1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سینماپرس
  4. فرهنگ
نمایشگاه بین المللی کتاب تهران افتتاح شد

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران افتتاح شد

سینماپرسخبرگزاری سینماپرس |
سینماپرس: سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران امروز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مصلی تهران افتتاح شد.

به گزارش سینماپرس، سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران صبح امروز در مصلی تهران با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، نیکنام حسینی پور مدیر عامل موسسه خانه کتاب، قادر آشنا قائم مقام سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران افتتاح شد.

در این مراسم محسن جوادی رئیس سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به شعار امسال نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: شعار این دوره نمایشگاه کتاب «خواندن توانستن است». با این شعار نه تنها به استقبال رویداد فرهنگی بزرگ کشورمان بلکه به استقبال یکی از بزرگترین رویدادهای فرهنگی در حوزه کتاب در جهان می‌رویم علاوه بر ۲۴۰۰ ناشر داخلی، ۸۰۰ ناشر خارجی مستقیم یا غیرمستقیم آثار ارزشمندشان را ارائه و در اختیار علاقه مندان کتاب قرار می‌دهند.

بیشتر بخوانید: کتاب را در رونق تولید ملی نباید فراموش کنیم/دیوار بی اعتمادی، تکفیر و تحریم با کتاب فرو می‌ریزد

وی با اشاره به اینکه علاوه بر ۱۴۰۰ عنوان کتابی که سال گذشته منتشر و در نمایشگاه عرضه شد، برنامه‌های فرهنگی و گفتگوهایی درباره کتاب در نمایشگاه شکل می‌گیرد، اظهار داشت: تاریخ ایران به نام کتاب‌های بزرگ دانشمندان و حکیمان بزرگ شناخته می‌شود. خوشحالیم می‌توانیم به وسیله کتاب، دوستی و پایداری را میان ملت‌ها و دولت‌ها ایجاد کنیم.

جوادی: برای داشتن زندگی خوب، نباید از کتاب غفلت کنیم

رئیس سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ادامه داد: اگر برای زندگی خوب می‌کوشیم نباید از کتاب غفلت کنیم. آنچه از فردا در معرض دید هزاران و میلیون‌ها کتاب دوست ایرانی قرار می‌گیرد محصول تلاش نویسندگان فراوان، ناشران، کتابفروشان و فعالان عرصه نشر است. نهادهای وابسته به برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران مجموعه‌های شهرداری، نیروی انتظامی و مصلای تهران با همدلی فراوان بیش از پیش برای نمایشگاه کتاب به ما کمک کردند.

اسماعیلی معاون اجرایی سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در ادامه مراسم با اشاره به آغاز کار سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از اسفند ماه سال گذشته گفت: متراژ ۱۱۰ هزار متر مربع با همکاری خوب مصلی تهران در اختیار ما قرار گرفت که برای ۵۵۰۰ متر مربع غرفه بندی شد.

در وبسایت خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

وی افزود: ۱۵۰ ناشر عمومی، ۳۵۵ ناشر کودک و نوجوان، ۳۰۰ ناشر دانشگاهی و ۱۰۰ ناشر دیجیتال در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور دارند که به ترتیب ۱۴ هزار و ۲۰۰ متر به ناشران عمومی، ۶۲۲۵ متر به ناشران دانشگاهی و ۳۲۳۰ متر مربع به نشر آموزشی، اختصاص یافت. در این دوره برگزاری نمایشگاه کتاب برای نخستین بار است که تنها نشر دانشگاهی را زیر چادر داریم. در نشر خارجی ۸۰۰ ناشر حضور دارند که ۱۵۰ ناشر عرب و ۶۵۰ ناشر در حوزه لاتین هستند.

وی با بیان اینکه هزار عنوان کتاب به زبان عربی و ۱۰۳ هزار عنوان به زبان لاتین عرضه شده‌اند، گفت: برای نخستین بار بحث شفاف سازی را در راستای هدفمندی و بهره وری بهتر یارانه‌ها انجام می‌دهیم. ۵۰ درصد بن‌های کتاب در قالب کارت‌های هوشمند و ان اف سی عرضه می‌شود.

نماینده کشور چین: دو کشور باید مجموعه‌های عظیمی را در زمینه چاپ و نشر خلق کنند

در این مراسم هو اوی مین نماینده کشور چین با اشاره به تفاهم نامه ایران و چین در سال ۲۰۱۷ برای حضور این دو کشور در نمایشگاه‌های فرهنگی و مهمان ویژه بودن ایران در آن سال در چین گفت: امسال چین مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران است. چین و ایران کشورهایی با تمدن دیرینه هستند و دوستی دیرینه‌ای با هم دارند. ۴۸ سال از روابط دیپلماسی ایران و چین می‌گذرد و روابط مردم دو کشور با هم بسیار خوب است بسیاری از آثار کلاسیک ایرانی به چینی و آثار معاصر چینی به فارسی ترجمه شدند که این راه دوستی دو کشور را هموارتر کرده است.

وی افزود: با بیش از ۴ هزار عنوان و ۱۵ هزار جلد کتاب در نمایشگاه کتاب تهران حاضر می‌شویم و بیش از ۵۰ برنامه فرهنگی داریم که بیش از ۲۰ نویسنده، تصویر‌گر و دانشمند چینی در نمایشگاه حاضر می‌شوند.

