1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
زمستان در بهار آذربایجان شرقی

زمستان در بهار آذربایجان شرقی

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تبریز - ایرنا - مناطق مختلف آذربایجان شرقی از اواخر هفته گذشته تا امروز شاهد بارش برف بوده است، به گونه ای که مردم می گویند زمستان در بهار به این استان بازگشته است.

به گزارش ایرنا، بارش ۵۰ سانتی متری برف در «ورزقان» در اواخر هفته قبل و مسدود شدن راه ۶۰ روستای این شهرستان، اتفاق نادری بود که مردم استان کوهستانی آذربایجان شرقی حدود ۲ دهه است آن را فراموش کرده‌اند.

البته بارش برف در آذربایجان شرقی تا اواخر اردیبهشت تا اواسط دهه ۱۳۷۰ امری عادی بود و «برف چهل و پنجم»، اشاره به بارش برف در روز چهل و پنجم بهار، تکیه کلام مردم این خطه برای توصیف سرما و برف و بوران آن بود.

تا آن سال‌ها، برف در تمام طول سال در ارتفاعات معروف آذربایجان شرقی از قبیل «سهند»، «میشو»، «کامتال»، «بزقوش» و ارتفاعات بالاتر از سه هزار متر دیگر پابرجا بود و همین امر نیز موجب شکل گیری یخچال‌های چندهزار ساله در این مناطق شده بود که آب شدن تدریجی آنها در تابستان، هوای منطقه را خنک می‌کرد.

در توصیف خنکای هوا در تابستان آذربایجان شرقی، یادآوری این نکته کفایت می‌کند که تا اواسط دهه ۱۳۷۰شمسی، کولر گازی، کالای کمتر شناخته شده‌ای در تبریز بود و در بهترین حالت، متمولین شهر از کولر آبی برای تدارک هوای پاییزی در خانه هایشان بهره می‌جستند.

پس از آن آذربایجان شرقی به مدت حدود ۲ دهه همپای دیگر مناطق کشورمان، خشکسالی دامنه داری را تجربه کرد که بزرگ‌ترین نتیجه منفی آن کم شدن سالانه ۴۰ سانتی متر از آب دریاچه ارومیه و افتادن این «پهنه آبی» به حال احتضار بود.

اما سال ۱۳۹۸ شمسی برای آذربایجان شرقی نیز مانند اغلب مناطق کشورمان، سال پرآبی و بارش چشمگیر برف بود و نوستالژی سال‌های برفی را در اذهان میانسالان و کهنسالان تبریز و شهرستان‌های ۲۰ گانه دیگر تداعی می‌کند.

هر چند بارش برف در آذربایجان شرقی در روزهای گذشته، ضرر گسترده‌ای به باغداران وارد کرد که رقم آن هنوز استخراج نشده است، اما با توجه به تلخی خشکسالی‌های چندساله، بدون شک برآیند برف گیر شدن ارتفاعات در این موقع سال برای عمومی مردم استان به ویژه کشاورزان نوید سالی پربرکت است.

خبری: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

اوایل هفته جاری نیز بارش برف ۵ شهرستان آذربایجان شرقی را درگیر کرد و موجب تعطیلی مدارس همه نوبت‌ها و مقاطع در برخی شهرها شد.

امروز دوشنبه نیز بارش برف در تبریز از وجود کولاک و بوران در ارتفاعات به ویژه گردنه‌های برفگیری مانند «یام»، «سامبران» و «صائین» حکایت دارد، هر چند که بنابر اعلام اداره کل راهداری آذربایجان شرقی با تلاش نیروهای زحمتکش راهداری، همه جاده‌های اصلی استان باز و تردد در آنها در جریان است.

البته پس از از گذشت چند روز از بارش برف در شهرستان ورزقان در ۹۰ کیلومتری شمال شرق تبریز، هنوز راه ۱۵ روستای این شهرستان مسدود است.

