شناخت؛ مهمترین فاکتور ازدواج موفق
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اجتماعی

شناخت؛ مهمترین فاکتور ازدواج موفق

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
جامعه شناس و روانشناس اجتماعی­: وقتی قرار است دختر و پسری کنار هم قرار گیرند و یک خانواده جدید را تشکیل دهند گام نخست این است که یکدیگر را به خوبی بشناسند
شناخت؛ مهمترین فاکتور ازدواج موفق - 0

علیرضا شریف یزدی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: یکی از نهاد‌های اصلی جامعه نهاد خانواده است.

­ جامعه شناس و روانشناس اجتماعی­ گفت: پنج نهاد اصلی شامل آموزش، سیاست، ­مذهب، ­اقتصاد و ­خانواده داریم؛ نهاد خانواده ­تنها نهادی است که به طور مستقیم با دولت و حاکمیت مرتبط نیست و بدنه اصلی جامعه را شکل می‌دهد.

وی افزود: ​در گذشته خانواده­ براساس فرهنگ مسلط­ جامعه شکل می‌گرفت و به دلیل محدود بودن مکان جغرافیایی که افراد در آن زندگی می‌کردند بعد از مدتی طبیعتا افکار و اندیشه‌های زوجین به همدیگر نزدیک می‌شد.

شریف یزدی گفت: امروزه با حضور و ظهور رسانه‌های جدید و مختلف، تفاوت‌ها بسیار عمیق شده یعنی انسان‌ها به اشکال مختلفی اجتماعی می‌شوند، در نتیجه آن سبک از همسرپروری و گزینش همسر که در گذشته انجام می‌گرفت در دنیای معاصر کارآیی چندانی ندارد.

وی افزود: اگر می‌خواهیم یک خانواده خوب و شکوفا را داشته باشیم اصل اول­­ شناخت از یکدیگر است، بنابراین همیشه­­ توصیه می‌کنیم وقتی قرار است دختر و پسری کنار هم قرار گیرند، تبدیل به زوج شوند و یک خانواده جدید را تشکیل دهند گام نخست این است که یکدیگر را به خوبی بشناسند.

شریف یزدی گفت: این شناخت می‌تواند در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، اعتقادی، نحوه نگرش به محیط، فلسفه زندگی و سبک فرزندپروری باشد.

وی افزود: برای این موضوع ما همیشه توصیه می‌کنیم مشاوره پیش از ازدواج انجام گیرد، چون می‌تواند کمک بزرگی برای تصمیم گیری باشد. ­

شریف یزدی گفت: برای ورود به زندگی مشترک باید از تجربیات دیگران به ویژه از تجربیات بزرگتر‌ها استفاده کنیم، متاسفانه این روزها­ شاهد استفاده زیاد از این جمله هستیم که جوان‌ها می‌گویند ­زندگی، انتخاب و ازدواج برای من است و به این شکل تمام­ کانال‌هایی که می‌تواند تجربه دیگر را به آن‌ها منتقل کند می‌بندند، در صورتی که در کشور و فرهنگ ما ازدواج فقط بین ۲ نفر نیست بلکه ازدواج بین ۲ خانواده است، از این رو باید ­­به خانواده خود و طرف مقابل اهمیت دهیم و برای آن جایگاه ویژه ای­­ در نظر بگیریم.

این جامعه شناس­ افزود: ​ نکته بعدی که در مقوله ازدواج اهمیت دارد میزان تاب آوری و سازگاری است به هر حال زندگی روند یکسانی ندارد با­ پستی و ­بلندی زیادی همراه است، ما باید شریک زندگی انتخاب کنیم که به قول سعدی همراه و رفیق گرمابه و گلستان ما باشد، یعنی در سختی‌ها، مشکلات، ​بیماری، آسایش و راحتی با ما همراه باشد.

شریف یزدی گفت: ​ یکی دیگر از نکات بسیار مهم برای خانواده موفق و گزینش همسر مناسب مباحث اعتقادی است، یعنی هم کفو بودن و همسانی در مسائل عقیدتی­ به پایداری و قوام­­ زندگی مشترک بسیار کمک می‌کند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

وی افزود: باید به کسانی که به این موارد توجه نمی‌کنند یا آن را به بعد از ازدواج موکول می‌کنند تاکید کنم هیچ زن و­ شوهری­­ نمی‌توانند­ همدیگر را تغییر دهند زیرا این موضوع فقط برای زمانی است که فرد آن را بخواهد و آن نیز تا حدی می‌تواند روی دهد.

شریف یزدی گفت: چشم و هم چشمی ها­ در جامعه ما متاسفانه زیاد دیده می‌شود که تحت عنوان زندگی لاکچری و همراه با تجمل است. ­

وی افزود: باید پایگاه اقتصادی و توانمندی‌های همسرمان را بشناسیم و براین اساس زندگی مان را تعریف کنیم؛ اینکه نداشته‌های گذشته و خواسته‌های بیش از حد ­را از همسرمان بخواهیم یقینا زندگی را دچار خدشه و مشکل می‌کند.

شریف یزدی گفت: یکی از موضوعات بسیار مهم برای اینکه زندگی هدفمند شود ­­موضوع فرزندان است، ما باید حتما­ ­از قبل مطالعه داشته باشیم و با همسر آینده نیز درباره سبک فرزندپروری با واژه‌های دقیق نه با واژه‌های کلی گفتگو کرده باشیم، بدانیم از زندگی چه می‌خواهیم و چند فرزند داشته باشیم و در چه شرایطی می‌خواهیم آن‌ها را تربیت کنیم، رعایت این اصول کمک می‌کند تا دورنمای زندگی شفاف باشد، وقتی دورنما شفاف شد طبیعتا مشکلات کاهش می‌یابد.

وی افزود: یکی دیگر از موارد مهم استفاده از مشاوره است این مشاوره می‌تواند هم در بحث زوج درمانی باشد و هم می‌تواند مشاوره حقوقی، اقتصادی و مذهبی باشد.

شریف یزدی گفت: اگر از استدلال دیگران استفاده کنیم و دانش، تجربه و آگاهی آن‌ها را به زندگی مان بیاوریم، میزان خطای مان به شدت کاهش می‌یابد.

وی افزود: یکی دیگر از نکات مهم در ازدواج این است که ­به لحاظ شخصیتی به آن درجه از استقلال­ رسیده باشیم که­­ به سراغ زندگی مشترک برویم، زیرا بسیاری از ما اختلالات شخصیتی داریم که ­می تواند­­ برای زندگی متعارف و معقول سمی باشد.

