زمان اعزام «حج» اعلام شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. سیاسی

زمان اعزام «حج» اعلام شد

فراروخبرگزاری فرارو |
رییس سازمان حج و زیارت با بیان این‌که با تغییرات قیمتی برابری ارز، خرید کالا از عربستان مقرون به صرفه نیست، گفت: با این شرایط پیشنهاد می‌شود زائران وقت خود را در بازارها تلف نکنند و در زمینی که مهبط وحی است با گردش در بازارها فرصت خود را ضایع نکنند. تلاش می‌کنیم با فروشگاه های اینترنتی موجود به توافق برسیم و آن را در اختیار زائران قرار دهیم تا با مقایسه درست کالاها را در منزل تحویل بگیرند.
زمان اعزام «حج» اعلام شد - 0

رییس سازمان حج و زیارت زمان قطعی اعزام زائران ایرانی به حج واجب را اعلام کرد و گفت: عربستان با برگزاری مراسم دعای کمیل در کنار قبرستان بقیع و مسجد نبوی در شهر مدینه موافقت نکرد اما با برگزاری سایر مراسم‌ها در هتل‌ها و چادرهای زائران ایران (از جمله برائت از مشرکان) اعلام موافقت شده است.

به گزارش ایسنا، علی‌رضا رشیدیان با اعلام این‌که اعزام زائران ایرانی به حج واجب از ۱۷ تیر آغاز می‌شود، افزود: عملیات انتقال حجاج تا ۱۴ مرداد ادامه دارد و بازگشت زائران نیز از ۲۴ مرداد تا ۱۳ شهریورماه انجام می‌شود، هرچند که امکان تغییر در این تاریخ‌ها وجود دارد.

او با بیان این‌که ظرفیت خالص زائران برای حج امسال طبق تفاهم‌نامه امضا شده با عربستان، ۸۴ هزار نفر تعیین شده است که تا کنون ۸۲ هزار نفر در کاروان‌ها ثبت‌نام قطعی کرده‌اند، گفت: این ظرفیت با احتساب خدمه به بیش از ۸۶ هزار نفر می‌ رسد. تلاش داریم که در صورت امکان ۱۰ هزار نفر دیگر به این میزان اضافه کنیم.

جمعیت حاج خانم‌ها بیشتر از حاج آقا است

به گفته او، ۴۱ هزار نفر از زائران امسال خانم و نزدیک به ۳۷ هزار نفر آقا هستند که باید با توجه به این جامعه، سازماندهی و عملیات خدمات‌رسانی انجام شود.

رییس سازمان حج و زیارت افزود: بر اساس آماری که برای حج مورد توافق قرار گرفت و با شرایطی که برای حج در نظر گرفته شده بود اقبال مردم بسیار بیشتر بود و در همان روز اول رکورد سال‌های قبل شکسته شد و تا الان نیز تقریبا بیش از ۹۸ درصد ظرفیت تکمیل شده است.

تلاش برای حج ۳۵ روزه

رشیدیان ادامه داد: عملیات پروازی از ۲۰ نقطه کشور و توسط شرکت‌های هواپیمایی داخلی انجام می‌شود که درحال حاضر بیش از دو سوم قراردادها بسته شده است. تلاش می‌کنیم عملیات پرواز را در ۳۵ روز انجام دهیم، ولی با توجه به برنامه‌های دولت سعودی نمی‌توانیم در این زمینه قول قطعی به مردم بدهیم.

رییس سازمان حج و زیارت که در همایش سراسری روحانیون، معین و معینه‌های کاروان‌های حج تمتع ۹۸ که در تالار بیداری اسلامی جامعه الزهرا (س) قم برگزار شده بود، سخن می‌گفت، با اشاره به موفقیت ایران در مذاکرات با طرف سعودی، یادآور شد: تمام تلاش ما این بود که مناسبات بین دو کشور را از بحث حج جدا کنیم، در عین حالی که همه ما اعتقاد به مواضع حقه جمهوری اسلامی داریم و امسال به عنوان اولین سال در کمترین زمان ممکن به جمع‌بندی و توافق رسیدیم.

رشیدیان اضافه کرد: نکته دیگر بحث استقرار دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت در عربستان بود که در این راستا هم به توافق رسیدیم و این دفتر کار خود را برای انجام بهتر عملیات حج شروع کرد و نتیجه عملی آن، اجاره سریع هتل‌ها و صرفه‌جویی نزدیک به ۵۰ میلیون ریال سعودی بود.