هو او مین با بیان اینکه صنعت چاپ و نشر مسئولیت مهم تبادل تمدن را به عهده دارند و دو کشور باید مجموعه‌های عظیمی را در زمینه چاپ و نشر خلق کنند، گفت: باید پیشرفت‌های دو کشور را به گوش جهانیان برسانند امیدوارم برگزاری نمایشگاه کتاب تهران و حضور چین در این نمایشگاه بتواند ناشران دو کشور را به هم نزدیک کند و روابط دو کشور را گسترش دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.
خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
در جریان معاملات بازار آزاد تهران، نرخ سکه طرح جدید ۲۹ اردیبهشت ۹۸ به ۴ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان رسید. در عین حال، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۱ میلیون تومان است. هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۲۷۸ دلار و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۴۰ هزار و ۹۲۳ تومان است.

ویدیو/ ۱۰ نکته درباره خیام که احتمالا نمی‌دانستید / فقط ابوعلی سینا را قبول داشت! / وقتی ویل دورانت، راهکار خیام برای معادله سه مجهولی را شاهکار ریاضی دانست

انتخابانتخاب11 ساعت قبل
وانانیوزوانانیوز7 ساعت قبل
وزیر آموزش و پرورش گفت: فقط بازنشستگان سال ۹۷ پاداش خود را دریافت نکرده‌اند و حقوق معلمان خرید خدمت تا پایان دی ماه پرداخت شده است و باقی در خردادماه پرداخت خواهد شد. لزوم برنامه ریزی دقیق برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته هم از مطالبات نمایندگان مردم بود، زیرا معتقدند زمانی که پاداش بازنشستگان پرداخت می‌شود که فاصله زمانی زیادی ایجاد شده و دردی از آن‌ها دوا نمی‌کند. رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس گفت: نیروهای خرید خدمتی نیز در این جلسه مورد توجه نمایندگان بودند و عدم پرداخت حقوق آن‌ها مورد سوال قرار گرفت. نماینده مردم همدان اضافه کرد: وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت آئین نامه تبدیل وضعیت حق‌التدریس‌ها تمام و به دولت اعلام شده است که به محض تایید اجرایی می‌شود. وزیر آموزش و پرورش درخصوص پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته اعلام کرد که فقط بازنشستگان سال ۹۷ پاداش خود را دریافت نکرده‌اند و حقوق معلمان خرید خدمت تا پایان دی ماه پرداخت شده است و باقی در خردادماه پرداخت خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
خبرگزاری صدا و سیما؛ اعمال شب چهاردهم ماه رمضان به این شرح است: و در شب چهاردهم: این شب دومین شب از شب‌های ایام البیض است، در این شب نیز همان نمازی که در شب سیزدهم آمده بود خوانده ‌می‌شود، اما در این شب به صورت چهار رکعت با دو سلامدر هر رکعت پس از سوره «حمد» سوره‌های «یس» و «تبارک الذى بیده الملک» و «قل هو الله احد» را بخواند. در این شب همانند دو شب دیگر ایام البیض، خواندن دعای مجیر سفارش شده است.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما حسین انتظامی ظهر امروز در سالن اجتماعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتظامی در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره مسئله نظارت بر کاغذهای وارداتی و توزیع آنها و ترخیص کاغذهای گمرکات افزود: مسئله نظارت از جمله وظایف کارگروه از زمان تأسیس آن بوده است و هفته گذشته در همین کارگروه جلسه برگزار شد و در آن نمایندگان سازمان حمایت و سازمان تعزیرات، پیشنهادهای خود را در این زمینه بیان کردند که در جلسه امروز ما، آن پیشنهادها مصوب شد. وی اضافه کرد: درواقع کمیته‌ای سه جانبه متشکل از سازمان تعزیرات، سازمان نظارت و کارگروه، مسئله نظارت را مورد بررسی و تصویب قرار داده است و پیشنهادهای عملی آنها به تصویب رسید که اجرای آنها نیز از این هفته شروع خواهد شد. بر این اساس این نظارت به شکلی خواهد بود که کاغذ واردشده با ارز دولتی حتما به مصرف کننده حقیقی برسد و کاغذ وارداتی به بازار سیاه نیز راه پیدا نکند. رئیس کارگروه کاغذ وزارت ارشاد افزود: پیرو دستور مقام معظم رهبری برای حل مسئله کاغذ و با تدبیر معاون اول رئیس جمهور مصوب شد به میزان مصرف مطبوعات و ناشران کشور در زمینه کاغذ ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کماکان تعلق بگیرد. با توجه به حضور نماینده گمرک در کارگروه و ارائه اطلاعات کاغذهای موجود در گمرک توسط وی به معاونت‌های تخصصی در کارگروه، مسیر لازم برای صدور حواله‌ها و ترخیص کاغذها دردست اجراست. وی گفت: کارگروه ساماندهی کاغذ به امر نظارت بر توزیع و واردات کاغذ رسیدگی می‌کند، اما قرار است نظارت با حضور دستگاه‌های عضو در کمیته سه جانبه جدی‌تر پیگیری شود. انتظامی افزود: این کمیته سه جانبه متشکل از سازمان حمایت از مصرف کننده، دبیرخانه کارگروه و سازمان تعزیرات به این امر رسیدگی می‌کند و پیش بینی ما این است بخشی از مشکل حل شود. وی با اشاره به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گزارشی از وضعیت کنونی کارخانه‌های داخلی کاغذ ندارد افزود: این گزارش در اختیار وزارت صمت است و برای تاکید بر توسعه تولید کاغذ در کارخانجات داخلی و رفع موانع روش‌های مبنایی است. انتظامی گفت: بحث‌های مربوط به تائید ثبت سفارش و نظارت بر توزیع کاغذ برعهده معاونت‌های مربوط در وزارت ارشاد و در موضوع ناشران نیز بر عهده تشکل‌های آنهاست. وی همچنین از تشکیل جلسه‌ای به منظور بررسی موانع پیش روی تولید کاغذ خبر داد و تاکید کرد: این جلسه فردا با حضور دستگاه‌های مربوط برگزار می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر