دلار از سکه پیشی گرفت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اقتصادی
دلار از سکه پیشی گرفت

دلار از سکه پیشی گرفت

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
در آخرین روز فروردین‌ماه، سکه و دلار در دو جهت متناقض حرکت ولی هر دو بازدهی ماهانه مثبت را تجربه کردند.

به گزارش افکارنیوز،

روز شنبه، ۳۱ فروردین‌ماه، دلار نوسانات محدودی داشت و در نهایت روی عدد ۱۳ هزار و ۶۳۰ تومان به کار خود پایان داد. این قیمت ۱۰ تومان کمتر از بهای این ارز در انتهای هفته گذشته بود. با وجود افت روز آخر فروردین، دلار در اولین ماه سال ۹۸ بیش از ۵/ ۳ درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند و توانست بالای سطح مهم ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی کار خود را پایان دهد.

دلار در آخرین ماه سال ۹۷ کمتر از یک درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده بود و فشار کاهشی در بازار بیشتر از ابتدای سال ۹۸ بود. با این حال، به باور فعالان، به‌دلیل نوسانات درهم در اواسط فروردین‌ماه، قیمت دلار نیز با تغییرات بیشتری مواجه شد؛ به‌طوری‌که رشد ماهانه آن از سکه تمام بهار آزادی نیز پیشی گرفت. سکه روز شنبه ۵ هزار تومان افزایش قیمت را ثبت کرد و روی عدد ۴ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان قرار گرفت. با ثبت این رشد، میزان بازدهی ماهانه سکه به ۳/ ۲ درصد رسید که بیش از یک درصد کمتر از بازدهی دلار بود. این در حالی بود که سکه در اسفندماه بسیار بیشتر از دلار رشد ماهانه را تجربه کرده بود. در آن مقطع زمانی، سکه حدود ۳/ ۳ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد، حال آنکه رشد دلار کمی بیشتر از نیم درصد بود. برخی فعالان باور داشتند، دلار در اولین ماه سال ۹۸ بخشی از عقب‌ماندگی خود نسبت به سکه را جبران کرد و در ماه اردیبهشت روند هر دو بازار متناسب خواهد شد. در این میان، عده دیگری از معامله‌گران، رشد کمتر سکه نسبت به دلار در فروردین‌ماه را به روند بهای اونس در بازارهای جهانی نسبت دادند. به گفته آنها، سکه از یکسو به واسطه رشد بهای دلار به حرکت به سوی قیمت‌های بالاتر تشویق می‌شد، ولی از سوی دیگر بهای اونس در بازارهای جهانی سیر نزولی داشت و همین عامل موجب می‌شد که قیمت فلز گرانبهای داخلی تحت یک فشار کاهشی قرار بگیرد.

شکل جدید ارتباط بانک چینی با ایران

پس از پایان ساعت کاری بازار در روز شنبه، کم‌کم خبری در بیشتر کانال‌های اطلاع‌رسانی معامله‌گران پخش شد که بانک چینی کونلون به مشتریان خود اعلام کرده است که عملیات بانکى با ایران را از روز اول ماه مه (١١ اردیبهشت) تا اطلاع ثانوى متوقف مى‌کند. از آنجا که بانک چینی یکی از مهم‌ترین بانک‌هایی است که در مراودات مالی آن هم در شرایط تحریمی در کنار ایران قرار دارد، نگرانی‌هایی در میان برخی فعالان ایجاد شد و برخی از آنها، تصور می‌کردند که در واکنش به این خبر، خرید دلار در روز اول اردیبهشت افزایش پیدا کند. با این حال، بانک چینی از سال جدید شکل جدیدی از ارتباطات مالی با ایران را از سر گرفته است. پیش از این، مبادلات مالی چین با ایران بخصوص در سال گذشته به‌صورت یوآن و یوروصورت می‌گرفت. با این حال، از ابتدای سال جدید، مبادلات یورویی ایران و چین کاهش بیشتری یافت و یوآن نقش پررنگ‌تری گرفت. خبرهای گذشته نیز حکایت از آن داشت که ایران قصد دارد با کشورهایی مانند روسیه، ترکیه، عراق و چین مبادلات خود را با ارزهای محلی صورت دهد. همچنین، دیروز خبرگزاری فارس در مصاحبه‌ای با یک منبع آگاه بانکی درباره موضوع قطع ارتباط بانک «کونلون چین» با ایران اظهار کرد: این موضوع دقیقا مشابه همان اتفاقی است که در آبان‌ماه سال ۹۷ رخ داد و ارتباطی با موضوع FATF یا هیچ پرونده دیگری ندارد. وی ادامه داد: همان طور که ۶ ماه پیش هم مطرح شد، بانک کونلون چین پس از تمدید معافیت‌های تحریمی، ارتباط خود را دوباره برقرار خواهد کرد و مشکلی در این باره وجود نخواهد داشت. باید دید معامله‌گران پس از بررسی این اخبار در اولین روز کاری اردیبهشت‌ماه در موقعیت خرید قرار خواهند گرفت یا مانند روزهای انتهایی فروردین‌ماه بازار با کمبود تقاضا مواجه خواهد بود. به گفته فعالان، روز شنبه در بازار ارز مانند روز پنج‌شنبه خریدار چندانی وجود نداشت؛ البته در سمت عرضه ارز نیز اتفاق خاصی رخ نداد و حجم معاملات بازار نیز بسیار محدود بود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

مسیر دلار در فروردین‌ماه

دلار در اولین ماه سال سه روند متفاوت را طی کرد؛ در ۱۷ روز اول به واسطه تعطیلات نوسانات قیمتی چندانی را تجربه نکرد؛ در هفته اول پس از تعطیلات با شدت در مسیر صعودی قرار گرفت و در روزهای انتهایی این ماه بیشتر در مسیر اصلاح و کاهش قدم برداشت. روند قیمتی دلار نشان می‌دهد که در بازه پنجم تا هفدهم فروردین‌ماه، قیمت دلار در دامنه ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان تا ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان نوسان داشته است. این در حالی بود که شاخص ارزی در اولین هفته جدی کاری بازار در سال۹۷ رشد به مراتب بیشتری را به ثبت رسانده بود. در آن مقطع زمانی شدت نوسانات بسیار بالاتر بود و طی یک هفته دلار از مرز ۵ هزار تومانی فاصله گرفت و به حدود ۶ هزار تومان رسید و در طول یک هفته بین ۱۵ تا ۲۰ درصد نوسان کرد. نوسانات در آن زمان به اندازه‌ای زیاد بود که برخی معامله‌گران از گم شدن قیمت در بازار صحبت می‌کردند. بازارساز در واکنش به این نوسانات، بازار آزاد ارز را غیررسمی و معامله در آن را ممنوع کرد. پس از آرامش ابتدای فروردین، از روز هجدهم، فضای بازار نوسانی می‌شود و به فاصله دو روز قیمت حتی از مرز ۱۴ هزار تومانی عبور می‌کند. در بیستمین روز فروردین‌ماه در مقطعی کوتاه حتی قیمت‌های بالای ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان در بازار به ثبت می‌رسد. با این حال از روز ۲۱ فروردین روند قیمتی دلار تغییر پیدا می‌کند و وارد فاز نزولی می‌شود. در همین روز دلار کاهشی‌ترین روز فروردین را تجربه می‌کند و حدود ۵۰۰ تومان از ارزش خود را از دست می‌دهد. از روز ۲۱ فروردین، قیمت دلار عمدتا در بازه ۱۳ هزار و ۶۰۰ تا ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان حرکت کرد.

پیش‌بینی آینده بازار ارز و دلار

نوسانات دلار در اولین ماه سال ۹۸ سرعت بیشتری نسبت به اسفند ۹۷ گرفت. اکنون با توجه به پیش‌رو بودن ریسک تمدید یا عدم تمدید معافیت‌های نفتی، ادامه تحریم‌ها و ریسک‌های بین‌المللی دغدغه معامله‌گران و فعالان اقتصادی آن است که روند بازار در ادامه سال‌جاری به چه صورت خواهد بود. عده‌ای از تحلیلگران باور دارند، دلار در سال گذشته با توجه به انتظارات افراد رشد بیش از اندازه‌ای را تجربه کرد و در سال‌جاری، در صورت فراهم آمدن چند شرط از سوی دولت، نوسان چندانی نخواهد داشت. این در حالی است که برخی دیگر با توجه به ریسک‌های یادشده انتظار ادامه روند صعودی را دارند.

دلار از سکه پیشی گرفت - 12

دلار از سکه پیشی گرفت - 14

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

وانانیوزوانانیوز6 ساعت قبل
از هفتم خرداد و با هدف عرضه مستقیم خودرو به مشتریان واقعی آغاز می‌شود‎طرح فروش فوری اعتباری محصولات گروه خودروسازی سایپا با هدف عرضه مستقیم خودرو به مصرف کنندگان نهایی و مشتریان واقعی در راستای تنظیم بازار از ساعت ۱۰ صبح روز هفتم خردادماه آغاز می‌شود. به گزارش وانانیوز، ‎به نقل از سایپا، این طرح شامل برخی محصولات خانواده پلتفرم X۱۰۰ و X۲۰۰ با تسهیلات و بازپرداخت مناسب می‌باشد که بصورت فوری با اعمال محدویت کد ملی و سنی در اختیار مشتریان محترم قرار خواهد گرفت. محصولات X۱۰۰ شامل خودروهای خانواده پراید و X۲۰۰ شامل خودروهای تیبا، تیبا ۲، ساینا و کوییک است که طرح جدید فروش تسهیلاتی سایپا به عرضه تعدادی از این محصولات اختصاص دارد. ‎بر این اساس با برنامه ریزی صورت گرفته مشتریان می‌توانند فقط از طریق مراجعه به سایت اینترنتی فروش گروه خودروسازی سایپا به نشانی www. saipagroup. ir نسبت به ثبت نام خودرو اقدام کنند. همچنین مرکز ارتباط با مشتریان گروه خودروسازی سایپا با شماره تلفن ۰۹۶۵۵۰ پاسخگوی سوالات مشتریان خواهد بود.
ایران‌جیبایران‌جیب6 ساعت قبل
در راستای تنظیم قیمت خودروهای شرکت ایران خودرو در بازار، بدینوسیله به اطلاع کلیه متقاضیان و نمایندگان محترم می‌رساند، شرایط فروش …در راستای تنظیم قیمت خودروهای شرکت ایران خودرو در بازار، بدینوسیله به اطلاع کلیه متقاضیان و نمایندگان محترم می‌رساند، شرایط فروش فوری تنظیم بازار مطابق جدول ذیل و از ساعت ۱۰ صبح روز سه شنبه مورخ ۹۸/۰۳/۰۷ آغاز خواهد شد. بدیهی است امکان ثبت نام تا تکمیل ظرفیت فعال خواهد بود. لازم به ذکر است، عرضه محصولات جدول ذیل بر اساس قیمت حاشیه بازار تنظیم شده است.
افتصادنیوزافتصادنیوز8 ساعت قبل
قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد که دیروز بین ۱۴۱۰۰ تا ۱۴۱۵۰ تومان قیمت خورده بود، ظهر امروز یکشنبه تا ۱۴۰۰۰ تومان نیز عقب نشست اما بدون حصول موفقیت در شکستن مرز ۱۴ هزار تومانی، ۵۰ تومان افزایش یافت و به ۱۴۰۵۰ رسید. صرافی ملی نیز صبح امروز ۷۰ تومان و ظهر ۵۰ تومان از قیمت خرید و فروش دلار و یورو کاست و مجموعا با ۱۲۹۰ تومان کاهش نسبت به دیروز به شرح زیر اعلام کرد. قیمت خرید دلار آمریکا: ۱۳,۷۵۰ تومان / قیمت فروش دلار آمریکا: ۱۳,۸۵۰ تومانقیمت خرید یورو: ۱۵,۶۵۰ تومان / قیمت فروش یورو: ۱۵,۷۵۰ توماندلار هرات نیز دیروز بین ۱۳۹۸۰ تا ۱۴۰۰۰ تومان به کارش پایان داد و ظهر امروز با ۱۰۰ تومان کاهش ۱۳۸۸۰ تا ۱۳۹۰۰ تومان قیمت خورد. جدول قیمت ۳ روز اخیر درهم امارات قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۳,۸۲۳ -۳۰ -۰٫۷۹ امروز ۳,۸۵۳ -۱۴ -۰٫۳۷ روز قبل ۳,۸۶۷ -۵۴ -۱٫۴ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندقیمت لیر ترکیه امروزلیر ترکیه در بازار داخلی هم ۲,۳۱۰ (دو هزار و سیصد و ده) تومان قیمت خورد. جدول قیمت ۳ روز اخیر منات آذربایجان قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۸,۲۵۹ -۶۳ -۰٫۷۷ امروز ۸,۳۲۲ -۳۲ -۰٫۳۹ روز قبل ۸,۳۵۴ -۱۱۷ -۱٫۴۱ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندآخرین نرخ درام ارمنستاندرام ارمنستان در بازار داخلی هم ۲۹ (بیست و نه) تومان قیمت خورد.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سازمان بنادر و دریانوردی؛ محمد راستاد در نشست شورای مدیران این سازمان با اشاره به فعال شدن سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر GIS، تاکید کرد: امروزه مدیریت حرفه‌ای برای تصمیم گیری دقیق نیازمند اطلاعات به روز و ابزار مناسب است و بر همین اساس، سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر می‌تواند ابزار مناسبی برای تصمیم گیری مدیران سازمان بنادر و دریانوردی و فعالان این حوزه و مبنایی برای تصمیم گیری‌های آن‌ها باشد. مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اهمیت سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر GIS، گفت: این سامانه، به لحاظ برنامه ریزی مدیریتی و تسهیل تصمیم گیری و سیاستگذاری در سواحل و بنادر جنوب کشور، گنجینه بسیار مفیدی برای سازمان بنادر محسوب می‌شود و این سامانه باید مبنای تصمیم گیری‌ها در بنادر باشد. معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر مسئله به روز رسانی این سامانه اظهار داشت: به روز رسانی سامانه GIS در زمینه‌های مختلف به مکانیزم مشخص و فرایند محور نیاز دارد. راستاد افزود: سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر این امکان را فراهم می‌کند تا به لحظه بتوانیم وضعیت ترافیک کالا و کشتی را در اسکله‌ها رصد کنیم. مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ترافیک نسبتا بالا کشتی‌ها در بنادر شهید رجایی، امام خمینی (ره) و امیرآباد، تصریح کرد: همه بنادر به ویژه سه بندر یاد شده باید استفاده از همه ابزار‌ها و مکانیزم‌های عملیاتی و نرم افزاری «ارتقای سطح کیفیت خدمات» و «کاهش زمان انتظار کشتی‌ها» را در دستور کار خود قرار دهند. راستاد تاکید کرد: بنادر شهید رجایی، امام خمینی و امیرآباد که عمده کالا‌های اساسی در این بنادر تخلیه می‌شود، باید با مکانیزم مشخص، زمان انتظار کشتی‌ها و میزان دموراژ را به حداقل ممکن کاهش دهند.