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

ارز حج از کشور ثالث به عربستان منتقل می‌شود

او با بیان این که ارز مورد نیاز عملیات حج از طریق کشور ثالث انتقال پیدا خواهد کرد، گفت: پیگیری‌هایی نماینده ولی فقیه و همین طور شخص رییس جمهور موجب شد که مبلغ سفر حج از این میزان تجاوز نکند و با تدابیری که صورت گرفت مبلغ تمام شده کمتر از دو برابر سال گذشته شد.

عربستان برای «ایام تشریق» و «دعای کمیل» خوب همکاری نمی‌کرد

رییس سازمان حج و زیارت افزود: نکته دیگری که در مذاکره با عربستان دنبال شد «ایام تشریق» بود، چراکه همکاری مناسبی در این عرصه صورت نمی‌گرفت که در مورد شفاف‌سازی خدمات مذاکره کردیم و تبیین و تدقیق خدمات نیز به بحث و بررسی گذاشته شد.

وی گفت: به جز مراسم دعای کمیل که قبلا در مدینه در جوار حرم ائمه بقیع و مسجد نبوی برگزار می‌شد، با برگزاری بقیه مراسم‌ها در هتل‌ها و چادرهای زائران ایران اعلام موافقت شده است.

رشیدیان با اشاره به موضوع اجاره مسکن در عربستان برای ایام حج، اظهار کرد: تلاش کردیم محل‌هایی را اجاره کنیم که منطبق با نیازهای حجاج و سیاست‌های اقتصادی باشد، تقریبا بیشتر هتل‌های سال قبل را با قیمت مناسبت‌تر اجاره کرده‌ایم. مدیران و روحانیون باید تلاش کنند که مردم را با وضعیت جدید همراه کنند تا آن‌ها بدانند که این هتل‌ها و مسائل تغذیه نهایت تلاش ما بوده است.

وی تاکید کرد: تمام تلاش ما این بود که با ضوابط و قواعدی که در عربستان حاکم است هتل‌ها را اجاره کنیم و اطلاع رسانی درست موجب می‌شود خدماتی که زائران قبلا هزینه‌های آنها را پرداخت کرده‌اند نمود بهتری داشته باشد.

او به زائران توصیه کرد: امسال عملیات حج در گرمترین زمان ممکن انجام می‌شود، کسانی که قند یا فشار خون دارند باید برای تناسب خود با مسائل آب و هوایی تلاش کنند. با توجه به معاینات پزشکی انجام شده تعداد زیادی از زائران دچار برخی بیماری‌های جسمی هستند که از الان باید تذکرات لازم را در ارتباط با پیشگیری‌های لازم بدهیم تا درمان مشکلات و امراض هرچه سریع‌تر آغاز شود.

رییس سازمان حج و زیارت با بیان این‌که با تغییرات قیمتی برابری ارز، خرید کالا از عربستان مقرون به صرفه نیست، گفت: با این شرایط پیشنهاد می‌شود زائران وقت خود را در بازارها تلف نکنند و در زمینی که مهبط وحی است با گردش در بازارها فرصت خود را ضایع نکنند. تلاش می‌کنیم با فروشگاه‌های اینترنتی موجود به توافق برسیم و آن را در اختیار زائران قرار دهیم تا با مقایسه درست کالاها را در منزل تحویل بگیرند.

رشیدیان به روحانیون، معین‌ها و معینه‌ها توصیه کرد: زائران باید نسبت به مسأله قوانین عربستان توجیه باشید و زائران را نیز آگاه کنید، چراکه برخی اوقات زائران نسبت به مسائل سخت‌گیرانه عربستان آگاه نیستند که مشکلات زیادی را به‌وجود می‌آورد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چه کسانی و چرا به هاشمی حمله می‌کردند؟ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور20 ساعت قبل
این رخداد مشخصا درباره هاشمی با تخریب‌های گسترده آنها در مقطع انتخابات مجلس ششم رخ داد؛ به نحوی که با محفلی کردن انتخابات و تخریب همه‌جانبه علیه هاشمی او را نفر سی‌ام انتخابات کردند. این فعال سیاسی در جای دیگری در باره فضای سیاسی حاکم در دوره هاشمی گفته بود: «در دوران هاشمی، کسانی تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. مجتبی بدیعی‌، عضو دیگر شورای مرکزی مشارکت هم در روزنامه بیان به تاریخ۱۵دی۷۸ هاشمی را عامل تمام گرفتاری‌ها معرفی کرد و گفت که هاشمی یک فاجعه است. در میان تمام افراد تندرو اکبر گنجی، همت مضاعفی در تخریب هاشمی داشت. علی‌اکبر محتشمی، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون هم درباره خصوصیات هاشمی چنین گفته بود: «از نظر ما هاشمی رفسنجانی با ناطق نوری تفاوتی ندارد؛ زیرا اتخاذ مواضع غیرشفاف در قبال اصلاحات فرقی با مخالفت ندارد».

سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ ۹۰ درصد اقتصاد ایران در اواسط دهه ۸۰ دولتی و تنها ۱۰ درصد آن به تعاونی‌ها و بخش خصوصی اختصاص داشت. بازدهی پائین شرکت‌های دولتی در سال ۸۴ به ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی رهبر معظم انقلاب انجامید. چهار دولت مجری سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و ۵ دوره مجلس وظیفه قانون‎گذاری و نظارت بر اجرای این سیاست‌ها را بر عهده داشت و در همه این سال‌ها مدیران دولتی مخالف خصوصی‌سازی مقاومت کردند و همچنین بعضی از واگذاری‎های انجام شده با مشکلات متعدد همراه بود. اگر روند واگذاری شرکت‌های دولتی به خصوصی بر اساس اصول و برنامه‌ریزی انجام می‌شد، بسیاری از مشکلات که امروز گریبان‌گیر اقتصاد کشور است هرگز اتفاق نمی‌افتاد.

آمادگی مردم ایران برای رویارویی با دشمن

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
وی اضافه کرد: فتح خرمشهر سرآغاز فروپاشی حزب بعث و افتخاری در شروع دفاع مقدس بود. سردار شریف گفت: امروز از صدام و ژنرال‌های قدکشیده‌اش خبری نیست و آنچه ذهن تاریخی ما را پر کرده درس‌ها و عبرت‌هایی است که باید از فتح خرمشهر بگیریم. وی در ادامه با بیان اینکه امروز عربده‌های امریکا به جایی نمی‌رسد اظهار داشت: ما لحظه‌ای از قدرتمند شدن دست بر نمی‌داریم و با سربلندی اعلام می‌کنیم که امروز از هر زمانی دیگر برای رویارویی با دشمن باانگیزه‌تر و آماده‌تر هستیم. وی افزود: امروز نه رویای سیاسی و نه رویای نظامی شما هماورد فلسطین نیست و ظرف کمتر از ۷۲ ساعت رزمندگان فلسطین کاری کردند که شما آتش بس را درخواست کنید. سردار شریف اضافه کرد: ما چهل سال است که در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کنیم و امروز به برکت ماه مبارک رمضان و پیروزی جبهه مقاومت و برای حمایت از فلسطین به صحنه می‌آییم.

تاکید بر برخورد قاطع با اخلالگران اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
خطیب جمعه تهران­ با بیان اینکه خرمشهر درآبان سال ۵۹ به تصرف بعثی‌ها درآمد گفت: ­ این شهر ۵۷۸ روز یا حدود ۱۹ ماه در تصرف آن رژیم بود­ و رژیم بعث، خرمشهر را به یک قلعه دفاع­ و دژ نفوذناپذیر تبدیل کرده بود. امام جمعه موقت تهران گفت: صدام نیز با اطمینان گفته بود اگر ایرانی‌ها خرمشهر را فتح کنند کلید بصره را به آنان خواهم داد. وی همچنین به این هفته که هفته اطعام­ ایتام و نیازمندان­ است اشاره کرد و­ افزود: ­ جایگاه انفاق و رسیدگی به ایتام و نیازمندان برکسی پوشیده نیست. مسئولان مردمی باشندامام جمعه موقت تهران با تأکید بر اینکه مسئولان باید مردمی باشند، گفت: به داد مردم برسید و مشکلات آن‌ها را حل کنید. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیآیت الله موحدی کرمانی تأکید کرد: مسئولان باید از دل مردم باخبر شوند و مشکلات آن‌ها را بدانند.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
محمدجواد ظریف پس از دیدار با مقامات عالیرتبه پاکستان در فضای مجازی نوشت: " پس از بازدید از چابهار، بندر اقیانوسی ایران، در پاکستان با عمران خان نخست‌وزیر، باجوا فرمانده ارتش، شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه و اسد قیصر رئیس پارلمان گفتگوهای مهمی داشتم. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در ادامه این مطلب آمده است: تمرکز این دیدارها بر امنیت، رشد و پیوند منطقه‌ای و مکمل هم بودن دو نقطه کانونی دو کشور یعنی بنادر چابهار و گوادر بود، نخست_همسایگان"

نظرها

اخبار بیشتر