1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. اقتصادی

آب و مغز؛ رابطه‌ای از گذشته تا امروز

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
مغز یکی از مهم ترین اعضا در بدن است که باید انرژی آن به صورت مداوم تامین شود و برای تامین 85 درصدی این انرژی باید سطح آب را متعادل نگه داشت.

آیا تا به حال به ارتباط میان نوشیدن آب و سطح عملکرد مغزی اندیشیده‌اید؟ مغز ارگانی سرشار از شگفتی‌های مختلف است و هیچ چیز عجیبی از آن دور از انتظار نیست. یکی از نکات جالب در ارتباط با این عضو، تاثیرات مفید آب بر عملکرد آن است. کمبود دریافت آب توسط مغز، اختلالات متعددی همچون مشکلات تمرکز، حافظه، خستگی زودرس مغزی، سردرد، اختلالات خواب، عصبانیت، افسردگی و بسیاری مسائل دیگر را به دنبال خواهد داشت.

آب و مغز؛ رابطه‌ای از گذشته تا امروز - 2

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "ایزی هلث آپشنز" بیش از ۷۰ درصد بدن هرکدام از ما را آب تشکیل داده است و هر عملکردی در بدن برای به انجام رسیدن نیاز به این مایع مهم حیات خواهد داشت که بخش بزرگی از این عملکرد به مغز و سیستم عصبی اختصاص می‌یابد.

یک فرد بالغ با وزن متعادل در آمریکا روزانه کمتر از ۳۲ اونس (۹۴۶ میلی لیتر) آب می‌نوشد. در حالی که متوسط آبی که روزانه در همین فرد از دست می‌رود، بیش از ۸۰ اونس (۲٫۳۶ لیتر) است و از طرق مختلف مانند تعریق، تنفس و دفع مواد زائد از بدن خارج می‌شود. همان طور که آشکار است، فاصله میان ۳۲ اونس دریافتی و ۸۰ اونسی که از دست می‌رود، بسیار زیاد است. حال اگر روزانه کمتر از ۸۰ اونس آب مصرف کنیم، چه اتفاقی برای عملکرد مغز ما رخ خواهد داد؟

آب و انرژی مغز

مغز یکی از مهم‌ترین اعضا در بدن است که باید انرژی آن به صورت مداوم تامین شود و برای تامین ۸۵ درصدی این انرژی باید سطح آب را متعادل نگه داشت. آب انرژی الکتریکی مورد نیاز برای بخش مهمی از عملکرد‌های مغزی را فراهم می‌آورد که از ارزشمند‌ترین این‌ها می‌توان به پروسه تفکر و حافظه اشاره کرد. طبق نظر دکتر Corinne Allen، انرژی مورد نیاز سلول‌های مغزی به طور متوسط دو برابر دیگر سلول‌های بدن است و آب این انرژی را به نحو موثرتری از هر ماده دیگری فراهم می‌کند.

آب همچنین برای کمک به تولید هورمون‌ها و نوروترنسمیتر‌ها (واسطه‌های مغزی برای انتقال پیام) نیز مورد نیاز است.

زمانی که مغز شما تحت ذخیره کامل‌تری از آب کار می‌کند، قابلیت بسیار بالاتری برای تفکر سریع در اختیار خواهد داشت، سطح تمرکز بالاتری را تجربه کرده و خلاقیت بیشتری از خود نشان می‌دهد. در نتیجه تامین روزانه مقادیر متعادل آب نه تنها به تفکر سریع‌تر ما کمک می‌کند، بلکه به پیشگیری از اختلالات تمرکز و توجه در کودکان و بزرگسالان نیز یاری خواهد رساند.

علائم مغزی کمبود آب

کمبود آب رسانی به بدن و به تبع به مغز، سبب خاموش شدن تدریجی ذهن شده و عملکرد آن از جهات مختلف مختل خواهد شد. تحقیقات نشان داده است اگر تنها ۱ درصد کمبود آب داشته باشید، کاهش ۵ درصدی عملکرد مغزی را تجربه خواهید کرد و چنان چه این کمبود دریافت آب به ۲ درصد برسد، علائمی همچون از دست رفتن موقت حافظه، اختلال تمرکز و مشکلات مرتبط با حل مسائل ریاضی که نشان از افت کار مغز است، رخ خواهند داد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | اخبار درباره سلامت

اما آن چه در کمبود طولانی مدت آب رخ می‌دهد، کاهش حجم و وزن سلول‌های مغز است و این مورد به ویژه در افراد مسنی که برای مدت طولانی در معرض کمبود آب رسانی قرار داشته‌اند مشاهده می‌شود. دریافت مقادیر مناسب آب به صورت روزانه می‌تواند فاکتوری کمک رسان در کاهش ریسک ابتلا به بیماری هایی همچون پارکینسون، آلزایمر و سایر بیماری‌های نورودژنراتیو (تحلیل برنده سلول‌های مغزی) باشد.

