چربی خون و دانستنی‌های جالب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افتصادنیوز
  4. اقتصادی

چربی خون و دانستنی‌های جالب

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز |
اقتصادنیوز: دو نوع چربی اصلی بدن شامل چربی سفید و چربی قهوه ای می شوند. چربی سفید که معمولا به عنوان بافت آدیپوز شناخته می شود، شایع‌ترین نوع چربی و همچنین شایع‌ترین چربی در بدن انسان است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بهداشت نیوز: در طول سالیان، چربی از شهرت بدی بین مردم برخوردار شده است. اما باید به این نکته توجه داشت که برخی انواع چربی بدن در مقادیر سالم برای حفظ سلامت انسان ضروری هستند.

بیش از یک نوع چربی در بدن انسان وجود دارد و بر خلاف باور عمومی درباره بد بودن چربی، ما برای حفظ سلامت مطلوب خود به این ماده نیاز داریم.

چربی برای عملکردهای مختلف مانند تنظیم دمای بدن، ذخیره و انتقال ویتامین های محلول در چربی، کمک به باروری، ترشح هورمون‌ها و عایق کردن بدن مورد نیاز است.

چربی سفید در برابر چربی قهوه ای

دو نوع چربی اصلی بدن شامل چربی سفید و چربی قهوه‌ای می‌شوند. چربی سفید که معمولا به عنوان بافت آدیپوز شناخته می‌شود، شایع‌ترین نوع چربی و همچنین شایع‌ترین چربی در بدن انسان است.

از سوی دیگر، شاید آشنایی کمتری با چربی قهوه‌ای داشته باشید زیرا تنها پنج درصد از توده بدن انسان را تشکیل می‌دهد. چربی قهوه‌ای به عنوان چربی خوب در نظر گرفته می‌شود زیرا توانایی تقویت سوخت و ساز و انرژی سوزی بیشتر را دارد. چربی قهوه‌ای نه تنها به سوزاندن کالری‌های اضافه کمک می‌کند، بلکه فضای کمتری در بدن اشغال کرده و می‌تواند چربی سفید را به چربی قهوه‌ای تبدیل کند.

اگرچه میزان چربی قهوه‌ای موجود در بدن انسان به هنگام تولد با گذشت زمان کاهش می‌یابد، اما برخی اقدامات از جمله قرار گرفتن در معرض دماهای سرد و ورزش منظم می‌توانند به تقویت تولید آن کمک کنند.

چربی احشایی در برابر چربی زیرپوستی

چربی سفید و چربی قهوه‌ای به دو گروه دیگر شامل چربی احشایی و چربی زیرپوستی تقسیم می‌شوند. چربی احشایی که از چربی سفید شکل می‌گیرد می‌تواند سطوح کلسترول بد را افزایش داده، و مواد شیمیایی التهاب‌زا را تحریک کند که این شرایط می‌تواند موجب بیماری قلبی و حتی سرطان شود.

چربی احشایی - نوعی که مسئول چربی شکم است - بدترین نوع چربی در نظر گرفته می‌شود زیرا اطراف اندام‌ها و درون حفره شکم انباشته شده و استرس شدیدی را به این اندام‌ها وارد می‌کند که احتمال بروز مشکلات سلامت بیشتر را افزایش می‌دهد. از آنجایی که میزان بیش از حد چربی احشایی می‌تواند مشکل آفرین باشد، بهترین گزینه کنترل سطوح آن است.

حدود ۱۰ درصد از کل چربی بدن از چربی احشایی تشکیل شده است. از این رو، اگر کل چربی بدن خود را محاسبه کرده و سپس ۱۰ درصد آن را در نظر بگیرید می‌توانید میزان چربی احشایی خود را تخمین بزنید.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

از سوی دیگر، چربی زیرپوستی همان گونه که از نام آن مشخص است چربی سفیدیست که زیر پوست قرار دارد. این نوع چربی برای تعیین درصد چربی بدن اندازه گیری می‌شود. این نوع چربی در سراسر بدن یافت می‌شود، اما به طور ویژه در ران‌ها، باسن و پشت بازوها دیده می‌شود.

چربی بدن ضروری در برابر چربی بدن غیر ضروری

چربی بدن غیر ضروری شامل چربی زیرپوستی و احشایی می‌شود زیرا آنها برای عملکرد عادی بدن ضروری نیستند. اما هر فردی به مقدار مشخص از چربی - به عنوان چربی ضروری شناخته می‌شود - برای عملکرد مطلوب بدن خود نیاز دارد.

به گفته شورای ورزش آمریکا، ۱۰ تا ۱۳ درصد چربی بدن به عنوان چربی ضروری برای زنان و دو تا پنج درصد برای مردان در نظر گرفته شده است. این نوع از چربی در ماهیچه‌ها و برخی اندام‌ها، مانند مغز یافت می‌شود. در حقیقت، نزدیک به ۶۰ درصد مغز از چربی تشکیل شده است.

درصد مطلوب چربی بدن

این ایده که انسان برای حفظ سلامت خود به پنج درصد یا کمتر از چربی بدن نیاز دارد، درست نیست. حتی ورزشکاران نیز دارای چربی بدن ۶ تا ۱۳ درصد برای مردان و ۱۴ تا ۲۰ درصد برای زنان هستند.

پس این پرسش مطرح می‌شود که چه میزان چربی بدن به عنوان میزان سالم در نظر گرفته می‌شود؟ پاسخ کوتاه این است که از فردی به فرد دیگر متفاوت است. عواملی مانند سن، قد، جنسیت، و سطح فعالیت همگی در این فرآیند نقش دارند.

به گفته شورای ورزش آمریکا، درصد چربی بدن عادی (غیر چاق) در محدوده ۲۱ تا ۳۱ درصد برای زنان و ۱۴ تا ۲۵ درصد برای مردان قرار دارد.

محاسبه درصد چربی بدن

احتمالا پرسش بعدی این است که چگونه میزان چربی بدن خود را محاسبه کنیم؟ تنها روش ۱۰۰ درصد دقیق استفاده از سی‌تی اسکن و ام‌آرآی است. با این وجود، مراجعه به پزشک یا یک متخصص سلامت و تناسب اندام حرفه‌ای نیز می‌تواند در برآورد درصد چربی بدن به شما کمک کند.

فرد متخصص معمولا یکی از روش‌های زیر را مد نظر قرار می‌دهد:

- یک مقیاس چربی بدن، که از جریان‌های الکتریکی برای تعیین درصد چربی بدن استفاده می‌کند

- استفاده از کولیس برای اندازه گیری میزان چربی

- اندازه گیری با کمک متر نواری

- اندازه گیری وزن زیر آب یا هایدرودنسیتومتری (Hydrodensitometry)

- باد پاد (Bod Pod) که از نظر محاسبات مشابه با اندازه گیری وزن زیر آب بوده، اما بدون آب انجام می‌شود

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اظهارات مدیر عامل شهروند غیر کارشناسی است

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
سید یاسر رایگانی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: مجموعه شهروند ۲۳۰ تن برنج تقلبی موجود داشت که پیش از ورود تعزیرات ۲۰ تن از آن را با همان قیمت بالا عرضه کرده بود و وقتی تعزیرات ورود کرد با همراهی اتحادیه و بازرسان صنعت، معدن و تجارت ۸۰ تن از این برنج با قیمت مصوب (هر کیلوگرم ۱۰ هزار تومان) به فروش رسید. وی گفت: ۱۳۰ تن از این برنج توقیف شده است و قطعا پرونده مجموعه شهروند در تعزیرات در حال رسیدگی است و حکم آن صادر خواهد شد. رایگانی در پاسخ به سوالی درباره اظهار نظر اخیر مدیر عامل مجموعه شهروند که گفته بود ما خودمان پیش از تعزیرات به این تخلف رسیده بودیم، افزود: این اظهار نظر کارشناسی و پذیرفته شدنی نیست و طبق قانون صنفی هر شرکتی که کالایی ارائه می‌کند مسئول تضمین کیفیتی است که ادعا کرده است و فروشگاه شهروند مسئول عرضه کالا است و اینکه قبل از ورود تعزیرات ۲۰ تن از این برنج را با آن قیمت بالا به فروش رسانده است نشان می‌دهد که به صحت برنج اعتقاد داشته است. سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی همچنین به پرونده‌ای دیگر در خصوص کشف ۴ محموله قاچاق لوازم یدکی خودرو به ارزش ۶۰ میلیارد ریال اشاره کرد و گفت: این پرونده در اداره کل تعزیرات حکومتی استان لرستان در حال رسیدگی است. رایگانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اظهار نظر مردم مبنی بر اینکه سازمان تعزیرات منبع درآمدی برای دولت شده و احکامش دردی را از مردم دوا نمی‌کند چه پاسخی دارید؟ گفت: سازمان تعزیرات، حکم محور است و بر اساس قانون حکم صادر می‌کند و ما در برخورد با گران فروشان و در صورت مشاهده تخلف در نوبت اول، دوم یا سوم حکم متفاوت صادر می‌کنیم و اگر روند صدور حکم، رسیدگی و استعلام در یک سال اتفاق بیفتد منجر به پلمپ و اتفاقات بعدی می‌شود، اما زمان وقوع تخلف و رسیدگی و رسیدگی مجدد در شعب تجدید نظر روند کار را کند می‌کند. وی گفت: ما هم قبول داریم که قوانین صنفی بازدارنده نیست و متخلف باید پس از اینکه در تعزیرات و مراجع قضایی و شبه قضایی محکوم شد دیگر مرتکب تخلف نشود، اما قوانین موجود کشور این نتیجه را برای ما ندارد.

صف کشتی‌های خارجی در بندر امام برای تخلیه کالای اساسی +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز12 ساعت قبل
به گزارش مشرق، واردات کالای اساسی از جمله شکر، روغن خام، کنجاله سویا، دانه‌های روغنی و … به کشور در مقایسه با سال گذشته از طریق بندر امام حدود ۸۵ درصد افزایش یافته است. مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در این‌باره گفت: در دو ماه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته تعداد کشتی‌های تخلیه شده در کالای اساسی ۸۵ درصد و در تناژ کالای بیش از ۹۰ درصد رشد داشته است. همچنین موجودی کالای در محوطه و انبار حدود ۶۰ درصد داشته است و در حوزه کالای اساسی ۲٫۸ میلیون تن است که سال گذشته ۱٫۸ میلیون تن بود. عادل دریس با بیان این‌که تعداد کشتی کالای اساسی امسال ۶۳ فروند بوده که در دو ماه مشابه سال گذشته تعداد کشتی‌ها ۳۴ فروند بود، افزود: بیش از ۳ میلیون تن موجودی انبار کالای اساسی بندر امام است که در ماه‌های فروردین و اردیبهشت ماه سال ۹۷ این رقم ۱٫۶ میلیون تن بود. در فیلم زیر صف کشتی‌های خارجی برای تخلیه کالای اساسی در بندر امام خمینی (ره) را ببینید.
خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
قیمت طلا اخیرا با فشارهای کاهشی روبرو شده زیرا سرمایه‌گذاران با مشاهده تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین ترجیح می‌دهند دلار خریداری کنند. در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال‌استریت، ۱۵ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۹ نفر یا ۶۰ درصد افزایش قیمت طلا را پیش بینی کردند و ۵ نفر یا ۳۳ درصد نظری نداشتند و یک نفر نیز کاهش قیمت طلا را پیش بینی کرد. در نظرسنجی هفته پیش، اکثر سرمایه گذاران و کارشناسان وال‌استریت به افزایش قیمت طلا خوش بین بودند. من بر این باورم که سرمایه‌گذاران در هر دور افزایش قیمت طلا باید به فروش اقدام کنند زیرا ثابت شده که این افزایش قیمت‌ها موقتی است. افشین نوابی، مدیر معاملات گروه «ام کی اس» به کیتکونیوز گفت: اگرچه نارضایتی فزاینده‌ای میان سرمایه گذاران طلا وجود دارد، اما همچنان طلا را بهترین دارایی امن در بازار می‌بیند.

تبدیل شدن پله برقی به چرخ گوشت و پدید آمدن فاجعه انسانی +فیلم

افتصادنیوزافتصادنیوز20 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از باشگاه خبرنگاران، افزایش تراکم جمعیت مسافران در مترو مکزیکوسیتی باعث شد پله برقی مثل چرخ گوشت عمل کند و جان چند تن از شهروندان این کشور را بگیرد. حجم فیلم: ۴ مگابایت

بازار خرید و فروش مسکن

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴17 ساعت قبل
نظریه مسعود نیلیبراساس تجربه مسعود نیلی مشاورارشد سابق اقتصادی حسن روحانی رییس جمهور در رفتار شهروندان ایرانی درباره خرید دلار پس از روی کار ترامپ واعلام تحریم بر اساس تجربه سال ۱۳۹۱ نکات جذابی را بررسی کرده است. براساس نظریه نیلی می‌توان رفتار ارزی ایرانیان را درهفته‌های آینده براساس دورویداد افزایش نرخ تورم وتشدید تحریم‌ها بررسی کرد. وقتی تأثیر خطای مربوط به سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ مردم در تخمین نرخ ارز مورد انتظار اینجا لحاظ می‌شود منجر به اوور شوتینگ نرخ ارز می‌شود و نرخ ارز به میزانی بسیار فراتر از آن چیزی که در محاسبات منظور می‌شد قرار می‌گیرد. در چهل سال گذشته به خاطر ندارم نرخ ارز از مقدار متناظر با برابری قدرت این چنین فراتر رفته باشد، ولی رفت. به طور طبیعی وقتی نرخ ارز و نرخ ارز مورد انتظار افزایش پیدا می‌کند چون انتظارات تورمی افزایش پیدا می‌کند سطح عمومی قیمت‌ها تحت تأثیر نرخ ارز قرار می‌گیرد و انتظارات تورمی برای آینده تحت تأثیر این شاخص قرار می‌گیرد.

نظرها

اخبار بیشتر