به این دلایل عجیب و غریب خوابتان نمی‌برد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افتصادنیوز
  4. سلامت

به این دلایل عجیب و غریب خوابتان نمی‌برد

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز |
اقتصادنیوز: داشتن یک خواب خوب شبانه برای سلامت جسم و روح ضروریست. وقتی دراز می‌کشید و نمی‌توانید بخوابید واقعا کلافه می‌شوید. شاید ندانید که علت بیخوابی شما موارد زیر نیز می‌توانند باشند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بهداشت نیوز: داشتن یک خواب خوب شبانه برای سلامت جسم و روح ضروریست. وقتی دراز می‌کشید و نمی‌توانید بخوابید واقعا کلافه می‌شوید. شاید ندانید که علت بیخوابی شما موارد زیر نیز می‌توانند باشند.

نور آبی

کارشناسان (و شاید حتی خانواده‌تان) بار‌ها و بار‌ها به شما گفته باشند که پیش از رفتن به رختخواب با موبایل و کامپیوتر و … کار نکنید. اگر به این توصیه عمل نکنید دچار بیخوابی ناشی از نور آبی خواهید شد. ابزار‌های الکترونیکی شما وقتی که روشن هستند، نور آبی ساطع می‌کنند که می‌تواند تولید طبیعی ملاتونین را سرکوب نمایند.

متاسفانه حتی اگر سه ساعت پیش از خواب نیز این ابزار‌ها را خاموش کنید باز هم خواب‌تان به تاخیر خواهد افتاد. شما می‌توانید با خریدن عینک مخصوصی که جلوی رسیدن نور آبی به چشمان‌تان را می‌گیرد از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

تشک‌تان کهنه شده

شما باید نهایتا هر ۱۰ تا ۱۵ سال یک بار تشک خواب‌تان را عوض کنید. نداشتن تشک راحت می‌تواند باعث شود در رختخواب‌تان راحت نباشید و نتوانید به خواب بروید. این علت معمولا علتی خاموش است که متوجه آن نمی‌شویم، زیرا به تشک قدیمی‌مان عادت می‌کنیم. تشک‌های متنوعی در بازار وجود دارد، اما باید نوعی را انتخاب کنید که به اندازه کافی سفت یا نرم باشد و روی آن احساس راحتی کنید. تشک راحت باعث می‌شود فورا به خواب بروید و صبح با نشاط و انرژی از خواب بیدار شوید.

دارو مصرف می‌کنید

برای فشار خون‌تان داروی مدر مصرف می‌کنید؟ اگر چنین است پس این دارو می‌تواند سبب شود در طول شب از خواب بیدار شوید و به دستشویی بروید. اگر داروی ضد افسردگی مصرف می‌کنید این دارو نیز می‌تواند سطح انرژی‌تان را بالا ببرد و در زمان خواب، ساعت‌ها بیدار نگه‌تان دارد. از پزشک‌تان بپرسید بهترین زمان مصرف این دارو‌ها کی است تا خواب‌تان بهم نریزد.

در طول روز چرت می‌زنید

طبیعی است که سطح انرژی‌تان بین ساعت دو تا سه بعدازظهر افت کند و این زمانی است که احساس خواب آلودگی می‌کنید و دوست دارید چرت بزنید. اگر بتوانید مقاومت کنید و چرت نزنید خواب شب‌تان هم بهم نمی‌ریزد. می‌توانید از ساعت دو تا سه بعد از ظهر کمی فعالیت فیزیکی انجام دهید تا نه تنها انرژی بگیرید بلکه خواب شب‌تان نیز مختل نشود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار پزشکی و سلامت روز

ندانسته کافئین مصرف می‌کنید

وقتی به کافئین فکر می‌کنید معمولا قهوه و نوشابه به ذهن‌تان می‌رسد، اما کافئین در خیلی از غذا‌هایی که طی روز مصرف می‌کنیم وجود دارد و ما نمی‌دانیم. مثلا شکلات و آیس تی حاوی مقداری کافئین هستند. اگر فکر می‌کنید علت بیخوابی شما کافئین است، بعد از ناهار دیگر قهوه ننوشید.

دارید یائسه می‌شوید

یائسگی می‌تواند تاثیرات بدی روی تمام بدن بگذارد و مشکلات روحی و جسمی ایجاد کند. تقریبا یگ چهارم زنانی که یائسه می‌شوند گرگرفتگی را تجربه می‌کنند. نیمه شب، داغ و خیس از عرق بیدار شدن، تجربه‌ای ناخوشایند برای هر کسی می‌تواند باشد، چون بعد از آن دوباره به خواب رفتن واقعا سخت است. شاید نتوانید جلوی گرگرفتگی و تعریق شبانه‌تان را بگیرید، اما می‌توانید از بالش و ملافه‌ای استفاده کنید که رطوبت را جذب کنند.

عادات خواب‌تان نادرست‌اند

شاید هر شب سر ساعت به رختخواب نمی‌روید یا شب زنده داری را به سحر خیزی ترجیح می‌دهید. این عادت‌ها می‌توانند خوابیدن را دشوار کنند. سعی کنید الگوی خواب‌تان را منظم کنید و پیش از رفتن بدن و ذهن‌تان را آرام کنید.

آخر هفته‌ها زیاد می‌خوابید

بله بیشتر خوابیدن در روز‌های تعطیل آخر هفته خیلی خوب به نظر می‌رسد، اما می‌تواند ساعت بیولوژیک بدن‌تان را بهم بریزد و باعث شود طی هفته برای به خواب رفتن مشکل داشته باشید. روز‌های تعطیل نیز همان ساعت روز‌های کاری بخوابید و بیدار شوید.

با حیوان خانگی‌تان می‌خوابید

خیلی‌ها دوست دارند حیوان خانگی‌شان را با خود به رختخواب ببرند. اما اگر آلرژی یا حساسیت نسبت به موی حیوان داشته باشید این کار شما دردسرساز خواهد شد. ضمنا حیوانات طی شب، فعال‌ترند و بیشتر تحرک می‌کنند و اگر در رختخواب شما باشند با هر بار حرکتی که می‌کنند شما را بیخواب خواهند کرد.

