1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سیاسی
موسوی لارگانی: آمریکا قدرت و جرأت جنگ با ایران را ندارد/ ناوهای آمریکایی از تیررس موشک‌های میان‌برد ایران در امان نیستند

موسوی لارگانی: آمریکا قدرت و جرأت جنگ با ایران را ندارد/ ناوهای آمریکایی از تیررس موشک‌های میان‌برد ایران در امان نیستند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
ناصر موسوی لارگانی، نماینده مجلس می‌گوید: «آمریکا قدرت و جرأت جنگ با ایران را ندارد که اگر داشت هنگامی که عراق را گرفت و تا مرز ایران آمد این کار را می‌کرد.

فشارهای آمریکا باز هم بیشتر می‌شود و این کشور دست از دشمنی‌های خود با کشور ایران برنمی‌دارند؛ به نحوی که گویا از ۱۳ اردیبهشت باید شاهد موج جدید فشارهای ظالمانه این کشور باشیم. ناصر موسوی لارگانی، نماینده مجلس باور دارد که زیاده‌خواهی‌های آمریکا تمامی ندارد و مقابله واقعی، تنها راهی است که می‌توان جلوی این زوگویی‌ها را گرفت. او درباره آغاز دوباره تحریم‌های آمریکا به «نامه‌نیوز» گفت: «خباثت آمریکا از روزها نخست انقلاب تا کنون بارها و بارها ثابت شده است؛ به خصوص در سال‌‌های اخیر که فشارهای این کشور از طریق تحریم‌های یک‌جانبه به کشور ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی بیشتر شده است. تحریم‌های آمریکا با هیچ‌یک از قوانین بین‌المللی همخوان نیست و این درحالی است که مجامع بین‌المللی اعم از شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل درقبال رفتارهای خارج از قاعده آمریکا سکوت کرده‌اند و هیچ حرکتی از خودشان نشان نمی‌دهند. آمریکا با آنکه در تمام جلسات برجام حضور داشت اما یک‌جانبه و بدون هیچ‌توضیح قانونی از آن خارج شد و کشورهای غربی هیچ واکنش درخوری انجام ندادند. وقتی نهادهای بین‌المللی و کشورهای مختلف در مقابل گستاخی‌های آمریکا ساکت می‌مانند این کشور وقیح‌تر می‌شود؛ به نحوی که این گستاخی تا جایی پیش می‌رود که مقامات آمریکایی سپاه پاسداران را در لیست گروه‌های تروریستی می‌گنجانند. نیاز به توضیح نیست که سپاه تا چه حد حافظ امنیت ایران و حتی منطقه بوده است. هیچ فرد منصفی انکار نمی‌کند که اگر سپاه به‌صورت جان بر کف در مقابل داعش نمی‌ایستاد، داعشی‌ها بر منطقه مسلط می‌شدند. سپاه باعث خروج داعش از خاک عراق و سوریه شد. در عرصه داخلی هم سپاه همواره در کنار مردم بوده است؛ آخرین اقدام مردم‌مدار سپاه کمک به سیل‌زدگان است. حال وقتی آمریکا چنین نهادی را تروریستی می‌داند، یعنی سرشار از خسم و کینه است. علاوه بر همه این‌ها تروریستی دانستن نیروی نظامی یک کشور خلاف قوانین بین‌المللی است. جالب این است که آمریکا به همین‌ها نیز راضی نمی‌شود و اکنون می‌خواهد تحریم‌های نفتی را از سر بگیرد و حتی کشورهایی که پیشتر معاف از تحریم شده بودند، آنها نیز از خرید نفت ایران منع شده‌اند. این حرکت‌های زورگویانه و جاهلانه باید باعث بیداری ملت‌ها و دولت‌ها شود زیرا شک نکیند که اگر در مقطع حساس کنونی کشورهای مختلف دنیا علیه آمریکا متحد نشود، مشابه همین اقدامات ظالمانه بر سر خودشان هم می‌آید. به یاد داریم که کشورهایی مانند فرانسه و آلمان در مقطعی کمک مالی و تسلیحاتی به داعش می‌کردند اما در نهایت همین گروه در همان کشورها دست به انجام عملیات تروریستی زد. زیاده‌خواهی آمریکا تمام‌شدنی نیست و بر سر کشورهایی که امروز تصور می‌کنند متحد آمریکا هستند نیز خواهد شکست».

