ناکامی آمریکا در به صفر رساندن فروش نفت ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

ناکامی آمریکا در به صفر رساندن فروش نفت ایران

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
حسن عابدینی گفت : آمریکا این بار هم کاری از پیش نخواهد برد .

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حسن عابدینی در استودیو خبری شبکه خبر سیما افزود: کارکنان کاخ سفید که طی دو سال گذشته مستأجر کاخ هستند عموما بخش عمده‌ای از تلاش‌های خود را در عملیات روانی متمرکز کرده‌اند به گونه‌ای که برخورد با بسیاری از رسانه‌های آزاد را در دستور کار قرار داده‌اند و رسانه هایی از قبیل فاکس نیوز را بسیج کرده‌اند که عملیات روانی سنگینی را در حوزه‌های گوناگون برای پیشبرد سیاست‌های غربی تدارک ببینند. یکی از سیاست‌های روی میز آنها؛ موضوع تحریم‌های ایران است.

او ادامه داد: در حال حاضر شاهدیم طی سال گذشته موضوع به صفر رساندن صادرات نفت ایران در دستور کار امریکا قرار دارد و تاریخ ۴ نوامبری را هم برایش در نظر گرفته بودند که این اتفاق نیفتاد.

­عابدینی تصریح کرد: اینک امریکا در تلاش است اجرایی شدن قانونی ۱۰ روز آینده در بالاترین سطوح یعنی از زبان پمپئو بیان می‌شود یعنی امریکا قصد انجام عملیات روانی سنگینی طی ۱۰ روز آینده دارد. نکته جالب اینکه قبلا هم چنین تلاشی صورت گرفت و دو روز مانده بود به اجرای طرح، از سوی امریکا اعلام شد که این ۷ کشور معاف از اجرای طرح تحریمی می‌باشند.

این تحلیلگر گفت: در حال حاضر از بحث مورد طرح رسانه‌های مستقل و رسانه‌های تحت چارچوب دونالد ترامپ این گونه بر می‌آید که صحبت‌های پمپئو یک عملیات روانی است، به ویژه اینکه بسیاری از کشورها اعلام کرده‌اند از قوانین داخلی امریکا که بر سر باقی کشورها تسری داده می‌شود تبعیت نمی‌کنیم. چین، ترکیه و روسیه از آن جمله هستند.

عابدینی افزود: در واقعیت صحبت‌های پمپئو هیچ ضمانت اجرایی ندارد زیرا عدم توانایی در اجرا وجود دارد. کارشناسان اقتصادی و بازار نفت امریکا معتقدند به دو دلیل امریکا نمی‌تواند صادرات نفت ایران را به صفر برساند؛ اول اینکه ایران در زمینه دور زدن تحریم‌ها و فروش نفت بسیار تبحر دارد و از زمان بیل کلینتون و اوباما هم هرگز چنین اقداماتی از سوی آمریکا به ثمر ننشست.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

دوم اینکه بازار کشش چنین داستانی ندارد، در حال حاضر امارات و رژیم سعودی به جهت فنی بیش از این توان تولید نفت را ندارند، دیگر اینکه با توجه به شرایط نظامی و سیاسی حاکم در ونزوئلا، لیبی و الجزایر و عدم صادرات نفت آنها، ایران نفت خود را صادر می‌کند. جیب سرمایه داران سوراخ است و شما می‌توانید در شدیدترین دوران تحریمی هر کالایی از هر جای دنیا خریداری کنید. از تفاوت‌های این دوره می‌توان به مشمولیت تحریمی روسیه و چین اشاره کرد و اینکه این تحریم‌ها شامل این دو کشور هم می‌شود و این دو کشور حاضر نیستند به قوانین ظالمانه امریکایی‌ها تن دهند.

او ادامه داد: امریکا سالانه به صورت نرمال چیزی حدود ۵ میلیارد بشکه نفت مصرف می‌کند و اگر قیمت هر بشکه فقط یک دلار افزایش یابد سالانه ۵ میلیارد دلار از جیب مالیات دهندگان باید پرداخت گردد. افزایش دو دلاری امروز نفت در حالی است که هنوز این اتفاق اجرایی نشده است.

عابدینی افزود: برخی از تحلیلگران رسانه‌های غربی گفته‌اند ممکن است جهش قیمتی در مورد نفت ایجاد شود، برخی هم می‌گویند ممکن است چیزی حدود هر گالن بنزین در امریکا به سه دلار برسد و امریکایی‌ها کشش پرداخت چنین پولی برای سیاست‌های اشتباه ترامپ را ندارند.

این تحلیلگر گفت: آن قدر امریکا دچار آشفتگی است که کسی نمی‌تواند صحبت‌های آنها را باور کند. طی دو سال ریاست جمهوری ترامپ دو بار رئیس سازمان سیا عوض شد و دو وزیر امورخارجه تعویض شده و سه مشاور امنیت ملی جا به جا شده‌اند.

می‌توان این گونه استنباط کرد که از امشب رسانه‌های وابسته به دربار ملکه انگلیس و دربار پادشاه سعودی و VOA که وابسته به وزارت خارجه ایالات متحده امریکاست به اقدام جدید امریکا علیه ایران دامن می‌زنند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها