1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. حوادث

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
این پروژه به حدی بزرگ و شگفت انگیز است که خود ژاپنی ها می گویند بعید است نظیر آن حتی در این کشور تکرار شود. بعد از راه اندازی این سازه منحصر بفرد، خسارت های ناشی از سیل در منطقه چندین برابر کاهش یافته است. در واقع این پروژه سیل را از روی زمین به زیر زمین منتقل می کند.

عصر ایران- مدتی قبل از هلند به عنوان برترین کشور جهان در کنترل سیل نام برده و به روش‌ها و رویکردهای موفق این کشور در مدیریت آب اشاره کردیم که می‌توانید آن را اینجا ببینید. در ادامه معرفی الگوهای برتر کنترل سیل در جهان؛ این بار راهی کشور ژاپن خواهیم شد تا سیستمی فوق پیشرفته و شبکه‌ای فراتر از باور را معرفی کنیم که هر بیننده‌ای را متحیر می‌سازد.

توکیو به عنوان پرجمعیت‌ترین کلان شهر جهان همواره در معرض خطر سیل و آب گرفتگی قرار داشته است. شرایط جغرافیایی و سابقه بارش‌ها در ژاپن نیز تاییدی بر لزوم نگرانی و تدبیر در رابطه با سیل است.

براساس اطلاعات ارائه شده توسط سازمان هواشناسی ژاپن؛ در سراسر این کشور "بارش بیش از دو اینچ در یک ساعت«افزایش ۳۰ درصدی طی سه دهه گذشته را به ثبت رسانده است. همچنین فراوانی» بارش‌های بیش از سه اینچ در یک ساعت" نیز افزایش ۷۰ درصدی داشته است. سازمان هواشناسی ژاپن این افزایش بارش‌ها را با گرمایش جهانی مرتبط می‌داند که بخش هایی از کشور ژاپن را در نقشه خیس‌ترین (از منظر بارندگی) نقاط جهان قرار می‌دهد.

از سوی دیگر بالا آمدن آب اقیانوس‌ها کلان شهر توکیو را مستعد گرفتاری در توفان‌های اقیانوسی نیز کرده که تهدیدات جدی را متوجه زندگی ۳۸ میلون شهروند آن می‌کند. بخش‌های گسترده‌ای از توکیو و حومه آن هم اکنون پایین‌تر از سطح دریا قرار دارند و این به مفهوم زنگ خطری جدی برای کلان شهر مذکور خواهد بود.

براساس مطالعاتی که شرکت "سوئیس ره" در سال ۲۰۱۴ نتایج آنرا منتشر کرد؛ بارندگی شدید همراه با زلزله‌های ویرانگر و سونامی‌ها توکیو و شهر بندری یوکاهاما را مبدل به خطرناک ترین منطقه پرجمعیت جهان از منظر گرفتاری در این بلایای طبیعی کرده است.

با توجه به این شرایط ژاپنی‌ها از یک روش کاملا متفاوت و جالب برای مقابله با سیل استفاده می‌کنند که " سامانه زیرزمینی کنترل سیل" نام دارد. این سامانه در واقع یک سازه زیرزمینی عظیم است که از طریق تونل هایی ارتباط میان آن برقرار می‌شود.

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 7

پروژه در کاسوکابه در استان سایتاما اجرا شده است که این منطقه بخش بزرگی از بافت شهری حومه توکیو را تشکیل می‌دهد. نزدیکی کاسوکابه به آب و موقعیت اش در حومه توکیو آن را به محلی مناسب برای اجرای پروژه سامانه زیرزمینی کنترل سیل و حفظ توکیو از خسارت‌های سنگین مبدل کرده است.

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 9

طراحی یک دالان زیرزمینی بسیار عظیم

این سازه به شکل زیرزمینی و در کلیت شبیه آب انبارهای سنتی خودمان اجرا شده اما ابعاد آن فراتر از باور قرار دارد. در سال ۱۹۹۲ پروژه کلید خورد و در اوایل سال ۲۰۰۶ به پایان رسید. تی بی ام یا ماشین‌های حفار تونل که یک فناوری پیشرفته محسوب می‌شوند، نقش مهمی در شکل گیری این سازه زیرزمینی داشته‌اند.

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 12

هزینه احداث این سامانه ضد سیل ۲ میلیارد دلار اعلام شده است. هر چند در ابتدا بزرگی این عدد بسیار جلب توجه می‌کند اما همان طور که در فرمول "یک در برابر 10" اشاره کردیم بانک جهانی برآورد کرده که به ازای هر یک دلار سرمایه گذاری در مقابله با سیل، ۷ تا ۱۰ دلار سرمایه‌ای که قرار است بر اثر آن ویران شود حفظ می‌شود. از این رو ۲ میلیارد دلار فقط یک سرمایه گذاری مطمئن با سود تضمینی بوده است.

خبری: جدیدترین اخبار حوادث ایران و جهان

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 15

این سازه زیرمینی از ۵ سیلو به ارتفاع ۶۵ متر و قطر ۳۲ متر تشکیل شده که با ۶٫۴ کیلومتر تونل به یکدیگر متصل شده‌اند.

سیلوها در عمق ۵۰ متری زمین قرار دارند و هر سیلو بطور مستقل دارای آبگیر است. در انتهای این سامانه یک مخزن آب بسیار بزرگ در عمق ۲۲ متری زمین قرار دارد که با طول ۱۷۷ متر، عرض ۷۸ متر و ارتفاع ۲۵ متر.

این مخزن در واقع وظیفه تنظیم فشار سامانه را بر عهده دارد و با استفاده از پمپ‌های قدرتمند می‌تواند هر ساعت ۲۰۰ تن آب را به روخانه ادوگاوا تخیله کند.

به طور مختصر سامانه این گونه کار می‌کند که هنگام بارندگی‌ها، آب از طریق این سیلوهای غول پیکر وارد مخزن و از مناطق مسکونی خارج می‌شود.

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 20ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 21

در فیلم زیر یکی از کارکنان سامانه ضد سیل دوربین خبرنگار را به سمت ورودی مجموعه هدایت می‌کند و سپس وارد مخزن آب می‌شوند و در رابطه با ابعاد این قسمت توضیحاتی را ارائه می‌دهد که در ابتدای این بخش بدان اشاره کردیم.

در اواخر سال ۲۰۱۵ باران و توفان شدید موجب ورود ۶۷۰ میلیون فوت مکعب آب به تونل‌های زیرزمینی سامانه شد و تخلیه آن با پمپ‌های بزرگی که موتور آنها مشابه موتور به کار رفته در بوئینگ ۷۳۷ بود، ۴ روز زمان برد.

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 25

جالب است بدانید ژاپنی‌ها این مکان را با توجه به معماری شگفت انگیزش تبدیل به یک موزه کرده‌اند که گردشگران به طور رایگان می‌توانند از آن بازدید کنند. تور بازدید از «سامانه زیرزمینی کنترل سیل» برای گردشگران خارجی نیز امکاناتی مانند ترجمه همزمان توضیحات راهنمای تور را در نظر گرفته و اتفاقا استقبال بالایی هم داشته است.

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 27ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 28

اقدامات هیچگاه کافی نیست!

کوئیهارو آبه مدیر سامانه کنترل سیل می‌گوید: مدیریت دقیق سامانه با یک برنامه ریزی بسیار منظم دنبال می‌شود زیرا کوچکترین اشکال در سیستم فضاساز برای آب می‌تواند به قیمت خسارات سنگین بر جان و مال مردم ژاپن تمام شود که این بخشودنی نیست.

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 31

این پروژه آنچنان شگفت انگیز است که آبه می‌گوید: اطمینان ندارم ژاپن بتواند پروژه مشابه‌ای را یکبار دیگر به پایان برساند.

آقای آبه با یک نمودار به توضیح میزان خرابی سیل پیش از اجرای این پروژه می‌پردازد. ستون نارنجی رنگ نمایانگر خانه‌های غرق شده در سیل طی سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۹ و ستون نارنجی رنگ همین آمار را برای سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹ نشان می‌دهد.

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 34

نابویوکی تسوچیا کارشناس مقابله با سیل در مصاحبه خود می‌گوید: خیلی دشوار است که بگوئیم آنچه انجام داده‌ایم برای حفظ جان و امنیت شهروندان کافی است. ژاپن کشوری است که آمار بالایی در سیل، زلزله و سونامی دارد، از این رو چاره اندیشی‌ها کماکان باید تداوم داشته باشد.

در تصویر زیر اتاق کنترل هوشمند سامانه را مشاهده می‌کنید.

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 37ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 38

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 40

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ صحبت‌های راننده پورشه جنجالی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل

مجری صدا و سیما به دنبال پدر زن پولدار!

برترین‌هابرترین‌ها17 ساعت قبل
عصرایران: مجری برنامه «سلام صبح بخیر» در شبکه سه دارد مثلا گزارش ماجرای دو پسر و دختر پورشه سوار اصفهانی که یک بی نوای پراید سوار را کشتند تعریف می‌کند، به پورشه و دختر جوان که می‌رسد انگار که آب از لب و لوچه‌اش آویزان شده باشد می‌گوید از این دخترهای پورشه سوار اگر غلامی چیزی می‌خواهند من در خدمتم. در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
سخنگوی سازمان آتش نشانی: ساعت ۱۳ و ۲۱ دقیقه ظهر امروز حادثه آتش سوزی در خیابان اشرفی اصفهانی نرسیده به جلال آل احمد اطلاع رسانی شد که متاسفانه در این حادثه یک نفر جان خود را از دست دادجلال ملکی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: با اطلاع به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی بلافاصله سه ایستگاه به محل حادثه اعزام شدند. وی گفت: محل حادثه یک مجتمع مسکونی چهارطبقه بود که در حیاط جنوبی آن یک مغازه حدود ۲۵ متری وجود داشت که کاربری آن تعمیرات خودرو و تعویض روغن است. ملکی افزود: همچنین در بخشی از حیاط لوازم یدکی نیز نگهداری می‌شد که با رسیدن ماموران سازمان آتش نشانی محل کاملا شعله ور و تخریب شده بود و در محل حادثه یک دستگاه سمند و یک دستگاه پراید وجود داشت. وی گفت: با ایمن سازی محل سریعا آتش نشانان کار را آغاز کردند و بعد از دقایقی آتش خاموش شد. ملکی گفت: کار آواربرداری همچنان ادامه دارد.
عصر ایرانعصر ایران8 ساعت قبل
عصرایران؛ سوده صدری - همزمان با بررسی طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس، جمعی از قربانیان اسیدپاشی در مجلس حاضر شدند. خانم نماینده شما در حالی از اعدام عاملان اسید پاشی صحبت کردید که مرضیه ابراهیمی معتقد است خواسته قربانیان اسید پاشی اعدام نیست بلکه آنها حبس ابد و توقف این عمل خشونت آمیز را با توسل به تصویب قانون می‌خواهند. او اسطوره زنان اسید پاش است او یک طرف صورت خود را از دست داد اما به زنان ایستادگی آموخت. او به ملاقات قربانیان اسید پاشی از جمله معصومه در تبریز زنی که مورد اسیدپاشی خواستگارش قرار گرفت، رفت و به او گفت از جا برخیزد و به تلاش ادامه دهد؛ به تلاشی که شاید هزاران زن دیگر را از اسید پاشی نجات دهد. زنی که فقط با یک چشم دنیا را انقدر زیبا میبیند حیف است به او بگویید قصر در رفته‌ای!
ساعت ۲۴ساعت ۲۴14 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی هیئت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی کمک‌های خیرخواهانه اقلام به مناطق شناسایی‌شده در شهر سیل‌زده پل‌دختر ارسال خواهد شد و به دست سیل‌زدگان منطقه توسط قرارگاه جهادی دانشگاه خواهد رسید. بر اساس این گزارش کمک‌های دیگری نیز حاوی مواد و اقلام بهداشتی و غذایی قبلا نیز به مناطق سیل‌زده ارسال شده است که امروز ۶۰ بسته دیگر بهداشتی و غذایی به مناطق روستایی و سیل‌زده پل‌دختر ارسال شد. خانواده دانشگاه آزاد اسلامی از بدو وقوع سیل در استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان با تشکیل قرارگاه جهادی و پویش‌های کمک‌رسانی، اقلام و موارد مورد نیاز منطقه را در قالب کمک‌های مردمی ساماندهی و به مناطق ارسال کرده است.

نظرها

(1)

آخر و اول منغولوید و ضدایرآنی است.اصلن کل آسی آ پشیزی ارزش ندآرد.چرآ که تمآمن کلآشی,تزویر,لآپوشآنی ,سطحی نگری,ظآهربینی و فریبکآری اسآس موفقیت در آن است.

4 هفته قبل

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

گزینه جذاب در لیست خرید پرسپولیس

افتصادنیوز14 ساعت قبل

مصوبات امروز نمایندگان مجلس

صدا و سیما9 ساعت قبل

ماهور الوند با موهای برق گرفته!

پارس نیوز10 ساعت قبل

اعمال شب پانزدهم ماه رمضان

صدا و سیما3 ساعت قبل