وقتی نقاش ارومیه‌ای اثرش را به سیل می‌سپارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
وقتی نقاش ارومیه‌ای اثرش را به سیل می‌سپارد

وقتی نقاش ارومیه‌ای اثرش را به سیل می‌سپارد

ایرناخبرگزاری ایرنا |
ارومیه - ایرنا - «علیرضا قوجاری» نقاش صاحب تکنیک ارومیه ای با هدف ابراز همدردی با سیل زدگان لرستان و همزمان با نوای موسیقی «لری» اثر خود را به سیل سپرد تا طبیعت قهر خود را به مهر تبدیل کند.

به گزارش ایرنا این بار قلم موی این نقاش برجسته برای فرونشاندن خشم طبیعت چرخید تا در دیاری که سیل خنده‌ها را به گریه تبدیل کرده بود، هنرش مایه تسکین طبیعت شود.

این حقیقتی است که از گذشته‌های دور آنجا که خشم طبیعت فرو نمی‌نشیند، آسمان و زمین قهر می‌کند تا چرخ زندگی آهسته‌تر بچرخد؛ اینجاست که هنرمند متعهد برای نشاندن گل لبخند بر لبان سیل زدگان آستین همت بالا می‌زند و هنر خود را با شور و اشتیاق تمام در مناطق آسیب دیده به خدمت می‌گیرد.

اثر نقاشی «قوجاری» همگام با اجرای «چمی نوازی لری» یا همان موسیقی سوگ و عزا به اتفاق ۲ نفر سرنانواز و دهل زن شکل گرفت؛ این تابلوی چشم نواز در انتها و به شکل آیینی به امواج خروشان سیل سپرده شد و به مانند رفتار انسان‌ها در دوران اساطیری هدیه به خدای آب‌ها شد تا خشم و خروش آن فروکش کند.

این هنرمند پس از بازگشت از این سفر و در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه شاید اثر من قیمت بالایی داشت ولی در برابر رنج و عذاب هموطنانم اندک بود، افزود: بشر با وجود پیشرفت‌های امروزی همچنان در مقابل قهر طبیعت ناتوان است و برای آشتی با او باید سخاوتمندانه رفتار کند.

وی افزود: از چهار سال گذشته با همراهی موسیقی، نقاشی می‌کنم و طی ۲ سال سپری شده به استان‌های مختلف و حتی چندین کشور سفر کرده‌ام تا با همگامی موسیقی آن نواحی تابلوهای نقاشی خود را خلق کنم.

وی ادامه داد: موسیقی نواحی مختلف روح و آیین مردم آن نواحی را منعکس می‌کند و من نیز همراه با موسیقی نقاشی می‌کنم.

این هنرمند برجسته آذربایجان غربی ادامه داد: سفر به استان‌ها، کشورها و مناطق مختلف و خلق آثار همراه با موسیقی محلی همان مناطق، زمینه ساز وحدت و همدلی و صلح و دوستی بین اقوام و ادیان و مذاهب مختلف می‌شود.

قوجاری اظهار داشت: از آنجا که بنده در موسسه خیریه کودک فعالیت داشتم در ماجرای سیل لرستان هنگامی که ۱۷ کامیون حامل هدایای مردم و اصحاب فرهنگ و رسانه و اکیپی از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی به لرستان اعزام می‌شد من نیز به نیابت از جامعه هنری استان به لرستان رفتم تا پیام صلح و دوستی را به هموطنان برسانم.

نقاش برجسته آذربایجان غربی با بیان اینکه مردم لرستان از مردم آذربایجان غربی قدردانی کردند، گفت: این حرکت موجب خوشحالی مردم مصیبت زده لرستان شد زیرا هم حامل پیام صلح و دوستی و مهربانی و هم حامل هدایا بودم.

وی ادامه داد: در این سفر به توزیع کمک‌های مردمی نظارت شد تا به دست سیل زدگان برسد زیرا یکی از دغدغه‌های مردم رساندن به موقع کمک‌ها به دست مردم بود.

قوجاری بیان کرد: در لرستان جشنواره موسیقی طی فرودین سال جاری با هدف کمک به سیل زدگان برگزار شد و بنده نیز در این جشنواره حضور یافتم و همراه با موسیقی بختیاری اثری را خلق کردم که بالای ۱۰ میلیون تومان قیمت داشت و این اثر را به هموطنان لرستانی اهدا کردم.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

وی ادامه داد: همچنین در منطقه «افرینه» پلدختر محلی برای اجرای «موسیقی سوگ و عزا» انتخاب کردیم و همراه با موسیقی «سوگ لری» نقاشی دیگری کشیدم و به رسم دیرینان و به نشان قربانی کردن برای پایان یافتن بلا به آب سپردمش.

به گزارش ایرنا، ۱۷ کامیون حامل کمک‌های مردمی و اصحاب فرهنگ و رسانه آذربایجان غربی طی هفته‌های اخیر راهی لرستان شد که ۲۵۰ بسته شامل لوازم ضروری زندگی برای اصحاب فرهنگ و رسانه آسیب دیده از سیل بود.

همچنین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی به همراه کاروان اعزامی نیز در منطقه سیل زده لرستان حضور یافت.

براساس این گزارش این کاروان علاوه بر کمک‌های مردمی حامل پیام وحدت و همدلی و صلح و دوستی بود.

«علیرضا قوجاری» متولد ۱۳۴۷ شمسی در نقده، کارشناس ارشد تاریخ و هنر بوده و از سال ۱۳۸۵ شمسی در ارومیه زندگی کرده و در موسسه آموزش عالی علمی - کاربردی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در رشته‌های نقاشی و گرافیک تدریس می‌کند؛ وی در حال حاضر کارشناس موسیقی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی است.

وی بیش از ۸۰ تابلو با تکنیکی که آن را در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسانده، خلق کرده است؛ تابلوهایی که حاصل شهود و الهام او از هستی، طبیعت و دنیای درونش بوده و مشق نام خداست.

آثار اخیر وی به سبک اکسپرسیونیسم با موتیف‌های نقاشی، هنر ایرانی و شرق دور خلق شده و با نقوش فراکتالی و 'فراکتال آرت' مرتبط است و در قالب آن هنرمند برای خلق آثارش در محیط عمومی حضور پیدا کرده و با گوش فرادادن به موسیقی زنده احساسی که از فضای موجود دریافت کرده را در قالب هنر نقاشی بر روی بوم خلق می‌کند.

به گفته قوجاری این تکنیک هیچ سابقه‌ای در گذشته نداشته و اصالت خاص خود را داراست زیرا حافظه دیداری هنرمندان به عنوان سنگ محکی برای اثبات بکر بودن تکنیک هنری است.

حضور غالب نقش‌های گیاهی و تکرار شونده، فرم‌های خط نستعلیق و خطوط مختلف از ویژگی‌های تکنیک این هنرمند برجسته بین المللی محسوب می‌شود؛ این نقش‌ها در تکنیک وی حرف اول را می‌زند و به تعبیری امضای آثار اوست.

وی در حوزه مجسمه سازی نیز فعال بوده و سوررئالیسم (فرا واقع گرایی)، مینیمالیسم (ساده گرایی) و پست مدرنیسم (پسامدرنیسم) از سبک هایی است که در آنها به خلق آثار مجسمه پرداخته است و سردیس‌های مشاهیری چون دکتر حسابی و دهخدا که در کتابخانه مرکزی ارومیه نصب شده از جمله آثار اوست.

۸۱۳۵/۳۰۷۲

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز22 ساعت قبل
در جلسه اخیر شورای پروانه ساخت آثار غیرسینمایی، برای داستانی بلند «بوسه در باران» به تهیه کنندگی سیدمحمد قاضی، کارگردانی سیدیاسر اجاق فقیهی و نویسندگی امیرمهدی صادقی، داستانی بلند «پریا دختر پروانه» به تهیه‌کنندگی پریسا عشقی، کارگردانی و نویسندگی رضا بهشتی و سریال «پروانه» به تهیه کنندگی و کارگردانی عباس رافعی و نویسندگی علیرضا بیاتی پروانه ساخت صادر شد. همچنین در این جلسه با ساخت یک عنوان داستانی کوتاه موافقت شد.
تسنیمتسنیم22 ساعت قبل
بازی‌اش در «ماهورا»، «متروپل» و «رستگاری در هشت و بیست دقیقه» ایفای نقش کرده و نامش با «آقای رئیس‌جمهور» سر زبان‌ها افتاد. به خاطر دستمزد هرکاری را نپذیرم؛ این رویکرد و روندی است که تا به امروز هم ادامه داشته است. متأسفانه چند سالی است که کارهایی به این نیت و تفکر ساخته می‌شود که مخاطب را به سالن سینما بکشاند. من به عنوان بازیگر هرکاری نمی‌کنم که مخاطبم بخندد و هیچ‌وقت به هر بهایی در سریال یا فیلمی بازیگر نمی‌شوم؛ چون ما در برابر آثاری که ارائه می‌دهیم مسئولیم. اگر این روزها صحبت‌هایی شنیده می‌شود به خاطر این دلگیری‌ها و مشکلات است.
ایلناایلنا20 ساعت قبل
اتحادیه صنف پوشاک تهران به منظور حمایت از طراحان و تولیدکنندگان داخلی، حضوری فعال در نهمین جشنواره فجر مد و لباس داشت و طی آن عوامل دخیل در طراحی، تولید و عرضه پوشاک ایرانی شناسایی و در جهت به کار گیری آنان در عرصه بازار برنامه ریزی جامعی انجام شد. در بخش کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی نیز آفاق امیریان، راضیه ابراهیمیان، مهرتاش رزمجو و حسین خسروی، شایسته تقدیر شناخته شده و لوح تقدیر دریافت کردند. در بخش مسابقه طراحی زنده «پایپوش» نیز در بخش مردانه، به رتبه نخست به حسنا حق‌پرستی، رتبه دوم؛ فاضل زارع الیاتو، رتبه سوم؛ لیلی خرمن‌دار لوح تقدیر جشنواره اهدا شد. به منظور تقدیر از غرفه‌های برتر بخش مؤسسات و خانه‌های مد نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر به ندا سورمه مؤسسه هنری «مد سبز پایدار»، آیدین جوانی مؤسسه هنری «مد و هنر مهرازی»، آرش حسامی گروه تولیدی کیف و کفش «ویزلند» و مرال نظری مؤسسه هنری «مرال نظری» نیز لوح تقدیر اهدا شد. لازم به ذکر است که آیین پایانی نهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر با حضور مسئولان، دست اندرکاران و علاقمندان این حوزه روز یکشنبه ۴ اسفند در تالار وحدت برگزار می‌شود و طی آن از نفرات برگزیده جشنواره در بخش طراحی تقدیر خواهد شد.
مهرمهر1 روز قبل
او در پایان‌بندی مطلب خود، شعر سوم را تشریح کرده و به ویژگی‌های آن پرداخته است. این شعر گرم‌ترین شعر هایزی / هایزه است اما در محتوا، شاعر با سبک خاص خود نزدیکی و در عین حال عدم پذیرش جامعه، غم‌ها و شادی‌های زندگی و… را نشان می‌دهد. «دریا» هسته اصلی این‌شعر است که پهناوری آن می‌تواند زادگاه آرامش‌ها و درگیری‌ها، ایده‌ها و خانه‌ معنوی شاعر باشد. زمان شعر از فردا آغاز می‌شود ولی در اواسط شعر، زمان از دست می‌رود و به زمان حال باز می‌گردد. غم واقعی این شعر در وصف اوضاع بد الان نیست، بلکه در تسلیم شدن برای فردا است.
تابناکتابناک22 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه استخدام همه معلمان حق التدریس ممکن نیست، گفت: نباید این انتظار و تصور غلط را در میان معلمان نسبت به مصوبه مجلس ایجاد کرد. سیدحمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره روند اجرای قانون استخدام نیروهای حق التدریس، اظهار کرد: دولت در اجرای قانون استخدام معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی به نحوی عمل کرد که مجلس مجبور به تدوین استفساریه تبصره ۱۰ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش شد تا قانون به درستی اجرایی شود. نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آموزش و پرورش می‌تواند بخش بزرگی از مشکلات نیروهای حق التدریس را برطرف کند، افزود: البته از سوی دیگر این تصور ایجاد که قانون مجلس سعی دارد تمامی نیروهای حق التدریس را به استخدام آموزش و پرورش در آورد که چنین چیزی ممکن نیست. معلمان با چه شرایطی می‌توانند جذب آموزش و پرورش شوند؟ وی ادامه داد: در قانون استخدام معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی، قید شده معلمان در رشته‌های مورد نیاز آموزش و پرورش، در مقطع تحصیلی و با جنسیت مورد نیاز آموزش و پرورش و نهایتا در استان و شهرستان مد نظر آموزش و پرورش این استخدام‌ها صورت گیرد. سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه در مقطع کنونی نمی‌توان آموزش و پرورش را متهم به تخلف کرد، گفت: اما تعلل و سهل انگاری در قبال نیروی انسانی و قانون استخدام نیروهای حق التدریس مشهود است که ما را به وضعیت امروز رسانده و موجب نارضایتی معلمان حق التدریس شده است.
فردا نیوزفردا نیوز22 ساعت قبل
آن‎ها تمرینات زیادی را پشت سر می‌گذارند، ولی …***فیلم سینمایی «ارباب الوار» به کارگردانی «بری اندرسون»، جمعه ۲ اسفند ماه ساعت ۲۳:۵۰ از شبکه دو سیما روی آنتن می‎رود. ***فیلم سینمایی «پرواز» به کارگردانی «ویبو پوری»، جمعه دوم اسفند ماه ساعت ۳۰ دقیقه بامداد از شبکه سه سیما پخش می‌شود. ***فیلم سینمایی «شش درجه زیر صفر: معجزه در کوهستان» به کارگردانی «اسکات واو»، جمعه دوم اسفند ماه ساعت ۲۰:۳۰ از شبکه چهار روی آنتن می‌رود. ***فیلم تلویزیونی «آواز آب‌ها» به کارگردانی «احسان صادقی جهانی»، جمعه دوم اسفند ماه ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه شما پخش می‎شود. شبکه کودکانیمیشن سینمایی «بالتو، در جستجوی گرگ‎ها» به کارگردانی «پیل وینستون»، پنجشنبه اول اسفند ماه ساعت ۱۴ از شبکه کودک پخش خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر