المانیتور اهداف پنهان طرح نفتی ترامپ علیه ایران را افشا کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
المانیتور اهداف پنهان طرح نفتی ترامپ علیه ایران را افشا کرد

المانیتور اهداف پنهان طرح نفتی ترامپ علیه ایران را افشا کرد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
تمدید نکردن معافیت ها برای خریداران نفت ایران از سوی واشنگتن، با هدف فشار بر تهران برای خروج از توافق هسته ای است.

به گزارش ایرنا، 'لورا روزن' از خبرنگاران این تارنمای آمریکایی روز سه شنبه در مطلبی با عنوان 'آمریکا معافیت‌های تحریم نفتی را پایان می‌دهد تا تهران را مجبور به خروج از توافق هسته‌ای کند' افزود: دولت 'دونالد ترامپ' روز گذشته در گامی تازه که از سوی متحدان کلیدی آن با هدف مجبور کردن تهران جهت ترک توافق هسته‌ای قلمداد شد، اعلام کرد دیگر معافیت تحریم‌های نفتی ۸ کشور تمدید نمی‌شود.

'مایک پمپئو' وزیرخارجه ایالات متحده پس از این اعلام، در جمع خبرنگاران در وزارت امور خارجه گفت: 'هدف ساده است؛ محروم کردن یک رژیم غیرقانونی از منابعی که سبب بی ثباتی خاورمیانه شده است'.

اما متحدان اروپایی ترامپ این تازه‌ترین حرکت دولت ترامپ در راستای کارزار فشار حداکثری را به عنوان اقدامی مبهم برای مجبور کردن تهران جهت خروج از برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) می‌بینند.

یک دیپلمات اروپایی که نخواست نامش فاش شود، در این مورد گفت: 'فکر می‌کنم که هدف [دولت ایالات متحده] ائتلاف جهانی علیه ایران است و برای انجام این کار، آنها قصد دارند ایران را مجبور به قصور در برجام کنند، اما اینگونه تلاش‌ها تاکنون به طور کامل شکست خورده است'.

این دیپلمات اروپایی افزود: 'اگر سیاست تغییر رژیم هدف دولت ایالات متحده باشد، این سیاست همانند دیگر خط مشی هایش شکست خورده است. '

به گزارش ایرنا، بر اساس گزارش موسسه پژوهش‌های بین المللی صلح استکهلم (سیپری)، طبق مفاد برجام، تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران بین ۵ تا ۸ سال پس از تصویب برجام برداشته خواهند شد و اگر تائید صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش از تاریخ‌های مذکور اعلام شود، لغو تحریم‌های تسلیحاتی زودتر انجام خواهد شد.

'علی واعظ' مدیر ایران درگروه بحران بین الملل گفت: 'دولت ترامپ احساس می‌کند زمان چندانی برای فروپاشی برجام تا پیش از اکتبر ۲۰۲۰ (مهرماه ۹۹) ندارد که بر این اساس و بنا به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایران می‌تواند سلاح‌های متعارف بخرد'.

واعظ افزود: 'حس من این است که به طور کلی به دلیل این واقعیت که فشار حداکثری، کمترین نتایج را به دست آورده وزمان در حال از دست رفتن است، بنابراین دولت ترامپ می‌خواهد همه قدرت خود را برای از میان بردن توافق هسته‌ای تا پیش ازاکتبر ۲۰۲۰ که براساس آن تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران برداشته می‌شود، بکار گیرد.

پمپئو هم در مورد اینکه آیا هدف از افزایش فشار برای رساندن صادرات نفت ایران به صفر، آوردن تهران به پای میز مذاکره و ایجاد توافقی جامع و گسترده تر از برجام است یا خیر؟؛ توافقی که شامل آزمایش های پی در پی موشک های بالستیک ایران و حمایت ازگروه های شبه نظامی چون حزب الله می شود، گفت: 'اگر آنها (ایران) آماده باشند که به پای میز مذاکره بیایند و بر سر آن مسائل به نتیجه برسیم، این فوق العاده است. اما اگر اینگونه نباشد این کارزار فشار حداکثری که با خروج رئیس جمهوری (ترامپ) از برجام آغاز شد، ادامه خواهد داشت و ما برای اینکار ائتلاف بزرگ جهانی ساخته ایم؛ شرکای ما در کشورهای حوزه خلیج فارس، اسرائیل و بسیاری از کشورهایی که در کنار ما برای رسیدن به این اهداف کار می کنند، همراه ما هستند.'

پمپئو ادامه داد: 'معافیت‌های کاهش قابل توجه (SREs) برای هشت وارد کننده نفت ایران که در ماه نوامبر (آبان) سال گذشته اجرا شد، در۱ ماه مه (۱۱اردیبهشت) به پایان می‌رسد و دیگر تمدید نمی‌شود. وی افزود: ۳ کشور از ۸ کشور که ۱۸۰ روز معافیت تحریم دریافت کرده بودند، یعنی یونان، ایتالیا و تایوان، همین حالا هم واردات نفت ایران را به صفر رسانده‌اند. اما ۲ وارد کننده بزرگ نفت ایران یعنی هند و چین مانند ترکیه، کره جنوبی و ژاپن دیگر از این تحریم‌ها معاف نیستند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

'مولود چاووش اوغلو' وزیر خارجه ترکیه، این حرکت ایالات متحده را محکوم کرد وگفت: 'چنین تصمیمی به مردم ایران آسیب می‌رساند'.

چاووش اوغلو درتوییتر نوشت: 'تصمیم ایالات متحده برای پایان معافیت‌های تحریمی، در خدمت صلح و ثبات منطقه‌ای نخواهد بود و در عوض به مردم ایران آسیب می‌رساند. ترکیه تحریم‌های یک جانبه و تحریم‌های مربوط به نحوه برقراری روابط با همسایگان را رد می‌کند. '

'ریچارد نفیو'مذاکره کننده پیشین هسته ای با ایران، دراین خصوص گفت:'تصمیم دولت ترامپ برای تمدید نکردن معافیت ها تعجب برانگیز نیست، اما می تواند واکنش های شدید مصرف کنندگان نفت ایران را در پی داشته باشد'.

نفیو که در حال حاضر در دانشگاه کلمبیا فعالیت دارد به المانیتور گفت: 'فکر می‌کنم ما با چین، هندوستان و ترکیه به یک نقطه شکست واقعی می‌رسیم. '

نفیو ادامه داد: 'اگر چه پمپئو امروز این تصمیم را اعلام کرد، اما این حال 'جان بولتون' مشاور امنیت ملی بود که برای تمدید نکردن معافیت‌ها فشار وارد کرده بود و حال آنکه برخی در وزارت امور خارجه مخالف چنین اقدامی بودند'.

نفیو افزود: 'در نهایت افراد بولتون بودند که در این کار موفق شدند و مهم نیست که دولت چگونه قرار است با این موضوع کنار بیاید'.

ناگفته نماند دولت ترامپ ماه گذشته و در تاریخ ۱۹ مارس (۲۸ اسفند)، یک معافیت ۹۰ روزه دیگر به عراق برای واردات برق ایران اعطا کرد.

یک مقام آمریکایی دراین خصوص گفت: 'انتظار می‌رود دولت ترامپ چنین معافیتی را برای افغانستان در راستای ادامه واردات انرژی از ایران قائل شود'. این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود در گفتگو با المانیتور افزود: 'فرآیند معافیت عراق و افغانستان متفاوت است. معافیت‌های تحریمی آنها از مقررات قانونی کمی متفاوت نشات می‌گیرد'.

وی ادامه داد: 'مشکل این است که برق و گاز قابل جایگزینی نیستند؛ آنها نمی‌توانند از جاهای دیگری این منابع را بخرند. '

وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرده که پمپئو روز دوشنبه با 'عادل عبدالمهدی' نخست وزیر عراق و 'اشرف غنی' رئیس جمهوری افغانستان، تماس گرفته است.

'خالد الفالح' وزیر انرژی عربستان هم دراین خصوص گفت: 'عربستان سعودی مراقب بازارهای نفتی است تا منابع لازم را تامین کند'.

وی با ارسال بیانیه‌ای به خبرنگاران سعودی گفت: 'در چند هفته آینده، عربستان با سایر کشورهای تولید کننده و کشورهای کلیدی مصرف کننده نفت همکاری خواهد کرد تا از یک بازار نفت متعادل و پایدار برای منافع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و همچنین ثبات اطمینان حاصل کند. '

ترامپ هم به سعودی‌ها و کارتل اوپک گفته تا کمبود نفت ایران را جبران کنند تا ایالات متحده آن را از بازار نفت خارج کند.

ترامپ همچنین به ایران هشدار داد که به 'جان کری' وزیر خارجه پیشین ایالات متحده گوش ندهد، این هشدار در پی خشم برخی مقامات پیشین دولت آمریکا از مخالفان برجام بوده است. این مقامات به نظر می‌رسد به ایران گفته‌اند می‌تواند تا پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ در ۲۰۲۰ منتظر بماند چرا که نامزدهای دمکرات انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا گفته‌اند دوباره به توافق هسته‌ای با ایران باز می‌گردند.

سخنگوی کری در این خصوص گفت وی هیچ نظر فوری در مورد گفته‌ای اخیر ترامپ ندارد.

