متهم پتروشیمی: همزمان ۸ سمت کاری داشتم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. جهان نیوز
  4. اجتماعی
متهم پتروشیمی: همزمان ۸ سمت کاری داشتم

متهم پتروشیمی: همزمان ۸ سمت کاری داشتم

جهان نیوزخبرگزاری جهان نیوز |
پنجمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده پتروشیمی به صورت علنی و به ریاست قاضی مسعودی مقام در حال برگزاری است.

به گزارش جهان نيوز به نقل از مهر، پنجمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام مدیر عامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر از دقایقی پیش در شعبه سوم دادگاه ویژه به ریاست قاضی مسعودی مقام، برگزار شد. در اولین و دومین جلسه دادگاه ۱۱ متهم حضور داشتند و به گفته قاضی مسعودی مقام سه متهم این پرونده خارج از کشور هستند.

در ابتدای این جلسه قاضی مسعودی مقام با احضار متهم ردیف دوم عباس صمیمی اتهامات این فرد را قرائت کرد و خطاب به متهم گفت: اتهام شما مشارکت در اخلال عمده به مبلغ ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی و تحصیل مال نامشروع به مبلغ ۳۱۸ میلیارد و ششصد و سی و پنج میلیون و ۲۷۵ ریال است؛ آیا اتهامات خود را قبول دارید که متهم پاسخ داد: این پرونده بیش از ۶ سال است که طول کشیده است و هیچکدام از اتهامات هم را قبول ندارم.

وی در خصوص واگذاری سهام شرکت پتروشیمی گفت: بخش خصوصی ۴۲ درصد قیمت را بالاتر اعلام کرد و برنده مزایده شد.

صمیمی ادامه داد: از روز بعد مزایده مشکلات شروع شد و سهام شرکت را به ما واگذار نمی‌کردند به همین دلیل پرونده به هیئت داوری رفت و ۷ داور نظر دادند و سهام به نام شد و بعد از آن بود که شب نامه‌های شرکت پتروشیمی در روزنامه‌ها آغاز شد و دادستانی تهران به پرونده ورود پیدا کرد و پرونده را به دادگاه تجدید نظر بردند که دادگاه تجدید نظر رأی هیئت داروی را تاکید کرد و گفت که روند خصوصی سازی درست انجام شده است.

این متهم گفت: در این جریان ۴۰ درصد سهام شرکت npc به هلدینگ خلیج فارس واگذار شد. به محض اینکه افراد هیئت مدیره منتقل شدند درخواست‌های مطرح کردند به عنوان مثال خواستند هیئت مدیره از سوی سهام دار اقلیت انتخاب شود و یا اینکه کل اساس نامه اصلاح شود و تعداد اعضای هیئت مدیره بخش خصوصی با اعضای هیئت مدیره بخش دولتی برابر باشد که تمام این موارد خلاف قانون تجارت بود.

وی افزود: همچنین تقاضا کردند که ۲۲ درصد سهام به نام آن‌ها شود و بنده به عنوان یک فعال تجاری از بیان تقاضا‌های مطرح شده شرم دارم.

این متهم گفت: شرکتی که ۵۱ درصد سهام دارد و اگر ۲۲ درصد آن را واگذار کند عملا حذف می‌شود.

وی گفت: در سال ۹۲ شرکت پتروشیمی ایران علی رغم اینکه ۵۱ درصد سهام به بخش خصوصی و ۴۵ درصد سهام به هلدینگ خلیج فارس واگذار شده بود و سهامی نداشت اقدام به شکایت کرد و رأی هیئت ۷ دارو را به شعبه ۲۱ دادگاه شهید بهشتی بردند و پرونده به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع داده شد که رأی هیئت داوری را تأیید کرد.

خبری: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان | اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی گفت: بعد از ۲۰ سال ادعای برند کردند و گفتند که ارزش برند شرکت پتروشیمی قیمت گذاری نشده است.

وی افزود: در نهایت جلسه هیئت مدیره برگزار شد که بنده به عنوان رئیس هیئت مدیره pcc انتخاب شدم، اما آن را به نماینده دولت واگذار کردم.

متهم با بیان اینکه امضا‌های PCC طبق اساسنامه دو گروه الف. و ب. بود که در گروه الف. نماینده دولت را قرار دادیم، گفت: زمانی به ما برادر صمیمی می‌گفتند و حالا ما اخلالگر شده‌ایم.

صمیمی با بیان اینکه سهام ثبتی شرکت پتروشیمی بازرگانی طی ۲۰ سال ۲٫۵ میلیارد تومان بود، گفت: بخش خصوصی که آمد فقط در یک دوره از اواخر سال ۸۸ تا اواخر ۹۰/۰۶/۳۱ و با مدیریت آقای حمزه لو اقداماتی را انجام داد.

متهم در ادامه گفت: حراست در بخش خصوصی معنایی نداشت، چون تمام مدیران از بخش دولتی بودند. همچنین مجامع با حضور نماینده‌های دولت تشکیل می‌شد.

متهم ادامه داد: در زمان بازداشت مدیرعامل ۶۷۴ میلیون یورو ارز شرکت‌های وابسته nps بستانکار بوده است و دقیقا مشخص بود که این موضوع به چه علت است

وی در دفاع از فعالیت‌های خود در شرکت بازرگانی پتروشیمی گفت: ۵ میلیارد یورو در پترول پروژه تعریف شده بود و عمده طرح‌ها هم سهامی عام بوده است. پتروشیمی ایلام ۱۵ سال بود که در حال ساخت بود، اما ما آن را ارتقا دادیم.

وی افزود: اگر ما کاسبکار بودیم به دنبال تعریف پروژه و سرمایه گذاری در جا‌های مختلف نمی‌رفتیم اتهام اخلال به ما نمی‌چسبد آقای قاضی. من برای ۴۰ هزار نفر با وام قرض الحسنه سهام خریدم سند تحصیل مال نامشروع که کیفرخواست می‌گوید کجاست از حساب‌های مختلف استعلام شده و ما بی حیثیت شدیم، اما نتیجه استعلام‌های بانکی را تاکنون ندیده‌ام.

صمیمی گفت: یک سنت از ۶ و ۶ میلیارد یورو وجوه فروش محصولات پتروشیمی به حساب‌های شخصی نرفته است این مبلغ با به شبکه بانکی دولتی رفته یا به حساب‌های خارج از شرکت ان پی سی واریز شده است.

وی ادامه داد: در یورونس معادل ۶ میلیارد درهم از وجوه منتقل شد ۲ میلیارد آن متعلق به شرکت‌های دولتی بوده است و الباقی هم مربوط به مجتمع‌های خصوصی بوده است.

متهم در ادامه دفاعیات خود گفت: بنده در روزی که آقای حمزه لو رفت با ابلاغ هیئت مدیره ۱۳ روز سرپرست شرکت بودم این در حالیست که این سرپرستی موقت بود چرا که بنده ۷_۸ پست دیگر هم در جا‌های مختلف از جمله پتروشیمی‌ها خیریه‌ها و سمت‌های دیگری فعال بودم در حال حاضر هم عضو غیر موظف هیئت مدیره و به نمایندگی از شخصیت حقوقی اینجا هستم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

متهم رضوی در دومین روز محاکمه

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سید محمدهادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه، در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلال گران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 ساعت قبل
به گزارش مشرق، امروز در بازار آزاد قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید با کاهش نسبت به آخرین قیمت‌های روزکاری قبل در قیمت ۴ میلیون و ۶۱۷ هزار تومان و سکه بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان معامله می‌شود. در بازار آزاد هر قطعه نیم سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۶۷۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۹۹۹ هزار تومان فروخته می‌شود. صرافی‌های بانک‌ها هم‌اکنون قیمت دلار را برای فروش به مردم، با کاهش ۵۰ تومانی نسبت به روز قبل، ۱۳ هزار و ۷۵۰ تومان اعلام کرده‌اند. برهمین‌اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۱۵ هزار و ۶۵۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۵ هزار و ۵۵۰ تومان است. قیمت خرید و فروش یورو نسبت به روز کاری قبل ۵۰ تومان کاهش یافته است.
انتخابانتخاب4 ساعت قبل
سازمان هواپیمایی کشوری از بروز سانحه برای یک فروند هواپیمای روسی در فرودگاه مهرآباد خبر داد و اعلام کرد: ‌این هواپیما در زمان فرود از باند فرودگاه خارج شده است. به گزارش تسنیم، رضا جعفرزاده مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری در این‌باره اظهار کرد: ‌ ساعت ۳:۰۷ دقیقه بامداد امروز سه شنبه یک فروند جت خصوصی BAE۱۲۵ روسی بعد از فرود در فرودگاه مهرآباد تهران از باند خارج شد. وی افزود: این هواپیما حامل ۶ نفر خدمه پروازی و مسافر بود که به سرنشینان این پرواز آسیبی نرسیده است. به محض بروز این اتفاق کارشناسان سازمان هواپیمایی کشوری به همراه عوامل فرودگاهی در محل حاضر و نسبت به انتقال این هواپیما به پارکینگ اقدام کردند. وی درباره دلیل خروج این هواپیما از باند اظهارنظری نکرد.
عصر ایرانعصر ایران6 ساعت قبل
از طرفی شرکت‌های فناورانه داخل و خارج از آلمان نیز در صدد وارد کردن اسکوترهای برقی خود به شهرهای آلمان هستند. چندی قبل نمایندگان پارلمان آلمان به طرح استفاده از اسکوترهای الکتریکی ایستاده در هر دو بخش خیابانی و مسیرهای ویژه دوچرخه رای دادند، تا کمپانی‌های فناورانه و خودروسازهای این کشور مانند «فولکس‌واگن»، «برد لاینز» و «لایم» با یکدیگر سر ساخت این اسکوترهای الکتریکی به رقابت بپردازند. استفان بیلگر معاون ارشد وزیر حمل و نقل در این خصوص گفت: این طرح از ماه آینده در شهرهای آلمان اجرایی خواهد شد. در حالیکه شرکت‌‌هایی مانند «برد» و «لایم» با صدها میلیون سرمایه‌گذاری‌های، در صدد فتح بازار اسکوترهای هیجان‌انگیز ایستاده هستند، شرکت فناورانه سوئدی Voi نیز اعلام کرده اقدامات خود را از ماه ژوئیه در خصوص پروژه اسکوترهای الکتریکی و ورود آنها به آلمان رقم خواهد زد. از طرفی شرکت‌های فناورانه داخل و خارج از آلمان نیز در صدد وارد کردن اسکوترهای برقی خود به شهرهای آلمان هستند.
تابناکتابناک7 ساعت قبل
سندرم پیش از قاعدگی شایعترین بیماری زنان است. محققان می‌گویند: به زودی دوز بسیار اندکی از پروزاک می‌تواند آلام جسمی و استرس‌های احساسی ناشی از سندرم پیش از قاعدگی در زنان را بهبود بخشد. به گزارش ایسنا، شواهد جدید پزشکی حاکیست: دوز بسیار کمی از پروزاک می‌تواند به رنج و درد ماهانه ناشی از سندرم پیش از قاعدگی یا PMS که امروزه میلیون‌ها زن در سراسر جهان به آن مبتلا هستند، خاتمه دهد. محققان می‌گویند پروزاک می‌تواند مقدار «آلو» را بالا نگه دارد. بنا براین گزارش، سندرم پیش از قاعدگی شایعترین بیماری زنان است.
فارسفارس7 ساعت قبل
معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری منطقه ۱۲، از ورود مقام قضایی به پروژه مسقف سازی بازار آهنگران خبر داد. حسینی کومله گفت: در بازدیدی که اخیرا با یکی از اعضای شورای شهر تهران از بازار آهنگران داشتیم، بدعهدی پیمانکار به خوبی مشخص بود؛ به طوری که محدوده شرقی بازار را مسقف و بخش دیگر را نیمه کاره رها کرده بود. در حال حاضر هم در دستگاه قضایی در مرحله تامین دلیل هستیم و در صورتی که از مقام قضایی اجازه بگیریم خودمان کار را ادامه می‌دهیم چراکه کار باقی مانده و در نقاطی هم منتج به خطراتی شده است. وی درباره خطرات احتمالی در بازار آهنگران هم گفت: اگر قرار باشد اتفاقی رخ دهد و خطرناک باشد مثلا دیوار شکسته‌ای وجود داشته باشد، ما موظف هستیم بدون رضایت مالک یا مالکان اقدام کنیم، اما این به معنی تکمیل پروژه مسقف سازی نیست و نباید اشتباه گرفته شود. در نقاطی که خطر وجود دارد کمیسیون رفع خطر تشکیل دادیم و تدابیری اندیشیدیم.

نظرها

اخبار بیشتر