خسارت ۱۰ هزار میلیارد تومانی به صنعت نیشکر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

خسارت ۱۰ هزار میلیارد تومانی به صنعت نیشکر

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت، معدن و تجارت از خسارت ۱۰ هزار میلیارد تومانی به کشت و صنعت نیشکر استان خوزستان خبر داد
خسارت ۱۰ هزار میلیارد تومانی به صنعت نیشکر - 0

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ برات قبادیان پس از بازدید از مناطق سیل زده استان خوزستان با اعلام این خبر گفت: بیشترین آسیب متوجه صنایع نیشکر و شرکت توسعه نیشکر استان خوزستان است. البته این رقم تا سه ماه آینده به طور دقیق قابل برآورد نیست. شبکه‌های آبیاری و زه کشی هم اکنون زیر آب هستند و تا فروکش کردن آب، تعیین رقم اصلی ممکن نیست.

وی افزود: برخی از شرکت‌های کشت و صنعت امیر کبیر، دهخدا، حکیم فارابی، سلمان، میرزا کوچک خان، امام خمینی (ره) و دعبل خزاعی تا ۱۰۰ درصد دچار آسیب جدی شده‌اند. سرمایه اصلی این شرکت‌ها زمین است و هم اکنون تمام زمین‌ها دچار آب گرفتگی کامل شده‌اند. در واقع محصول امسال این شرکت‌ها نیز به طور کامل آسیب دیده است.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه محصول امسال که باید از مرداد برداشت می‌شد، در حال حاضر زیر آب است، تصریح کرد: طبق گفته کارشناسان ریشه‌های نیشکر اگر ۲۵ روز در آب بماند، دچار پوسیدگی می‌شود. همچنین این محصول یک سال کاشت و تا ۶ سال برداشت می‌شود. در واقع این شرکت‌ها تا حدود ۲ سال آینده دچار خسارت از این آب گرفتگی هستند.

قبادیان با تاکید بر اینکه خسارت‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی قابل برآورد نیستند، گفت: علاوه بر خسارت‌هایی که در حوزه صنعت با آن مواجه هستیم، خسارت‌های دیگری هم پیش رو داریم که احتمال بیکاری تعدادی از کارگران از جمله آنهاست.

وی اضافه کرد: در خسارت‌هایی که به صنعت، معدن و تجارت وارد شده است، حتی اگر این وزارتخانه کمک‌های دولتی را هم داشته باشد، این خسارت‌ها در کوتاه مدت و میان مدت قابل جبران نیستند و نیازمند همدلی و هماهنگی همه ارکان نظام هستیم.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت‌های علمی کشور استفاده کنیم، افزود: اگر کار‌ها علمی پیش می‌رفت باید رودخانه‌ها و سد‌ها لایروبی می‌شد تا ظرفیت سیلاب را پیدا می‌کردند، اما این اتفاق رخ نداده است.

قبادیان با بیان اینکه باید برای برآورد خسارت‌ها و روش‌های ترمیم، علمی پیش برویم، ادامه داد: استان خوزستان بیش از ۲۰۰ هزار دانشجو دارد که می‌توانند در بازسازی خسارات نقش کلیدی ایفا کنند. هم اکنون نیز برای تحلیل و ریشه یابی علل حجم زیاد خسارت‌های ناشی از سیل و تهیه گزارش به دستور رئیس جمهور کمیته‌ای متشکل از متخصصان علوم آب تشکیل شده است؛ در حالی که این اتفاق باید پیش از این بحران رخ می‌داد. امیدوارم از خسارت‌های وارد شده درس عبرت بگیریم و بازسازی را بر پایه علم آغاز و بتوانیم از ظرفیت نیرو‌های مسلح و سربازان هم استفاده کنیم.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز | بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب | اخبار حوادث امشب

وی در خصوص آب گرفتگی شهرک شماره دو اهواز گفت: شهرک‌های صنعتی استان خوزستان دچار کمترین خسارت شده‌اند. شهرک شماره دو اهواز به دلیل قرار گرفتن در مجاورت عبور سیلاب خروجی از سد کرخه در محاصره آب قرار گرفت و در روز‌های اول راه دسترسی به آن بسته شد که با تلاش شبانه روزی همکارانمان در شرکت شهرک‌های صنعتی استان دو پل برای تردد ایجاد شد.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صمت با بیان اینکه در روز‌های اول پرسنل شهرک صنعتی با قایق تردد می‌کردند، گفت: در سخت‌ترین شرایط هم فعالیت در شهرک صنعتی شماره دو اهواز ادامه داشت و شاهد کمترین خسارت و مشکل در این شهرک بودیم. فقط ۵ واحد دچار آب گرفتگی شدند و دیگر واحد‌ها فعالیت عادی خود را دارند.

قبادیان با بیان اینکه باید استان خوزستان را از دیگر استان‌های سیل زده متفاوت بدانیم، تصریح کرد: استان خوزستان در بهترین شرایط حداقل تا دو ماه دیگر درگیر سیل است. تمام رودخانه‌هایی که در استان‌های شمالی این استان قرار دارند و همین طور آب ذوب شده از برف‌ها به سمت خوزستان سرازیر می‌شوند. این آب‌ها پشت سد‌های پر شده تجمیع می‌شوند و به اجبار باید دریچه‌های خروجی آن‌ها باز باشد.

قبادیان افزود: زمین‌های آب گرفته جلگه خوزستان توان پذیرش آب بیشتر را ندارند و در نتیجه سطح آب افزایش پیدا می‌کند. با توجه به شرایط موجود خروج آب از استان خوزستان زمان بیشتری می‌برد و در نتیجه شاهد خسارت‌های بیشتری خواهیم بود که نیازمند برنامه ریزی است. بازسازی و جبران خسارت‌های خوزستان توجه ویژه مسؤلان و مقامات بلندپایه کشوری و عزم و اراده ملی را می‌طلبد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | بیرانوند به این دلیل تا اطلاع ثانوی محروم شد!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 ساعت قبل

بی توجهی راننده فاجعه آفرید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین11 ساعت قبل
به گزارش گروه گروه چند رسانه‌ای خبرگزاری میزان، راننده خودرویی که منتظر عبور قطار بود با بی توجهی به لاین مقابل اقدام به حرکت کرد که ناگهان حادثه دردناکی را رقم زد. گفتنی است حال راننده مساعد و یکی از سرنشینان به اورژانس منتقل شده است.

گرانفروشی، هم تقلب در عرضه برنج +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین21 ساعت قبل

لاله‌زار؛ سینما تحت تاثیر بلیت گران و فیلم‌های بد

برترین‌هابرترین‌ها13 ساعت قبل
لاله زار این هفته یک پیشنهاد در نمایش خانگی دارد، به جای سینما رفتن ترجیح دادیم همان «مغز‌های کوچ زنگ زده» را ببینید. برای کتاب «عشق با حروف کوچک»، برای تئاتر «لانه خرگوش»، برای موسیقی کار «از یاد‌ها رفته» با صدای رضا یزدانی و بلیت برنده هم برای یک خواننده‌ی متفاوت هومن اژدری باشد که بپسندید.
ایسناایسنا7 ساعت قبل
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، از توسعه خدمات الکترونیک به‌منظور کاهش مراجعه حضوری شهروندان پایتخت به مناطق برق و دسترسی آسان به خدمات خبر داد. به‌گزارش ایسنا، حسین صبوری با بیان این‌که توسعه خدمات الکترونیک این شرکت با هدف حذف مراجعه حضوری متقاضیان صورت گرفته است، افزود: حذف حدود ۶۰۰ هزار متقاضی دریافت خدمات فروش و پس از فروش، کاهش آلودگی هوای پایتخت، کاهش بار ترافیک شهری و افزایش سلامت اداری، توسعه هرچه بیشتر خدمات غیرحضوری و ترویج استفاده از آن توسط مشترکان از مزایای این طرح به‌شمار می‌آید. به‌گفته وی، کاهش تشریفات اداری، اطلاع‌رسانی مؤثر و پرسرعت الکترونیکی، تأمین رضایت شهروندان، افزایش بهره‌وری، توسعه مشارکت مردمی، شفافیت امور و کاهش تخلفات اداری احتمالی، تصمیم‌گیری سریع مبتنی بر اطلاعات و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی، تنها بخشی از دستاوردهای حاصل از برنامه‌های اجرا شده این شرکت است. صبوری ادامه داد: در این روش، نیازی به مراجعه حضوری مشترکان به هیچ‌یک از مناطق این شرکت نبوده و تمامی مدارک مورد نیاز، در محل متقاضی توسط نمایندگان این شرکت، دریافت می‌شود. انتهای پیام
وانانیوزوانانیوز23 ساعت قبل
به گزارش وانانیوز، برومند چهار آیین عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی از ثبات نرخ مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۷ هزار و ۸۰۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ۱۱ تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است. وی افزود: با توجه به شرایط کنونی عرضه و تقاضا، قیمت مرغ تا پایان ماه مبارک رمضان تنها با تلورانس ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومانی در بازار روبرو خواهد بود. چهار آیین نرخ واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۹ هزار و ۲۰۰ و مرغ گرم در خرده فروشی‌ها ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید از کارگروه ستاد تنظیم بازار انتظار می‌رود که هر چه سریع‌تر نرخ مصوب مرغ در بازار را اعلام کند تا مرغداران برای ادامه تولید انگیزه لازم را داشته باشند. عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی با بیان اینکه بازار نهاده‌های دامی همچنان آشفته است، افزود: در حال حاضر مرغداران هر کیلو کنجاله سویا را با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ و ذرت یک هزار و ۷۵۰ تا یک هزار و ۸۰۰ تومان از بازار آزاد خریداری می‌کنند. به گفته چهار آیین، مرغداران خواستار اجرای قیمت مصوب، رفع ممنوعیت صادرات، قراردادن اطلاعات تولید و واگذاری مدیریت به تشکل‌ها هستند که تمامی تقاضای آن‌ها قانونی است.

نظرها

اخبار بیشتر