پژوهش در حوزه دندانپزشکی، اهمیت بسیاری دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سلامت

پژوهش در حوزه دندانپزشکی، اهمیت بسیاری دارد

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
پژوهش در حوزه دندانپزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند ما را در اجرای برنامه‌های پیشگیری، کمک کند
پژوهش در حوزه دندانپزشکی، اهمیت بسیاری دارد - 0

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، عبدالحمید ظفرمند، با انتقاد از اینکه حوزه دندانپزشکی در سال‌های اخیر مورد غفلت وزارت بهداشت قرار گرفته است، افزود: آنچه اهمیت حوزه دندانپزشکی را از سایر رشته‌های پزشکی برجسته می‌کند، این است که نیاز به دندانپزشکی خدمات سلامت دهان از نوزادی تا پایان عمر وجود دارد در حالی که شاید یک فرد تا آخر عمرش به بسیاری از رشته‌های پزشکی حتی یک بار نیاز نداشته باشد.

ظفرمند با تاکید بر مقوله پیشگیری در بهداشت دهان و دندان، تصریح کرد: حوزه سلامت دهان و دندان در هشت بخش تعریف شده است که بر اساس آن، وضعیت سلامت دهان و دندان افراد مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی به نقش آموزش و پژوهش در سلامت دهان و دندان اشاره کرد و افزود: پژوهش در حوزه دندانپزشکی، از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند ما را در اجرای برنامه‌های پیشگیری، کمک کند؛ لذا اگر برنامه‌ای بدون نیاز سنجی در کشور انجام شود، بدون تردید اتلاف منابع مالی و انسانی و مشکلات دیگر است.

این متخصص دندانپزشکی کودکان، با انتقاد از بی توجهی به سلامت دهان و دندان، گفت: در سال ۹۲ و پس از بیش از یک سال نشست‌های کارشناسی و جلسات متعددی که به منظور تهیه یک بسته خدمتی در وزارتخانه‌های بهداشت و رفاه برگزار شد، سرانجام بسته‌ای از خدمات سلامت دهان در بیمه پایه همگانی آماده و برای بررسی و تصویب به شورای عالی بیمه سلامت ارائه شد.

وی افزود: نظر کارشناسی و موافقت ۴ بیمه کلان کشور (تأمین اجتماعی، بیمه سلامت، کمیته امداد و نیرو‌های مسلح) نیز جلب شد. نهایتا در اجلاس شورای عالی بیمه سلامت که ۴ وزیر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه و چند مسئولین عالی دیگر کشور حضور دارند در ۴۹ امین اجلاس شورا (مهر ۹۲) این بسته خدمتی به تصویب رسید. به دنبال آن، و سپس باتصویب هیئت وزیران به وزراتخانه‌ای مرتبط ابلاغ شد.

خبری: اخبار سلامت پزشکی

وی با بیان این که این مصوبه ابلاغیه رئیس جمهور را دارد، افزود: طرح مصوب جامع سلامت دهان و دندان (بهمن ۱۳۹۰) سه هدف عمده داشت، که عبارت بود: از کاهش هزینه‌های پرداختی از جیب مردم، ارتقاء سلامت دهان مردم، و کاهش هزینه‌های سازمان‌های بیمه‌گر، که کاملا قابل دستیابی نیز هست.

ظفرمند تاکید کرد: خدمات پیشگیری و دندانپزشکی این بسته خدمتی برای ۳ گروه سنی تعریف شد: کودکان زیر ۶ سال، ۶ سال تا ۱۴ سال و جمعیت بالای ۱۴ سال، که شامل معاینه و طرح درمان، آموزش بهداشت، جرم گیری و بروساژ، فلوراید تراپی، رادیوگرافی، کشیدن دندان شیری، ترمیم دندان شماره ۶، وارنیش فلوراید، و…، بود.

وی در پاسخ به این سوال که کدام دستگاه یا وزارتخانه‌ای مسئول اجرای آن است، گفت: در آن زمان که این بسته خدمتی تصویب شد، منابع مالی در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود، و منابع انسانی ارائه کننده خدمت در اختیار وزارت بهداشت. ولی اینکه الان کدام دستگاه اجرایی کشور مسئول اجرای آن است، با توجه به اینکه سازمان بیمه سلامت در حال حاضر زیر مجموعه وزارت بهداشت قرار گرفته، عملا انتظار ما پاسخگویی در این وزارتخانه است.

ظفرمند با بیان اینکه دندانپزشکی در ساختار اجرایی کشور متولی رسمی ندارد، گفت: نیاز است در ساختار اجرایی کلان وزارت بهداشت، تغییراتی صورت بگیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ساعت قبل
یک متخصص مغز و اعصاب در خصوص بیماری ام اس (MS) علایم، راه‌های پیشگیری و درمان آن توضیحاتی ارایه داد. وی با تاکید براینکه هیچ یک از این دلایل در ایجاد بیماری ام اس ثابت شده نیستند گفت: به نظر می‌رسد ام اس بیماری چند دلیل داشته باشد و برخی عوامل دست به دست هم می‌دهند تا این بیماری ایجاد شود. مجدی نسب بیان کرد: اینگونه مطرح می‌شود که برخی عوامل ژنتیکی اگر در کنار برخی عوامل محیطی قرار گیرند می‌توانند سبب بروز این بیماری شوند. مجدی نسب اضافه کرد: اگربه نظر برسد که این عوامل مربوط به بیماری ام اس باشد انجام کارهای تخصصی مانند ام آر آی لازم است تا وجود این بیماری رد یا تایید شود. وی ادامه داد: درمان بیماری ام اس یک کار تخصصی شامل درمان دارویی و غیر دارویی است که بر حسب نوع بیماری درمان‌ها متفاوت هستند و در تخصص پزشک مغز و اعصاب است.
همشهریهمشهری23 ساعت قبل
به گزارش مهر، نتایج مطالعات محققان دانشگاه یل آمریکا نشان می‌دهد مصرف بیشتر سویا با کاهش ۷۷ درصدی کاهش ریسک شکستگی‌های استخوانی در زنان جوان‌تر مرتبط است. محققان در این مطالعه به بررسی تاثیر ورزش و مصرف سویا بر نرخ شکستگی استخوان در بین بازماندگان سرطان پرداختند. مطالعات قبلی نشان داده‌اند مصرف tamoxifen، SERM یا دارو، که برای بیماران مبتلا به سرطان سینه تجویز می‌شود، موجب کاهش ریسک شکستگی‌ها می‌شود. برخی درمان‌های مربوط به سرطان سینه می‌تواند موجب یائسگی زودهنگام شده و در نتیجه تراکم استخوانی کاهش یابد. همین مسئله منجر به بروز بیشتر شکستگی‌های مرتبط با پوکی استخوان در بین بازماندگان سرطان سینه می‌شود.
همشهریهمشهری23 ساعت قبل
به گزارش مهر، به گفته محققان لازم است کودکان زود به رختخواب بروند تا میزان خواب کافی داشته باشند. مدت زمان خواب موردنیاز برای کودکان در روز- از زمان تولد تا ۱۲ ماهگی: ۱۲ تا ۱۶ ساعت. - سنین ۳ تا ۵ سال: ۱۰ تا ۱۳ ساعت. - سنین ۶ تا ۱۲ سال: ۹ تا ۱۲ ساعت. - سنین ۱۳ تا ۱۸ سال: ۸ تا ۱۰ ساعت.
افکارنیوزافکارنیوز22 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشمحققان یونانی در تازه‌ترین پژوهش‌های خود دریافتند، میان بروز آپنه خواب در زنان و ابتلای آنها به سرطان ارتباط مستقیم وجود دارد. وقفه تنفسی در خواب یا آپنه خواب یک اختلال خواب است که باعث توقف یا کاهش تنفس برای مدتی کوتاه در طول خواب می‌شود؛ هر توقف می‌تواند برای چندین ثانیه یا حتی چندین دقیقه طول کشیده و معمولا تعداد زیادی توقف در یک شب اتفاق می‌افتد. براساس تحقیقات اخیر پژوهشگران دانشگاه ارسطو تسالونیکی، (Aristotle University of Thessaloniki) یونان بروز وقفه تنفسی در خواب منجر به بروز بیماری‌های متعددی می‌شود که سرطان یکی از آنها است. دانشمندان یونانی داده‌های بیش از ۱۹ هزار زن را بررسی کردند و در نهایت دریافتند، سرطان در آنهایی که دچار آپنه خواب هستند بسیار شایع‌تر از کسانی‌ست که این اختلال را ندارند. محققان یونانی چاقی، مصرف الکل و استعمال دخانیات را نیز تحت بررسی قرار دادند و اعلام کردند: نمی‌توان گفت قطعا زنانی که دچار آپنه هستند به سرطان مبتلا می‌شوند؛ شیوه زندگی نیز موضوع مهمی است.

آلرژی فصلی را با ۱۰ فرمول خانگی در نطفه خفه کنید+ لیست خوراکی‌های ضد آلرژی

6+
الفالف18 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر