فیلم دیدن بهترین راه برای فیلمبردار شدن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

فیلم دیدن بهترین راه برای فیلمبردار شدن

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
لوکا بیگاتزی: هیچ راهی بهتر از فیلم دیدن برای فیلمبردار خوب شدن وجود ندارد
فیلم دیدن بهترین راه برای فیلمبردار شدن - 0

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ستاد خبری سی‌و‌هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر؛ یکشنبه اول اردیبهشت، کارگاه فیلمبرداری بخش «دارالفنون» در سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور لوکا بیگاتزی در پردیس چارسو برگزار شد.

این فیلمبردار ایتالیایی در ابتدا با شرح حال کوتاهی از چگونگی وارد شدنش به سینما گفت: در ابتدا شما باید انتخاب کنید که چه فیلمی را با چه کارگردانی بسازید، ممکن است اگر با کارگردان بد فیلمی بد بسازید، شرمنده شوید.

وی درباره اصرار برخی افراد برای تعریف از فیلم‌های دوران نگاتیو افزود: به نظر من تدریس بعضی موضوعات مانند نورپردازی کلاسیک که از زمان سیاه و سفید باقی مانده کاری بیهوده‌ای است.

لوکا بیگاتزی گفت: امروزه می‌توان «keylight» را با نور‌های طبیعی ایجاد کرد در حالی که در گذشته ما کار‌های عجیبی مانند قرار دادن جلد‌های خنثی روی پنجره انجام می‌دادیم که نور‌ها را غیرطبیعی می‌کردند.

وی افزود: دوربین دیجیتال به ما اجازه می‌دهد که اکسپوز دوبل داشته باشیم بنابراین فکر می‌کنم چیز‌های کهنه برای سینماگران جوان فایده‌ای ندارد پس لطفا احساس رمانتیک به فیلم‌های قدیمی نداشته باشید.

لوکا بیگاتزی گفت: با دوربین دیجیتال نور‌های شما سافت‌تر می‌شود و می‌توانید خلاقیت بیشتری به خرج دهید. امروزه با دوربین‌های دیجیتال فقط از نور‌های کاربردی استفاده می‌کنیم و نور‌های «fill light» و «keylight» خیلی سریع و زیبا نور‌های ما را فراهم می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه فیلم، ایده هنری کارگردان و متعلق به اوست، تاکید کرد: همیشه باید نور مورد پسند کارگردان را به وجود آوریم مگر اینکه او ایده‌ای نداشته باشد آنگاه فیلمبردار می‌تواند پیشنهاد خود را ارائه کند.

لوکا بیگاتزی سپس همدلی بین عوامل صحنه را یکی از مهمترین عناصر ارتباط مدرن پشت صحنه عنوان کرد و گفت: اگر این همدلی وجود داشته باشد، عوامل از سبک فیلم متوجه می‌شوند که چه کاری را باید انجام دهند.

وی افزود: در ایتالیا تمایز زیادی بین مدیر فیلمبرداری و کسی که پشت دوربین است وجود دارد که من متوجه آن نمی‌شوم، پشت دوربین بودن و فریم خوب گرفتن، از نورپردازی و حتی بازیگری مهمتر است، برای همین بسیاری مواقع خودم پشت دوربین قرار می‌گیرم.

لوکا بیگاتزی ادامه داد: از طرف دیگر به نظر من این خیلی مهم است که فیلمبردار سریع باشد زیرا زمان متعلق به بازیگران و کارگردان است.

وی گفت: همه کارگردان‌ها می‌خواهند دوربین را آزادانه در اختیار داشته باشند، برای همین فیلمبردار سه پایه را باید جایی قرار دهد که فضای کافی برای بازیگران وجود داشته باشد؛ شما باید ارتباط خوبی با کارگردان داشته باشید مثلا وقتی کارگردان می‌خواهد هیچ تاریکی وجود نداشته باشد، باید به گونه‌ای نورپردازی کنید که سایه‌ای روی صورت بازیگران وجود نداشته باشد.

این فیلمبردار ایتالیایی، فیلم دیدن را بهترین راه فیلمبردار شدن دانست و افزود: تالیف کتاب‌های فیلمبرداری معمولا بسیار قدیمی است بنابراین اگر بخواهید با نورپردازی تکنیکال جلو بروید کار بیهوده‌ای انجام داده‌اید.

وی گفت: «fill light»، «key light» و «back light» نور‌های خوبی نیستند، چون فضایی برای بازیگران باقی نمی‌گذارند؛ فیلمبردار باید با ایده‌ها نور خود را بسازد، هیچ چیزی نمی‌تواند به او درس بدهد، بلکه باید یک راه شخصی برای اینکه چگونه فریم خود را نورپردازی کند بیابید و البته این راه برای هر فیلمبرداری متفاوت است.

