ماموریت دحلان در سودان: پیاده سازی طرح اماراتی- عربی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
ماموریت دحلان در سودان: پیاده سازی طرح اماراتی- عربی

ماموریت دحلان در سودان: پیاده سازی طرح اماراتی- عربی

ایسناخبرگزاری ایسنا |
منابع مصری سفر مخفیانه محمد دحلان، مشاور امنیتی ولیعهد ابوظبی به سودان در راس هیاتی اماراتی-عربی را تایید و هدف از آن را تلاش برای نفوذ در شورای انتقالی سودان و هدایت امور به سمت منافع ابوظبی عنوان کردند.

به گزارش ایسنا، برخی منابع عالی‌رتبه مصر به سایت «الخلیج آنلاین» گفتند: سفر محمد دحلان، از رهبران جداشده جنبش فتح و معاون مجلس قانونگذاری فلسطین به سودان- که در حال حاضر شاهد اوضاع سیاسی و امنیتی وخیمی است- به ویژه پس از بازداشت عمر البشیر، رئیس جمهوری این کشور از سوی ارتش، در نقش یک رهبر فلسطینی نیست بلکه وی در کشورهای عربی به خصوص کشورهایی که اوضاع بغرنجی دارند برای خدمت به منافع امارات در رفت و آمد است.

این منابع اعلام کردند، نارضایتی امارات از حوادث اخیر سودان به ویژه پس از بازداشت البشیر موجب شد هیاتی از این کشور با حضور محمد دحلان، مشاور امنیتی محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی در تلاش برای به دست گرفتن زمام امور و تغییر تحولاتی که با منافع سیاسی و اقتصادی امارات در تناقض است به سودان سفر کند.

به گفته این منابع، دحلان رئیس هیات اماراتی است که چند روز قبل به شکل محرمانه‌ به خارطوم سفر کرد. دحلان همواره مورد اعتماد بن زاید در حل بسیاری از پرونده‌های کشورهای عربی بوده است زیرا وی روابط عربی -آمریکایی و حتی اسرائیلی گسترده‌ای دارد که می‌تواند تغییرات اصولی ایجاد کند.

منابع مصری افزودند: سفر این هیات اماراتی به سودان آنطور که در بیانیه شورای نظامی انتقالی آمده برای حمایت از سودان نبوده بلکه تلاش‌ گسترده برای فشار آوردن جهت تحویل قدرت به شخصی بود که طرح‌های آنها در تمام منطقه عربی را ضمانت کند.

خبری: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

این منابع تصریح کردند، امارات و عربستان به دنبال نفوذ به شورای انتقالی و همسو کردن رهبران آن با خودشان هستند. فرقی نمی‌کند رئیس جمهور نظامی یا مدنی باشد، مهم این است که در مسائل مهم به ویژه در روابط با اسرائیل و عادی سازی با آن و نیز جنگ علیه کشورهای عربی از جمله در یمن مواضع یکسانی با ابوظبی و ریاض داشته باشد.

به گفته آنها، دحلان طرح عربی را برای تغییر جهت اراده مردم به سمت و سویی هدایت می‌کند که بیش از سودان در راستای منافع امارات و عربستان است. وی همچنین به خشکاندن ریشه‌های گروه «اخوان المسلمین»، جنبش حماس و مقاومت فلسطین در سودان جهت ارضای دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و اسرائیل توجه نشان خواهد داد.

منابع مصری در پایان گفتند: امارات نقش مشکوک و خطرناکی در این کشور آفریقایی توسط دحلان اجرا می‌ کند که در صورت موفقیت این طرح ممکن است سودان عادی سازی روابط با اسرائیل را اعلام کند.

دحلان این روزها پرونده‌های خونین و پیچیده‌ای را در منطقه بخصوص در کشورهایی که امارات دستی در آن دارد اداره می‌کند و آنچه سوال برانگیز است نقش امنیتی و اطلاعاتی وی در خدمت به حاکمان کشورهای حوزه خلیج فارس است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
الفالف12 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۱ خرداد ۱۳۹۸، ۰۷:۲۵ ۳۹۸۰۲۳۱۰۱۹عبداله سامری نماینده خرمشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با اشاره به انتشاره عکسی از وی در فضای مجازی مبنی بر نشستن بر سره سفره افطار با غذاهای خاص گفت: در عکس مشخص است که افطار معمولی بود. وی گفت: عصر پنچ شنبه گذشته اینجانب برای بررسی مشکلات فاضلاب روستای سوره خرمشهر – شلمچه به این روستا رفتم. عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: بعد از بازدید میدانی و جلسه با اهالی محل، اینجانب را به افطار دعوت کردند و من هم در کنار آنها بر سر سفره نشستم. سامری گفت: برای اینجانب گوشت آوردند که بنا به توصیه پزشکان گوشت قرمز اصلا نمی‌خورم. نماینده خرمشهر در مجلس افزود: ضمن اینکه سفره افطار را مردم حوزه انتخابیه پهن کردند که در کنار سادگی برایم بسیار ارزشمند بود.
الفالف8 ساعت قبل
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم. وی افزود: در واقع قرآن «حبل‌المتین» و ریسمان محکم الهی است که تمسک به آن، هدایت انسان‌ها و دوری گزیدن آن‌ها از گمراهی و ضلالت را تضمین می‌کند. باقری تمسک به قرآن و عترت را ضامن سعادتمندی انسان قلمداد و خاطرنشان کرد: بر اساس روایات محکم موجود، «ثقل اکبر» یعنی همان قرآن کریم و «ثقل اصغر» یعنی عترت و اهل بیت پیامبر (علیهم‌السلام) از هم جداناپذیر هستند تا در حوض کوثر بر پیامبر عظیم‌الشأن اسلام وارد شوند. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: فهم این قرآن شریف که نور هدایت و صراط مستقیم الهی و جداکننده بین حق و باطل است، بدون اهل بیت (علیهم‌السلام) ممکن نمی‌شود و بر اساس آنچه از روایات و احادیث فهمیده می‌شود، قرآن در هنگام سختی‌ها یاری‌بخش انسان و راه خلاصی و نجات او از فتنه‌های زمانه است. وی تصریح کرد: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم.

نظرها

اخبار بیشتر