شریف یزدی گفت: نکته مهم این است که هر انسان سالمی می‌خواهد ازدواج کند و دارای فرزند شود، اگر کسی ابا دارد از ازدواج کردن و ما در حال اصرار برای ازدواج با وی هستیم، این خطر را در ذهن داشته باشیم که ممکن است این انسان از مشکلات روحی و روانی رنج می‌برد یا ماحصل تیپ شخصیتی اش است یا مربوط به تجربیات دوران نوجوانی و جوانی می‌شود و این می‌تواند در آینده برای همسر و فرزندانشان مشکل ایجاد کند، در نتیجه باید از سلامت روان طرف مقابل و خودمان اطمینان به دست بیاوریم تا بتوانیم به یک زندگی مناسب دست پیدا کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا5 ساعت قبل
نشستی با حضور نماینده سازمان جهانی بهداشت، مقام‌های وزارت بهداشت ایران با دعوت از سفرای کشورهای خارجی مقیم تهران بعد از ظهر چهارشنبه به ابتکار وزارت امورخارجه در محل این وزارتخانه برگزار شد. نماینده سازمان جهانی بهداشت در این نشست اظهار کرد: ایران از ظرفیت‌های لازم بنیادین برای مدیریت این بیماری برخوردار است. نماینده سازمان بهداشت جهانی (WHO) در این نشست توانمندی و عملکرد ایران را یک نمونه موفق و مثال زدنی در جهان و منطقه ذکر کرد. مدیران وزارت بهداشت ایران نیز ضمن ارائه آخرین وضعیت مقابله با ویروس کرونا در ایران، بر تعهد و پایبندی ایران به مقررات شناخته شده بین‌المللی در حوزه بهداشت تاکید کردند. همچنین بر این نکته تاکید شد که ایران واجد تمامی توانمندی‌های فنی و تخصصی لازم برای مقابله با کرونا است.
مازن آنلاینمازن آنلاین9 ساعت قبل
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران: پیام مازند - ساری - رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: تاکنون چهار مورد مثبت ابتلا به کرونا ویروس در استان ثبت شده است. به گزارش خبرنگار مهر، سید عباس موسوی شامگاه چهارشنبه در حاشیه نشست قرارگاه زیستی استان با بیان اینکه روند شیوع کرونا ویروس با اقدامات صورت گرفته در استان متوقف شده است، اظهار داشت: در یک هفته گذشته فقط ابتلای چهار نفر به این ویروس مثبت بوده است و تنها یک فوتی ناشی از کرونا ویروس در استان ثبت شده است. وی با بیان اینکه شناسایی افراد مبتلا به کرونا ویروس راههای علمی دارد، تصریح کرد: انجام آزمایش مربوط به تست و تأیید این ویروس در مراکز محدودی از کشور انجام می‌شود اما بیمارستان‌ها براساس ضوابط و دستورالعمل‌های خود اقدام به تب سنجی می‌کنند. موسوی با تاکید بر رعایت بهداشت فردی و عمومی از شهروندان خواست در صورت داشتن علائم اولیه ابتدا به پزشک خانواده مراجعه کنند و در آنجا تصمیم گرفته می‌شود که بیمار چه اقدامات بعدی را انجام دهد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران یادآور شد: سیستم بهداشت خانواده شهری و روستایی در استان تکمیل شده است.
خبر فوریخبر فوری6 ساعت قبل
رئیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد لاهیجان، گفت: شایعات مربوط به ابتلای پرستار فوت شده لاهیجانی به ویروس کرونا بی اساس است. دکتر سعید صباحی رئیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد لاهیجان درباره درگذشت پرستار بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد با اظهار تأسف از درگذشت «نرجس خانعلی زاده»، افزود: بی شک تلاش‌های ارزنده وی در طول دوران همکاری، در راستای اعتلای اهداف نظام سلامت و نجات جان دردمندان و نیازمندان همواره در اذهان همه ما ماندگار خواهد بود. وی در ادامه ضمن تسلیت درگذشت وی به خانواده و جامعه درمان و پرستاران و همکاران بیمارستان به بخصوص بخش اورژانس، گفت: شایعاتی مربوط به ابتلای وی به ویروس کرونا در فضای مجازی منتشر شده که بی اساس است. دکتر صباحی تأکید کرد: قطعا بعد از مشخص شدن نتیجه نهایی آزمایشات ایشان موضوع اطلاع رسانی خواهد شد.
عصر ایرانعصر ایران5 ساعت قبل
سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد که برای پیشگیری از انتشار بیماری کرونا، ملاقات عمومی در بیمارستان‌ها، سرای سالمندان و زندان‌های استان ممنوع است. دکتر حسن اینانلو شامگاه چهارشنبه در نشست با خبرنگاران اظهار داشت: بر این اساس بیماران تا حصول بهبودی در بیمارستان‌ها خواهند ماند و سپس ترخیص می‌شوند. به گزارش ایرنا وی ادامه داد: طرح‌های قرنطینه‌ای با هدف کنترل و مهار کرونا ویروس با شدت در استان پرجمعیت البرز دنبال می‌شود. اینانلو تاکید کرد: مردم اگر کار غیر ضروری درمانی دارند به تعویق بیاندازند و پس از اپیدمی مراجعه کنند. بیماری کرونا ویروس که از چند پیش در استان البرز موارد مثبت آن مشاهده شده طبق آمار رسمی تاکنون سه نفر در این استان را مبتلا کرده که از این تعداد یک نفر جان باخت.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 ماه قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 ماه قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 ماه قبل

لبنان استخراج نفت را آغاز می‌کند

عصر ایران5 ساعت قبل

پیش بازی گل گهر سیرجان - استقلال تهران؛ به دنبال رسیدن به رتبه دوم جدول با غلبه بر متخصص گرفتن تساوی در خانه

طرفداری5 ساعت قبل

پاکدامن: با همت و غیرت سهمیه گرفتیم/ امیدوارم نمایندگان خوبی برای ایران در المپیک باشیم

میزان‌آنلاین5 ساعت قبل

تحریم‌های ایالات متحده رهبر کتائب حزب‌الله را هدف قرار می‌دهد

ایلنا5 ساعت قبل

تلاش سرکنسولگری ایران در دبی برای بازگرداندن ایرانیان سرگردان در امارات

ایسنا5 ساعت قبل

۶ راهکار ساده برای تقویت ریه‌ها و دستگاه تنفسی

مشرق‌نیوز5 ساعت قبل

لیگ برتر فوتبال| برگزاری دربی اصفهان و کار سخت استقلال در هفته سکوت/ انتقام پرسپولیس از تیم سابق گل‌محمدی؟

تسنیم5 ساعت قبل