کشاورزان مازندران اقدامات پیشگیرانه در برابر سرما را انجام دهند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
کشاورزان مازندران اقدامات پیشگیرانه در برابر سرما را انجام دهند

کشاورزان مازندران اقدامات پیشگیرانه در برابر سرما را انجام دهند

ایرناخبرگزاری ایرنا |
ساری- ایرنا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران روز دوشنبه از کشاورزان استان خواست تا چند اقدام پیشگیرانه را به منظور کاهش خسارت ناشی از تنش دمایی پیش بینی شده برای هفته جاری در زمین های زراعی و باغی انجام دهند .

عبدالرحمان زاغی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اخطاریه هواشناسی مبنی شدت بارش و کاهش دمای هوا طی روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری، گفت: کشاورزان استان در این بازه زمانی نه تنها نباید پوشش نایلونی خزانه‌های برنج را بر دارند، بلکه اگر لازم شد اقدام به پوشش خزانه‌ها کرده و از انجام نشاکاری به صورت جدی خودداری کنند.

در حال حاضر عمده شالیزارهای مناطق مرکزی بویژه حوزه آبریز ۱۱۰ هزار هکتاری هراز واقع در شهرستان‌های آمل، بابل، محمودآباد، فریدونکنار و بابلسر آب تخت شده و آماده نشاکاری است.

هواشناسی مازندران این هفته با انتشار اخطاریه‌ای اعلام کرد که از بعد از ظهر امروز دوشنبه تا صبح چهارشنبه این هفته با تقویت سامانه بارشی، افزایش بارندگی گاهی به صورت رگبار و رعد و برق و وزش باد نسبتا شدید در استان رخ می‌دهد.

براساس این اخطاریه، علاوه بر این پدیده‌های جوی، کشاورزان مازندران شاهد کاهش محسوس دمای هوا خواهند بود و بارش‌ها در ارتفاعات نیز به صورت برف است.

ایستگاه‌های هواشناسی استان مازندران دمای هوای روز گذشته را در رامسر ۱۱٫۴، نوشهروچالوس ۱۱٫۴، سیاه بیشه ۳٫۸ بابلسر ۱۳٫۶ قراخیل قائمشهر ۱۱٫۴ ساری ۱۲٫۴ کیاسر ۶٫۹ دشت ناز ۱۲٫۴ گلوگاه ۱۳٫۱ بندر امیراباد ۱۶٫۰ آمل ۱۲٫۴ کجور ۷٫۸ بلده ۱۲٫۲ پل سفید ۸٫۵ و آلاشت را ۳٫۲درجه سانتیگراد اعلام کردند که بر اساس پیش بینی‌ها دما هوای این مناطق به صورت میانگین ۴ تا ۶درجه طی سه روز آینده کاهش می‌یابد.

بررسی داده‌های ایستگاههای هواشناسی استان نشان می‌دهد که از صبح امروز دمای هوا در مناطق کوهستانی مانند سیاه بیشه در غرب استان به زیر صفر رسیده است.

** محلول پاشی و استفاده از کودها برای مقاوم سازی درختان

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان این که که باغداران مرکبات نگران سرمای احتمالی نباشند چرا که درختان مرکبات تا دمای صفر درجه مقاومت خوبی دارند، از باغداران سیاه ریشه نظیر سیب، گلابی، گیلاس و آلبالو خواست تا نسبت به محلول پاشی کودهای فسفات و پتاس با مشورت کارشناسان اقدام کنند.

زاغی گفت: این نوع کودها مقاومت گیاه را در مقابل تنش سرما بالا برده و مانع خسارت به شکوفه و میوه درختان می‌شود.

مازندران ۱۱۰هزار هکتار باغ مرکبات و حدود ۶۰ هزار هکتا نیز انواع درختان سیاه ریشه در دشت و ارتفاعات دارد.

**توجه به مدیریت بیماری‌ها و آفات زراعت گندم، جو و کلزا

مدیر زراعت جهاد کشاورزی مازندران بارش‌های اسفند و فروردین را برای زراعت گندم، جو، کلزا و محصولات صیفی استان بسیار مناسب و مفید دانست و در عین حال گفت که مدیریت بر آفات و بیماری‌ها در این شرائط بسیار مهم و ضروری است.

حسن عنایتی با درخواست از کشاورزان برای از بین بردن علف‌های هرز، توضیح داد: بر اثر بارندگی‌های اخیر و با بالا رفتن رطوبت خاک، شدت شیوع بیماری‌های زنگ زرد، قهوه‌ای، لکه برگی و بیماری خوشه گندم و جو در اراضی جلگه‌ای و دشت رو به گسترش است.

وی اضافه کرد: کارشناسان حفظ و نباتات در مدیریت‌های جهاد کشاورزی و مراکز خدمات کشاورزی شهرستان‌های مازندران و همچنین کلنیک‌های گیاهپزشکی استان آماده هر گونه خدمات فنی به گندمکاران، جو کاران و کلزا کاران استان هستند.

عنایتی گفت: اگرچه در اثر بارندگی‌ها فرایند کشت و رویش امسال دانه روغنی کلزا، گندم و جو در استان بهتر است، اما اگر مبارزه علیه بیماری‌ها بدرستی و بر اساس تشخیص کارشناسان صورت نگیرد، خسارت زیادی به محصول وارد می‌شود.

حدود ۶۰ هزار هکتار از اراضی مازندران امسال زیر کشت گندم رفته است که۳۴ هزار هکتار از مزارع دشت (گندم آبی) در مرحله خوشه بندی و ۲۶ هزارهکتار مزارع کوهستانی و میان بند (گندم دیم) در مرحله ساقه دهی قرار دارند.

همچنین بر اساس آمار سازمان جهاد کشاورزی مازندران امسال ۴۲ هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت جو رفته است که ۴۲ درصد از این اراضی در منطقه کوهستانی قرار دارد.

کشت دانه روغنی کلزا در مازندران نیز امسال به حدود ۲۵هزار هکتار رسیده است که عمده آن درمناطق شرقی استان در مرحله برداشت قرار گرفته است.

پیش از این مسئولان جهاد کشاورزی پیش بینی کرده بودند که امسال برداشت گندم در استان تا ۱۰۰ درصد و کلزا تا ۵۰ درصد نسبت به سال زراعی گذشته افزایش یابد.

۶۹۹۰/۱۶۵۴

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها