زمستان در بهار آذربایجان شرقی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
زمستان در بهار آذربایجان شرقی

زمستان در بهار آذربایجان شرقی

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تبریز - ایرنا - مناطق مختلف آذربایجان شرقی از اواخر هفته گذشته تا امروز شاهد بارش برف بوده است، به گونه ای که مردم می گویند زمستان در بهار به این استان بازگشته است.

به گزارش ایرنا، بارش ۵۰ سانتی متری برف در «ورزقان» در اواخر هفته قبل و مسدود شدن راه ۶۰ روستای این شهرستان، اتفاق نادری بود که مردم استان کوهستانی آذربایجان شرقی حدود ۲ دهه است آن را فراموش کرده‌اند.

البته بارش برف در آذربایجان شرقی تا اواخر اردیبهشت تا اواسط دهه ۱۳۷۰ امری عادی بود و «برف چهل و پنجم»، اشاره به بارش برف در روز چهل و پنجم بهار، تکیه کلام مردم این خطه برای توصیف سرما و برف و بوران آن بود.

تا آن سال‌ها، برف در تمام طول سال در ارتفاعات معروف آذربایجان شرقی از قبیل «سهند»، «میشو»، «کامتال»، «بزقوش» و ارتفاعات بالاتر از سه هزار متر دیگر پابرجا بود و همین امر نیز موجب شکل گیری یخچال‌های چندهزار ساله در این مناطق شده بود که آب شدن تدریجی آنها در تابستان، هوای منطقه را خنک می‌کرد.

در توصیف خنکای هوا در تابستان آذربایجان شرقی، یادآوری این نکته کفایت می‌کند که تا اواسط دهه ۱۳۷۰شمسی، کولر گازی، کالای کمتر شناخته شده‌ای در تبریز بود و در بهترین حالت، متمولین شهر از کولر آبی برای تدارک هوای پاییزی در خانه هایشان بهره می‌جستند.

پس از آن آذربایجان شرقی به مدت حدود ۲ دهه همپای دیگر مناطق کشورمان، خشکسالی دامنه داری را تجربه کرد که بزرگ‌ترین نتیجه منفی آن کم شدن سالانه ۴۰ سانتی متر از آب دریاچه ارومیه و افتادن این «پهنه آبی» به حال احتضار بود.

اما سال ۱۳۹۸ شمسی برای آذربایجان شرقی نیز مانند اغلب مناطق کشورمان، سال پرآبی و بارش چشمگیر برف بود و نوستالژی سال‌های برفی را در اذهان میانسالان و کهنسالان تبریز و شهرستان‌های ۲۰ گانه دیگر تداعی می‌کند.

هر چند بارش برف در آذربایجان شرقی در روزهای گذشته، ضرر گسترده‌ای به باغداران وارد کرد که رقم آن هنوز استخراج نشده است، اما با توجه به تلخی خشکسالی‌های چندساله، بدون شک برآیند برف گیر شدن ارتفاعات در این موقع سال برای عمومی مردم استان به ویژه کشاورزان نوید سالی پربرکت است.

خبری: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

اوایل هفته جاری نیز بارش برف ۵ شهرستان آذربایجان شرقی را درگیر کرد و موجب تعطیلی مدارس همه نوبت‌ها و مقاطع در برخی شهرها شد.

امروز دوشنبه نیز بارش برف در تبریز از وجود کولاک و بوران در ارتفاعات به ویژه گردنه‌های برفگیری مانند «یام»، «سامبران» و «صائین» حکایت دارد، هر چند که بنابر اعلام اداره کل راهداری آذربایجان شرقی با تلاش نیروهای زحمتکش راهداری، همه جاده‌های اصلی استان باز و تردد در آنها در جریان است.

البته پس از از گذشت چند روز از بارش برف در شهرستان ورزقان در ۹۰ کیلومتری شمال شرق تبریز، هنوز راه ۱۵ روستای این شهرستان مسدود است.

افزایش حدود ۴۰ درصدی بارش‌ها در سال جاری نسبت به سال قبل در آذربایجان شرقی و گذشتن مقدار آن از ۳۵۰ میلی متر، متوسط سالانه آن در استان ۲۷۹ میلی متر است، دریاچه ارومیه را نیز از کما بیرون آورده است به گونه‌ای که بنا بر اعلام سازمان آب منطقه‌ای استان، تراز آب در این پهنه آبی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۷۰ سانتی متر افزایش یافته است.

افزایش بارندگی‌ها همچنین تالاب‌های رو به موت آذربایجان شرقی را نیز احیا کرد به گونه‌ای که آب تالار بین المللی «قوری گول» در ۵۰ کیلومتری شرق تبریز که سال گذشته تا مرحله خشکی کامل پیش رفت، اکنون نزدیک به ۲ میلیون مترمکعب آب دارد و ارتفاع آب آن نسبت به مدت مشابه پارسال نیم متر افزایش نشان می‌دهد.

از سوی دیگر تالاب «قره قشلاق» در ۱۰۵ کیلومتری جنوب تبریز در حاشیه دریاچه ارومیه نیز که تامین آب ۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی منطقه را بر عهده دارد، این روزها حال و روز خوبی دارد و همین امر خوشحالی کشاورزان و طرفداران محیط زیست را سبب شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مسافرکش شیطان صفت

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، این شخص از اراذل و اوباش معروف، که برای رسیدن به اهداف پلید خود اقدام به مسافرکشی و زورگیری از خانم‌ها در محدوده غرب تهران می‌کرد. وی برای رسیدن به مقاصد شوم اش از قمه و چاقو استفاده می‌کرد. پلیس به شهروندان توصیه می‌کند؛ حتما از خودرو‌های دارای اعتبار، تاکسیرانی، تاکسی اینترنتی، خودرو و وسیلیه نقلیه که اعتباری پشتش باشد، استفاده کنند و به هیچ عنوان از خودرو‌های شخصی که قابل احراز هویت نیستند، استفاده نکنند.

صحبت‌های رایان پورجم فرزند‌ منصور پورجم از جان‌باختگان سقوط هواپیمای اوکراینی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل

امشب، وضع نامناسب آب و هوا

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سرهنگ محبی در ارتباط زنده تصویری با بخش خبر ۲۱ شبکه یک سیما افزود: وضع تردد در جاده‌های کشور نامناسب است و چنانچه سفر کردن در ساعات پیش رو ضرورت دارد توصیه می‌شود رانندگان زنجیر چرخ و ترجیحا اغذیه مناسب و پتو به همراه داشته باشند. وی ادامه داد: به علت بارندگی برف و باران در بیشتر محور‌های مواصلاتی کشور، مخصوصا جاده‌های کوهستانی شمال کشور، رعایت سرعت مطمئن و فاصله قانونی از ضروریات تردد در این ایام است.

وحدت و همدلی و عهد دوباره با ولایت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ فردا، اینجا مصلی امام خمینی (ره) تهران جایی برای سوزن انداختن نیست؛ درست پیش بینی کردیم، جایی برای سوزن انداختن نبود، از آسمان این وحدت و همدلی و عهده دوباره با ولایت دیدنی‌تر بود. امروز به سپیدی همین برف، روسپیدی ایران ماند و بار دیگر روسیاهی برای دشمنان؛ امروز جمعه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۸ و در این هوای سرد زمستانی، مردم دلشان گرم می‌شود با حضور رهبرشان و با اقتدا به رهبر عزیزشان؛ امروز دشمنان با اتحاد این ملت سنگ روی یخ می‌شود.

مدرسه آماده

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گفته رئیس شورای شهر تهران نیمی از سه هزار و ۵۰۰ مدرسه پایتخت بیش از بیست سال عمر دارند. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، چهار هزار مدرسه در تهران آماده اجرای طرح مدرسه آماده برای مقابله با حوادث پیش بینی نشده است.

خسارت‌های شدید به روستاییان سیل‌زده سیستان و بلوچستان (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر