چرا امسال سازمان جنگل‌ها با نیروهای حفاظتی جنگل‌ قرارداد نبست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
چرا امسال سازمان جنگل‌ها با نیروهای حفاظتی جنگل‌ قرارداد نبست؟

چرا امسال سازمان جنگل‌ها با نیروهای حفاظتی جنگل‌ قرارداد نبست؟

ایسناخبرگزاری ایسنا |
سازمان جنگل‌ها اخیرا تصمیم به عدم تمدید قرارداد با نیروهای حفاظتی شرکت‌های بهره بردار در جنگل‌های شمال کشور گرفته است. رییس شورای عالی جنگل‌ها با رد این نظر که این سازمان با تعدیل نیرو قصد تعطیلی طرح‌های حفاظت از جنگل را دارد، گفت: سازمان جنگل‌ها به هیچ عنوان قصد تعطیلی طرح‌های حفاظتی را ندارد بلکه اولویت این سازمان انعقاد قراردادهای حفاظتی با شرکت‌هایی است که نیروهای توانمندتری دارند و به تعهدات حفاظتی خود پایبند هستند.

کامران پورمقدم در گفت و گو با ایسنا با تاکید بر اینکه قراردادهای حفاظتی سازمان جنگل‌ها باید به شکل گسترده‌تری ادامه پیدا کند، اظهار کرد: پیش از این حدود تنها یک میلیون هکتار از مجموع دو میلیون هکتار جنگل‌های شمال کشور تحت پوشش طرح‌های بهره‌برداری و جنگلداری بود. این به معنی آن است که حفاظت بخشی از جنگل‌های شمال برعهده شرکت‌های خصوصی بهره‌بردار و بخشی دیگر تحت حفاظت مستقیم سازمان جنگل‌ها بود.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای امسال سازمان جنگل‌ها تصمیم گرفت که پس از اجرای جدی طرح تنفس، تمام مساحت جنگل‌های شمال کشور را به‌صورت یکپارچه تحت پوشش قراردادهای حفاظتی قرار بدهد، تصریح کرد: بنابراین نه تنها حفاظت از جنگل‌ها تعطیل نخواهد شد بلکه این کار در سال ۹۸ به‌صورت گسترده‌تری به اجرا در خواهد آمد.

رییس شورای عالی جنگل با بیان اینکه صحبت‌هایی که در مورد تعطیلی حفاظت از جنگل‌ها با عدم انعقاد قرارداد با نیروهای حفاظتی شرکت‌های بهره‌بردار مطرح می‌شود سوءتفاهم است، گفت: سازمان جنگل‌ها تصمیم گرفته است که بر اساس یک سری تشریفات قانونی، شرکت‌هایی که توانایی حفاظت از جنگل را دارند -از جمله شرکت‌هایی که مجریان سابق طرح‌های جنگلداری بودند- انتخاب کند و با این شرکت‌ها قرارداد ببندد.

پورمقدم با این ادعا که متاسفانه برخی شرکت‌های بهره‌بردار در شمال کشور تصور می‌کنند که چون پیش از این با سازمان جنگل‌ها قرارداد داشتند باید از این موقعیت برای انعقاد قراردادهای جدید سوءاستفاده کنند، گفت: قرارداد سازمان جنگل‌ها برای حفاظت تا سال گذشته تنها در سطح یک میلیون هکتار از جنگل‌های شمال بود اما امسال قراردادهای حفاظتی در سطح دو میلیون هکتار گسترش پیدا می‌کند و این موضوع نه تنها کاهش اشتغال قرق‌بان‌ها و جنگلبانان کارآمد را در پی ندارد بلکه برای حفاظت از سطوح بیشتری از جنگل نیاز به نیروهای بیشتری داریم.

رییس شورای عالی جنگل اضافه کرد: متاسفانه با ارزیابی‌های صورت گرفته متوجه شدیم که طی سال گذشته پرداخت‌هایی که برای حفاظت از جنگل به نیروهای حفاظتی شرکت‌ها صورت می‌گرفت متناسب با زحمت این نیروها نبود و بخشی از پرداخت‌هایی که باید مستقیم به دست نیروهای حفاظتی می‌رسید به دلیل هزینه‌های بالای شرکت‌های بهره‌بردار در محل‌های دیگری صرف می‌شد.

وی با تاکید بر اینکه تلاش می‌کنیم اعتبارات دولتی برای حفاظت از جنگل‌ها به دست نیروهای حفاظتی و جنگلبانان برسد، تصریح کرد: سازمان جنگل‌ها تا زمانی‌که طرح تنفس اجرا می‌شود به هیچ‌ عنوان قراردادهای بهره‌برداری نخواهد داشت همچنین تلاش می‌کنیم که از ظرفیت نیروهای حفاظتی و کارآمد استفاده کنیم.

رییس شورای عالی جنگل با اشاره به اینکه به صورت جسته گریخته مطلع می‌شدیم که مواردی از قاچاق چوب و قطع غیر مجاز درختان در جنگل‌های شمال کشور مشاهده شده است، گفت: اگر قرارداد حفاظتی با شرکت‌های بهره‌بردار بسته می‌شود باید آن شرکت‌ها تمام تلاش خود را برای حفاظت از جنگل به کار ببندند و به تعهدات خود پایبند باشند. اگر شرکت‌های بهره‌بردار قراردادهای حفاظتی خود را صرفا برای تامین نیازهای مالی خود منعقد کنند، سازمان جنگل‌ها در مقابل ترجیح می‌دهد که با شرکت‌های توانمندتر فرایند حفاظت از جنگل را ادامه دهد.

پورمقدم در پایان با تاکید بر اینکه شرکت‌های طرف قرارداد سازمان جنگل‌ها باید در مقابل حریق، آفات و امراض و قاچاق چوب مسئولیت‌پذیر باشند، تصریح کرد: سیاست سازمان جنگل‌ها به هیچ عنوان تعدیل یا اخراج نیرو نیست بلکه اولویت به کارگیری نیروهای توانمند حفاظتی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴23 ساعت قبل
دکتر شیرین هانتر (Shireen Hunter)، نویسنده و استاد دانشگاه جورج تاون در واشنگتن دی سی درمقاله‌ای که از سوی سایت دیپلماسی ایرانی برای خوانندگان برگزیده و ترجمه شده با صراحت می‌نویسد آمریکا و اروپا از این گامهای برداشته شده ایران نترسیدند. هیچ یک از اقدامات ایران تا اینجای کار تهدیدی جدی برای ایالات متحده یا اروپا ایجاد نمی‌کردند، اما می‌توانند ضرر سنگینی برای ایران به دنبال داشته باشند. چنین اقدامی همچنین سبب می‌شود معدود طرف‌های تجاری ایران از جمله چین و روسیه با آن درگیر شوند. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای هم آنقدری نگران کننده نیست که باعث تغییر رفتار آمریکا و اروپا شود. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای صرفا موضع سیاستمداران جنگ طلب در آمریکا و اروپا را قدرتمند می‌کند و بازیگران خاورمیانه را به سمت حمله پیشگیرانه سوق می‌دهد. سیاست‌های فرهنگی ایران هزینه اقتصادی سنگینی برای این کشور داشته و به فرار سرمایه به امارات، ترکیه، اروپا، آمریکا و حتی کشورهایی همچون ارمنستان و گرجستان انجامیده‌اند.
الفالف1 روز قبل
یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو ارز تجهیزات پزشکی رفته و هنوز دقیقا معلوم نیست چه شده است. بعد از آن ابوالفتح صانعی، رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی نیز گفت: ارزی در حوزه واردات تجهیزات پزشکی گم نشده است. وزیر بهداشت افزود: این پرونده ۱۶ میلیون یورویی فقط مربوط به واردات تجهیزات پزشکی است. او البته بازداشت سه نفر از کارمندان سابق وزارت بهداشت را که در هیات امنای ارزی و معاونت منابع مالی وزارت بهداشت کار می‌کردند نیز تایید کرده اما آماری از میزان تخلفات مالی آنها که دستی در واردات کالاهای پزشکی، تعاونی مسکن وزارت بهداشت و شرکت آوا سلامت و نیز مراودات مالی پالایشگاه نفت اصفهان که در اختیار وزارت بهداشت است اعلام نکرد. حسینعلی شهریاری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به خبرنگار الف گفت: گزارش جدیدی از پیگیری تخلفات در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو به مجلس داده نشده است.
مهرمهر1 روز قبل
متهم دیواندری در خصوص نحوه خروج از لیست تحریم‌های آمریکا گفت: نحوه خروجم از لیست تحریم‌های آمریکا به دلیل اثرگذاری بانک ملت بوده است و وکلایی برای پیگیری امور گرفتیم آمریکا و اتحادیه اروپا همزمان ما را در لیست تحریم‌ها قرار داده بودند، اما اتحادیه اروپا اجازه داد که شکایت ما ثبت شود و ۵ مدیرعامل بانک از تحریم خارج شدند، اما آمریکا توجهی به مکاتبات نداشت. من با برجام از تحریم خارج شدم و افتخارم این است که در صف اول شکستن تحریم‌ها بودم و در عمل درسم را پس دادم و آمریکا دل خوشی از امثال ما ندارد. وی افزود: من در پرونده مومنی هرندی هیچ دخالتی نداشته‌ام و اسم من در این پرونده نیست. نماینده دادستان در پاسخ به ادعای متهم گفت: اسم شما در این پرونده به وفور مشاهده می‌شود. متهم دیواندری گفت: در خصوص پول‌هایی که بابک زنجانی از بانک ملت گرفته است فقط در این حد اطلاع دارم که زنجانی از بانک ملت پول گرفته است و جزئیاتی نمی‌دانم.
فوتبالیفوتبالی1 روز قبل
پایگاه خبری فوتبالی – مربی دروازه‌بان‌های استقلال نظر جالبی درباره احتمال قهرمانی این تیم در لیگ برتر دارد. به گزارش فوتبالی، نتایج خوب استقلال در هفته‌های گذشته باعث شده تا توقع از استراماچونی و تیمش بالا رود و در مصاحبه پیشکسوتان استقلال می‌توانید امیدواری نسبت به قهرمانی این تیم در لیگ را دید با این همه غلامپور قول قهرمانی در رقابتهای این فصل را به هواداران تیمش نمی‌دهد. او به روزنامه گل گفته: " ما برای قهرمان شدن سه سال فرصت می‌خواهیم. نمی‌خواهیم هوادارانمان را گول بزنیم و با احساسات آنها بازی کنیم. تیم جوان شده و نزدیک به ۱۵ بازیکن جدا شدند و هواداران استقلال هم که این مساله را می‌دانند، صبر خواهند کرد"۱۹۸۴
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مرحله جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو از ۲۹ آبان آغاز می‌شود. کد کلاس و رنگ خودرو بر اساس شرایط تولید از سوی شرکت ایران خودرو قابل تغییر خواهد بود. در این بخشنامه، پس از فرا رسیدن موعد تحویل خودرو، در صورت اعلام شرکت ایران خودرو و تمایل مشتری امکان تغییر شرایط ثبت نام (تمدید موعد تحویل) با همان شرایط وجود خواهد داشت. امکان ثبت نام در این بخشنامه برای مشتری دوم نمایندگی مجاز نمی‌باشد. زمان فعال سازی این بخشنامه ساعت ۱۱ صبح روز ۲۹ آبانجدول‌های فروش به شرح زیر است / برای مشاهده در ابعاد بزرگ بر روی آن کلیک نمایید.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری3 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

آیت‌الله علوی گرگانی: استکبار منتظر کوچک‌ترین جرقه برای فتنه‌انگیزی در کشورمان است

قدس آنلاین7 دقیقه قبل

فیلم | شوک افزایش قیمت خودرو برخلاف پیش بینی‌ها

همشهری7 دقیقه قبل

امام جمعه شهرکرد از تجمع خودجوش روز گذشته مردم قدردانی کرد

ایسنا8 دقیقه قبل

قیمت کالا و خدمات به هیچ وجه نباید افزایش یابد /برخورد قهری با متخلفان بازار

ایسنا9 دقیقه قبل

اصلاح نرخ بنزین تاثیری بر قیمت تخم‌مرغ ندارد

ایسنا10 دقیقه قبل