لوکا بیگاتزی افزود: هیچ پیشنهاد تکنیکالی برای شما وجود ندارد که نورپردازی خوبی کنید. باید به خودتان اعتماد داشته باشید و ارتباط بدون کلام با کارگردان و بازیگران فراهم کنید.

وی با اشاره به اهمیت انتخاب لنز درست گفت: اگر می‌خواهید کلوزآپ بگیرید می‌توانید از لنز‌های ۸۵ یا ۵۰ استفاده کنید و البته این بستگی به بک گراند نیز دارد، انتخاب جایگاه دوربین از انتخاب لنز نیز مهمتر است.

لوکا بیگاتزی افزود: مشکل ما با دوربین دیجیتال این است که نمی‌دانیم چگونه با آن کار کنیم مثلا اگر برای برداشت یک صحنه ۲۵ برداشت داشته باشید، هزینه مالی برایتان ندارد، ولی زمانتان را از دست می‌دهید، از طرفی اگر یک نور را در فیلم‌های مختلف تکرار کنید یعنی دارید سبک خود را تکرار می‌کنید در حالی که سبک شما باید در خدمت فیلم باشد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

وی با اشاره به صحبت برخی مبنی بر اینکه باید قواعد را دانست بعد آن‌ها را شکست، گفت: وقتی می‌خواهید قواعد را بشکنید نیازی ندارید آن‌ها را بدانید، من فیلمبرداری را نه در آکادمی یاد گرفتم و نه با دستیاری فیلمبرداران پیر، هر روز باید یک چیز جدید درباره فیلم کشف کنید، کارگردان و بازیگران همواره ایده‌های جدیدی دارند برای همین اصلا نباید خیلی خود را آماده سبک خاصی از فیلمبرداری کنید.

این فیلمبردار ایتالیایی با بیان اینکه با کارگردانانی که طبق استوری برد فیلمسازی می‌کنند، کار نمی‌کند، افزود: استوری برد مختص تبلیغات است، اینکه بخواهید موقعیت همه چیز را مشخص کنید یک ایده بد است، من هرگز از کارگردان نمی‌پرسم دوربین را برای صحنه بعدی کجا قرار دهم، چون می‌خواهم او آزادانه کار کند، البته موقعیت‌هایی وجود دارد که باید برایش آماده باشید، اما نه در حد جزییات، مثلا اگر نورپردازی قرار است پنج ساعت طول بکشد باید روز قبلش انجام دهید.

لوکا بیگاتزی گفت: من در فیلمبرداری صحنه‌های شب کار‌های عملی خاصی انجام نمی‌دهم مثلا اگر بخواهیم از بازیگر تصویربرداری کنیم مهم این است که کف زمین سفید باشد که با قرار دادن فویل روی زمین صورت بازیگر را روشن می‌کنم، نور هرچه بزرگتر باشد باید سافت‌تر باشد، هنگام استفاده از دوربین دیجیتال استفاده از هارد لایت باید کمتر و کمتر شود زیرا دوربین‌های دیجیتال نیاز به نور سافت دارند و با هارد لایت آسیب می‌بیند.

وی با اشاره به اینکه در هیچ مجمع فیلمبرداری عضو نیست، دلیل این موضوع را نبود درک صحیح فیلمبرداران از هم عنوان کرد و افزود: وقتی جوان بودم یک مجمع فیلمبردار در ایتالیا وجود داشت که من عضو آن نبودم و تهیه کننده‌ای به من گفت؛ اگر می‌خواهی با من کار کنی باید عضو آنجا باشی، ولی من علاقه‌ای نداشتم به وسیله آن‌ها تحت تاثیر قرار گیرم برای همین هرگز عضو نشدم.

لوکا بیگاتزی در بخش دیگر این کارگاه گفت: وقتی درباره سریع بودن حرف می‌زنم منظورم این است که خیلی سریع نورپردازی کنیم، سریع بودن نخستین و مهمترین چیز است اطمینان داشته باشید از اصلاح سایه تا سافت کردن نور را می‌توانید در پست پروداکشن انجام دهید.

وی افزود: متنفرم وقتی می‌بینم بعضی فیلمبردار‌ها به دلیل معطلی در نورپردازی باعث می‌شوند کارگردان زمانش را از دست بدهد، این یک ایده مسخره است که اصلاحات پست پروداکشن هنر را از بین می‌برد، البته انجام هر کاری در پست پروداکشن بستگی به لنز شما دارد.

لوکا بیگاتزی درباره ارتباط مدیر فیلمبرداری با دستیاران و اپراتور‌ها گفت: سال‌های طولانی است که با آدم‌های خاصی کار و همیشه از ویدیوکنترل برای هماهنگ شدن با آن‌ها استفاده می‌کنم، گاهی ما باید خیلی دقیق باشیم، نه اینکه نور را کجا بگذاریم بلکه بدانیم مثلا بازیگر چگونه در سایه می‌خواهد بازی کند، باید بدانید در هر سکانس چه چیزی اهمیت دارد، نباید یک ساعت برای صحنه‌ای نورپردازی هدر دهید که در تدوین یک ثانیه می‌شود.

این فیلمبردار ایتالیایی در پایان، سبک فیلمبرداری دوربین روی دست در کل فیلم را ایده‌ای نادرست دانست که اپراتور دوربین را نابود می‌کند و افزود: شات‌های عریض هستند که باید لرزش داشته باشد، این نکته را هم اضافه کنم که در فیلمبرداری رئال، صحنه نور زیاد احتیاج ندارد، بلکه باید نور دقیق داشته باشد، اطمینان داشته باشید که سایه‌ها را می‌توانید در پست پروداکشن درست کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

«پنهان خانه پنج در» صاحب تیزر شد/ ادامه اجرا بعد از کنترل کرونا

مهرمهر10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، تیزر نمایش «پنهان خانه پنج در» نوشته حسین کیانی و کارگردانی آرش فلاحت پیشه که به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا اجرایش در تالار مولوی تا ۹ اسفند ماه لغو شده است، منتشر شد. این اثر نمایشی با باز شدن تماشاخانه‌ها به اجراهای خود ادامه می‌دهد. در خلاصه این نمایش آمده است: درس اول این بود که نترسید از آنچه با آن می‌ترسانند، در زمانه‌ای که آگاهی برای زنان جرم محسوب می‌شد عطری جان منزل خود را وقف آموزش و تحصیل زنان کرده که مردان، شوهران، گزمه‌ها و درآخر بیگانگان و مغول‌ها بر آنها وارد می‌شوند و هر بار به ترفندی باید ایشان را مغلوب سازند. هژیر سام احمدی، شیما پروهان، شیوا ترابی، سعید جاودان، علی رجایی، بهروز سروعلیشاهی، محمد مهدی کیان، عیسی محمدی، علیرضا موسوی، آیلار نو شهری، نساء یوسفی، ریحانه ادراکی، میثم پاکدامن، فاطمه حاجی حسنی، دیاکو حسامی، هلیا حمیدی، مریم شایسته، نگار شهبازی، مجید صد خسروی، مهدی مرتضوی بازیگران نمایش به ترتیب حروف الفبا هستند. دیگر عوامل نمایش «پنهان خانه پنج در» عبارتند از مدیر تولید: امین محمدی، دستیار کارگردان و سرپرست گروه: سیدجواد حسینی، طراح لباس: پریدخت عابدین‌نژاد، طراح صحنه: سینا ییلاق‌بیگی، طراح نور: احسان فلاحت‌پیشه، آهنگساز و طراح صدا: محمد اسلامی، طراح گریم: سیدامین میری، مدیر هنری: امین منتظری، مدیر اجرا: مرتضی حقیقت‌بیان، دستیار طراح صدا و نوازنده سازهای کوبه‌ای: پدرام سلیمانی، منشی صحنه: کوثر مرادی، مجریان گریم: احمد نگهبان و مژده زادمهر، مدیران صحنه: کامران کندی و محمدصالح محمدی، روابط عمومی: سعید جمشیدی پور، مشاور رسانه: فاطمه امین‌الرعایا، عکاس: شکرانه کریم، مربی کاتاکالی: شیما مهدوی، مربی تایچی: فریبا کامران، دستیار طراح صحنه: محمد حسن درباغی فرد، دوخت لباس: فرحناز معصومی و پگاه میرشجاعی، سرپرست ساخت دکور: امیرحسین بابائیان و مصطفی طباطبایی و گروه ساخت دکور: احمد بابائیان، مصطفی جمالی، محمد حسن درباغی فرد، حمید برنا، فرزاد چوپانی و محمد کیالها.

آقای وزیر اگر شما یک شهروند عادی بودید از وزیر بهداشت چه می‌خواستید؟ پاسخ نمکی به رکنا + فیلم

رکنارکنا10 ساعت قبل
مردم هم از طریق فضای مجازی خواست‌های خود از دولت و وزارت بهداشت را مکرر بیان کردند و هر کدام از دید خود برای مهار این ویروس راهکارهایی را ارائه دادند و خواست هایی از وزیر بهداشت داشتند و دارند. و اما اگر وزیر بهداشت، وزیر نبود، در جایگاه یک شهروند در این روزهای مبارزه با کروناویروس از وزیر بهداشت کشورش چه درخواستی داشت؟ سعید نمکی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا به این سوال اینگونه پاسخ داد: " از وزیر می‌خواستم آنچه به نفع سلامت جامعه است بیان کند. من هیچ مصلحتی را بیشتر و مهم‌تر از مصلحت سلامت مردم نمی‌بینم. من مصلحت را در مصلحت سیاسی، اقتصادی و … نمی‌بینم بلکه مصلحت را از منظر بهداشت و درمان نگاه می‌کنم. به عنوان وزیر بهداشت از مردم غیر از این هم انتظار ندارم و مردم نباید از من بیش از این انتظار داشته باشند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴10 ساعت قبل
همچنین با احتساب افرادی که روز گذشته به این بیماری مبتلا شده‌اند تعداد کلی مبتلایان به ویروس کرونا تا لحظه نگارش این گزارش ۱۳۹ نفر اعلام‌شده است. حالا با گذشت یک هفته از انتشار اخبار شیوع کرونا در کشور، مردم ایران روزهای سختی را می‌گذرانند. ترس از ابتلا در همه جای این کشور موج می‌زند و کرونا تنها موضوع داغ میان مردم و خبرگزاری‌هاست. به گفته مجید مرجانی ممکن است ویروس‌ها روی سطوح این وسایل بنشینند و در خصوص ویروس کرونا، تا مدت چند ساعت یا چند روز، زنده بمانند. با گذشت یک هفته از انتشار اخبار شیوع کرونا در کشور، مردم ایران روزهای سختی را می‌گذرانند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد20 ساعت قبل
شبکه سه سیما نیز هر روز ساعت ۱۴ به پخش سریال «مرد هزار چهره» مهران مدیری روی آورده است. شبکه یکفیلم سینمایی «شریک زندگی» به کارگردانی علی خوش‌نشین فردا ساعت ۱۶ از شبکه یک سیما پخش خواهد شد. رضا بهبودی، شبنم مقدمی، علیرضا آرا و … در این فیلم سینمایی نقش‌آفرینی کرده‌اند. شبکه پنجفیلم سینمایی سفر داوود به کارگردانی ابراهیم نعمتیان، امروز ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه پنج سیما پخش می‌شود. ***فیلم سینمایی «فراتر از قانون» به کارگردانی جین فرانسیس هنزگینز فردا ساعت ۱۳:۳۰ پخش می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
*لیلة الرغائب چگونه شبی است؟ کلمهٔ «رغائب» جمع «رغیبه» به معنای چیزی که مورد رغبت و میل است و نیز به معنای عطا و بخشش فراوان می‌باشند. «لیله الرغائب» شبی است که میل و توجه به عبادت و بندگی در آن بسیار است و بندگان خدا در این شب گرایش زیادی به رفتن به در خانه خدا و ارتباط و انس با او دارند. همچنین «لیله الرغائب» شبی است که در آن عطاء و بخشش خدا بسیار است و بندگان خداوند با رو آوردن به بارگاه خدا و خشوع در برابر بزرگی خدا، شایستهٔ دریافت انعام و عطا و بخشش بی کرانهٔ خدا می‌شوند. اولین شب جمعه ماه رجب را لیلة الرغائب نامند. دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه ذکر «سبوح قدوس رب الملائکة والروح» گفته شود.
خبر فوریخبر فوری21 ساعت قبل
آیت الله سید مصطفی محقق داماد با انتشار متنی خطاب به پزشکان، نکاتی را متذکر شده است. ۳- به یقین این رخداد تلخ واسفبار برای مبتلایان، بیماری ورنج ودرداست ولی برای دست اندرکاران امور پزشکی امتحانی بزرگ از سوی خداوند متعال است. خدا کند که این خبر صحت نداشته باشد. زیرا برای شرف، اخلاق وجوانمردی ایرانی امری زشت وناپسنداست. ۶- خدمتگذاران عالیقدر: گذشته از وجوب وتکلیف شرعی، تکلیف انسانی واخلاق پزشکی را متذکر می‌گردم. با توکل به یاری پروردگار وتوجهات ونزول شفای الهی دست از آستین به درآورید وبه سوی درمان بشتابید که خدا همراه شماست.

نظرها

اخبار بیشتر