1. خبری
  2. همه خبرها
  3. جهان نیوز
  4. سیاسی
معامله قرن ۹۹ درصد شکست می‌خورد

معامله قرن ۹۹ درصد شکست می‌خورد

جهان نیوزخبرگزاری جهان نیوز |
سفیر فرانسه در آستانه بازنشستگی، حرف‌های جالب‌توجهی در مصاحبه با یک نشریه آمریکایی زد از جمله اینکه آمریکا دیگر کلانتر دنیا نیست و طرح صلح این کشور برای فلسطین 99 درصد شکست می‌خورد.

به گزارش جهان نيوز به نقل از فارس، «جرارد آرو» سفیر پاریس در واشنگتن که اظهارات جنجالی اخیر وی درباره توافق هسته‌ای ایران برایش دردسرساز شد، در آخرین روز ماموریتش به‌عنوان دیپلمات فرانسوی در آمریکا با نشریه «آتلانتیک» مصاحبه‌ای مفصل انجام داد.

آرو در این مصاحبه به بیان نظراتش درباره مسائل مختلفی از جمله طرح صلح «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا موسوم به معامله قرن، اقدامات تبعیض‌آمیز و غیرانسانی رژیم صهیونیستی در قبال فلسطینی‌ها و برنامه جامع اقدام مشترک (توافق هسته‌ای ایران) پرداخت.

برخی از محورهای مهم این مصاحبه به شرح ذیل است:

آتلانتیک: وضعیت خاورمیانه (غرب آسیا) را با توجه به مطرح شدن طرح صلح (ترامپ) چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آرو: این طرح بسیار به چیزی که اسرائیلی‌ها می‌خواهند نزدیک است. (اما) آیا محکوم به شکست است؟ باید بگویم ۹۹ درصد بله، ولی ۱ درصد هم احتمال شکست نخوردن هست … ترامپ به طرز منحصر به‌فردی می‌تواند اسرائیلی‌ها را به‌جلو براند زیرا در اسرائیل بسیار محبوب است.

آتلانتیک: اما ترامپ چندان هم اسرائیلی‌ها را به‌جلو هل نداده است …

آرو: زمانی ترامپ به (امانوئل) ماکرون (رئیس‌جمهور فرانسه) گفت که «من همه چیز به اسرائیلی‌ها دادم، آنها هم باید چیزی به من بدهند» … او از «بنیامین نتانیاهو» (نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی» نیز در اسرائیل محبوب‌تر است … فلسطینی‌ها هم گمان می‌کنند که این (طرح معامله قرن) آخرین شانس آنها برای به‌دست آوردن استقلال محدود است. (جرد) کوشنر (داماد و مشاور ارشد ترامپ) هم قرارا است پول روی سر فلسطینی‌ها بریزد. و این راه هم فراموش نکنید که (کشورهای) عربی نیز با آمریکایی‌ها هستند. به ما گفته شده که این طرح ۵۰ صفحه است.

مشکل اینجاست که وضعیت موجود برای اسرائیل بسیار مطلوب است. آنها کرانه باختری را دارند اما همزمان نیازی به اتخاذ تصمیمات دردناک درباره فلسطینی‌ها ندارند. اگر بخواهند می‌توانند آنها را کاملا بدون دولت کنند یا آنها را تبعه اسرائیلی کنند. البته (تل‌آویو) فلسطینی‌ها را تبعه اسرائیل نمی‌کنند و این وضعیت یعنی آپارتاید. در آینده (با اعلام طرح صلح) یک دولت آپارتاید (رژیم صهیونیستی) رسمی می‌شود. که در حقیقت هم‌اکنون (آپارتاید) هستند.

آتلانتیک: به نظر شما، کوشنر چه رویکردی در قبال طرح صلح دارد؟

آرو: او بسیار باهوش اما شدیدا بی‌جرأت است. او از تاریخ چیزی نمی‌دارند. البته چیز بدی نیست، چون ما فعلا می‌خواهیم راهکاری پیدا کنیم … او بسیار حامی اسرائیل است و از این نکته غفلت کرده که اگر به فلسطینی‌ها فقط دو گزینه تسلیم شدن یا خودکشی را بدهید، آنها گزینه دوم را انتخاب می‌کنند. کسی مانند کوشنر از این‌ها چیزی نمی‌فهمد.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

آتلانتیک: آیا گمان می‌کنید ریاست‌جمهوری (ترامپ) آسیب غیرقابل جبرانی به اتحاد فراآتلانتیک می‌زند؟

آرو: نقش آمریکا به‌عنوان کلانتر جهان به پایان رسیده است … (اثبات) آن را در اوکراین دیدید. همچنین هر روز در سوریه این مسئله را مشاهده می‌کند.

آتلانتیک: در فرانسه نیز پوپولیسم رو به رشد است. آیا مفهوم فرانسوی بودن (ملی‌گرایی) تغییری کرده است؟

آرو: معترضان «جلیقه زرد» (تظاهرات‌کنندگان علیه رژیم سرمایه‌داری) علیه ماکرون، اصولا همان افرادی هستند که کم‌وبیش در آمریکا به ترامپ رای دادند … حزب محافظه کار (فرانسه) نیز در همان جهتی حرکت می‌کند که جمهوری‌خواه‌ها در آمریکا می‌روند … فرانسه یک کشور یهودی-مسیحی است و این یعنی که اساسا ضد مسلمانان است.

آتلانتیک: چه زمان‌هایی بود که فکر نمی‌کردید دیگر از سوی ترامپ حیرت‌زده و شوکه شوید؟

آرو: در موضوع توافق هسته‌ای ایران. ما در حال مذاکره با دولت (مشخص نیست کدام کشور) درباره توافقی برای اضافه‌کردن متمم به توافق هسته‌ای ایران بودیم، درخصوص موشک‌ها و تروریسم و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران. ما بسیار به حصول توافق نزدیک بودیم (اما ناگهان دولت ترامپ از برجام خارج شد).

آتلانتیک: چقدر نزدیک بودید؟

آرو: برخی می‌گویند ۹۰ درصد، نمی‌دانم. درحال مذاکره بودیم. هیچ بحرانی هم در مذاکرات نبود. اما ناگهان یک شب همه چیز تمام شد. ترامپ یک شبه تصمیم گرفته بود. هیچکسی هشداری دریافت نکرده بود و فردای آن شب نیز کسی نمی‌توانست برای ما توضیح دهد که این (خروج آمریکا از برجام) چه معنایی برای ما دارد.

آتلانتیک:‌ سروکله زدن با «جان بولتون» (مشاور امنیت ملی کاخ سفید) چگونه است؟

آرو: کار کردن با او ممکن است. او بسیار حرفه‌ای، ایدئولوگ، ملی‌گرا و واقع‌گرا است. سوریه نمونه بسیار خوبی است. رئیس‌جمهور (ترامپ) تصمیم به خروج از سوریه گرفت. با هیچ کسی هم مشورت نکرد. بولتون هم نمی‌دانست که این تصمیم قرار است اعلام شود. بعد از آن، کاری که کرد مذاکره درباره اصل تصمیم نبود بلکه کاهش عواقب آن بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
غلامرضا تاجگردون در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در پایان نشست مشترک مجلس با دستگاه‌های نظارتی و سازمان برنامه و بودجه در خصوص اجرای مصوبه مجلس درباره افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ گفت: براساس مصوبه قانون بودجه، حقوق همه کارمندان دولت با هر رده‌ای حداقل ۴۰۰ هزار تومان باید افزایش یابد و بین صفر تا ۱۰ درصد هم علاوه بر این به حقوق افزوده می‌شود که این افزایش باید متناسب با اعتبارات اعمال شود. تاجگردون گفت: در این زمینه حکم وجود داشت که افزایش حقوق به میزان ۴۰۰ هزار تومان باشد و برخی هم معتقد بودند این عدد در ضریب نباشد که مجلس برای حفظ منافع حقوق بگیران پایین این رقم را در ضریب کرد چراکه اثرگذاری مثبتی در بخش‌های تشکیل دهنده حقوق خواهد داشت که این موضوع اعمال شد و تخلفی در این بخش وجود ندارد. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: براساس قانون بودجه و پیش بینی ضریب تصاعدی مالیات، عملا حقوق بگیران بالا مالیات سنگینی پرداخت می‌کنند به طور مثال اگر حقوق فردی ۱۸ درصد افزایش یابد با مالیاتی که از او دریافت می‌شود این افزایش به ۱۵ درصد کاهش می‌یابد. وی تاکید کرد: براساس گزارش دستگاه‌ها هم اکنون احکام حقوقی در بیشتر دستگاه‌ها تنظیم شده است و از این ماه باید پرداخت براساس احکام جدید انجام شود فقط درباره افزایش حقوق قضات و اعضای هیات عملی دانشگاه‌ها ابهاماتی وجود داشت که به صورت جدا گانه اصلاح و در هیئت تطبیق تایید پرداخت می‌شود. تاجگردون گفت: مبنای افزایش حقوق از اول فروردین است و کسری حقوق ماه قبل در ماه جدید اعمال و پرداخت خواهد شد.

داستان سورنا، سردار مقتول / نخستین جنگ میان ایران و روم (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران10 ساعت قبل
سورنا، سردار ایرانی در این جنگ بود. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری - «مارکوس لیسینیوس کراسوس» سردار بزرگ روم، از رود فرات در سوریه امروز که گذشت، پا به قلمروی تازه‌ای گذاشت. او از خیانت ارمنستان آگاه شده و همزمان پیشروی سپاه روم را می‌دید. پس سپاه ایران را به دو بخش تقسیم کرد تا بخشی به ارمنستان رفته و بخش دیگر مقابل روم بایستد. سپاه روم در تعقیب آن‌ها، وارد دشتی می‌شود که ۹ هزار کماندار اشکانی از هر سو آن‌ها را تیرباران می‌کنند.

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز10 ساعت قبل
عادل الجبیر گفته عربستان برای جلوگیری از جنگ، تمامی تلاش خود را به کار خواهد گرفتعربستان سعودی ضمن تاکید بر اینکه خواهان جنگ در منطقه نیست، ضمن انتقاد شدید از ایران، از سران کشورهای عرب برای بررسی اوضاع خلیج فارس دعوت کرده است. هفته گذشته، در دو نفتکش متعلق به عربستان سعودی و دو نفتکش دیگر متعلق به امارات و نروژ در آب‌های بندر فجیره در امارات عربی متحده انفجارهایی روی داد و خساراتی به بار آورد. در پی انفجار در این چهار نفتکش، وزارت امور خارجه ایران خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده بود. هفته گذشته همچنین عربستان سعودی گزارش کرد که چند پهپاد حامل مواد منفجره به خطوط لوله نفتی این کشور حمله کرده و خساراتی بر جای گذاشته‌اند. عربستان خواهان جنگ نیستآژانس خبری سعودی در گزارش دیگری در روز یکشنبه، اظهارات عادل الجبیر، وزیر مشاور سعودی در امور خارجه را در مورد حوادث اخیر در خلیج فارس منتشر کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر