نسخه وزیر اقتصاد برای مهار برآوردهای منفی اقتصادی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. اقتصادی
نسخه وزیر اقتصاد برای مهار برآوردهای منفی اقتصادی

نسخه وزیر اقتصاد برای مهار برآوردهای منفی اقتصادی

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز: وزیر اقتصاد اعلام کرد: اگر می‌خواهیم شعار سال را محقق و برآوردهای منفی اقتصادی را مهار کنیم، باید نهادهای مالی همانند بانک، بیمه و بورس جدی‌تر فعالیت کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایبنا، فرهاد دژپسند در دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه اظهار داشت: باید اذعان کرد که اوضاع متغیرهای کلان اقتصادی در سال ۹۷ قابل قبول نبود. هر چند در یک‌نگاه نگران کننده بود اما اگر به پایان نیمه اول سال ۹۷ بر گردیم، برآوردها و عملکردها در امروز نشان می‌دهد به رغم مطلوب نبودن وضعیت اما با یک مدیریت مناسب بازگشت ثبات در اقتصاد شکل گرفت.

وی افزود: کاهش نرخ سپرده قانونی باید اجرا شود در صورتی که در دنیا در حال از بین رفتن است. باید ریسک و منابع ایجاد شده ظرف سرمایه گذاری و بهبود تکنولوژی شود و این نوع کارها را انجام دهیم.

دژپسند گفت: در سال ۹۸ اگر خوب دقت کنیم برخی از متغییرهای کلان اقتصادی به دامنه زمانی اسفند ۹۷ برگشت، قیمت برخی کالاها گران شد و پیش بینی‌ها زیاد خوب نیست اما براوردها و پیش بینی‌های صرف نمی‌تواند نگرانی ایجاد کند چون تنها یک علامت است و باید برای اصلاح امور تنها از آن استفاده کرد و نباید تسلیم شویم چرا که نگران کننده و غیر عقلانی است.

وزیر اقتصاد اعلام کرد: به طور عینی سیلی که در سطح کشور مواجه بودیم یک نگرانی شدید مطرح می‌شد، یک رویداد طبیعی بود که البته دردسر و دغدغه برای مردم شد اما برای مهار و بهبود آن مدیریت این وضعیت کنترل شد.

در اقتصاد هم وضعیت این است، هشدارها می‌تواند علامت دهنده باشد و باید از نتایج مدل‌ها و پیش بینی‌ها برای بهبود شرایط مبهم استفاده کنیم نه آن که شرایط را بدتر کنیم.

دژپسند در ادامه افزود: باید محرک‌ها را از طریق تجربه‌ها و روش‌ها به سمت متعادل شدن هدایت کنیم و انتخاب شعار رونق تولید مناسب است چرا که نرخ ظرفیت تولید را بالا می‌برد و از حالت رکود خارج می‌کند و در نهایت fh رشد تولید& اشتغال هم توسعه یافته و در کنار آن زمینه صادرات غیر نفتی افزایش و نقش کشور در جهان با این روش ارتقا پیدا می‌کند.

وی گفت: ظرفیت بهره‌وری اگر به ۷۵ درصد برسد در کنار آن خیلی از نگرانی‌ها اصلاح می‌شود که شکل گیری فرصت سرمایه گذاری هم از دیگر مزایای آن است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وزیر اقتصاد تصریح کرد: برای اقتصاد کم عمق ایران این حجم نقدینگی خیلی بالا است و حالا باید از ظرفیت‌ها و مزیت‌های نسبی در همه حوزه‌های گردشگری و خدمات استفاده کنیم.

دژپسند گفت: باید بهبود فضای کسب و کار و روان سازی فعالیت اقتصادی در حوزه‌های گوناگون پیگیر شود تا یک حکمرانی خوب ایجاد و فضا برای سرمایه گذاری مهیا شود.

وی در ادامه افزود: در شرایط فعلی بنگاه‌ها فقط به تامین‌ مالی وابسته شده‌اند و این یک باور غلط است و بر اساس شعار سال باید به سمت بهبود تکنولوژی برویم و فناوری‌ها باکیفیت‌تر شود و بنگاه‌ها بهره وری را بالا ببرند.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: در شرایط حاضر تامین مالی از طریق ۳ بازار پول، سرمایه و بیمه صورت می‌گیرد و روندها مطلوب است. ورود شرکت‌ها به بازار اولیه باید بیشتر شود و البته نسبت به اهداف عقب هستیم که باید با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند.

دژپسند گفت: بانک‌ها در حوزه مطالبات معوق و واگذاری شرکت هایشان دردسر دارند. در نسبت تسهیلات به سپرده بانک‌ها حرکت‌های خوبی انجام شده و بیمه‌ها هم باید از این راه ورود پیدا کنند.

وی در ادامه افزود: مصوبه تضامین فعالیت‌های اقتصادی در شورای نگهبان است و اگر تایید شود یک جهش و اطمینان خاطر برای سرمایه گذاران ایجاد می‌کند. به هر حال اقدامات فعلی خوب است اما با آنچه که باید صورت بگیرد فاصله دارد.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: اول بانک‌ها، بیمه‌ها و بورس‌ها باید با بهبود فرایندها، بهبود بهره وری، شفافیت، ارتقای تکنولوژی و تعریف ساختار و برنامه‌های جدید در مسیر جدید قرار گیرند تا از همه ظرفیت‌های اقتصادی در کشور به صورت همه جانبه استفاده شود.

دژپسند گفت: در اقتصاد هوشمند بانک، بیمه و بورس یک رکن اصلی هستند و همان طور که بانکداری دیجیتال اجرا شده، باید در بورس و بیمه هم این سیاست دیجیتال کردن و هوشمندسازی سیستم‌ها و روش‌ها اجرا شود.

وی در ادامه افزود: تسهیل در اعطای تسهیلات به معنی نادیده انگاشتن قوانین نیست و باید استفاده بهینه از نقدینگی با روش‌های جدید صورت گیرد و همانگونه که همه اوراق مالی در بورس شناسایی شده باید همین الگو در سایر نهادها اجرایی شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نتایج انتخابات پایتخت اعلام شد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین21 ساعت قبل

تعطیلی مدارس تهران به دلیل پیشگیری ار شیوع کرونا

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین18 ساعت قبل

مانور مقابله با ویروس کرونا در چین +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل
الفالف1 روز قبل
مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو طی بخشنامه‌ای بر لزومات رعایت مقررات فروش، توزیع و عرضه ماسک پزشکی تاکید کرد. ممنوعیت هر گونه صادرات اقلام مذکور با توجه به نامه شماره ۶۶۴٫۱۰۵۴۳۸ مورخ ۲۰ بهمن ماه ۹۸ از هر طریق و تحت هر عنوان و تعرفه گمرکی۵. اعلام موجودی دقیق اقلام مذکور توسط تولیدکننده به اداره کل تجهیزات پزشکی به صورت مکتوب و الکترونیکی۶. تولید اقلام مذکور با حداکثر ظرفیت کارخانه تولید کننده۷. اعلام دقیق ظرفیت تولید روزانه اقلام مذکور توسط تولیدکننده به اداره کل تجهیزات پزشکی به صورت مکتوب و الکترونیکی۸.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
بر اساس بیانیه گروه ویژه اقدام مالی، در صورت پیوستن ایران به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT، نام تهران دوباره از لیست سیاه حذف خواهد شد. این اما تنها تخفیف در نظر گرفته شده از سوی گروه ویژه اقدام مالی به ریاست چین برای ایران نیست. در نقطه مقابل نیز FATF نام ایران را به‌طور موقت از لیست سیاه خارج و اقدامات تقابلی علیه تهران را متوقف کرد. علی احمدی، پرویز داوودی، احمد توکلی و احمد وحیدی از دیگر مجمع‌نشینانی بودند که در اظهاراتی رسمی مخالفت خود با لوایح FATF را اعلام کرده‌اند. بدین‌ترتیب به نظر می‌رسد ایران دست‌کم تا نشست بعدی گروه ویژه اقدام مالی و با اتکا به ۲ تخفیف در نظر گرفته شده توسط FATF فرصت دارد تا نسبت به تصویب این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت نظام اقدام کند.

همخوانی قطعه مرغ سحر مقابل محل بستری محمدرضا شجریان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر