مأموریت سردار سلامی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. سیاسی
مأموریت سردار سلامی

مأموریت سردار سلامی

همشهریخبرگزاری همشهری |
سعدالله زارعی- تحلیلگر سیاسی: تغییرات اخیر در «فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی»، توجه زیادی را به‌خود معطوف کرد.

دشمنان بلافاصله تفسیرها و گمانه زنی‌های خود را شروع کرده و در داخل کشور نیز بازار بحث داغ گردید. این از یک سو نشأت گرفته از اهمیت سپاه پاسداران به‌عنوان مهم‌ترین نهاد انقلاب اسلامی است و از سوی دیگر می‌تواند ناشی از بی‌توجهی کافی نیروهای داخلی به ذات این‌گونه تغییرات باشد.

سردار جعفری ۱۲سال پس از «فرماندهی کل»، سنگر را به جانشین خود تحویل داده و این در حالی است که براساس قاعده‌ای که در این جایگاه‌ها مدنظر فرمانده معظم کل قوا است، دوره فرماندهی ۵ سال است که لزوما ۵سال دیگر تمدید می‌شود. کما اینکه دوره فرماندهی سردار صفوی ۱۰سال و در حدفاصل ۷۶ تا ۸۶ بود. بنابراین اگر در این خصوص سؤالی وجود داشته باشد این است که چرا دوره سردار جعفری ۲سال بیش از موعد مقرر شده است که پاسخش طبعا از این جنس است که دوره فرماندهی جعفری توأم با موفقیت‌هایی بزرگ بوده که البته در حکم جدید او هم به این نکته اشاره شده است.

انتخاب سردار سلامی نیز یک انتخاب کاملا طبیعی است. در سلسله مراتب فرماندهی، «جانشین»، طبیعی‌ترین جایگزین فرمانده است. از این‌رو سردار سلامی بر مبنای یک قاعده طبیعی به فرماندهی کل سپاه رسیده و این در حالی است که اساسا انتصاب «جانشین» از سوی فرماندهی کل سپاه، مستلزم پذیرش آن از سوی فرمانده معظم کل قوا است. بر این اساس باید گفت؛ رضایت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از دوران فرماندهی سردار جعفری، رضایت از عملکرد و نقش سردار سلامی نیز می‌باشد. سلامی در ۱۰سال از دوران فرماندهی سردار جعفری، جانشین فرماندهی بوده است و این علاوه بر آنکه نشان‌دهنده حسن سلوک او با اقران خود در دوره فرماندهی سردار جعفری است، بیانگر اندوخته‌ای بزرگ از تجربه فرماندهی نیز به‌حساب می‌آید که می‌تواند به‌عنوان سرمایه‌ای مهم در دوران فرماندهی او به کار ‌آید.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

سلامی اما نقش مهمی در پیشبرد کیفی و کمی صنایع موشکی و هوافضای کشور نیز داشته و در جایگاه یک مبتکر و متفکر در عرصه نیروهای مسلح شناخته می‌شود. دوران فرماندهی او در نیروی هوایی سپاه در واقع آغاز تحرک جدیدی در این نیرو به‌حساب می‌آید. سلامی سال‌ها در سنگر طراحی عملیات و فرماندهی رزم شرکت داشته و در کار تربیت نیروی انسانی کارآمد و در سپاه نیز جایگاه برجسته‌ای دارد. از این‌رو باید دوران فرماندهی او را دوران تحرک فنی‌تر، تخصصی‌تر و پویاتر سپاه به‌حساب آورد.

یکی دیگر از ویژگی‌های سردار حسین سلامی، جنبه پر رنگ اعتقادی و گستردگی آگاهی‌های او در حوزه علوم اسلامی و انسانی است. سلامی در حوزه مباحث دینی یک شخصیت صاحب نام سپاه است و انس او با قرآن کریم و تفسیر و مباحث فکری و فلسفی - کلامی، او را در مرتبه‌ای خاص در بین «پاسداران» قرار داده است و به‌نظر این قلم، از این‌رو بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکم انتصاب او به فرماندهی، «گسترش مدیریت‌های برخوردار از بنیه معنوی و توانایی‌های کارشناسی و حرکت دادن سپاه به سوی تکامل» را از او مطالبه کردند. کد خبر ۴۳۸۲۱۶

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خوانندگی و رقص خانم‌ها در ستاد انتخاباتی! / فیلم

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل

رقص و پایکویی در ستاد انتخابی یکی از نامزدها و در حضور یک روحانی / فیلم

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل

سقوط داربست تبلیغاتی کاندیدای بهشهر - مازندران / فیلم

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل

فیلم/ تهدید اسرائیل با هم‌پیمانان سنی‌مذهب ایران

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
«افضل اشرف» کارشناس مسائل نظامی: اعلام معامله‌قرن، گروه‌های فلسطینی را به ایران نزدیکتر کرده و بعید نیست که علاوه بر هم‌پیمانان شیعی، در تحولی تازه شاهد استفاده ایران از گروه‌های نیابتی سنی‌مذهب باشیم.

پاسخ به شبهه‌ای درباره کشتار مردم زمان محمدرضا پهلوی

مهرمهر1 روز قبل

تعطیلات آغاز سال در بلاتکلیفی بنزین نوروز/تخصیص سهمیه ٣هزار میلیارد تومان بار مالی دارد

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، از ٢۶ آبان ماه که بنزین سهمیه بندی شده و قیمت آزاد آن با رشد سه برابری مواجه گشت، به اذعان مسئولین افت قابل توجهی در گردشگری ایران نفت افتاده که به احتمال زیاد ادامه این روند تعطیلات و گردشگری نوروز را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. در این بین روز جاری علی ربیعی سخنگوی دولت روز جاری و در حاشیه نشست هیات دولت در پاسخ به پرسش سهمیه بندی بنزین نوروز گفت: اگر خواسته باشیم ۴۰ لیتر به سهیمه فعلی اضافه کنیم حدود ۳ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد که برای تامین آن شاید مجبور باشیم از بسته معیشتی ۶۰ میلیون نفر کم کنیم. به همین خاطر تصمیم دشواری است و ما به تصمیم روشنی برای محل تامین بنزین نوروزی نداریم. معتقدیم کاهش کمک معیشتی نیز به مصلحت نیست. از سوی دیگر محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور نیز در حاشیه هیئت دولت گفت: موضوع سهمیه بنزین نوروز در حال بررسی است اما نباید پیش از نهایی شدن این بررسی‌ها، به مردم امید دهیم.

نظرها

اخبار بیشتر