالیات، نرخ شماره گذاری، نرخ بیمه شخص ثالث و … این مبالغ از مشتریان محترم اخذ خواهد شد. ۷ -در صورت رضایت مشتریان با شرایط فوق، مراحل تعویق موعد تحویل با برنامه فروش‌های جدول پیوست این بخشنامه مشابه شرایط تبدیل قابل اقدام می‌باشد. ۸-این طرح فقط در نمایندگی مجاز ایران خودرو و با درخواست مشتری قابل اجرا می‌باشد؛ و نیازی به مراجعه حضوری مشتری محترم به سازمان فروش نمی‌باشد.
ایمناایمنا23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، متأسفانه در این اوضاع بحرانی برای سلامت هموطنان عزیز شاهد سرقت از شهروندان در پوشش انجام تست کرونا در تهران هستیم! وی افزود: اعضای سه خانواده مربوط به افراد مبتلا به ویروس کرونا را قرنطینه کردیم و نگرانی از این جهت وجود ندارد. به گزارش رکنا، پرویز قزلباش با اشاره به شیوع بیماری کرونا ویروس، گفت: خوشبختانه تاکنون بیماری کرونا ویروس وارد استان زنجان نشده و مورد مثبتی نداریم. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز یادآور شد: یکی از فوتی‌های استان البرز مردی ۴۷ ساله بود و دیگری نیز یک خانم بوده است. دکتر کریم اضافه کرد: آموزش‌های بهداشتی از سوی دانشگاه علوم پزشکی ارائه می‌شود از مردم می‌خواهیم به این آموزش‌ها دقت کنند.
الفالف12 ساعت قبل
به گزارش تسنیم، چندی پیش یک پژوهشگر محیط‌زیست و حامی گونه‌های در معرض خطر انقراض شاهین ایرانی، به مدیرعامل سایپا پیشنهاد کرد در راستای حفظ و حراست از این پرنده باشکوه، نام محصول جدید این گروه خودروسازی را به «شاهین» تغییر دهند، در ادامه چند انجمن دیگر نیز این پیشنهاد را به مدیران سایپا ارائه دادند. سیدجواد سلیمانی، مدیرعامل سایپا نیز پس از ارجاع موضوع به کمیته نامگذاری محصولات و بررسی‌های کارشناسی کمیته مذکور با این پیشنهاد موافقت کرد و به دلیل اینکه گروه خودروسازی سایپا در طراحی محصول جدید خود از شاهین ایرانی الهام گرفته است، دستور داد در راستای انجام مسئولیت‌های اجتماعی این گروه خودروسازی، محصول جدید سایپا «شاهین» نامگذاری شود. شاهین سایپا نخستین محصول از مگاپلت‌فرم ملی این گروه خودروسازی، موسوم به SP۱۰۰ به شمار می‌آید و قرار است تولید انبوه آن از سال آینده آغاز شود. سایپا تولید ۱۲ هزار دستگاه از این محصول را برای سال ۹۹ برنامه‌ریزی کرده و می‌خواهد تیراژ تولید آن را در سال ۱۴۰۱ به صد هزار دستگاه برساند.

نظرها

اخبار بیشتر