افزایش حدود ۴۰ درصدی بارش‌ها در سال جاری نسبت به سال قبل در آذربایجان شرقی و گذشتن مقدار آن از ۳۵۰ میلی متر، متوسط سالانه آن در استان ۲۷۹ میلی متر است، دریاچه ارومیه را نیز از کما بیرون آورده است به گونه‌ای که بنا بر اعلام سازمان آب منطقه‌ای استان، تراز آب در این پهنه آبی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۷۰ سانتی متر افزایش یافته است.

افزایش بارندگی‌ها همچنین تالاب‌های رو به موت آذربایجان شرقی را نیز احیا کرد به گونه‌ای که آب تالار بین المللی «قوری گول» در ۵۰ کیلومتری شرق تبریز که سال گذشته تا مرحله خشکی کامل پیش رفت، اکنون نزدیک به ۲ میلیون مترمکعب آب دارد و ارتفاع آب آن نسبت به مدت مشابه پارسال نیم متر افزایش نشان می‌دهد.

از سوی دیگر تالاب «قره قشلاق» در ۱۰۵ کیلومتری جنوب تبریز در حاشیه دریاچه ارومیه نیز که تامین آب ۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی منطقه را بر عهده دارد، این روزها حال و روز خوبی دارد و همین امر خوشحالی کشاورزان و طرفداران محیط زیست را سبب شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدیو/ آرزوی تلخ یک زوج عاشق در برنامه زنده: آرزو دارم دستش و بگیرم اما نمیتونم

انتخابانتخاب10 ساعت قبل

خلاقیت بدون هیچ امکاناتی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.

حاشیه نشینی ۱۱ میلیون ایرانی و مهاجرت معکوس

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
مصاحبه اختصاصی با قاضی مسعودی مقام و نگاه تفصیلی به زندگی شخصی این قاضی پرونده‌های مفاسد اقتصادیجامعه و شهری: رئیس سازمان اجتماعی کشور گفت: بیش از ۱۱ میلیون نفر در مناطق حاشیه‌نشین کشور زندگی می‌کنند و ۸ میلیون نفر در بافت فرسوده و تاریخی ساکن هستند که درمجموع جمعیت زیادی را شامل می‌شوند و حدود ۱۹ میلیون نفر از جمعیت ۶۰ میلیون نفری شهرنشین، در محلات حاشیه‌ای زندگی می‌کنند
ایرناایرنا5 ساعت قبل
به گزارش روز یکشنبه سازمان اورژانس کشور، در سال ۹۶ حدود ۳۸۰ هزار مرگ در کشور گزارش شد که ۳۱۳ هزار مورد آن به دلیل بیماری‌های غیرواگیر بود. از این ۳۱۳ هزار مورد، ۱۶۱ هزار مورد به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی بود و حدود ۹۷ هزار مورد از مرگ و میر مردم ایران مستقیما به دلیل فشار خون بوده است. این گزارش می‌افزاید: با توجه به آمار بسیار بالای ایرانیان مبتلا به فشار خون، وزارت بهداشت با همکاری سایر سازمان‌های اجرایی کشور طرح بسیج ملی کنترل فشار خون را از روز جمعه (۲۷ اردیبهشت) در کشور آغاز کرد. وی افزود: آمبولانس‌ها، اتوبوس آمبولانس‌های پشتیبان و عملیاتی در روز نماز عید فطر و نمازهای جمعه در تاریخ اجرای طرح (۲۷ اردیبهشت لغایت ۱۵ تیر) جهت پایش فشار خون نمازگزاران مستقر هستند. رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: اورژانس آماده ثبت اطلاعات خدمت گیرندگان این طرح و ارجاع به مراکز بهداشتی و درمانی در صورت نیاز است.

امکان گزارش تخلفات احتمالی در محله‌ها

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
شهروندان تهرانی می‌توانند با ارتقای سامانه ۱۳۷ شهرداری، با ارسال عکس و موقعیت مکانی، تخلفات احتمالی در محله خود را اعلام کنندبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شهروندان تهرانی می‌توانند با ارتقای سامانه ۱۳۷ شهرداری، با ارسال عکس و موقعیت مکانی، تخلفات احتمالی در محله خود را اعلام کنند. این کار موجب می‌شود مسئولان سریع‌تر به این تخلفات رسیدگی کنند.

نظرها

اخبار بیشتر