توضیح درباره پرونده طاهری و مرجان شیخ‌الاسلامی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سیاسی

توضیح درباره پرونده طاهری و مرجان شیخ‌الاسلامی

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه در اولین نشست خبری خود با خبرنگاران درباره پرونده محمدعلی طاهری، مرجان شیخ‌الاسلامی، نسرین ستوده، مقصران احتمالی سیل اخیر و....توضیحاتی ارائه کرد.

خبرگزاری مهر: غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه در اولین نشست خبری خود با خبرنگاران درباره پرونده محمدعلی طاهری، مرجان شیخ‌الاسلامی، نسرین ستوده، مقصران احتمالی سیل اخیر و …. توضیحاتی ارائه کرد.

توضیح درباره پرونده طاهری و مرجان شیخ‌الاسلامی - 1

اسماعیلی در خصوص برخورد با مقصران احتمالی سیل اخیر گفت: به نظر می‌آید که احتمال تقصیر و قصوراتی را از ده سال پیش تا کنون شاهد بودیم و آن کوتاهی‌ها زمینه ازدیاد خسارات را سبب شده است. اگر جرمی رخ دهد برابر قانون در هر زمانی که باشد رسیدگی می‌شود. مأموریت ویژه‌ای برای بازرسی و دادستان‌های سراسر کشور تعریف شده است و امروز سیاست ما این است که در آرامش به این موضوع بپردازیم.

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص آخرین وضعیت پرونده محمدعلی طاهری گفت این فرد پرونده‌ها و محکومیت‌های متعدد داشتند. دادسرا خواستار ادغام پرونده‌ها و محکومیت‌های ایشان بود و اخیرا رأی جدید ایشان دو فقره هفت سال و نیم حبس بود. بر اساس قانون که باید مجازات اشد اجرا شود مدت هفت و سال نیم لحاظ می‌شد که این مدت برای ایشان به پایان رسید. اما محرومیت‌های اجتماعی ایشان به قوت خود باقی است.

اسماعیلی در پاسخ به این سوال که مرجان شیخ‌الاسلامی در ویدئویی اتهامات خود را رد کردند. اتهام ایشان چیست؟، گفت: رأی این پرونده هنوز صادر نشده و در حال رسیدگی است. با این حال دادگاه مرجع رسیدگی به صحت ادعاها است. قاضی دادگاه هم تا قبل از دادنامه نمی‌تواند بگوید این فرد جز متهمان پرونده است و قبل از تشکیل پرونده از کشور خارج شده است و امروز هم دادگاه به اتهام ایشان رسیدگی می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که رسانه‌های بیگانه اخیرا در مورد نسرین ستوده صحبت‌هایی داشتند، در رابطه با اتهام این فرد توضیح دهید؟ گفت: بازی است که دیگران راه انداختند. برابر ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، کسانی که اتهامات متعددی داشته باشد دادگاه برای هر اتهام، مجازات تعیین می‌کند. با این حال صرفا مجازات اشد قابل اجرا است. خود این متهم اجمالا دانش حقوقی دارد اما به جای شفافیت مغلطه می‌کند. رأی صادره برای این فرد قطعی نیست و اگر اظهار نظری صورت می‌گیرد باید بر اساس رأی قطعی باشد. اگر خود ایشان و با وکیل شان درخواست تجدید نظر داشته باشد، احتمال تغییر وجود دارد.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

همین فرد در پرونده‌های محکومیت سابقش در دادگاه بدوی محکوم به حبس شد اما در تجدید نظر حبس این فرد، به جزای نقدی تبدیل شد. در پرونده دیگری حبس داشت اما پس از مدتی مشمول عفو رهبری شد. به تک تک متهمان و وکلا و شاکی و کسانی‌که به مراجع قضائی مراجعه می‌کنند برای دستگاه قضا هم باید ارزش قایل شوند.

وی در ادامه با اشاره به تغییر مدیریتی در قوه قضائیه گفت: در پایان سال گذشته، حسب دستور رهبری آیت الله آملی از قوه قضائیه رفتند و فردی از خود قوه قضائیه روی کار آمد.

وی با اشاره به تمایزهای این انتصاب با انتصاب‌های قبلی گفت: برای اولین بار است که رئیس دستگاه قضا از خود قوه قضائیه انتخاب شده است که این موضوع نشاطی را برای همکاران فراهم کرد. تفاوت دیگر این است که آیت الله رییسی پیش از انتصاب، برنامه‌های خود را خدمت رهبری ارائه داده بودند.

وی افزود: داشتن برنامه از دلایل موفقیت یک مدیر است و این موضوع نشانگر این بود که رئیس جدید با برنامه، مسؤلیت قوه قضائیه را برعهده گرفتند.

اسماعیلی با اشاره به عفو رهبری گفت: صد هزار نفر مشمول این عفو شدند که از این تعداد ۶۰ هزار نفر از زندان آزاد شدند و ۴۰ هزار نفر کاهش و تقلیل محکومیت حبس داشتند.

