معرفی دیپلماسی سلامت به جهان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سلامت
معرفی دیپلماسی سلامت به جهان

معرفی دیپلماسی سلامت به جهان

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
هفتمین مجمع جهانی سلامت، بامعرفی ظرفیت‌های نظام سلامت کشورمان به جهانیان نهم و دهم اردیبهشت در جزیره کیش برگزار می‌شود
معرفی دیپلماسی سلامت به جهان - 0

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ رئیس بین‌المللی هفتمین مجمع جهانی سلامت در نشست خبری این مجمع، گفت: در سال ۲۰۰۹ ساختاری به نام مجمع جهانی سلامت تشکیل شد که محوریت آن در دانشگاهی در آلمان بود که در حوزه سیاستگذاری حوزه سلامت جهانی تلاش می‌کند.علی جعفریان افزود: در سال ۲۰۱۶ دانشگاه علوم پزشکی تهران هم به عنوان بیست و چهارمین عضو این مجمع پذیرفته شد که تنها دانشگاه عضو این مجمع، هم در منطقه جغرافیایی خودمان و هم در منطقه تعریف شده ما از سوی سازمان بهداشت جهانی، دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

وی گفت: امروز هم این مجمع جهانی سلامت ۲۵ عضو دارد.

جعفریان با بیان اینکه در مهر هر سال این مجمع نشستی در برلین برگزار می‌کند، ادامه داد: مجمع جهانی سلامت نوعی اتاق فکر بزرگ در ابعاد جهانی در حوزه سلامت است که دانشگاهیان، صاحبان صنایع، سیاستگذاران و مردم در آن شرکت می‌کنند.

وی افزود: هدف مجمع جهانی سلامت این است که تاثیرگذاران حوزه سلامت را گرد یکدیگر جمع کند و در حوزه سلامت جهانی بحث و دستور تولید کند. بر همین اساس در ۱۰ جلسه‌ای که در برلین تشکیل شد ۱۰۰ وزیر شرکت کرده‌اند.

رییس بین‌المللی مجمع جهانی سلامت در سال ۲۰۱۹، گفت: از سال ۲۰۱۳ قرار شد که نشست‌هایی هم از سوی مجمع جهانی سلامت در نقاط مختلف دنیا برگزار شود که تاکنون در سنگاپور، ژنو، برزیل، پرتغال و … برگزار شده است.

وی افزود: ما در سال ۲۰۱۷ پیشنهاد میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تهران را برای نشست مجمع جهانی سلامت اعلام کردیم که بعد از شش ماه ارزیابی قرار شد هفتمین نشست در سال ۲۰۱۹ به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ایران برگزار شود که آن را در جزیره کیش برگزار می‌کنیم.

جعفریان ادامه داد: از مهر ۹۶ دبیرخانه این مجمع در دانشگاه علوم پزشکی تهران تشکیل شد و آغاز به برنامه‌ریزی کرد.

رئیس پایه گذار مجمع جهانی سلامت از آلمان حضور دارد.معرفی دیپلماسی سلامت به جهانهفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت، بامعرفی ظرفیت‌های نظام سلامت کشورمان به جهانیان، برای نخستین بار و به رغم تحریم‌های موجود در منطقه غرب آسیا برگزار می‌شود. این رویداد مهم بین المللی فرصت کم نظیری برای تبادل تجربیات ارزشمند حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران با دنیا را فراهم کرده است.کنسرسیوم جهانی پیمان گروه هشت، شامل ۲۵ دانشگاه، فرهنگستان و مؤسسات آموزشی ۱۸ کشور از ۶ قاره دنیا، در سال ۲۰۰۹ هنگامی که آلمان رییس گروه G۸ بود، تشکیل شد و نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت نیز از سال ۲۰۱۳ آغاز به کار کرد و هر ساله این نشست در یک قاره برگزار می‌شود. براساس مصوبه هیأت مدیره پیمان گروه ۸، دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان تنها عضو منتخب منطقه غرب آسیا و شمال افریقا در گروه پیمان هشت، در اردیبهشت سال ۱۳۹۸ میزبان این نشست در جزیره کیش است.

پیمان گروه ۸ در واقع، یک مجموعه آکادمیک و غیرسیاسی است که برای ارتقای سلامت جهانی تلاش می‌کند و با استفاده از آزادی‌های آکادمیک و فارغ از مرزبندی‌های سیاسی حرکت می‌کند.

این مجمع، یک نهاد تصمیم گیرنده و اجرایی نیست، بلکه یک نشست مشورتی، کارشناسی بین ۴ گروه دانشگاهیان، سیاست گذاران، صنعتگران و جامعه که در بخش سلامت نقش دارند، می‌باشد که هم اکنون به عنوان یک نشست اصلی در دستور سازی سلامت جهانی پذیرفته شده است.

۶ سرفصل اصلی این رخداد بزرگ شامل سلامت در شرایط بحرانی و ناایمن، سلامت در جهان در حال گذر، توسعه پایدار سلامت، بیماری‌های غیر واگیر و سلامت روان، محیط زیست و آموزش پزشکی است.

سرفصل‌های مذکور با هدف توسعه پایدار سلامت، با تأکیداتی مانند تغییرات اقلیمی و آلودگی هوا، پوشش همگانی سلامت و پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر، خدمات سلامت عدالت محور، قابل تمکن و همگانی موضوعات را مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌دهند.

برگزاری نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت در ایران با توجه به جو سیاسی منطقه و تبلیغات سوء ناشی از تحریم‌های آمریکا، فرصت بسیار خوبی را برای دیپلماسی سلامت در اختیار کشور قرار می‌دهد و از طرف دیگر گامی در جهت ایفای نقش دانشگاه در عرصه بین‌المللی است که امیدواریم در مسیر ارتقای سلامت مردم کشورمان باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا23 ساعت قبل
اولین خط درمان پزشکی افسردگی، یک داروی تجویزی ضد افسردگی است که تقریبا همیشه یک مهار کننده‌ی انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) می‌باشد. ضمنا مصرف دارو‌های ضد افسردگی همراه با خیلی از دارو‌های دیگر و حتی برخی از مکمل‌ها ترکیب بی‌خطری نیست. فعالیت‌هایی ضد افسردگی‌های طبیعی هستندهمه‌ی راهکار‌های طبیعی ضد افسردگی، خوراکی نیستند، بعضی از آن‌ها را باید انجام دهید. روغن نارگیل، با ساختار منحصر بفردی از آنتی اکسیدان‌ها و اسید‌های چربی متوسط زنجیره، می‌تواند به اندازه‌ی دارو‌های ضد افسردگی، در درمان افسردگی موثر باشد. فعالیت بدنی، همان فرارسان‌های عصبی را هدف می‌گیرد که دارو‌های ضد افسردگی روی‌شان اثر می‌گذارند، اما افسردگی را حتی بهتر از این دارو‌ها درمان می‌کند.
رکنارکنا23 ساعت قبل
در ادامه چند مورد از دلایلی که باعث می‌شود خروپف کنید را شرح داده‌ایم. همچنین خوابیدن به پشت باعث می‌شود، عضلات گلو بیشتر استراحت کنند و باعث خروپف بشوند. شما باید این را در نظر داشته باشید که تغییر سبک زندگی باعث جلوگیری از خروپف می‌شود. عادت‌های بد، مثل خوابیدن به مقدار کم باعث خروپف می‌شود. همچنین، باید مقداری فعالیت‌های ورزشی نیز به برنامه روزانه خود اضافه کنید، حتی اگر اضافه وزن ندارید، که باعث تقویت عضلات شما از جمله عضلات گلو می‌شود.
رکنارکنا23 ساعت قبل
در یک مطالعه بر روی چندین نوع آرد، آرد نخود یکی از پایین‌ترین مقادیر تولید آکریل‌آمید را پس از حرارت‌دهی داشت. کالری کمتر نسبت به آرد معمولیآرد نخود کالری کمتری نسبت به آرد معمولی دارد و می‌تواند در لاغری موثر باشد. آرد نخود کمتر از آرد گندم بر روی قند خون تأثیر می‌گذاردنوسان قند خون پس از مصرف آرد نخود نسبتا کم است. آرد گندم آرد نخود آرد متراکمی است و می‌تواند تا حدی خاصیتی که گلوتن در آرد گندم در زمان پختن دارد را ایجاد بکند. قابلیت تهیهٔ آسان آرد نخود در خانهمی‌توان به‌راحتی در خانه آرد نخود درست کرد.
خانه ملتخانه ملت23 ساعت قبل
استفاده از تجهیزات روز و غربالگری سرعت تشخیص سرطان را افزایش داده استنماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: رشد آمارها بیانگر تسهیل روند تشخیص بیماری سرطان با استفاده از تجهیزات روز است، همچنین غربالگری که برای تعدادی از انواع سرطان‌ها انجام می‌شود، همچون سرطان سینه از طریق سونوگرافی و ماموگرافی و سرطان گوارش به تشخیص بیماری سرطان کمک کرده است. وی در مورد درمان بیماری سرطان، تصریح کرد: درمان سرطان در قالب مجموعه‌ای از جراحی، شیمی درمانی و پرتو درمانی صورت می‌گیرد که در زمینه جراحی و پرتودرمانی با مشکلی مواجه نیستیم، در مورد شیمی درمانی نیز به این صورت است که توسط ﻣﻨﻮﻛﻠﻮﻧﺎل آنتی بادی یا با هدف قرار دادن هورمون‌ها، سیستم ایمنی یا سلول سرطانی صورت می‌گیرد، همچنین درمان سرطان از طریق ید رادیو اکتیو بوده به خصوص در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای مطرح می‌شود که در درمان بیماری تیروئید و پاراتیروئید هم نقش درمان و هم تشخیص را دارد. جمالی نوبندگانی یادآورشد: این احتمال وجود دارد که در درمان این داروها با کمبودهایی مواجه شویم، هر چند وزیر بهداشت و درمان در مورد سیستم ایمنی و شیمی درمانی تخصص و تبحر دارد، بنابراین توجه ویژه‌ای به این حوزه دارد، ضمن اینکه امیدواریم در این حوزه بتوانیم تحریم‌ها را دور بزنیم. هزینه درمان برخی سرطان‌ها جلسه‌ای ده‌ها میلیون تومان استوی اظهار کرد: بی‌تردید هزینه‌های درمان بیماری سرطان بالا بوده و در برخی مواقع ده‌ها میلیون تومان برای یک یا دو جلسه درمان آنها هزینه می‌شود که امری نگران‌کننده است، ضمن اینکه بیمه‌ها که در شرایط کنونی با مشکلات مالی مواجه هستند قادر به تامین هزینه‌های درمانی این بخش نیستند. این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: اقدامی که در این شرایط می‌توان انجام داد، این است که بر اساس تایید پزشک متخصص، هزینه‌های درمان بیمارانی که واقعا نیازمند هستند، توسط بیمه‌ها تامین شود. /پایان پیام
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
پویش ملی کنترل فشارخون نیز به منظور آگاهی رسانی به مردم طراحی و اجرا شده است. حریرچی خاطرنشان کرد: در برخی مناطق تا ۶۰ درصد از مردم از بیماری فشار خون خود اطلاع ندارند و اگر بتوانیم مردم را از وجود بیماری فشار خون شان آگاه کنیم، حداقل ۳۰ درصد از مرگ‌های ناشی از فشار خون، کاهش پیدا می‌کند. به گفته معاون کل وزارت بهداشت، ۱۲۰۰ مرکز برای اندازه گیری و بررسی فشار خون تجهیز خواهد شد و نتایج در پرونده الکترونیک سلامت مردم ثبت می‌شود و در صورت بالابودن فشار خون به پزشکان ارجاع می‌شوند. این در حالی است که مردم ایران تقریبا دو برابر مقدار توصیه شده از سوی سازمان جهانی بهداشت، نمک مصرف می‌کنند. این در حالی است که مردم ایران تقریبا دو برابر مقدار توصیه شده از سوی سازمان جهانی بهداشت، نمک مصرف می‌کنند.
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، محققان در تحقیقی به بررسی بهترین سبزیجاتی پرداختند که ارتباط قوی ای با کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های مزمن دارند. بر همین اساس ۴۷ نوع از سبزیجات براساس دارابودن ۱۷ ماده مغذی معروف رده بندی شدند. مواد مغذی شامل ویتامین‌های A، C، D، E، K، و بسیاری از ویتامین‌های گروه B، همراه با مواد معدنی کلسیم، پتاسیم، آهن و زینک و بعلاوه فیبر و حتی پروتئین بود. طبق این رده بندی، ۵ سبزی اول به شرح زیر هستند: شاهیکلم چینی (کاهو ژاپنی) برگ چغندراسفناجکولارد سبز (نوعی کلم) در ادامه این لیست کلم کالی، شابانک (در نواحی کرمان می‌روید)، کاهو برگ، بروکلی و کلم بروکسل قرار دارند.

نظرها

اخبار بیشتر