بالش‌تان خیلی گرم است

خوابیدن روی بالش خنک می‌تواند دمای مرکزی بدن را پایین بیاورد. با افت دمای بدن، احساس خواب آلودگی خواهید کرد و این کمک‌تان می‌کند زودتر بخوابید. می‌توانید روی بالش‌تان یک آیس پک بگذارید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، حسن طاهری، در آستانه هفته سلامت گوارش، با اشاره به اینکه مصرف میوه و سبزیجات در پیشگیری از ابتلاء به سرطان‌های گوارش بسیار مؤثر است، گفت: چاقی، عدم تحرک، استرس و مصرف مواد غذایی ناسالم از عوامل دخیل در بروز سرطان است. این فوق تخصص بیماری‌های گوارش کبد، اظهار داشت: سرطان زمانی که به وقوع می‌پیوندد همچون زلزله‌ای به شمار می‌رود که همه بنیان‌های خانواده را در هم در می‌نوردد و بار فکری و اقتصادی زیادی را برای خانواده به همراه دارد. طاهری گفت: عدم تحرک، استرس، سبک غذایی ناسالم نیز از دیگر عوامل ابتلاء به سرطان به شمار می‌رود. بنابراین با فعالیت فیزیکی و استفاده از مواد غذایی سالم می‌توان ریسک ابتلاء به این بیماری را کاهش داد. وی در ارتباط با مصرف مواد غذایی، گفت: نمک، قند و چربی در مواد غذایی در صورتی که زیاد استفاده شود، شانس سرطان و ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی را مضاعف می‌کند، این در حالی است که مصرف مواد غذایی حاوی فیبر همچون سبزیجات و میوه‌ها در پیشگیری از سرطان مؤثر است.
همشهریهمشهری18 ساعت قبل
وی افزود: بر همین اساس امسال کمیته کشوری هفته سلامت گوارش شعار تشخیص زودهنگام و درمان سرطان گوارش را مدنظر قرار داده است و برنامه ریزی‌هایی در این زمینه صورت گرفته و مورد توجه قرار دارد. رئیس انجمن بیماری‌های گوارش و کبد استان خراسان ادامه داد: آمار ابتلاء به سرطان گوارش در نقاط مختلف کشور متفاوت است به صورتی که برخی از سرطان‌های دستگاه گوارش همچون سرطان مری و معده در شمال و شمال شرق ایران شایع‌تر بوده و برخی سرطان‌های گوارش در مراکز پیشرفته شهری قربانیان بیشتری می‌گیرد که این مسئله به عادات غذایی و اجتماعی افراد نیز بر می‌گردد. سعادت نیا با تاکید بر اینکه هر چه زودتر بیماری سرطان شناسایی شود درمان موفقیت آمیزتر خواهد بود، گفت: درمان موفقیت‌آمیز، زندگی فرد را افزایش می‌دهد بنابراین انجام غربالگری در این زمینه بسیار حائز اهمیت است. رئیس انجمن بیماری‌های گوارش و کبد استان خراسان، خاطرنشان کرد: وجود پولیپ‌ها در دستگاه گوارش می‌تواند پیش نشانه‌ای از ابتلاء به سرطان باشد که گاهی این مشکل بدون علامت است و امروزه با شناسایی به موقع نوع پولیپ می‌توان جهت درمان زودهنگام و پیشگیری از سرطان اقدام کرد. سعادت‌نیا تاکید کرد: افرادی که در خویشاوندان درجه یک خود فرد مبتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش تحتانی دارند باید به این بیماری حساسیت بیشتری داشته باشد و نسبت به غربالگری نیز به موقع اقدام کنند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین7 ساعت قبل
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، محققان در بررسی‌های خود مشاهده کردند کاهش یا افزایش قابل توجه وزن در افراد میانسال می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد. زوال عقل از مشکلات جسمی جدی است که با بالا رفتن میانگین سنی جمعیت و افزایش نرخ امید به زندگی جدی‌تر شده‌است. در سال ۲۰۱۵ حدود ۴۶٫۸ میلیون نفر با زوال عقل درگیر بوده‌اند. هرچند، رابطه بین شاخص توده بدنی (BMI) در اواخر دوران زندگی و خطر ابتلا به زوال عقل نامشخص است. پس از گذشت دو سال علائم زوال عقل در این افراد در فاصله سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ مورد بررسی قرار گرفت.
افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، هیچ نوع خوراکی یا غذای خاصی نمی‌تواند موجب سرطان سینه شود یا از ابتلا به آن پیشگیری کند، اما توصیه‌های تغذیه‌ای می‌توانند به‌طور کلی از خطر ابتلا به سرطان سینه بکاهند. تحقیقی که سال ۲۰۰۹ انجام شد، نشان داد آب آنار به‌طور بالقوه می‌تواند ابزار پیشگیرانه‌ای برای برخی از سرطان‌ها مانند سرطان سینه باشد. بنابر تحقیقی که در سال ۲۰۱۰ انجام شد، آپیژنین می‌تواند جلوی رشد سلول‌های سرطانی HER۲ در سرطان سینه را بگیرد. کپسایسین روی بافت‌های مربوط به سرطان سینه التهابی منفی سه‌گانه، نسبت به انواع دیگر سرطان‌های سینه، اثر بهتری نشان داد. زنانی که سه بار در هفته نوشیدنی الکلی می‌نوشند، ۱۵ درصد بیش از زنان دیگر، به سرطان سینه مبتلا می‌شوند.
مهرمهر19 ساعت قبل
حتی زنان دارای رژیم غذایی کم چرب با کاهش ۱۵ درصدی مرگ به هر علتی روبرو هستند. چاقی با ۱۲ نوع مختلف سرطان از جمله سرطان سینه پس از سن یائسگی مرتبط است. بین سال‌های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۸، زنان به طورتصادفی به یکی از دو گروه رژیم غذایی اختصاص داده شدند: گروه رژیم غذایی نرمال که حدود ۳۲ درصد کالری اش از چربی بود و گروه رژیم غذایی کم چرب که ۲۰ درصد یا کمتر از کالری دریافتی شأن از چربی بود. به گفته چلبووسکی، رژیم غذایی کم چرب بسیار نزدیک به رژیم غذایی DASH (شیوه‌های رژیمی توقف فشارخون بالا) بود. محققان مشاهده کردند ریسک ابتلاء به سرطان سینه در زنان گروه رژیم غذایی کم چرب تا ۸ درصد کاهش یافته بود.

نظرها

اخبار بیشتر