1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
افزون بر ۶۸۰ هکتار باغ‌های زیتون رودبار هرس شدند

افزون بر ۶۸۰ هکتار باغ‌های زیتون رودبار هرس شدند

ایرناخبرگزاری ایرنا |
رشت - ایرنا - مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به برنامه هر ساله مصوب دفتر طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی گفت: طی سال گذشته 686 هکتار از باغ های زیتون رودبار هرس و تغذیه شدند.

منوچهر پارسا فر روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا بیان داشت: شهرستان رودبار تنها شهرستان در استان گیلان است که از سابقه کشت هزار ساله زیتون در کشور برخوردار بوده و هرساله بر اساس برنامه مصوب دفتر طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی، بخشی از باغات زیتون در قالب پروژه‌های اصلاحی با مشارکت باغداران قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: طی سال گذشته، ۱۹۰ هکتار از باغ‌های قدیمی زیتون که دارای تولید اقتصادی نیستند در قالب پروژه هرس بازجوان سازی، ۱۵۰ هکتار در قالب پروژه هرس میوه دهی، ۳۴۶ هکتار در قالب پروژه تغذیه باغات و سه هزار اصله درخت زیتون در قالب پروژه پیوند با استفاده از ارقام پر محصول و اقتصادی قرار گرفتند.

به گفته پارسافر، یکی از مهمترین اهداف سازمان جهاد کشاورزی توسعه ارقام جدید و پر محصول در شهرستان رودبار است که برای نیل به این هدف برای اولین بار در سطح استان و کشور هفت هکتار از باغات قدیمی منطقه رحمت آباد شهرستان رودبار با استفاده از اعتبارات دولتی حذف و به کشت رقم آربیکن اختصاص یافت.

وی خاطرنشان کرد: با عنایت به اینکه حدود دو هزار هکتار از باغ‌های قدیمی زیتون در حوزه شهرستان رودبار قرار دارد و این گونه باغ‌ها علاوه بر تولید غیر اقتصادی به عنوان کانون آفات و بیماری‌های زیتون می‌باشد یکی از بهترین روش‌های اصلاحی این باغات، هرس بازجوان سازی و حذف درختان قدیمی و جایگزینی آن با نهال‌های زیتون اصلاح شده است.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان همچنین گفت: در راستای برنامه‌های توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با همکاری مدیریت جهادکشاورزی شهرستان‌ها و شعبات عامل بانک کشاورزی در استان، برای خرید انواع ماشین‌ها و تجهیزات در زیر بخش‌های مختلف تولیدی به متقاضیان خرید ماشین‌های کشاورزی، بیش از ۷۳۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی با سود ۱۵ درصد و باز پرداخت حداقل پنج ساله پرداخت شد.

از مهمترین ارقام کشت شده زیتون در رودبار می‌توان به زرد زیتون، روغنی محلی، فیشمی، شنگه زیتون، ماری، گلوله زیتون و ارقام جدید مانزانیلا، کنسروالیا، آربکین، کروناکی و آربوسانا اشاره کرد.

گیلان در مساحت و تولید زیتون، رتبه سوم کشور را دارد و زمان برداشت زیتون از شهریورماه آغاز و تا پایان آذر ادامه دارد.

سال گذشته زیتون کاران رودبار از هشت هزار و ۸۱۰ باغ بارور خود، ۲۱ هزار و ۴۵۰ تن زیتون به ارزش اقتصادی ۱۳۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برداشت کردند.

۱۱ هزار و ۷۹۷ تن از این زیتون‌ها، کنسروی و ۹ هزار و ۶۵۳ تن روغنی بود که در ۱۰ کارگاه روغن کشی رودبار، یک هزار و ۹۳۰ تن روغن زیتون تولید شد.

شهرستان رودبار در ۶۷ کیلومتری جنوب مرکز استان گیلان واقع است.

۷۲۹۶/۲۰۰۷

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرکل فرودگاه بین المللی مهرآباد از فرود اضطراری یک فروند بوئینگ ۷۷۷ ترکیش ایرلاینز که از دهلی نو عازم استانبول بود به دلیل اعلام خلبان مبنی برحضور مریض بدحال در فرودگاه مهرآباد در ساعت ۱۳:۲۲ دقیقه امروز خبر داد. میرسعید صفی نیا گفت: با اعلام خلبان قبل از فرود در فرودگاه مهرآباد، اورژانس با آمادگی کامل در پای پرواز حاضر بود، اما متاسفانه طبق اعلام اورژانس مستقر در فرودگاه، مسافر نیم ساعت قبل از فرود درگذشته بود. وی افزود: تمام مسافران این پرواز در سلامت کامل به سر می‌برند و بعد از طی مراحل قانونی، این پرواز به مسیر خود ادامه خواهد داد.
عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
عکاسان صنعتی به شکلی مخفیانه و غیر رسمی، تصاویر ب‌ام‌و گرن‌کوپه سری ۸ را در حین سوار شدن به خودروبر و بدون پوشش‌های استتاری منتشر کردند. به گزارش گروه خودروی عصر ایران به نقل از «کارسکوپ»، این اولین شانس برای دیدن بدنه توسعه یافته گرن‌کوپه سری ۸ است. این خودروهای جدید و جذاب قرار است جایگزین ب‌ام‌و‌های گرن کوپه سری ۶ شوند. فضای درونی این خودرو نیز تقریبا همان فضای درونی مدل‌های کانورتیبل و کوپه سری ۸ جدید را حفط کرده است. این فضای درونی شامل صفحه دیجیتالی ۱۲٫۳ اینچی پشت آمپر، صفحه اطلاعات و سرگرمی ۱۰٫۲۵ اینچی می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با مسئولان مرتبط با اقتصاد خارجی کشور به منظور رفع موانع و مشکلات همکاری مشترک خواهند داشتبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حشمت الله فلاحت پیشه پس از جلسه کمیسیون امنیت ملی درباره فرصت‌ها و تهدید‌های وزارت خارجه در رونق تولید، با اشاره به تشکیل کمیته امنیت اقتصادی در این کمیسیون افزود: این نشست با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاونان وزیر امور خارجه، معاون بانک مرکزی و روسای اتاق‌های تعاون و ایران برگزار شد. وی گفت: با توجه به لزوم تحقق شعار سال و رفع دغدغه ذهنی مردم در زمینه امنیت اقتصادی نیاز به برگزاری چنین جلساتی احساس شد. فلاحت پیشه گفتگو‌ها را بسیار خوب توصیف کرد و افزود: بنا شد اعضای کمیسیون امنیت ملی به صورت مشترک با مسئولان مرتبط با اقتصاد خارجی کشور به منظور رفع موانع و مشکلات همکاری کنند.

نظرها

اخبار بیشتر