این مایع مفید و ارزشمند در کمک به تغذیه سلول‌های مغز و همچنین دفع مواد زائد و سم‌ها نیز می‌تواند بسیار موثر باشد.

چالش آب

دکتر Allen طی تحقیقاتی که بر افراد دچار حملات عصبی و یا افسردگی های حاد داشته است، به نکته جالبی دست یافته است. برای ۹۹ درصد این افراد به صورت روزانه هیچ گونه مصرف آبی ثبت نشده بود و این کمبود شدید در دریافت می‌توانست بیماری‌های مختلف مغزی را پیشرفت دهد.

یکی دیگر از کار‌های مهمی که این ترکیب ساده برایمان انجام می‌دهد، متوقف ساختن بسیاری از منابع تولید رادیکال‌های آزاد در حمله به سلول‌های مغزی خواهد بود. رادیکال‌های آزاد گونه‌های فعال شیمیایی هستند که می‌توانند سبب التهاب سلول‌های مغزی و در نهایت از بین رفتن آن‌ها شوند. در نتیجه باید ابزاری برای پیشگیری از این اتفاق در دست داشته باشیم.

توصیه

برای کمک به عملکرد مغز خود، زمانی که از خواب بیدار می‌شوید ۱۲ تا ۱۶ اونس آب بنوشید.همواره یک بطری آب آشامیدنی کنار خود داشته باشید به ویژه اگر شغلی دارید که نیاز به فعالیت ذهنی بالایی دارد.مصرف نوشابه، قهوه، شیر و یا حتی آب میوه‌های طبیعی نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای آب مورد نیاز بدن باشد.نوع آبی که مصرف می‌کنید بسیار مهم است، از سلامت منبع تامین آب مصرفی خود اطمینان حاصل کنید.

در این مطلب سعی کردیم زوایای مهم نقش آب در سلامتی به ویژه سلامتی مغز را عنوان کرده و آن دسته نکاتی که از چشم‌ها دور مانده است را با وضوح بیشتر ارائه دهیم. با توجه به مسائلی که ذکر شد راه حلی بسیار ساده برای تامین سلامتی خود پیش رو داریم، راهی که انجام آن هیچ گونه دردسر خاصی ندارد و تنها کافی است توجه خود را افزایش دهیم. «آب مورد نیاز بدن خود را روزانه تامین کنید»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرکل فرودگاه بین المللی مهرآباد از فرود اضطراری یک فروند بوئینگ ۷۷۷ ترکیش ایرلاینز که از دهلی نو عازم استانبول بود به دلیل اعلام خلبان مبنی برحضور مریض بدحال در فرودگاه مهرآباد در ساعت ۱۳:۲۲ دقیقه امروز خبر داد. میرسعید صفی نیا گفت: با اعلام خلبان قبل از فرود در فرودگاه مهرآباد، اورژانس با آمادگی کامل در پای پرواز حاضر بود، اما متاسفانه طبق اعلام اورژانس مستقر در فرودگاه، مسافر نیم ساعت قبل از فرود درگذشته بود. وی افزود: تمام مسافران این پرواز در سلامت کامل به سر می‌برند و بعد از طی مراحل قانونی، این پرواز به مسیر خود ادامه خواهد داد.
عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
عکاسان صنعتی به شکلی مخفیانه و غیر رسمی، تصاویر ب‌ام‌و گرن‌کوپه سری ۸ را در حین سوار شدن به خودروبر و بدون پوشش‌های استتاری منتشر کردند. به گزارش گروه خودروی عصر ایران به نقل از «کارسکوپ»، این اولین شانس برای دیدن بدنه توسعه یافته گرن‌کوپه سری ۸ است. این خودروهای جدید و جذاب قرار است جایگزین ب‌ام‌و‌های گرن کوپه سری ۶ شوند. فضای درونی این خودرو نیز تقریبا همان فضای درونی مدل‌های کانورتیبل و کوپه سری ۸ جدید را حفط کرده است. این فضای درونی شامل صفحه دیجیتالی ۱۲٫۳ اینچی پشت آمپر، صفحه اطلاعات و سرگرمی ۱۰٫۲۵ اینچی می‌شود.
فردا نیوزفردا نیوز14 ساعت قبل
سرویس اقتصادی فردا: امروز ۲۹ اردیبهشت ۹۸ در بازار آزاد قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۸۹۳ هزار تومان است. هم چنین مظنه تهران نیز با قیمت ۱ میلیون و ۹۲۵ هزار تومان معامله می‌شود. آخرین قیمت هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان، قیمت ربع‌سکه ۱ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان است. قیمت سکه طرح قدیم نیز ۴ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان است. قیمت سکه گرمی نیز ۹۹۵ هزار تومان است.

نظرها

اخبار بیشتر