1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اجتماعی

شناخت؛ مهمترین فاکتور ازدواج موفق

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
جامعه شناس و روانشناس اجتماعی­: وقتی قرار است دختر و پسری کنار هم قرار گیرند و یک خانواده جدید را تشکیل دهند گام نخست این است که یکدیگر را به خوبی بشناسند
شناخت؛ مهمترین فاکتور ازدواج موفق - 0

علیرضا شریف یزدی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: یکی از نهاد‌های اصلی جامعه نهاد خانواده است.

­ جامعه شناس و روانشناس اجتماعی­ گفت: پنج نهاد اصلی شامل آموزش، سیاست، ­مذهب، ­اقتصاد و ­خانواده داریم؛ نهاد خانواده ­تنها نهادی است که به طور مستقیم با دولت و حاکمیت مرتبط نیست و بدنه اصلی جامعه را شکل می‌دهد.

وی افزود: ​در گذشته خانواده­ براساس فرهنگ مسلط­ جامعه شکل می‌گرفت و به دلیل محدود بودن مکان جغرافیایی که افراد در آن زندگی می‌کردند بعد از مدتی طبیعتا افکار و اندیشه‌های زوجین به همدیگر نزدیک می‌شد.

شریف یزدی گفت: امروزه با حضور و ظهور رسانه‌های جدید و مختلف، تفاوت‌ها بسیار عمیق شده یعنی انسان‌ها به اشکال مختلفی اجتماعی می‌شوند، در نتیجه آن سبک از همسرپروری و گزینش همسر که در گذشته انجام می‌گرفت در دنیای معاصر کارآیی چندانی ندارد.

وی افزود: اگر می‌خواهیم یک خانواده خوب و شکوفا را داشته باشیم اصل اول­­ شناخت از یکدیگر است، بنابراین همیشه­­ توصیه می‌کنیم وقتی قرار است دختر و پسری کنار هم قرار گیرند، تبدیل به زوج شوند و یک خانواده جدید را تشکیل دهند گام نخست این است که یکدیگر را به خوبی بشناسند.

شریف یزدی گفت: این شناخت می‌تواند در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، اعتقادی، نحوه نگرش به محیط، فلسفه زندگی و سبک فرزندپروری باشد.

وی افزود: برای این موضوع ما همیشه توصیه می‌کنیم مشاوره پیش از ازدواج انجام گیرد، چون می‌تواند کمک بزرگی برای تصمیم گیری باشد. ­

شریف یزدی گفت: برای ورود به زندگی مشترک باید از تجربیات دیگران به ویژه از تجربیات بزرگتر‌ها استفاده کنیم، متاسفانه این روزها­ شاهد استفاده زیاد از این جمله هستیم که جوان‌ها می‌گویند ­زندگی، انتخاب و ازدواج برای من است و به این شکل تمام­ کانال‌هایی که می‌تواند تجربه دیگر را به آن‌ها منتقل کند می‌بندند، در صورتی که در کشور و فرهنگ ما ازدواج فقط بین ۲ نفر نیست بلکه ازدواج بین ۲ خانواده است، از این رو باید ­­به خانواده خود و طرف مقابل اهمیت دهیم و برای آن جایگاه ویژه ای­­ در نظر بگیریم.

این جامعه شناس­ افزود: ​ نکته بعدی که در مقوله ازدواج اهمیت دارد میزان تاب آوری و سازگاری است به هر حال زندگی روند یکسانی ندارد با­ پستی و ­بلندی زیادی همراه است، ما باید شریک زندگی انتخاب کنیم که به قول سعدی همراه و رفیق گرمابه و گلستان ما باشد، یعنی در سختی‌ها، مشکلات، ​بیماری، آسایش و راحتی با ما همراه باشد.

شریف یزدی گفت: ​ یکی دیگر از نکات بسیار مهم برای خانواده موفق و گزینش همسر مناسب مباحث اعتقادی است، یعنی هم کفو بودن و همسانی در مسائل عقیدتی­ به پایداری و قوام­­ زندگی مشترک بسیار کمک می‌کند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

وی افزود: باید به کسانی که به این موارد توجه نمی‌کنند یا آن را به بعد از ازدواج موکول می‌کنند تاکید کنم هیچ زن و­ شوهری­­ نمی‌توانند­ همدیگر را تغییر دهند زیرا این موضوع فقط برای زمانی است که فرد آن را بخواهد و آن نیز تا حدی می‌تواند روی دهد.

شریف یزدی گفت: چشم و هم چشمی ها­ در جامعه ما متاسفانه زیاد دیده می‌شود که تحت عنوان زندگی لاکچری و همراه با تجمل است. ­

وی افزود: باید پایگاه اقتصادی و توانمندی‌های همسرمان را بشناسیم و براین اساس زندگی مان را تعریف کنیم؛ اینکه نداشته‌های گذشته و خواسته‌های بیش از حد ­را از همسرمان بخواهیم یقینا زندگی را دچار خدشه و مشکل می‌کند.

شریف یزدی گفت: یکی از موضوعات بسیار مهم برای اینکه زندگی هدفمند شود ­­موضوع فرزندان است، ما باید حتما­ ­از قبل مطالعه داشته باشیم و با همسر آینده نیز درباره سبک فرزندپروری با واژه‌های دقیق نه با واژه‌های کلی گفتگو کرده باشیم، بدانیم از زندگی چه می‌خواهیم و چند فرزند داشته باشیم و در چه شرایطی می‌خواهیم آن‌ها را تربیت کنیم، رعایت این اصول کمک می‌کند تا دورنمای زندگی شفاف باشد، وقتی دورنما شفاف شد طبیعتا مشکلات کاهش می‌یابد.

وی افزود: یکی دیگر از موارد مهم استفاده از مشاوره است این مشاوره می‌تواند هم در بحث زوج درمانی باشد و هم می‌تواند مشاوره حقوقی، اقتصادی و مذهبی باشد.

شریف یزدی گفت: اگر از استدلال دیگران استفاده کنیم و دانش، تجربه و آگاهی آن‌ها را به زندگی مان بیاوریم، میزان خطای مان به شدت کاهش می‌یابد.

وی افزود: یکی دیگر از نکات مهم در ازدواج این است که ­به لحاظ شخصیتی به آن درجه از استقلال­ رسیده باشیم که­­ به سراغ زندگی مشترک برویم، زیرا بسیاری از ما اختلالات شخصیتی داریم که ­می تواند­­ برای زندگی متعارف و معقول سمی باشد.

شریف یزدی گفت: نکته مهم این است که هر انسان سالمی می‌خواهد ازدواج کند و دارای فرزند شود، اگر کسی ابا دارد از ازدواج کردن و ما در حال اصرار برای ازدواج با وی هستیم، این خطر را در ذهن داشته باشیم که ممکن است این انسان از مشکلات روحی و روانی رنج می‌برد یا ماحصل تیپ شخصیتی اش است یا مربوط به تجربیات دوران نوجوانی و جوانی می‌شود و این می‌تواند در آینده برای همسر و فرزندانشان مشکل ایجاد کند، در نتیجه باید از سلامت روان طرف مقابل و خودمان اطمینان به دست بیاوریم تا بتوانیم به یک زندگی مناسب دست پیدا کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

الفالف23 ساعت قبل
آنطور که در فضای مجازی گفته شده در ادامه پورشه متوقف نمیشود و چند متر جلوتر به پراید دیگری که گوشه‌ی خیابان پارک بوده می‌خورد و آسیب شدیدی نیز به آن پراید وارده شده و بر اثر این برخورد یک دستگاه ۲۰۶ دیگر نیز ضربه می‌بیند. اما نکته تاسف‌بار و قابل‌تامل این حادثه کجاست؟! پلیس: داد نکش آدم کشتیندختر: کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! این فرهنگ منحط از کجا سر ریز می‌شود و سر منشا این نگاه را در کجا می‌توان پیدا کرد؟! شما می‌توانید نظرات خود را با الف درمیان گذاشته و واکنش خود را به این فیلم و رفتار نشان دهید.
عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
آنها دیده‌اند وقی پدر پولدارشان وارد جایی می‌شود، همه به او احترام می‌گذارند و تا کمر برایش خم می‌شوند. آنها می‌بینند بسیاری از آنهایی که به سراغ علم رفتند، هشت‌شان گرو نه‌شان است و آنهایی که به دنبال ثروت رفتند نان‌شان در روغن است. او وقتی پشت پورشه می‌شنید، تصور می‌کند همه شهر نوکر او هستند و باید در برابرش خم و راست شوند. آنها می‌بینند بسیاری از آنهایی که به سراغ علم رفتند، هشت‌شان گرو نه‌شان است و آنهایی که به دنبال ثروت رفتند نان‌شان در روغن است. از جوان‌هایی که شغل‌شان تفریح کردن با پول پدر است.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
سخنگوی سازمان آتش نشانی: ساعت ۱۳ و ۲۱ دقیقه ظهر امروز حادثه آتش سوزی در خیابان اشرفی اصفهانی نرسیده به جلال آل احمد اطلاع رسانی شد که متاسفانه در این حادثه یک نفر جان خود را از دست دادجلال ملکی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: با اطلاع به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی بلافاصله سه ایستگاه به محل حادثه اعزام شدند. وی گفت: محل حادثه یک مجتمع مسکونی چهارطبقه بود که در حیاط جنوبی آن یک مغازه حدود ۲۵ متری وجود داشت که کاربری آن تعمیرات خودرو و تعویض روغن است. ملکی افزود: همچنین در بخشی از حیاط لوازم یدکی نیز نگهداری می‌شد که با رسیدن ماموران سازمان آتش نشانی محل کاملا شعله ور و تخریب شده بود و در محل حادثه یک دستگاه سمند و یک دستگاه پراید وجود داشت. وی گفت: با ایمن سازی محل سریعا آتش نشانان کار را آغاز کردند و بعد از دقایقی آتش خاموش شد. ملکی گفت: کار آواربرداری همچنان ادامه دارد.
ایرناایرنا12 ساعت قبل
به گزارش ایرنا، محمدصادق بصیری روز دوشنبه در کارگروه سلامت استان کرمان با اشاره به اینکه قریب ۳۰ درصداز مردم دچار پرفشاری خون هستند، افزود: این در حالیست که حدود ۵۰ درصد از این افراد از بیماری خود بی اطلاع هستند. وی اظهارداشت: لازم است که مردم اطلاعات کافی در زمینه بیماری پرفشاری خون در اختیار داشته باشند و رسانه‌ها باید اطلاعات لازم در این زمینه را به جامعه ارائه کنند. وی عنوان کرد: برنامه‌ها باید به نحوی دنبال شود که این طرح به شکل مطلوبی تداوم یابد. بصیری بر موضوع پایش سلامت کارکنان دستگاه‌ها نیز تاکید کرد و گفت: این موضوع در شورای اداری استان نیز مورد تاکید قرار خواهد گرفت. ۷۴۴۰/ ۵۰۵۴انتهای پیام /*
فارسفارس9 ساعت قبل
عسگریان افزود: امیدوار هستیم سال آینده گزارش‌های بهتری را در حوزه خیرین به مردم ارائه دهیم. وی افزود: در حال حاضر ۶۰۰ هزار حامی در سطح کشور داریم و ۳۰۰ هزار یتیم و فرزند محسنین نیز در کشور تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند. معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره)، گفت: سرانه پرداخت به هر یتیم توسط خیرین کمیته امداد ۲۵۰ هزار تومان است و به هر یک از محسنین نیز ۱۱۳ هزار تومان پرداخت می‌شود. وی افزود: سال گذشته در اوج فشارها، مردم فقط در حوزه ایتام و محسنین خیرین ۷۰۰ میلیارد تومان کمک کردند و این کمک‌ها به صورت ثابت است و ادامه دارد. معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره)، گفت: رئیس جمهور از کمیته امداد بابت کارآفرینی تقدیر کرد و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز اعلام کرد ۴۶۰هزار شغل در سال ۹۷ ایجاد شده است که ۱۳۶ هزار شغل پایدار را کمیته امداد ایجاد کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر