1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اقتصادی
در گفتگو با الف بررسی شد؛ 			اهداف سفر نخست وزیر پاکستان به ایران چیست؟ / مذاکره برای سرانجام خط گازی لوله صلح و تامین امنیت مرزی دو کشور

در گفتگو با الف بررسی شد؛ اهداف سفر نخست وزیر پاکستان به ایران چیست؟ / مذاکره برای سرانجام خط گازی لوله صلح و تامین امنیت مرزی دو کشور

الفخبرگزاری الف |
این کارشناس منطقه‌ای گفت: مسئله امنیت مرزی بین دو کشور بسیار مهم است و انتظار میرود پاکستان در مورد شکل فعالی عمل کند، به نظر میرسد پاکستان نه قدرت لازم و نه انگیزه لازم را در این خصوص ندارد چراکه اولویت اصلی خود را در حال حاضر افغانستان میداند، اما پاکستان خواهان امنیت در مرز مشترک با ایران است و نمی‌خواهد مانند مرزهای هند و افغانستان دچار مشکلات شود.

به گزارش الف، عمران خان نخست وزیر پاکستان روز یکشنبه (فردا) به دعوت حسن روحانی رئیس جهمور کشورمان به تهران سفر خواهد کرد. این اولین سفر عمران خان به ایران به منظور تقویت روابط دوجانبه در زمینه‌های گوناگون است. وی قرار است به گفته خودش ابتدا به شهر مشهد رفته و سپس به تهران سفر کند؛ چراکه معتقد است اگر از امام رضا (ع) اجازه بگیرد سفر آسان می‌شود.

پیش بینی می‌شود عمران خان در این سفر علاوه بر ملاقات با رئیس جمهور، وزیر امورخارجه، ملاقاتی هم با اعضای انجمن تجاری ایران و پاکستان خواهد داشته باشد. علیرغم مشکلات بانکی و فقدان کانال‌های مالی به دلیل تحریم‌های ایران، تهران صادرات خود به پاکستان را در سال گذشته ۳۸ درصد افزایش داد.

مذاکرات رسمی مقامات ایران و پاکستان در روز دوشنبه در تهران و همچنین دیدار با مقامات عالی کشور از برنامه‌های این سفر است. به گفته‌ی سفیر پاکستان در تهران، هدف از سفر این است که نشان دهند تا ایران و پاکستان دو همسایه هستند و ایران برای پاکستان مهم است.

**میانجیگری میان ایران و عربستان

پیرمحمد ملازهی کارشناس مسایل منطقه‌ای و سیاسی در گفتگو با خبرنگار الف، در مورد هدف از سفر عمران خان نخست وزیر پاکستان به تهران اظهار کرد: اولین بار است که عمران‌خان نخست وزیر پاکستان به ایران سفر می‌کند و این سفر دستاوردهای مهمی در توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی ایران و پاکستان خواهد داشت، حا‌ئز اهمیت است. مواردی مهمی در این سفر بین مقامات دو کشور بحث و گفتگو خواهد شد. عمران‌خان به دنبال میانجی‌گری بین ایران و عربستان است؛ وی قبلا هم این موضوع را مطرح کرده که می‌خواهد تنش‌ها بین ایران و عربستان را کاهش دهد و باید دید این گفتگو و رایزنی‌ها تا چه اندازه می‌تواند مساعد باشد.

** دور زدن تحریم‌های آمریکا با گسترش روابط با پاکستان

وی به گسترش توسعه اقتصادی میان ایران و پاکستان اشاره کرد و افزود: توسعه و گسترش همکاری میان ایران و پاکستان یکی دیگر از دلایل سفر عمران خان به ایران است، تهران و اسلام آباد روابط دیرینه اقتصادی با یکدیگر دارند و با توجه به اینکه ایران با تحریم‌های آمریکا مواجه است، پاکستان می‌تواند کمک‌های زیادی در این زمینه به ایران کند؛ ترکیه و پاکستان مخالف تحریم‌های آمریکا علیه ایران هستند و پاکستان دارای امکاناتی است که می‌تواند کالاهای کشورهای دیگر را به ایران وارد کرد و مقصد کالاهای ایرانی باشد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