'تارنمای المانیتور از فوریه ۲۰۱۲ توسط 'جمال دنیل' یکی از عرب‌های آمریکایی تبار در واشینگتن، دی. سی. پایه گذاری شد. المانیتور به جمع‌آوری گزارش و تجزیه و تحلیل در مورد خاورمیانه از جمله خلیج فارس، مصر، ایران، اسرائیل، دولت فلسطین و دیگر کشورها می‌پردازد. این تارنما با رسانه‌های بزرگ خبری در خاورمیانه نیز همکاری می‌کند'.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چه کسانی و چرا به هاشمی حمله می‌کردند؟ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور20 ساعت قبل
این رخداد مشخصا درباره هاشمی با تخریب‌های گسترده آنها در مقطع انتخابات مجلس ششم رخ داد؛ به نحوی که با محفلی کردن انتخابات و تخریب همه‌جانبه علیه هاشمی او را نفر سی‌ام انتخابات کردند. این فعال سیاسی در جای دیگری در باره فضای سیاسی حاکم در دوره هاشمی گفته بود: «در دوران هاشمی، کسانی تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. مجتبی بدیعی‌، عضو دیگر شورای مرکزی مشارکت هم در روزنامه بیان به تاریخ۱۵دی۷۸ هاشمی را عامل تمام گرفتاری‌ها معرفی کرد و گفت که هاشمی یک فاجعه است. در میان تمام افراد تندرو اکبر گنجی، همت مضاعفی در تخریب هاشمی داشت. علی‌اکبر محتشمی، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون هم درباره خصوصیات هاشمی چنین گفته بود: «از نظر ما هاشمی رفسنجانی با ناطق نوری تفاوتی ندارد؛ زیرا اتخاذ مواضع غیرشفاف در قبال اصلاحات فرقی با مخالفت ندارد».

سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ ۹۰ درصد اقتصاد ایران در اواسط دهه ۸۰ دولتی و تنها ۱۰ درصد آن به تعاونی‌ها و بخش خصوصی اختصاص داشت. بازدهی پائین شرکت‌های دولتی در سال ۸۴ به ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی رهبر معظم انقلاب انجامید. چهار دولت مجری سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و ۵ دوره مجلس وظیفه قانون‎گذاری و نظارت بر اجرای این سیاست‌ها را بر عهده داشت و در همه این سال‌ها مدیران دولتی مخالف خصوصی‌سازی مقاومت کردند و همچنین بعضی از واگذاری‎های انجام شده با مشکلات متعدد همراه بود. اگر روند واگذاری شرکت‌های دولتی به خصوصی بر اساس اصول و برنامه‌ریزی انجام می‌شد، بسیاری از مشکلات که امروز گریبان‌گیر اقتصاد کشور است هرگز اتفاق نمی‌افتاد.

آمادگی مردم ایران برای رویارویی با دشمن

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
وی اضافه کرد: فتح خرمشهر سرآغاز فروپاشی حزب بعث و افتخاری در شروع دفاع مقدس بود. سردار شریف گفت: امروز از صدام و ژنرال‌های قدکشیده‌اش خبری نیست و آنچه ذهن تاریخی ما را پر کرده درس‌ها و عبرت‌هایی است که باید از فتح خرمشهر بگیریم. وی در ادامه با بیان اینکه امروز عربده‌های امریکا به جایی نمی‌رسد اظهار داشت: ما لحظه‌ای از قدرتمند شدن دست بر نمی‌داریم و با سربلندی اعلام می‌کنیم که امروز از هر زمانی دیگر برای رویارویی با دشمن باانگیزه‌تر و آماده‌تر هستیم. وی افزود: امروز نه رویای سیاسی و نه رویای نظامی شما هماورد فلسطین نیست و ظرف کمتر از ۷۲ ساعت رزمندگان فلسطین کاری کردند که شما آتش بس را درخواست کنید. سردار شریف اضافه کرد: ما چهل سال است که در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کنیم و امروز به برکت ماه مبارک رمضان و پیروزی جبهه مقاومت و برای حمایت از فلسطین به صحنه می‌آییم.

تاکید بر برخورد قاطع با اخلالگران اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
خطیب جمعه تهران­ با بیان اینکه خرمشهر درآبان سال ۵۹ به تصرف بعثی‌ها درآمد گفت: ­ این شهر ۵۷۸ روز یا حدود ۱۹ ماه در تصرف آن رژیم بود­ و رژیم بعث، خرمشهر را به یک قلعه دفاع­ و دژ نفوذناپذیر تبدیل کرده بود. امام جمعه موقت تهران گفت: صدام نیز با اطمینان گفته بود اگر ایرانی‌ها خرمشهر را فتح کنند کلید بصره را به آنان خواهم داد. وی همچنین به این هفته که هفته اطعام­ ایتام و نیازمندان­ است اشاره کرد و­ افزود: ­ جایگاه انفاق و رسیدگی به ایتام و نیازمندان برکسی پوشیده نیست. مسئولان مردمی باشندامام جمعه موقت تهران با تأکید بر اینکه مسئولان باید مردمی باشند، گفت: به داد مردم برسید و مشکلات آن‌ها را حل کنید. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیآیت الله موحدی کرمانی تأکید کرد: مسئولان باید از دل مردم باخبر شوند و مشکلات آن‌ها را بدانند.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
محمدجواد ظریف پس از دیدار با مقامات عالیرتبه پاکستان در فضای مجازی نوشت: " پس از بازدید از چابهار، بندر اقیانوسی ایران، در پاکستان با عمران خان نخست‌وزیر، باجوا فرمانده ارتش، شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه و اسد قیصر رئیس پارلمان گفتگوهای مهمی داشتم. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در ادامه این مطلب آمده است: تمرکز این دیدارها بر امنیت، رشد و پیوند منطقه‌ای و مکمل هم بودن دو نقطه کانونی دو کشور یعنی بنادر چابهار و گوادر بود، نخست_همسایگان"

نظرها

اخبار بیشتر