ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. حوادث

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
این پروژه به حدی بزرگ و شگفت انگیز است که خود ژاپنی ها می گویند بعید است نظیر آن حتی در این کشور تکرار شود. بعد از راه اندازی این سازه منحصر بفرد، خسارت های ناشی از سیل در منطقه چندین برابر کاهش یافته است. در واقع این پروژه سیل را از روی زمین به زیر زمین منتقل می کند.

عصر ایران- مدتی قبل از هلند به عنوان برترین کشور جهان در کنترل سیل نام برده و به روش‌ها و رویکردهای موفق این کشور در مدیریت آب اشاره کردیم که می‌توانید آن را اینجا ببینید. در ادامه معرفی الگوهای برتر کنترل سیل در جهان؛ این بار راهی کشور ژاپن خواهیم شد تا سیستمی فوق پیشرفته و شبکه‌ای فراتر از باور را معرفی کنیم که هر بیننده‌ای را متحیر می‌سازد.

توکیو به عنوان پرجمعیت‌ترین کلان شهر جهان همواره در معرض خطر سیل و آب گرفتگی قرار داشته است. شرایط جغرافیایی و سابقه بارش‌ها در ژاپن نیز تاییدی بر لزوم نگرانی و تدبیر در رابطه با سیل است.

براساس اطلاعات ارائه شده توسط سازمان هواشناسی ژاپن؛ در سراسر این کشور "بارش بیش از دو اینچ در یک ساعت«افزایش ۳۰ درصدی طی سه دهه گذشته را به ثبت رسانده است. همچنین فراوانی» بارش‌های بیش از سه اینچ در یک ساعت" نیز افزایش ۷۰ درصدی داشته است. سازمان هواشناسی ژاپن این افزایش بارش‌ها را با گرمایش جهانی مرتبط می‌داند که بخش هایی از کشور ژاپن را در نقشه خیس‌ترین (از منظر بارندگی) نقاط جهان قرار می‌دهد.

از سوی دیگر بالا آمدن آب اقیانوس‌ها کلان شهر توکیو را مستعد گرفتاری در توفان‌های اقیانوسی نیز کرده که تهدیدات جدی را متوجه زندگی ۳۸ میلون شهروند آن می‌کند. بخش‌های گسترده‌ای از توکیو و حومه آن هم اکنون پایین‌تر از سطح دریا قرار دارند و این به مفهوم زنگ خطری جدی برای کلان شهر مذکور خواهد بود.

براساس مطالعاتی که شرکت "سوئیس ره" در سال ۲۰۱۴ نتایج آنرا منتشر کرد؛ بارندگی شدید همراه با زلزله‌های ویرانگر و سونامی‌ها توکیو و شهر بندری یوکاهاما را مبدل به خطرناک ترین منطقه پرجمعیت جهان از منظر گرفتاری در این بلایای طبیعی کرده است.

با توجه به این شرایط ژاپنی‌ها از یک روش کاملا متفاوت و جالب برای مقابله با سیل استفاده می‌کنند که " سامانه زیرزمینی کنترل سیل" نام دارد. این سامانه در واقع یک سازه زیرزمینی عظیم است که از طریق تونل هایی ارتباط میان آن برقرار می‌شود.

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 7

پروژه در کاسوکابه در استان سایتاما اجرا شده است که این منطقه بخش بزرگی از بافت شهری حومه توکیو را تشکیل می‌دهد. نزدیکی کاسوکابه به آب و موقعیت اش در حومه توکیو آن را به محلی مناسب برای اجرای پروژه سامانه زیرزمینی کنترل سیل و حفظ توکیو از خسارت‌های سنگین مبدل کرده است.

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 9

طراحی یک دالان زیرزمینی بسیار عظیم

این سازه به شکل زیرزمینی و در کلیت شبیه آب انبارهای سنتی خودمان اجرا شده اما ابعاد آن فراتر از باور قرار دارد. در سال ۱۹۹۲ پروژه کلید خورد و در اوایل سال ۲۰۰۶ به پایان رسید. تی بی ام یا ماشین‌های حفار تونل که یک فناوری پیشرفته محسوب می‌شوند، نقش مهمی در شکل گیری این سازه زیرزمینی داشته‌اند.

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 12

هزینه احداث این سامانه ضد سیل ۲ میلیارد دلار اعلام شده است. هر چند در ابتدا بزرگی این عدد بسیار جلب توجه می‌کند اما همان طور که در فرمول "یک در برابر 10" اشاره کردیم بانک جهانی برآورد کرده که به ازای هر یک دلار سرمایه گذاری در مقابله با سیل، ۷ تا ۱۰ دلار سرمایه‌ای که قرار است بر اثر آن ویران شود حفظ می‌شود. از این رو ۲ میلیارد دلار فقط یک سرمایه گذاری مطمئن با سود تضمینی بوده است.

خبری: جدیدترین اخبار حوادث ایران و جهان

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 15

این سازه زیرمینی از ۵ سیلو به ارتفاع ۶۵ متر و قطر ۳۲ متر تشکیل شده که با ۶٫۴ کیلومتر تونل به یکدیگر متصل شده‌اند.

سیلوها در عمق ۵۰ متری زمین قرار دارند و هر سیلو بطور مستقل دارای آبگیر است. در انتهای این سامانه یک مخزن آب بسیار بزرگ در عمق ۲۲ متری زمین قرار دارد که با طول ۱۷۷ متر، عرض ۷۸ متر و ارتفاع ۲۵ متر.

این مخزن در واقع وظیفه تنظیم فشار سامانه را بر عهده دارد و با استفاده از پمپ‌های قدرتمند می‌تواند هر ساعت ۲۰۰ تن آب را به روخانه ادوگاوا تخیله کند.

به طور مختصر سامانه این گونه کار می‌کند که هنگام بارندگی‌ها، آب از طریق این سیلوهای غول پیکر وارد مخزن و از مناطق مسکونی خارج می‌شود.

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 20ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 21

در فیلم زیر یکی از کارکنان سامانه ضد سیل دوربین خبرنگار را به سمت ورودی مجموعه هدایت می‌کند و سپس وارد مخزن آب می‌شوند و در رابطه با ابعاد این قسمت توضیحاتی را ارائه می‌دهد که در ابتدای این بخش بدان اشاره کردیم.

در اواخر سال ۲۰۱۵ باران و توفان شدید موجب ورود ۶۷۰ میلیون فوت مکعب آب به تونل‌های زیرزمینی سامانه شد و تخلیه آن با پمپ‌های بزرگی که موتور آنها مشابه موتور به کار رفته در بوئینگ ۷۳۷ بود، ۴ روز زمان برد.

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 25

جالب است بدانید ژاپنی‌ها این مکان را با توجه به معماری شگفت انگیزش تبدیل به یک موزه کرده‌اند که گردشگران به طور رایگان می‌توانند از آن بازدید کنند. تور بازدید از «سامانه زیرزمینی کنترل سیل» برای گردشگران خارجی نیز امکاناتی مانند ترجمه همزمان توضیحات راهنمای تور را در نظر گرفته و اتفاقا استقبال بالایی هم داشته است.

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 27ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 28

اقدامات هیچگاه کافی نیست!

کوئیهارو آبه مدیر سامانه کنترل سیل می‌گوید: مدیریت دقیق سامانه با یک برنامه ریزی بسیار منظم دنبال می‌شود زیرا کوچکترین اشکال در سیستم فضاساز برای آب می‌تواند به قیمت خسارات سنگین بر جان و مال مردم ژاپن تمام شود که این بخشودنی نیست.

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 31

این پروژه آنچنان شگفت انگیز است که آبه می‌گوید: اطمینان ندارم ژاپن بتواند پروژه مشابه‌ای را یکبار دیگر به پایان برساند.

آقای آبه با یک نمودار به توضیح میزان خرابی سیل پیش از اجرای این پروژه می‌پردازد. ستون نارنجی رنگ نمایانگر خانه‌های غرق شده در سیل طی سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۹ و ستون نارنجی رنگ همین آمار را برای سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹ نشان می‌دهد.

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 34

نابویوکی تسوچیا کارشناس مقابله با سیل در مصاحبه خود می‌گوید: خیلی دشوار است که بگوئیم آنچه انجام داده‌ایم برای حفظ جان و امنیت شهروندان کافی است. ژاپن کشوری است که آمار بالایی در سیل، زلزله و سونامی دارد، از این رو چاره اندیشی‌ها کماکان باید تداوم داشته باشد.

در تصویر زیر اتاق کنترل هوشمند سامانه را مشاهده می‌کنید.

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 37ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 38

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس) - 40

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم لحظه برخورد وحشتناک موتورسیکلت به خودروی سواری

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران22 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک دستگاه خودروی سواری و یک موتورسیکلت، در خیابانی در یکی از شهرهای روسیه مشغول حرکت بودند که ناگهان موتور به طرز وحشتناکی به ماشین برخورد کرد. سرعت بسیار زیاد موتورسیکلت، عامل وقوع حادثه بود و پلیس، موتورسوار را مقصر حادثه عنوان کرد. انتهای پیام/

خسارت‌های شدید به روستاییان سیل‌زده سیستان و بلوچستان (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
ایمناایمنا17 ساعت قبل
به گزارش ایمنا، پلیس انگلیس مسئولین یک مدرسه را به جرم نصب دوربین مداربسته در سرویس بهداشتی مدرسه دخترانه دستگیر کردند. بنا به گزارش پلیس، متهمان با نصب دوربین مداربسته در سرویس بهداشتی موجب آزار و اذیت دانش آموزان شدند که با شکایت پدر دختری ۱۱ ساله به اداره پلیس و مطرح کردن این موضوع با ماموران خواستار پیگیری این اتفاق شدند. در بررسی‌های صورت گرفته خانواده پسر جوان گفتند: ساعاتی قبل از حادثه خانه را ترک کردیم و زمانی که به خانه آمدیم با جسد پسرمان مواجه شدیم. یک اسلحه شکاری در نزدیکی جسد کشف شد که گلوله‌ای از آن شلیک شده و پسر جوان را به‌کام مرگ کشانده بود. رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق افزود: تعداد اوراق سندهای دفترچه‌ای فعلی بسیار زیاد است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز23 ساعت قبل
دوست شدن و رابطه با مردان کهنسال توسط دانشجویان دختر بریتانیایی با هدف تامین هزینه شهریه دانشگاه در حال تبدیل شدن به امری رایج است. سرویس اجتماعی- سایت‌های دوستیابی‌ای وجود دارند ‌که بیش از ۵۰۰ هزار دانشجوی بریتانیایی از طریق آن نام‌شان را برای پیدا کردن «شوگر ددی» ثبت می‌کنند. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ روزنانه «میرر» با انتشار این خبر می‌نویسد: "دوست شدن و رابطه با مردان کهنسال توسط دانشجویان دختر بریتانیایی با هدف تامین هزینه شهریه دانشگاه در حال تبدیل شدن به امری رایج است. طبق آماری غیررسمی تعداد دختران بریتانیایی در حال جستجوی شوگر ددی از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ میلادی به میزان ۳۶ درصد افزایش یافته است. در میان دانشجویان دانشگاه‌ها، دانشجویان دانشگاه هنر لندن بیشترین تقاضا را برای شوگر ددی داشته‌اند، دومین دانشگاه، دانشجویان دانشگاه منچستر و سومین دانشگاه در این زمینه دانشجویان کالج لندن بوده‌اند که بیشترین تعداد ثبت‌نام جهت یافتن مردان کهنسال را برای دوستی داشته‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
معاون سازمان امداد و نجات هلال احمر: اولویت ما لکه گیری و توزیع بسته‌های غذایی یک ماهه است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما معاون سازمان امداد ونجات هلال احمر در برنامه تیتر امشب شبکه خبر افزود: ۱۵۰ تیم به استعداد ۱۶۰ نفر در استان سیستان و بلوچستان و ۶۵ تیم هم از استان‌های معین برای امدادرسانی بکارگیری شده‌اند. رئیس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی هم گفت: با سامانه فعلی در دو سه روز آینده بارش خاصی در مناطق سیلزده نخواهیم داشت. وی گفت: الان تلاش می‌کنیم راه‌ها را با امکانات موجود ایمن سازی و برای تردد مقاوم و ایمن کنیم. وی با اشاره به بازدید رئیس جمهور و رئیس مجلس از مناطق سیلزده گفت: امیدواریم با دستورات و قول‌های رئیس جمهور و رئیس مجلس، علاوه بر رفع مشکلات سیل اخیر، جهشی در شرایط کلی استان نیز رخ دهد.
الفالف1 روز قبل
صبح‌نو نوشت: هفتم خرداد امسال بود که خبر رسید خانم میترا استاد، همسر دوم آقای محمدعلی نجفی، شهردار سابق به قتل رسیده است. هنوز در پرونده محمدعلی نجفی شک و شبهات زیادی وجود دارد اما معلوم نشده است بعد از بخشش اولیای دم حکم نهایی برای او چه خواهد بود. حکم قطعی نیست، دوباره تلاش خواهیم کرد/ پرونده محمدعلی نجفی هم مثل پرونده قتلشهلا جاهد، حسابی سر زبان‌ها افتاد. ۶ سال و ۶ ماه حبس، تنها محکومیت نجفیحالا نزدیک به هشت ماهی می‌شود که از سروصدای قتل نجفی می‌گذرد و التهابات فروکش کرده است. آقای «حمیدرضا گودرزی» وکیل محمدعلی نجفی به این حکم هم اعتراض دارد.

نظرها

(1)

آخر و اول منغولوید و ضدایرآنی است.اصلن کل آسی آ پشیزی ارزش ندآرد.چرآ که تمآمن کلآشی,تزویر,لآپوشآنی ,سطحی نگری,ظآهربینی و فریبکآری اسآس موفقیت در آن است.

9 ماه قبل

اخبار بیشتر