وی در خصوص دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی گفت: بیش از هشتاد نفر از مفسدان محکوم شدند و احکام قطعی آنها صادر شده است.

اسماعیلی ادامه داد: در شعبه اول قربانعلی فرخزاد به بیست سال حبس، ضبط اموال و جزای نقدی و تیمور عامری به بیست سال حبس، مکی به شش سال حبس، حمیدرضا عامری به بیست سال حبس محکوم شدند. توسلی و کاظمی و بخشایش هم به بیست سال حبس محکوم شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا1 روز قبل
لیندسی گراهام در تازه‌ترین اظهارات بی‌اساس خود ادعایی را علیه ایران مطرح کرد. به گزارش ایلنا به نقل از فاکس نیوز، لیندسی گراهام، سناتور آمریکایی، در تازه‌ترین اظهارات بی‌اساس خود علیه ایران مدعی شد: تروریست‌های سوریه و ایران امنیت ما را به خطر انداخته‌اند، آنها می‌توانند از طریق مرزهای ما وارد خاک آمریکا و سپس مکزیک شوند.

اولین فیلم از حادثه تیراندازی در ماشین نماینده مجلس اصفهان

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش اختصاصی رکنا، راننده وی نیز در خیابان دانشگاه، تقاطع خیابان لبافی‌نژاد منتظر اتمام ضبط برنامه بودند تا پس از آن به همراه نماینده مردم اصفهان به دفتر کار مراجعت کنند. حدودا ۱۵ دقیقه از توقف خودرو کنار خیابان گذشته و راننده داخل خودرو مشغول کار با تلفن‌همراه بود که یک دستگاه موتورسیکلت با دو سرنشین حدودا ۱۷ تا ۱۸ ساله نزدیک این خودرو شدند. نفر ترک‌نشین ضمن پیاده شدن از موتورسیکلت ظاهرا به قصد سرقت نزدیک خودرو شد که راننده متوجه موضوع شده و به دنبال آنها دوید. راننده حین حرکت به سمت سارقان، با مسلح کردن اسلحه یک تیر هوایی شلیک کرد. در نهایت حین قراردادن اسلحه داخل غلاف، با توجه به مسلح بودن اسلحه یک تیر شلیک شده و به پای راست این فرد اصابت کرد که وی بر اثر این حادثه مجروح شد.

دستگیری سارق زن منازل+فیلم

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- توضیحات رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید. به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، توضیحات سرهنگ احمد ناصری رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید: انتهای پیام/

فیلم/ آتش‌سوزی در کارخانه تسلیحات صهیونیست‌ها

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
مهرمهر1 روز قبل
ائتلاف دریایی آمریکا؛ جدول زمانی از ایده تا اجراشاید باور این مسئله تا اندازه‌ای دشوار باشد اما ایده تشکیل ائتلاف دریایی آنگونه که رسانه‌های غربی در قالبی هیجان‌انگیز ارائه می‌دهند؛ یک دفعه و آنی نبوده و برنامه‌ریزی فشرده اما هدفمندی پشت آن است. آمریکا دیگر برای بقای اقتصادی خود به جریان (انرژی) که از راه خلیج فارس و از عربستان سعودی، کویت، قطر و امارات می‌آید؛ محتاج نیست. هفته اول تیرماه؛ رایزنی‌های فشرده و بحث‌های داغدر گام چهارم، از ۳ تا ۵ تیر، پمپئو برای فروش ایده خود به سراغ حکام عربستان و امارات رفت. گام پنجم؛ ترسیم اولیه نقشه راهاما مهمترین قدم در ارائه طرح ائتلاف دریایی علیه هرمز را «مارک اسپر» کفیل تازه وارد پنتاگون برداشت. اما آنطور که مشخص است «فلورانس پارلی» وزیر دفاع فرانسه به او گفته بود مبادا ناتو را درگیر ماموریت نظامی دیگری در خلیج فارس کند.
فارسفارس1 روز قبل
«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی از قبیل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پیامی توییتری نوشت: «توافق (هسته‌ای) ایران در حالی وارد چهارمین سالگرد خود شده است که وضعیت آن خوب نیست. برخی باور دارند که توافق (برجام) تا پنجمین سالگرد خود دوام نخواهد آورد. این مقام روس افزود: «البته هنوز خیلی زود است که بیش از حد بدبین باشیم. طرف‌های باقی مانده در برجام قویا به این توافق متعهد هستند». (جزئیات بیشتر اینجا و اینجا) طبق مفاد برجام، ایران باید در ازای انجام برخی اقدامات در حوزه برنامه هسته‌ای، از مزایای اقتصادی از قبیل رفع تحریم‌ها برخوردار می‌شد (متن کامل برجام را اینجا ببینید).

نظرها

اخبار بیشتر