1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
انتقاد از برخی محدودیت‌ها در نسخه‌نویسی متخصصان داخلی

انتقاد از برخی محدودیت‌ها در نسخه‌نویسی متخصصان داخلی

ایسناخبرگزاری ایسنا |
رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران همزمان با آغاز بکار سی امین کنگره علمی سالیانه این انجمن از برخی محدودیت‌ها در تجویزها و نسخه‌نویسی برای این پزشکان انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر ایرج خسرونیا با بیان اینکه بیمار با هزار امید به پزشک متخصص داخلی مراجعه می‌کند و انتظار دارد متخصص داخلی درد او را تشخیص داده و درمان کند، افزود: به وفور شنیده شده «طب داخلی، مادر طب است» و باید در تشخیص و درمان مقدم بر سایر رشته‌ها باشد، اما متاسفانه اینطور نیست.

وی گفت: برای تشخیص دقیق بعضی بیماری‌ها لازم است از امکانات پاراکلینیک مانند «سی‌تی اسکن» و «ام آر آی» تجویز کنیم، ولی نسخه کردن توسط متخصص داخلی محدود شده است و اگر هم به تشخیص برسیم بعضی داروها را نمی‌توانیم برای بیماران تجویز کنیم. جای تعجب دارد که در هیچ کتاب و یا مرجع پزشکی این محدودیت‌ها نوشته نشده است.

رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران با اشاره به اینکه طبق کوریکولوم آموزشی، رزیدنت‌هایی که مایلند بعد از فارغ التحصیلی در رشته گوارش فعالیت کنند، باید چند بار به اطاق آندوسکوپی رفته و در حضور اساتید آندوسکوپی، دستگاه گوارش را فرا بگیرند، افزود: متاسفانه در برخی مراکز آموزشی مخالفان به این قوانین اهمیت نداده و رزیدنت داخلی را راه نمی‌دهند. سازمان‌های بیمه‌گر هم از این آب گل آلود استفاده کرده و از پرداخت هزینه آندوسکوپی انجام شده توسط متخصص داخلی جلوگیری می‌کنند.

خسرونیا گفت: خوشبختانه در ماه‌های اخیر گوش شنوایی پیدا شده همصدا با ما خواهان برچیدن این بازی‌ها است؛ هدف این دستورات و سفارش‌ها فقط علمی نیست بلکه برداشت‌های مالی آن را تقویت می‌کند و این اشتهای پول جمع کردن سیرایی ندارد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

بنابر اعلام روابط عمومی جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، وی ادامه داد: مشکل دیگر مسئله تعرفه است و متأسفانه کسانی در مورد تعرفه پزشکی تصمیم می‌گیرند که هیچ تجربه مطب داری یا اداره بیمارستان ندارند و فکر می‌کنند همه پزشکان همان پنج درصد پزشک پر مریض صاحب ویلاهای بالای شهر و شمال کشور هستند.

خسرونیا با بیان اینکه با این اوضاع اقتصادی و تعرفه‌های ناعادلانه طی سال‌های اخیر گروه زیادی عطای پزشکی را به لقای آن بخشیده، طبابت را رها کرده‌اند، افزود: اکثریت جامعه پزشکی را متخصین داخلی، عفونی، اطفال و پزشکان عمومی تشکیل داده و بسیاری از جراحان کشور مجبور هستند جهت امرار معاش با سن بالا در بیمارستان و درمانگاه کشیک شب دهند.

وی گفت: تورم، قیمت اجناس، اجاره مطب، حقوق پرسنل، مالیات و … چند برابر شده است. در چنین شرایطی چطور می‌شود تصور کرد که افزایش ۱۰ درصدی تعرفه کمک خواهد کرد.

رییس سی امین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران تصریح کرد: بیشترین ضرر را بیمارستان‌های دولتی و خصوصی خواهند دید، بدهی آنها افزایش پیدا می‌کند؛ اگر قرار است مطابق تورم ویزیت تعیین شود آیا تورم ۱۰ درصد است؟ افزایش نرخ اجاره ملک، گرانی قیمت مواد غذایی و … ۱۰ درصد بوده است؟

سی امین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران با حضور ۱۵۰۰ نفر در بیش از ۱۰ رشته تخصصی، سوم تا ششم اردیبهشت ۹۷ در مرکز همایش‌های رازی تهران برگزار می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افتصادنیوزافتصادنیوز16 ساعت قبل
وی با اشاره به روند فزاینده مرگ ناشی از فشار خون بالا در ایران اضافه کرد: در ایران ۹۷ هزار نفر در سال ۲۰۱۷ بر اثر بیمارهای مرتبط با فشار خون بالا جان خود را از دست داده‌اند. دکتر دهقانی، شیوع فشار خون بالا در جمعیت بالای ۳۰سال استان خراسان جنوبی براساس گزارش سامانه سیب در سال ۱۳۹۷ را حدود ۲۰٫۷ درصد و کمتر از شیوع کشوری با رقم ۲۱٫۶ درصد اعلام کرد. وی در ادامه ضمن اشاره به درصد شاخص‌های مرتبط با بیماری فشارخون، با بیان اینکه مصرف نمک در استان خراسان جنوبی زنگ خطر ما برای فشار خون بالا است، گفت: متاسفانه بالاترین میزان مصرف نمک در کشور مربوط به استان خراسان جنوبی است. رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: میانگین مصرف نمک در کشور ۹٫۵۴ گرم در روز است که این میزان در خراسان جنوبی ۱۰٫۷۹ گرم می‌باشد. دکتر دهقانی با اشاره به اهداف کاربردی کمپین ملی کنترل فشار خون گفت: کاهش وقوع مرگ و حوادث قلبی - عروقی زودرس ناشی از فشار خون بالا و کاهش هزینه‌های ناشی از فشار خون بالا در بخش سلامت از این اهداف است.
ایمناایمنا1 روز قبل
راحله صادق در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با بیان اینکه سیاست‌های جمعیتی در ۱۴ بند از سال ۹۳ از و از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، اظهار کرد: تمام برنامه‌هایی که در وزارت بهداشت درحال پیگیری و اجرا در جهت تحقق سیاست‌های جمعیتی است که مربوط به حوزه وزارت بهداشت است. وی ادامه داد: از جمله حوزه‌های مرتبط با مرکز بهداشت که در راستای بند اول سیاست‌های جمعیتی درحال اجراست (جمعیت بالنده و پویا،) آموزش خانواده‌ها در جهت فرزندآوری به ویژه در خانواده‌های تک فرزند و بی فرزند، فرزندآوری به موقع در خانواده، مشاوره در جهت فرزندآوری به خانواده‌هایی که فرزند بالای ۲۴ ماه دارند. مدیر گروه سلامت خانواده و جمعیت مرکز بهداشت استان اصفهان ادامه داد: در راستای مراقبت از جمعیت بزرگسالان و میانسالان نیز مراقبت‌هایی در جهت شناسایی بیماری‌هایی که تهدید کننده حیاتشان است مانند فشار خون، دیابت، بیماری‌های قلبی و آموزش برای پرهیز از عوامل مرتبط با خطر مثل کم تحرکی، تغذیه و … برای آن‌ها انجام می‌شود. ۲۰ درصد زوج‌ها نابارور هستندوی گفت: ۲۰ درصد از زوج‌های کشور با مشکل ناباروری روبرو هستند و شاخص باروری استان اصفهان طبق آخرین سرشماری سال ۹۵ حدود ۱٫۷۶ برای هر زن گزارش شده است، این رقم در کشور ۲٫۰۱ است، رشد جمعیت استان اصفهان در حال حاضر نه کاهش داشته است و نه افزایش. صادق با اشاره به اینکه شهرستان‌های نطنز و اردستان پیرترین جمعیت استان را دارند، اضافه کرد: حدود ۱۶ درصد از جمعیت این مناطق سالمند است، جمعیت استان اصفهان در بهترین پنجره جمعیتی است، یعنی حدود ۷۰ درصد جمعیت استان بین ۱۸ تا ۶۰ سال قرار دارند، همچنین در استان سن ۳۰ تا ۶۰ سال حدود ۴۰ درصد جمعیت و حدود ۱۸ درصد جمعیت استان را نیز جوانان، ۱۰ درصد را کودکان و ۱۰ درصد را سالمندان تشکیل داده‌اند.
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
افرادی که به عدم تحمل گوجه فرنگی مبتلا هستند نیز در معرض خطر بیشتری برای مشکلات گوارشی قرار دارند. سنگ‌های کلیهمصرف بیش از حد گوجه فرنگی می‌تواند موجب تشکیل سنگ‌های کلیه شود. گوجه فرنگی سرشار از اگزالات و کلسیم است و مصرف بیش از حد این مواد مغذی تجزیه آنها را دشوار می‌سازد. درد مفاصلتورم و درد مفاصل یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی مصرف بیش از حد گوجه فرنگی است. مصرف برگ‌های گوجه فرنگی می‌تواند به تحریک شدید گلو و دهان، استفراغ، سرگیجه، اسهال، سردرد، اسپاسم‌های خفیف و برای افرادی که به گوجه فرنگی آلرژی دارند حتی به مرگ منجر شود.
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
آسیب پانکراس زمانی رخ می‌دهد که آنزیم‌های گوارشی پیش از ترشح در روده کوچک فعال شده و حمله به پانکراس را آغاز می‌کنند. در ورودی روده کوچک، مجرای اصلی پانکراس به مجرای مشترک صفرا پیوسته یا در کنار آن قرار می‌گیرد. این به آسیب دیدگی پانکراس منجر می‌شود و همچنین می‌تواند بازگشت صفرا به مجرای پانکراس را موجب شود. همچنین، بیماری‌های خودایمنی، انسداد مجرای پانکراس یا مجرای مشترک صفرا، و سابقه خانوادگی پانکراتیت از دیگر دلایل بالقوه هستند. همچنین، بیماران مبتلا به پانکراتیت مزمن آنزیم‌های پانکراسی و هورمون تنظیم کننده گلوکز خون دریافت می‌کنند.
سلامت نیوزسلامت نیوز20 ساعت قبل
سلامت نیوز: رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: در ۸ سال گذشته ازدواج در کشور ۳۰ درصد کاهش یافته است. وی افزود: باید توجه داشته باشیم که در یک بازه زمانی ۸ ساله از سال ۸۹ تا سال ۹۶ ازدواج در کشور ۳۰ درصد کم شده است. برکاتی تصریح کرد: در سال ۱۳۹۰، ۱۳ میلیون جوان در شرف ازدواج قرار داشتند و ازدواج نکرده بودند و این رقم در سال ۹۶ به بیش از ۱۱ میلیون رسیده است و این موضوع نشان‌دهنده کاهش جمعیت است. طی سال‌های اخیر نیز شاهد افزایش سن ازدواج جوانان بوده‌ایم. وی با بیان اینکه در کشور ما تولدها در سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته گفت: این موضوع به دلیل کاهش ازدواج‌ها است، ما در برهه‌ای از سال ۹۵ با افزایش باروری مواجه بودیم به دلیل اینکه زوج‌های متولد دهه ۶۰ در شرف ازدواج قرار داشتند اما به مرور نرخ باروری در کشور کاهش پیدا کرده است.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
معینی زندی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: با توجه به صحبت‌های وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در مورد امضا‌های طلایی باید سازمان غذا و دارو مسؤولان این امضاها را شناسایی و معرفی کنند. وی گفت: رئیس سازمان غذا و دارو به ما قول داده بود تا نتیجه کمیسیون‌های قانونی که تعیین کننده قیمت و مجوزها هستند بلافاصله بعد از برگزاری کمیسیون اعلام شود اما تا به حال این اتفاق نیفتاده است. معینی زندی افزود: اعضای این کمیسیون‌ها اغلب افرادی هستند که توسط وزیر بهداشت تعیین می‌شوند و یا از مدیران دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند پس چه اشکالی دارد که نتایج این کمیسیون‌ها بلافاصله بعد از برگزاری اعلام شود. وی گفت: قوانین موجود در سازمان غذا و دارو مرتب تغییر می‌کند و شفاف نیست و همچنین در قیمت گذاری نیز یک سیاست بلندمدت وجود ندارد و همواره سیاست‌ها را تغییر می‌دهند.

نظرها

اخبار بیشتر