حجم بارش‌های تهران به ۳۸۲ میلی متر رسید

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
سید حسن رضوی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: میزان بارندگی‌های امسال در مقایسه با ۲۲۰ میلیمتر بارش انجام شده در مدت مشابه سال گذشته ۷۴ درصد رشد و نسبت به متوسط بلند مدت با ۲۵۱ میلی متر بارش ۵۲ درصد رشد را نشان می‌دهد. وی با بیان اینکه بیشترین میزان بارندگی‌های استان تهران در فروردین اتفاق افتاده است، گفت: این مدل بارندگی در سال‌های ترسالی رخ می‌دهد بنابراین امسال از سطح نرمال گذشته و شرایط ترسالی بر سال آبی حاکم است. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران شرایط ورودی سد‌ها را نیز مناسب دانست و ادامه داد: برای مدیریت مخزن و سیلاب‌های احتمالی در بهار و اولین ماه از تابستان در برخی از سد‌های حوضه آبریز تهران ورودی و خروجی سده کنترل شده و بخشی از حجم مخزن خالی است. رضوی حجم فعلی مخازن سد‌های تهران را ۱ میلیارد و ۱۱۵ میلیون مترمکعب دانست و افزود: این میزان حجم مخزن از میزان ذخیره آب سد‌های تهران در مدت مشابه سال گذشته ۳۵۰ میلیون مترمکعب بیشتر است. وی گفت: ورودی سد‌های تهران از ابتدای سال آبی تاکنون ۱۰۸ درصد افزایش یافته است و شرایط نسبت به سنوات گذشته بهبود یافته است و هم اکنون در حالت نرمال قرار دارد.

نظرها

اخبار بیشتر