1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سلامت
ماهانه ۸۵۰ ام آر آی در کشور انجام می‌شود

ماهانه ۸۵۰ ام آر آی در کشور انجام می‌شود

مهرخبرگزاری مهر |
معاون درمان وزارت بهداشت، با اشاره به عدم دسترسی همگان به خدمات تصویر برداری پزشکی، گفت: به طور میانگین ماهانه ۸۵۰ عکس ام آر آی در کشور انجام می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، قاسم جان بابایی، بعد از سه شنبه در سی و پنجمین کنگره رادیولوژی ایران در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران، اظهار داشت: با توجه به محدودیت‌هایی که وزارت بهداشت در تهیه برنامه‌های رشته‌های مختلف پزشکی دارد، انجمن‌ها می‌توانند بر اساس شرایطی که وجود دارد، برای رشته و حرفه خود تصمیم بگیرند.

وی در ادامه با اشاره به مشکلاتی که در توزیع تجهیزات پزشکی در کشور دیده می‌شود، افزود: ممکن است این توزیع به نادرستی انجام شده باشد که لازم است، انجمن‌ها در توزیع درست تجهیزات پزشکی، با وزارت بهداشت همکاری کنند.

جان بابایی با تاکید بر ضرورت دسترسی همگان به خدمات پزشکی در اقصی نقاط کشور، گفت: متأسفانه در حال حاضر مراکز تصویر برداری داریم که ماهانه ۲۵ عکس امآرآی انجام می‌دهد و مرکزی هست که تا ۸۰۰ عکس امآرآی انجام می‌دهد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

معاون درمان وزارت بهداشت، افزود: به طور میانگین ماهانه ۸۵۰ عکس امآرآی در کشور انجام می‌شود. البته وضعیت سی تی اسکن با شدت کمتری به همین صورت است.

جان بابایی با عنوان این مطلب که رادیولوژی وارد درمان شده است، ادامه داد: ما باید به این نقطه برسیم که چگونه می‌توانیم استفاده از این خدمات را برای همه مردم فراهم کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افتصادنیوزافتصادنیوز15 ساعت قبل
وی با اشاره به روند فزاینده مرگ ناشی از فشار خون بالا در ایران اضافه کرد: در ایران ۹۷ هزار نفر در سال ۲۰۱۷ بر اثر بیمارهای مرتبط با فشار خون بالا جان خود را از دست داده‌اند. دکتر دهقانی، شیوع فشار خون بالا در جمعیت بالای ۳۰سال استان خراسان جنوبی براساس گزارش سامانه سیب در سال ۱۳۹۷ را حدود ۲۰٫۷ درصد و کمتر از شیوع کشوری با رقم ۲۱٫۶ درصد اعلام کرد. وی در ادامه ضمن اشاره به درصد شاخص‌های مرتبط با بیماری فشارخون، با بیان اینکه مصرف نمک در استان خراسان جنوبی زنگ خطر ما برای فشار خون بالا است، گفت: متاسفانه بالاترین میزان مصرف نمک در کشور مربوط به استان خراسان جنوبی است. رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: میانگین مصرف نمک در کشور ۹٫۵۴ گرم در روز است که این میزان در خراسان جنوبی ۱۰٫۷۹ گرم می‌باشد. دکتر دهقانی با اشاره به اهداف کاربردی کمپین ملی کنترل فشار خون گفت: کاهش وقوع مرگ و حوادث قلبی - عروقی زودرس ناشی از فشار خون بالا و کاهش هزینه‌های ناشی از فشار خون بالا در بخش سلامت از این اهداف است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نتیجه یک تحقیق جدید نشان داد که افراط در نوشیدن آبمیوه‌های ۱۰۰ درصد طبیعی خطر مرگ زودرس را تا ۴۲ درصد افزایش می‌دهد. بر کسی پوشیده نیست که نوشیدنی‌های حاوی شکر برای سلامتی مضر بوده و چاق کننده‌اند اما برخی افراد به اشتباه فکر می‌کنند که آبمیوه‌های ۱۰۰ درصد طبیعی انتخاب سالمی هستند، فرضیه‌ای که چندان صحت ندارد. نتایج تحقیقات جدید محققان نشان داد که اگرچه شکر موجود در آبمیوه‌های طبیعی، مصنوعی و افزودنی نیست اما افراط در نوشیدن این آبمیوه‌ها به اندازه نوشیدنی‌های شیرین شده برای بدن مضر بوده و خطر مرگ زودرس را تا ۴۲درصد افزایش می‌دهد. توصیه پزشکان در مورد کودکانی که آبمیوه می‌نوشند نیز این است که ضمن کاستن از میزان مصرف، آبمیوه‌های آنها با افزودن آب رقیق شود. بهترین گزینه استفاده از خود میوه به جای آب آن است، یک سیب یا پرتقال سرشار از فیبر و مواد مغذی دیگر است که نمی‌توان آن را با مصرف آبمیوه به دست آورد.
فارسفارس1 روز قبل
‎محمد نظری فلوشیپ فوق تخصصی رادیولوژی مداخله‌ای و عروقی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس اظهار کرد: سرطان پروستات به عنوان شایع‌ترین سرطان در مردان و دومین علت مرگ و میر مردان بعلت سرطان محسوب می‌شود. ‎نظری، عضو هیئت مدیره جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در مورد روش تشخیص سرطان پروستات خاطرنشان کرد: روش تشخیص قطعی این سرطان نمونه برداری یا اصطلاحا «بیوپسی پروستات» است. تاکنون نمونه برداری سیستماتیک پروستات روش مرسوم بیوپسی بوده است اما اشکال این روش این است که در اغلب موارد تومور در سونوگرافی قابل مشاهده نیست و نمونه برداری کور بوده و احتمال عدم تشخیص سرطان وجود دارد. ‎این عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران مزایای دیگر این روش را دقت بالاتر در تعیین درجه تومور دانست و یادآور شد این روش در تعیین نوع درمان اهمیت بسزایی دارد و می‌توان با قاطعیت ادعا کرد که استفاده از فیوژن در تشخیص سرطان پروستات، انقلاب عرصه پزشکی است. ‎وی در پایان تاکید کرد: ما نیز در راستای بکارگیری پیشرفته‌ترین روش‌های تشخیصی و درمانی همگام با کشورهای پیشرفته، در سال‌های اخیر این روش را جایگزین روش‌های قدیمی نمونه برداری پروستات کرده‌ایم که بطور قابل ملاحظه‌ای موجب ارتقاء دقت تشخیصی در بیماران مبتلا به سرطان پروستات شده است.
ایمناایمنا23 ساعت قبل
راحله صادق در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با بیان اینکه سیاست‌های جمعیتی در ۱۴ بند از سال ۹۳ از و از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، اظهار کرد: تمام برنامه‌هایی که در وزارت بهداشت درحال پیگیری و اجرا در جهت تحقق سیاست‌های جمعیتی است که مربوط به حوزه وزارت بهداشت است. وی ادامه داد: از جمله حوزه‌های مرتبط با مرکز بهداشت که در راستای بند اول سیاست‌های جمعیتی درحال اجراست (جمعیت بالنده و پویا،) آموزش خانواده‌ها در جهت فرزندآوری به ویژه در خانواده‌های تک فرزند و بی فرزند، فرزندآوری به موقع در خانواده، مشاوره در جهت فرزندآوری به خانواده‌هایی که فرزند بالای ۲۴ ماه دارند. مدیر گروه سلامت خانواده و جمعیت مرکز بهداشت استان اصفهان ادامه داد: در راستای مراقبت از جمعیت بزرگسالان و میانسالان نیز مراقبت‌هایی در جهت شناسایی بیماری‌هایی که تهدید کننده حیاتشان است مانند فشار خون، دیابت، بیماری‌های قلبی و آموزش برای پرهیز از عوامل مرتبط با خطر مثل کم تحرکی، تغذیه و … برای آن‌ها انجام می‌شود. ۲۰ درصد زوج‌ها نابارور هستندوی گفت: ۲۰ درصد از زوج‌های کشور با مشکل ناباروری روبرو هستند و شاخص باروری استان اصفهان طبق آخرین سرشماری سال ۹۵ حدود ۱٫۷۶ برای هر زن گزارش شده است، این رقم در کشور ۲٫۰۱ است، رشد جمعیت استان اصفهان در حال حاضر نه کاهش داشته است و نه افزایش. صادق با اشاره به اینکه شهرستان‌های نطنز و اردستان پیرترین جمعیت استان را دارند، اضافه کرد: حدود ۱۶ درصد از جمعیت این مناطق سالمند است، جمعیت استان اصفهان در بهترین پنجره جمعیتی است، یعنی حدود ۷۰ درصد جمعیت استان بین ۱۸ تا ۶۰ سال قرار دارند، همچنین در استان سن ۳۰ تا ۶۰ سال حدود ۴۰ درصد جمعیت و حدود ۱۸ درصد جمعیت استان را نیز جوانان، ۱۰ درصد را کودکان و ۱۰ درصد را سالمندان تشکیل داده‌اند.
سلامت نیوزسلامت نیوز19 ساعت قبل
سلامت نیوز: رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: در ۸ سال گذشته ازدواج در کشور ۳۰ درصد کاهش یافته است. وی افزود: باید توجه داشته باشیم که در یک بازه زمانی ۸ ساله از سال ۸۹ تا سال ۹۶ ازدواج در کشور ۳۰ درصد کم شده است. برکاتی تصریح کرد: در سال ۱۳۹۰، ۱۳ میلیون جوان در شرف ازدواج قرار داشتند و ازدواج نکرده بودند و این رقم در سال ۹۶ به بیش از ۱۱ میلیون رسیده است و این موضوع نشان‌دهنده کاهش جمعیت است. طی سال‌های اخیر نیز شاهد افزایش سن ازدواج جوانان بوده‌ایم. وی با بیان اینکه در کشور ما تولدها در سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته گفت: این موضوع به دلیل کاهش ازدواج‌ها است، ما در برهه‌ای از سال ۹۵ با افزایش باروری مواجه بودیم به دلیل اینکه زوج‌های متولد دهه ۶۰ در شرف ازدواج قرار داشتند اما به مرور نرخ باروری در کشور کاهش پیدا کرده است.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
معینی زندی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: با توجه به صحبت‌های وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در مورد امضا‌های طلایی باید سازمان غذا و دارو مسؤولان این امضاها را شناسایی و معرفی کنند. وی گفت: رئیس سازمان غذا و دارو به ما قول داده بود تا نتیجه کمیسیون‌های قانونی که تعیین کننده قیمت و مجوزها هستند بلافاصله بعد از برگزاری کمیسیون اعلام شود اما تا به حال این اتفاق نیفتاده است. معینی زندی افزود: اعضای این کمیسیون‌ها اغلب افرادی هستند که توسط وزیر بهداشت تعیین می‌شوند و یا از مدیران دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند پس چه اشکالی دارد که نتایج این کمیسیون‌ها بلافاصله بعد از برگزاری اعلام شود. وی گفت: قوانین موجود در سازمان غذا و دارو مرتب تغییر می‌کند و شفاف نیست و همچنین در قیمت گذاری نیز یک سیاست بلندمدت وجود ندارد و همواره سیاست‌ها را تغییر می‌دهند.

نظرها

اخبار بیشتر