1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افتصادنیوز
  4. اقتصادی
آیا دولت بدون رای مجلس می‌تواند بنزین را گران کند؟ / آثار دو نرخی شدن بنزین چیست؟

آیا دولت بدون رای مجلس می‌تواند بنزین را گران کند؟ / آثار دو نرخی شدن بنزین چیست؟

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز |
اقتصاد نیوز: افزایش قیمت حامل های انرژی مخصوصا بنزین موضوعی است که این روزها نگاه بسیاری به آن دوخته شده است. فراتر از هزینه پر کردن باک خودروها، این آثار تورمی گران شدن بنزین است که باعث نگرانی می شود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا، طبق قانون بودجه امسال، بنزین و حامل‌های انرژی افزایش قیمتی نخواهد نداشت اما قانون برنامه ششم توسعه این اجازه را به دولت داده که بدون رای نمایندگان مجلس حق افزایش قیمت سوخت را داشته باشد.

در حالی که وارد پنجمین سال شده‌ایم که هر لیتر بنزین هزار تومان به فروش می‌رسد، اقتصاد ایران با تورم قابل توجهی مواجه و با اعمال تحریم‌ها درآمدهای دولت هم رو به کاهش بوده است. حالا با تمام این شرایط زمزمه‌های دو نرخی شدن بنزین یا همان افزایش قیمت آن شنیده می‌شود؛ موضوعی که با احیای کارت سوخت محتمل‌تر به نظر می‌رسد.

البته در سال گذشته هم بحث هایی درباره افزایش قیمت بنزین به میان آمد اما «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت این موضوع را رد کرد و آن را شایعه دانست. اسفندماه سال گذشته هم نمایندگان مجلس مخالفت خود را با چند نرخی شدن بنزین اعلام کردند.

هر چند که هنوز هیچ مسوولی به صورت رسمی دو نرخی شدن بنزین یا بازگشت سهمیه بندی را تایید نکرده است اما جسته ‌گریخته از احتمال دو نرخی شدن بنزین صحبت هایی می‌شود که واکنش مخالفان و موافقان را به دنبال داشته است. عده‌ای بر این باورند که دو نرخی شدن بنزین در این شرایط اقتصادی کشور باعث ادامه رشد تورم خواهد شد و در آن طرف هم این ایده مطرح است که افزایش قیمت بنزین برای گروه‌های پر مصرف منجر به اصلاح مصرف و کاهش قاچاق سوخت خواهد شد.

در دو نرخی شدن بنزین موضوع هزینه و فایده مطرح است که اصلاح مصرف سوخت تا چه حد می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند و اینکه اساسا افزایش قیمت‌ها منجر به اصلاح مصرف می‌شود؟ از سوی دیگر چگونه ممکن است سیاستگذاران اقتصادی از افزایش نرخ تورم جلوگیری کنند؟

آثار دو نرخی شدن بنزین چیست؟

«رضا پدیدار» کارشناس نفت و عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا درباره آثار دو نرخی شدن بنزین در اقتصاد کشور، اظهار داشت: با توجه به بحران اقتصادی در کشور و از آنجایی که در حال حاضر با رکود اقتصادی مواجهیم و با کاهش ضریب رشد اقتصادی، نرخ تورم افزایش یافته است، به طور قطع افزایش قیمت بنزین می‌تواند این شرایط اقتصادی را ملتهب‌تر کند.

وی ادامه داد: باید دید سهم انرژی در سبد خانوار و سبد اقتصادی مردم چقدر است. نرخ انرژی بیشترین تاثیر را در اقتصاد خانوار اقشار متوسط و متوسط رو به پایین دارد، چرا که با افزایش نرخ بنزین، قیمت تمام شده بسیاری از کالاها و خدمات افزایش می‌یابد و تاثیر مستقیم بر هزینه حمل و نقل دارد.

پدیدار با بیان اینکه اقشار ضعیف و متوسط سه چهارم جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، گفت: به طور قطع افزایش نرخ بنزین اثری نامطلوب بر اقتصاد خانوار ضعیف می‌گذارد مگر اینکه نرخ بنزین به صورت هوشمندانه‌ای افزایش یابد و شوک تورمی به اقتصاد کشور وارد نکند.

این کارشناس انرژی افزود: دولت می‌تواند سهمیه‌ای را برای مصرف کنندگان در نظر بگیرد و نرخ بنزین سهمیه‌ای را کمتر از ۱۵۰۰ تومان اعلام کند و افرادی هم که مازاد این سهمیه را مصرف می‌کنند شامل افزایش نرخ بنزین با درصد و رقم بالاتری شوند.

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی درباره احتمال ایجاد رانت با دو نرخی شدن بنزین اظهار داشت: اقتصاد یک فرایند دو لبه است که هر دو لبه آن هم تیز است و نمی‌توان موضوعات را یکطرفه دید. همه مسایل با میانگین نسبی ارزیابی می‌شوند.

در سایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

پدیدار ادامه داد: طبق آمارهای رسمی ۲۵ میلیون خودرو در کشور وجود دارد که از این تعداد ۴٫۵ میلیون از خودروهای‌های CNG دار هستند و ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار خودروی بنزین سوز در کشورمان ثبت پلاک شده است. حال اینکه بررسی‌ها نشان داده است که ۶۰ درصد یعنی ۱۲ میلیون از این تعداد خودرو در ایام پیک در روز فعالند که تقریبا حدود ۲ میلیون آن می‌تواند متعلق به اقشار غنی و دهک‌های بالای کشور باشد. یعنی ۱۰ میلیون خودرو متعلق به اقشار ضعیف است که هر گونه تصمیم گیری درباره نرخ بنزین می‌تواند بر زندگی آنها تاثیر مستقیم بگذارد.

به گفته پدیدار، در این میان عده‌ای بر این باورند که نرخ بنزین باید افزایش یابد تا دهک‌های بالا از سوخت ارزان سوء استفاده نکنند اما باید به این افراد گفته شود که اغلب مصرف کنندگان از اقشار کم درآمدند که بیشترین تاثیر گرانی بنزین در اقتصاد خانوار آن‌ها دیده می‌شود. وی تصریح کرد: دولت باید با مردم صادق باشد و علت اصلی افزایش قیمت بنزین را با مردم در میان بگذارد.

این کارشناس با اشاره به فاصله قیمت بنزبن در ایران با قیمت فوب خلیج فارس گفت: این مقایسه اشتباه فاحش است چرا که اقتصاد ملی کشورمان با هیچ یک از کشورهای همسایه همخوانی ندارد و اقتصاد ایران کاملا بسته است و نمی‌توان شرایط اقتصادی کشورمان را با اقتصاد سایر کشورها مقایسه کرد. اختلاف قیمتی بنزین درایران با فوب خلیج فارس طبیعی است چرا که شاخص های اقتصادی برابری نداریم.

وی ادامه داد: معتقدم دولت می‌توانست طی چند سال گذشته سالانه درصد ناچیزی را به قیمت بنزین اضافه کند تا میزان افزایش قیمت به طور ناگهانی افزایش پیدا نکند و به هر حال امروز هم اگر قیمت بنزین بدون در نظر گرفتن اصول اقتصادی بالا برود، می‌تواند آثار منفی در اقتصاد خانوار کم درآمد و حتی متوسط از خود باقی بگذارد.

هراس از رها شدن فنر نرخ سوخت

ایران پس از ونزوئلا رتبه دوم در ارزان ‌ترین بنزین دنیا را به خود اختصاص داده است. البته بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که با توجه به قدرت خرید و دستمزد در کشورمان این نرخ برای بنزین طبیعی است اما عده‌ای دیگر می‌گویند که ارزان بودن نرخ بنزین به معنای پرداخت یارانه قابل توجه در این بخش است و تجربه نشان داده هر حوزه‌ای که یارانه در آن جریان داشته باشد، فسادخیز است.

با توجه به میزان تورم، افزایش نرخ بنزین متناسب با آن قابل پیش بینی است اما همواره در سیستم معیوب اقتصاد ایران پس از چند سال سرکوب قیمت‌ها شاهد رشد جهشی نرخ‌ها و فراتر از قدرت خرید مردم بوده‌ایم که بعید نیست این بار هم شاهد تکرار این دور باطل در اصلاح قیمت بنزین باشیم.

مهم‌ترین وموثرترین راهکار برای جلوگیری از جهش نرخ بنزین، افزایش جزیی قیمت آن به صورت سالانه و متناسب با شرایط اقتصادی کشور است. به معنای دیگر سرکوب قیمت‌ها تنها باعث فشرده‌تر شدن فنر افزایش نرخ می‌شود که رها سازی آن با جهش همراه خواهد بود.

افزایش قیمت با شیب ملایم متناسب با قدرت خرید مردم، به واقعی شدن قیمت‌ها و کاهش وابستگی به یارانه کمک خواهد کرد و از همه مهم‌تر اینکه مانع از ادامه اختصاص یارانه به این بخش می‌شود و می‌تواند مسیر ویژه‌ای را که برای برخی از افراد از این طریق ایجاده شده، مسدود کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرکل فرودگاه بین المللی مهرآباد از فرود اضطراری یک فروند بوئینگ ۷۷۷ ترکیش ایرلاینز که از دهلی نو عازم استانبول بود به دلیل اعلام خلبان مبنی برحضور مریض بدحال در فرودگاه مهرآباد در ساعت ۱۳:۲۲ دقیقه امروز خبر داد. میرسعید صفی نیا گفت: با اعلام خلبان قبل از فرود در فرودگاه مهرآباد، اورژانس با آمادگی کامل در پای پرواز حاضر بود، اما متاسفانه طبق اعلام اورژانس مستقر در فرودگاه، مسافر نیم ساعت قبل از فرود درگذشته بود. وی افزود: تمام مسافران این پرواز در سلامت کامل به سر می‌برند و بعد از طی مراحل قانونی، این پرواز به مسیر خود ادامه خواهد داد.
عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
عکاسان صنعتی به شکلی مخفیانه و غیر رسمی، تصاویر ب‌ام‌و گرن‌کوپه سری ۸ را در حین سوار شدن به خودروبر و بدون پوشش‌های استتاری منتشر کردند. به گزارش گروه خودروی عصر ایران به نقل از «کارسکوپ»، این اولین شانس برای دیدن بدنه توسعه یافته گرن‌کوپه سری ۸ است. این خودروهای جدید و جذاب قرار است جایگزین ب‌ام‌و‌های گرن کوپه سری ۶ شوند. فضای درونی این خودرو نیز تقریبا همان فضای درونی مدل‌های کانورتیبل و کوپه سری ۸ جدید را حفط کرده است. این فضای درونی شامل صفحه دیجیتالی ۱۲٫۳ اینچی پشت آمپر، صفحه اطلاعات و سرگرمی ۱۰٫۲۵ اینچی می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با مسئولان مرتبط با اقتصاد خارجی کشور به منظور رفع موانع و مشکلات همکاری مشترک خواهند داشتبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حشمت الله فلاحت پیشه پس از جلسه کمیسیون امنیت ملی درباره فرصت‌ها و تهدید‌های وزارت خارجه در رونق تولید، با اشاره به تشکیل کمیته امنیت اقتصادی در این کمیسیون افزود: این نشست با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاونان وزیر امور خارجه، معاون بانک مرکزی و روسای اتاق‌های تعاون و ایران برگزار شد. وی گفت: با توجه به لزوم تحقق شعار سال و رفع دغدغه ذهنی مردم در زمینه امنیت اقتصادی نیاز به برگزاری چنین جلساتی احساس شد. فلاحت پیشه گفتگو‌ها را بسیار خوب توصیف کرد و افزود: بنا شد اعضای کمیسیون امنیت ملی به صورت مشترک با مسئولان مرتبط با اقتصاد خارجی کشور به منظور رفع موانع و مشکلات همکاری کنند.

نظرها

اخبار بیشتر