از تبعات مصرف ماری‌جوانا چه می‌دانید؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. اجتماعی

از تبعات مصرف ماری‌جوانا چه می‌دانید؟

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
ماری‌جوانا از دانه، برگ، گل و ساقه‌ پوست‌کنده و خشک‌شده‌ گیاه شاهدانه به دست می‌آید که با اسم‌های مختلفی مثل وید نیز شناخته می‌شود.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : استفاده از این ماده به هر شیوه‌ای که باشد، به گونه‌ای متفاوت ذهن و جسمتان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. زمانی که دود ناشی از مصرف ماری‌جوانا وارد ریه می‌شود، مواد آن به سرعت وارد جریان خون شده و به مغز و دیگر اندام‌های داخلی می‌رسد.گزارش‌های مختلفی از کسانی که سابقه مصرف این ماده را داشته‌اند وجود دارد که هرکدام به شیوه‌ای با اثرات مخرب آن دست و پنجه نرم می‌کنند.ماری‌جوانا در برخی مراکز پزشکی دنیا برای مصارف درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که فارغ از نوع مصرف، مواد ماری‌جوانا موجب بروز اثرات آنی و طولانی مدت مانند زوال عقل و افزایش ضربان قلب، خواهد شد. در دراز مدت، استعمال ماری‌جوانا بیماری‌های قلبی عروقی و سرفه‌های مزمن را به همراه خواهد داشت.در اغلب موارد، اثر مصرف این ماده بر بدن به سرعت اتفاق می‌افتد. استعمال طولانی مدت آن به عوامل مختلفی از جمله میزان مصرف مرتبط است.با توجه به افزایش مصرف تفریحی ماری‌جوانا، دانستن اثراتی که بر ذهن و جسم انسان دارد بسیار مهم است.سیستم تنفسیدرست مثل تنباکو، دود ناشی از مصرف ماری‌جوانا از مواد شیمیایی مختلفی تشکیل شده که سلامت مجرای تنفسی و ریه‌ها را به مخاطره می‌اندازد. اگر به صورت منظم سیگار می‌کشید، بیشتر از دیگران در معرض بروز سرفه‌های طولانی، تولید خلط و بیماری‌هایی مانند برونشیت قرار دارید.علاوه بر این، مصرف ماری‌جوانا موجب تشدید بیماری‌های تنفسی مثل آسم می‌شود و احتمال ابتلا به سرطان ریه را نیز افزایش می‌دهد.سیستم گردش خونماده روان‌گردان تتراهیدروکانابینول یا THC، از طریق راه تنفسی وارد جریان خون شده و ظرف چند دقیقه، ضربان قلبتان ۲۰ تا ۵۰ ضربه در دقیقه افزایش خواهد یافت که ممکن است این تغییر تا سه ساعت بعد هم ادامه پیدا کند و اگر شخص به بیماری قلبی مبتلا باشد، بسیار خطرناک خواهد بود.قرمز شدن چشم‌ها پس از مصرف ماری‌جوانا به علت گشاد شدن رگ‌های خونی چشم بر اثر مصرف مواد است.سیستم عصبیبر اساس تفکر عامه، مصرف ماری‌جوانا، برای تسکین درد و التهاب و کمک به کنترل اسپاس‌های عضلانی مؤثر است. اما اثرات بلند مدت آن بر سیستم عصبی اجتناب ناپذیر است.THC موجود در ماری‌جوانا، موجب آزاد شدن دوپامین که به طور طبیعی عامل اصلی ایجاد احساس خوب در مغز است، می‌شود. به همین دلیل است که پس از مصرف ماری‌جوانا احساس سرخوشی به انسان دست می‌دهد.THC نحوه پردازش اطلاعات در مغز را تحت تأثیر قرار می‌دهد و در اغلب موارد، قدرت قضاوت مصرف کننده را ضعیف می‌کند.بر اساس گزارش مؤسسه ملی سوء مصرف مواد، استعمال ماری‌جوانا را در افزایش اختلالات ذهنی مؤثر است.زمانی که اثر مواد ماری‌جوانا از بین می‌رود، اکثر مصرف کننده‌ها احساس افسردگی و خستگی یا حتی اضطراب می‌کنند.در افرادی زیر ۲۵ سال، که رشد مغز هنوز تکمیل نشده است، مصرف ماری‌جوانا بر ظرفیت حافظه و فعالیت مغز به شدت تأثی می‌گذارد. مصرف ماری‌جوانا در بارداری نیز مغز جنین را تحت تأثیر قرار می‌دهد.سیستم گوارشمصرف ماری‌جوانا موجب احساس خارش و سوزش در دهان و حلق می‌شود. این ماده باعث بروز مشکلات بسیار جدی هضم و گوارش می‌شود. به عنوان مثال، THC به علت پردازش خاصی که در کبد به وجود می‌آورد، علاوه بر آسیب به این عضو حیاتی، موجب تهوع و استفراغ نیز می‌شود.سیستم ایمنیبر اساس مطالعات انجام شده، THC موجود در ماری‌جوانا سیستم ایمنی را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد و بدن مصرف کننده را در مقابل بیماری آسیب پذیر می‌کند.لینک کوتاهکپی لینک

خبری: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان | جدیدترین اخبار حوزه سلامت

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اظهارات مدیر عامل شهروند غیر کارشناسی است

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
سید یاسر رایگانی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: مجموعه شهروند ۲۳۰ تن برنج تقلبی موجود داشت که پیش از ورود تعزیرات ۲۰ تن از آن را با همان قیمت بالا عرضه کرده بود و وقتی تعزیرات ورود کرد با همراهی اتحادیه و بازرسان صنعت، معدن و تجارت ۸۰ تن از این برنج با قیمت مصوب (هر کیلوگرم ۱۰ هزار تومان) به فروش رسید. وی گفت: ۱۳۰ تن از این برنج توقیف شده است و قطعا پرونده مجموعه شهروند در تعزیرات در حال رسیدگی است و حکم آن صادر خواهد شد. رایگانی در پاسخ به سوالی درباره اظهار نظر اخیر مدیر عامل مجموعه شهروند که گفته بود ما خودمان پیش از تعزیرات به این تخلف رسیده بودیم، افزود: این اظهار نظر کارشناسی و پذیرفته شدنی نیست و طبق قانون صنفی هر شرکتی که کالایی ارائه می‌کند مسئول تضمین کیفیتی است که ادعا کرده است و فروشگاه شهروند مسئول عرضه کالا است و اینکه قبل از ورود تعزیرات ۲۰ تن از این برنج را با آن قیمت بالا به فروش رسانده است نشان می‌دهد که به صحت برنج اعتقاد داشته است. سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی همچنین به پرونده‌ای دیگر در خصوص کشف ۴ محموله قاچاق لوازم یدکی خودرو به ارزش ۶۰ میلیارد ریال اشاره کرد و گفت: این پرونده در اداره کل تعزیرات حکومتی استان لرستان در حال رسیدگی است. رایگانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اظهار نظر مردم مبنی بر اینکه سازمان تعزیرات منبع درآمدی برای دولت شده و احکامش دردی را از مردم دوا نمی‌کند چه پاسخی دارید؟ گفت: سازمان تعزیرات، حکم محور است و بر اساس قانون حکم صادر می‌کند و ما در برخورد با گران فروشان و در صورت مشاهده تخلف در نوبت اول، دوم یا سوم حکم متفاوت صادر می‌کنیم و اگر روند صدور حکم، رسیدگی و استعلام در یک سال اتفاق بیفتد منجر به پلمپ و اتفاقات بعدی می‌شود، اما زمان وقوع تخلف و رسیدگی و رسیدگی مجدد در شعب تجدید نظر روند کار را کند می‌کند. وی گفت: ما هم قبول داریم که قوانین صنفی بازدارنده نیست و متخلف باید پس از اینکه در تعزیرات و مراجع قضایی و شبه قضایی محکوم شد دیگر مرتکب تخلف نشود، اما قوانین موجود کشور این نتیجه را برای ما ندارد.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی حسن خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران در بازدید از فروشگاه‌های شهروند در سطح شهر ری پیگیر حواشی اخیر مربوط به «توزیع برنج» شد. خلیل آبادی در این زمینه گفت: سلامت شهروندان و اعتماد آنان برای ما نمایندگان دارای بیشترین درجه اهمیت است و چنین موضوعاتی را با حساسیت فراوانی پیگیری می‌کنیم. وی ادامه داد: بر اساس توضیحات مدیر عامل شرکت شهروند، کوتاهی از شرکت تولید کننده بوده که البته این شرکت برندی معروف بوده و تعجب همگان را نیز در بر داشته است، اما با این وجود شرکت شهروند بر اساس دستور تعزیرات به سرعت این برنج‌ها را جمع آوری کرده و با قیمتی که تعزیرات عنوان داشته به فروش می‌رساند. خلیل آبادی افزود: گرچه چنین مسائلی نباید به وجود بیاید، اما شرایط اقتصادی سبب شده برخی از شرکت‌ها رو به سود جویی و سوءاستفاده بیاورند و لذا باید نظارت در این امر بیشتر شود. اما آنچه که مهم است میزان اعتماد شهروندان به نشان شهروند است که به نظر من این اعتماد از قبل هم بیشتر شده است. وی افزود: شهروند همواره در بحران‌ها یار شهروندان بوده همچنان که در توزیع گوشت مورد اعتماد دولت و مردم بود. این نشان تجاری با امکانات قوی در توزیع و پخش مواد غذایی در شرایط بحرانی همواره مدد رسان شهروندان بوده است. عضو شورای شهر تهران گفت: فروشگاه‌های شهروند علاوه بر توزیع و پخش مواد غذایی در ارائه کیفیت مواد غذایی نیز بسیار خوب عمل کرده‌اند و همانگونه که مشاهده شد در کمترین زمان ممکن با نشان تجاری متخلف برخورد کرده‌اند. وی در ادامه اظهار داشت: این روز‌ها می‌توان رضایت شهروندان را در میزان استقبال از فروشگاه‌های شبانه روزی شهروند دید بعلاوه پراکندگی فروشگاه‌های شهروند در سطح مناطق نیز سبب شده است شهروندان در مناطق خود دسترسی به این مجموعه داشته باشند.
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی کانون سردفتران، ذبیح اله خدائیان معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در دیدار با اعضای شورای عالی سردفتری ضمن بیان این مطلب گفت: سند رسمی در جهت ایجاد آرامش و امنیت و اعتبار بخشی به عقود و قرارداد‌ها در جامعه ایجاد شده است و بنابر تأکیدات ریاست قوه قضائیه باید هرچه بیشتر در جهت ترویج و تحکیم آن اقدام نمود. وی با اشاره به اهمیت کار دفاتر اسناد رسمی در تعامل با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: سلامت و موفقیت این دو مجموعه به هم گره خورده است و سازمان ثبت وظیفه دارد این شبکه بزرگ حقوقی را حمایت، هدایت و نظارت نماید. معاون رئیس قوه قضائیه، فرهنگ سازی و پژوهش‌های حقوقی و فقهی در باب اهمیت و اعتبار اسناد رسمی و همچنین ترویج آن در جامعه با همکاری حوزه، دانشگاه و رسانه را از وظایف مهم شورای عالی سردفتری و کانون‌های سردفتران و دفتریاران استانی برشمرد و اظهار داشت: شکی نیست که زمان زیادی از تصویب قوانین ثبتی و سردفتری و همچنین دستورالعمل‌ها و آئین نامه‌های این بخش گذشته و باید این موارد با کار کارشناسی و پژوهش، مطابق با شرایط روز مورد تجدید نظر و به روز رسانی قرار گیرند. وی الکترونیک شدن فرآیند‌های ثبتی را اقدامی متناسب با نیاز‌های امروز و آتی جامعه عنوان کرد و افزود: سازمان ثبت آمادگی دارد با تعامل و همفکری شورای عالی سردفتری کاستی‌های موجود در سامانه ثبت آنی و سایر سامانه‌های الکترونیکی ثبتی را شناسایی و در جهت ارتقا و بهبود آن تلاش نماید. در ابتدای این دیدار اعضای شورای عالی سردفتری ضمن تقدیر از نگاه جامع خدائیان به عنوان رئیس جدید سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، به بیان برخی مشکلات موجود و انتظارات جامعه سردفتری کشور پرداختند.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
جلال ملکی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما اظهار داشت: در پی طوفان بهاری که عصر امروز در پایتخت وزید، حدود ۴۰ مورد حوادث مرتبط با درخت را شاهد بودیم که البته همه آنها مربوط به سقوط درختان نبود بلکه تعدادی از آنها مربوط به شکستن شاخه‌های بزرگ درختان و تعدادی دیگر نیز با احتمال سقوط درختان مرتبط بود. وی گفت: بیش از ۱۵ مورد نیز گزارشاتی در خصوص سقوط اشیاء به دست ما رسید مثل سقوط ورق‌های بزرگ شیروانی، افتادن سنگ نماهای ساختمان، احتمال پارگی کابل‌های برق و سقوط اجسام سنگین از ارتفاع، که در همه این موارد همکاران ما در سازمان آتش نشانی بر سر صحنه حاضر شدند و برای رفع این موارد اقدام کردند همچنین دوستان ما در سامانه ۱۳۷ و خدمات شهری شهرداری تهران نیز مشغول ایمن سازی و رفع مخاطرات احتمالی بودند. وی افزود: از شهروندان تقاضا داریم با توجه به شرایط جوی فصل بهار که به یکباره شرایط آب و هوایی دگرگون می‌شود از ترددهای غیر ضروری در سطح شهر خودداری کنند به انضمام اینکه اگر اجسام سخت و سنگین در لبه بالکن یا پنجره خانه خود دارند آنها را بردارند و اگر اجسام دیگری مثل ورق شیروانی دارند که امکان باد افتادن زیر این اجسام وجود دارد آن را مهار کنند که در صورت وزش باد و طوفان شاهد حوادث کمتری باشیم. سخنگوی سازمان آتش نشانی گفت: خوشبختانه در حوادثی که به سامانه ۱۲۵ اطلاع داده شد هیچگونه مصدومیت یا تلفات جانی گزارش نشده حتی گزارشی درخصوص خسارت وارد شدن به اتومبیل‌ها یا منازل اعلام نشده است.

نظرها

اخبار بیشتر