یک‌بام و دوهوای اروپا و بی‌عملی دولت

این نماینده مجلس درباره کشورهای اروپایی و نقشی که در اوضاع کنونی ایفا می‌کنند، گفت: «اروپا وعده داد که اگر آمریکا از برجام خارج شود، ظرف ۲هفته تعیین تکلیف می‌کنند که در برجام می‌مانند یا نه اما هنوز اظهارنظر نکرده‌اند. آنها می‌خواهند ایران بلاتکیف بماند تا رئیس‌جمهور به وعده‌اش عمل نکند. روحانی گفته بود که اگر برجام عملی نشود در اسرع وقت غنی‌سازی ۲۰درصدی را از سر می‌گیریم. اروپایی‌ها با یک بام و هوا بودن نمی‌خواهند این وعده اجرا شود. مقامات دولتی ما هم در مقابل رفتارهای زشت غربی‌ها دست به عصا حرکت می‌کنند و می‌ترسند که مبادا به کروات جنابان غربی بخورد. ظریف در جایی گفت که با نپذیرفتن fatf نمی‌خواهیم بهانه به دست آنها بدهیم. ما متوجه نمی‌شویم که این چه منطقی است که وزیر امور خارجه مملکتمان دارد؟ برجام از اساس نابود شد، سپاه ترویستی اعلام شد، تحریم‌ها رفع نشد و هنوز آقایان می‌ترسند که یک‌وقت بهانه به دست غربی‌ها داده نشود؟ واقعا منطق عجیبی است».

تقابل نظامی ایران و آمریکا

موسوی لارگانی در پاسخ به این پرسش که آیا در صورت اقدام موثر ایران و اتخاذ موضع تقابلی از سوی مقامات دولتی، احتمال جنگ پیش می‌آید یا خیر، اظهار کرد: «آمریکا قدرت و جرأت جنگ با ایران را ندارد که اگر داشت هنگامی که عراق را گرفت و تا مرز ایران آمد این کار را می‌کرد. مضافا آنکه ما ۸سال با دست خالی و درشرایطی که تمام دنیا به عراق سلاح‌ می‌داد، جنگیدیم و از شکست نهراسیدیم؛ اکنون که به مراتب قدرت نظامی‌مان بالا رفته است. اکنون ناوهای آمریکایی از تیررس موشک‌های میان‌برد ایران در امان نیستند و از مقابله نظامی با ایران می‌ترسند. تردید نکنید که اگر آمریکا قدرت جنگ با ایران را داشت، لحظه‌ای صبر نمی‌کرد».

بی‌نتیجه بودن برجام

او در انتقاد به دولت ادامه داد: «جنگ‌هراسی را کسانی در ذهن مردم جا انداختند که می‌خواتسند پیروز انتخابات باشند؛ مدام به مردم گفتند که اگر ما رأی نیاوریم و جناح مقابل رأی بیارود، حتما جنگ می‌شود. دولتی‌ها بیایند و پاسخ بدهند که برجام چه نتیجه‌ای بری مردم ایران داشت؟ کدام یک از تحریم‌ها رفع شد؟ مگر همان‌هایی که مدافع مذاکره بودند، رأی نیاورند؟ خب بیایند پاسخ بدهند چه دستاوردی برای ملت ایران داشتند؟ انرژی هسته‌ای با خون شهدای هسته‌ای جلو رفت و دولت باعث شد تمام آن زحمات از دست برود».

موسوی لارگانی در نهایت از تغییر رخ‌داده در فرماندهی کل سپاه استقابل کرد و گفت: «در عین حال که از زحمات سرلشکر جفعری تشکر می‌کنم اما باور دارم انتخاب دقیق و هوشمندانه مقام معظم رهبری در انتصاب سرلشکر سلامی بهترین اقدام این‌روزها بود زیرا سرلشکر سلامی همواره از حقوق ملت ایران با اقتدار و صلابت دفاع کرده‌اند و امیدوارم در جایگاه کنونی خود نیز مانند سابق از مواضع انقلابی جمهوری اسلامی ایران دفاع کنند».

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | نمایش هوایی جت جنگنده اف-۱۵ ایگل

همشهریهمشهری23 ساعت قبل
این جت جنگده به سفارش نیروی هوایی آمریکا ساخته شد و نخستین پروازش را در سال ۱۹۷۲ انجام داد و در سال ۱۹۷۶ وارد خدمت شد. این هواپیما به یکی از موفق‌ترین جنگنده‌های مدرن بدل شد در نبردهای هوایی بیش از ۱۰۰ پیروزی داشته و بدون شکست مانده است. اف-۱۵ در نیروی هوای چند کشور دیگر از جمله ژاپن و عربستان سعودی هم خدمت می‌کند. مک‌دانلدداگلاس بعدها شکل ارتقاء یافته اف-۱۵ به نام اف-۱۵‌ای استرایک ایگل (Strike eagle) را تولید کرد که یک جت جنگنده دوسرنشین دو منظوره رای همه شرایط آب‌وهوایی برای جنگ‌های هوایی و ماموریت بازداری عمیق است. در این فیلم مانورهای هوایی جت‌های اف-۱۵ ایگل گارد ملی هوایی لوئیزیانای آمریکا را در نمایشگاه هوایی اوشکوش در ایالت ویسکانسین آمریکا می‌بینید.

داستان سورنا، سردار مقتول / نخستین جنگ میان ایران و روم (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
سورنا، سردار ایرانی در این جنگ بود. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری - «مارکوس لیسینیوس کراسوس» سردار بزرگ روم، از رود فرات در سوریه امروز که گذشت، پا به قلمروی تازه‌ای گذاشت. او از خیانت ارمنستان آگاه شده و همزمان پیشروی سپاه روم را می‌دید. پس سپاه ایران را به دو بخش تقسیم کرد تا بخشی به ارمنستان رفته و بخش دیگر مقابل روم بایستد. سپاه روم در تعقیب آن‌ها، وارد دشتی می‌شود که ۹ هزار کماندار اشکانی از هر سو آن‌ها را تیرباران می‌کنند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز9 ساعت قبل
عادل الجبیر گفته عربستان برای جلوگیری از جنگ، تمامی تلاش خود را به کار خواهد گرفتعربستان سعودی ضمن تاکید بر اینکه خواهان جنگ در منطقه نیست، ضمن انتقاد شدید از ایران، از سران کشورهای عرب برای بررسی اوضاع خلیج فارس دعوت کرده است. هفته گذشته، در دو نفتکش متعلق به عربستان سعودی و دو نفتکش دیگر متعلق به امارات و نروژ در آب‌های بندر فجیره در امارات عربی متحده انفجارهایی روی داد و خساراتی به بار آورد. در پی انفجار در این چهار نفتکش، وزارت امور خارجه ایران خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده بود. هفته گذشته همچنین عربستان سعودی گزارش کرد که چند پهپاد حامل مواد منفجره به خطوط لوله نفتی این کشور حمله کرده و خساراتی بر جای گذاشته‌اند. عربستان خواهان جنگ نیستآژانس خبری سعودی در گزارش دیگری در روز یکشنبه، اظهارات عادل الجبیر، وزیر مشاور سعودی در امور خارجه را در مورد حوادث اخیر در خلیج فارس منتشر کرده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین5 ساعت قبل
در جریان معاملات بازار آزاد تهران، نرخ سکه طرح جدید ۲۹ اردیبهشت ۹۸ به ۴ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان رسید. در عین حال، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۱ میلیون تومان است. هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۲۷۸ دلار و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۴۰ هزار و ۹۲۳ تومان است.

مصوبات مجلس شورای اسلامی

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
با موافقت نمایندگان مجلس واردات خودرو‌های سواری تمام برقی و تمام هیبریدی تا زمان تولید آن‌ها در داخل از پرداخت حقوق ورودی معاف شدندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با موافقت نمایندگان مجلس واردات خودرو‌های سواری تمام برقی و تمام هیبریدی تا زمان تولید آن‌ها در داخل از پرداخت حقوق ورودی معاف شدند
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رضا رحمانی در حاشیه جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس و در جمع خبرنگاران با تاکید بر اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالا‌های اساسی و پر مصرف، گفت: بحث ما بر سر نحوه توزیع است تا کالا‌ها در فاصله تامین تا توزیع روانه بازار آزاد نشوند. وی به تصمیم مشترک دولت و مجلس مبنی بر ادامه روند تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالا‌های اساسی اشاره کرد و افزود: باید بپذیریم که اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به بسیاری از کالا‌ها لغو شده که نمونه آن اقدام قانونی وزارت جهاد کشاورزی در حذف یارانه گندم واحد‌های صنعتی بود که افزایش قیمت ماکارونی را به همراه داشت. رحمانی گفت: البته تلاش وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی بر جلوگیری از هرگونه اجحاف در این راستاست. رحمانی همچنین درباره گفتگو‌ها در نشست امروز کمیسیون امنیت ملی مجلس پیرامون سیاست خارجی و رونق تولید نیز افزود: همفکری خوبی برای بررسی وضعیت موجود همراه با طرح برخی انتقادات و پیشنهاد‌ها بود. وی در پایان گفت: بنا شد از ظرفیت دیپلماسی اقتصادی در حوزه سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های خارجی استفاده شود و همکاری‌هایی نیز در پیوستن به برخی توافقنامه‌های خارجی، چون پیمان تعرفه‌های ترجیحی و اوراسیا انجام گیرد.

نظرها

اخبار بیشتر