در گفتگو با الف بررسی شد؛ 			اهداف سفر نخست وزیر پاکستان به ایران چیست؟ / مذاکره برای سرانجام خط گازی لوله صلح و تامین امنیت مرزی دو کشور - 9

ملازهی ادامه داد: بازارهای مشترک مرزی بین دو کشور ایران و پاکستان وجود دارد که باید از این ظرفیت‌ها استفاده کرد و روابط تجاری و اقتصادی را توسعه بخشید و به صورت جدی فعال شد تا از این طریق بتوان تحریم‌های آمریکا نیز دور زد.

**صادرات گاز و منابع انرژی به پاکستان

این کارشناس مسایل بین‌المللی در مورد قراردادهای انرژی بین ایران و پاکستان بیان کرد: همان‌طور که می‌دانید پاکستان با کمبود انرژی و سوخت مواجه است، ایران در حال حاضر بخشی از برق پاکستان را تامین می‌کند، اما در مورد گاز نیز این کشور خواستار توسعه روابط در این خصوص است؛ خط لوله صلح نیز تا مرز پاکستان رفته است، اما به دلایل مشکلات منطقه‌ای که وجود داشت هنوز عملیاتی نشده است، چراکه آمریکایی‌هایی در این خصوص فشار بسیار وارد کردند، لذا در حال حاضر پاکستانی‌ها خواستار صادرات گاز ایران به کشورشان هستند و با روی کار آمدن عمران خان نیز این موضوع جدیت بیشتری پیدا کرده است.

وی تاکید کرد: در حال حاضر نیز چینی‌ها ابراز تمایل کرده‌اند تا لوله صلح را کامل کنند و پاکستان هم با فروش گاز پول آنها را پرداخت کند، لذا یکی از موضوعات مورد گفتگو عمران خان با مقامات ایرانی گسترش روابط تجاری و اقتصادی است.

** تامین امنیت مرزی و مبارزه با تروریسم

این کارشناس منطقه‌ای به بحث امنیت مرزی بین ایران و پاکستان اشاره و بیان کرد: مسئله امنیت مرزی بین دو کشور بسیار مهم است و انتظار می‌رود پاکستان در این به مورد شکل فعالی عمل کند، چراکه تاکنون به نظر می‌رسد پاکستان قدرت و انگیزه لازم را در این خصوص ندارد، و اولویت اصلی خود را در حال حاضر افغانستان و هند می‌داند، اما خواهان امنیت در مرز مشترک با ایران است و نمی‌خواهد مانند مرزهای هند و افغانستان دچار مشکلات شود.

ملازهی با بیان اینکه توافق درباره مدیریت مرزها یکی از اهداف مهم سفر عمران‌خان به ایران خواهد بود و عمران خان هم به دنبال این موضوع است، خاطرنشان کرد: مسایل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و مبارزه با تروریسم هدف اصلی سفر نخست وزیر پاکستان به ایران است تا بتواند سطح همکاری میان دو کشور را گسترش دهد و برخی از سو‌ءتفاهم‌ها بین دو کشور را رفع کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | نمایش هوایی جت جنگنده اف-۱۵ ایگل

همشهریهمشهری23 ساعت قبل
این جت جنگده به سفارش نیروی هوایی آمریکا ساخته شد و نخستین پروازش را در سال ۱۹۷۲ انجام داد و در سال ۱۹۷۶ وارد خدمت شد. این هواپیما به یکی از موفق‌ترین جنگنده‌های مدرن بدل شد در نبردهای هوایی بیش از ۱۰۰ پیروزی داشته و بدون شکست مانده است. اف-۱۵ در نیروی هوای چند کشور دیگر از جمله ژاپن و عربستان سعودی هم خدمت می‌کند. مک‌دانلدداگلاس بعدها شکل ارتقاء یافته اف-۱۵ به نام اف-۱۵‌ای استرایک ایگل (Strike eagle) را تولید کرد که یک جت جنگنده دوسرنشین دو منظوره رای همه شرایط آب‌وهوایی برای جنگ‌های هوایی و ماموریت بازداری عمیق است. در این فیلم مانورهای هوایی جت‌های اف-۱۵ ایگل گارد ملی هوایی لوئیزیانای آمریکا را در نمایشگاه هوایی اوشکوش در ایالت ویسکانسین آمریکا می‌بینید.

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.

داستان سورنا، سردار مقتول / نخستین جنگ میان ایران و روم (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
سورنا، سردار ایرانی در این جنگ بود. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری - «مارکوس لیسینیوس کراسوس» سردار بزرگ روم، از رود فرات در سوریه امروز که گذشت، پا به قلمروی تازه‌ای گذاشت. او از خیانت ارمنستان آگاه شده و همزمان پیشروی سپاه روم را می‌دید. پس سپاه ایران را به دو بخش تقسیم کرد تا بخشی به ارمنستان رفته و بخش دیگر مقابل روم بایستد. سپاه روم در تعقیب آن‌ها، وارد دشتی می‌شود که ۹ هزار کماندار اشکانی از هر سو آن‌ها را تیرباران می‌کنند.
عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
عکاسان صنعتی به شکلی مخفیانه و غیر رسمی، تصاویر ب‌ام‌و گرن‌کوپه سری ۸ را در حین سوار شدن به خودروبر و بدون پوشش‌های استتاری منتشر کردند. به گزارش گروه خودروی عصر ایران به نقل از «کارسکوپ»، این اولین شانس برای دیدن بدنه توسعه یافته گرن‌کوپه سری ۸ است. این خودروهای جدید و جذاب قرار است جایگزین ب‌ام‌و‌های گرن کوپه سری ۶ شوند. فضای درونی این خودرو نیز تقریبا همان فضای درونی مدل‌های کانورتیبل و کوپه سری ۸ جدید را حفط کرده است. این فضای درونی شامل صفحه دیجیتالی ۱۲٫۳ اینچی پشت آمپر، صفحه اطلاعات و سرگرمی ۱۰٫۲۵ اینچی می‌شود.

مصوبات مجلس شورای اسلامی

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
با موافقت نمایندگان مجلس واردات خودرو‌های سواری تمام برقی و تمام هیبریدی تا زمان تولید آن‌ها در داخل از پرداخت حقوق ورودی معاف شدندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با موافقت نمایندگان مجلس واردات خودرو‌های سواری تمام برقی و تمام هیبریدی تا زمان تولید آن‌ها در داخل از پرداخت حقوق ورودی معاف شدند
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رضا رحمانی در حاشیه جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس و در جمع خبرنگاران با تاکید بر اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالا‌های اساسی و پر مصرف، گفت: بحث ما بر سر نحوه توزیع است تا کالا‌ها در فاصله تامین تا توزیع روانه بازار آزاد نشوند. وی به تصمیم مشترک دولت و مجلس مبنی بر ادامه روند تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالا‌های اساسی اشاره کرد و افزود: باید بپذیریم که اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به بسیاری از کالا‌ها لغو شده که نمونه آن اقدام قانونی وزارت جهاد کشاورزی در حذف یارانه گندم واحد‌های صنعتی بود که افزایش قیمت ماکارونی را به همراه داشت. رحمانی گفت: البته تلاش وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی بر جلوگیری از هرگونه اجحاف در این راستاست. رحمانی همچنین درباره گفتگو‌ها در نشست امروز کمیسیون امنیت ملی مجلس پیرامون سیاست خارجی و رونق تولید نیز افزود: همفکری خوبی برای بررسی وضعیت موجود همراه با طرح برخی انتقادات و پیشنهاد‌ها بود. وی در پایان گفت: بنا شد از ظرفیت دیپلماسی اقتصادی در حوزه سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های خارجی استفاده شود و همکاری‌هایی نیز در پیوستن به برخی توافقنامه‌های خارجی، چون پیمان تعرفه‌های ترجیحی و اوراسیا انجام گیرد.

نظرها

اخبار بیشتر