از دلایل صاف کردن مکرر گلو
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سلامت

از دلایل صاف کردن مکرر گلو

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
نوعی خاصی از بازگشت اسید به نام رفلاکس لارنگوفارنژیال (LPR) که به نام رفلاکس خاموش نیز شناخته می شود، اغلب موجب صاف کردن مکرر گلو می شود.

همه ما گاهی اوقات گلوی خود را صاف می‌کنیم. گاهی اوقات این کار در واکنش به محرک‌ها صورت گرفته و در مواقع دیگر تنها یک عادت است. اما در پس صاف کردن مکرر گلو ممکن است یک شرایط پزشکی قرار داشته باشد.

از دلایل صاف کردن مکرر گلو - 1

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "مدیکال نیوز تودی"، احساس خارش یا گیر کردن چیزی در گلو ممکن است موجب شود تا فردی به طور مکرر گلوی خود را صاف کند. این احساسات ممکن است زمانی که هیچ چیزی وجود ندارد نیز شکل بگیرند.

صاف کردن گلو به خودی خود یک شرایط پزشکی نیست، اما می‌تواند نشانه بروز یکی از آنها باشد.

ترشحات پشت حلقی

سینوس‌ها، گلو، و بینی همگی مخاط تولید می‌کنند که معمولا ناخودآگاه آن را قورت می‌دهیم. زمانی که با انباشت مخاط یا ترشح آن به پشت گلو مواجه هستید، این شرایط به نام ترشحات پشت حلقی شناخته می‌شود.

دلایل ترشحات پشت حلقی شامل عفونت‌ها، آلرژی ها، و بازگشت اسید معده به مری می‌شوند. فرد ممکن است با علائمی دیگر مانند موارد زیر نیز مواجه باشد:

- گلو درد

- صحبت با صدای خراشیده

- بلع مکرر

درمان

درمان ترشحات پشت حلقی بهترین روش برای کاهش تکرر صاف کردن گلو و علائم دیگر است. از گزینه‌های درمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- داروهای آنتی هیستامین برای آلرژی‌های سینوس و بینی

- آنتی بیوتیک ها برای عفونت‌های باکتریایی

- ضد اسیدها، مسدودکننده‌های گیرنده H۲، و مهارکننده‌های پمپ پروتون برای بازگشت اسید معده به مری

از نکته‌های دیگر برای تسکین ترشحات پشت حلقی می‌توان به تامین آب مورد نیاز بدن و استفاده از ضد احتقان‌ها، اسپری‌های بینی، و استفاده از محلول سالین اشاره کرد.

بازگشت اسید معده به مری

نوعی خاصی از بازگشت اسید به نام رفلاکس لارنگوفارنژیال (LPR) که به نام رفلاکس خاموش نیز شناخته می‌شود، اغلب موجب صاف کردن مکرر گلو می‌شود.

رفلاکس لارنگوفارنژیال به واسطه بازگشت اسید معده به مری و ورود آن به حنجره و حلق شکل گرفته که به تحریک گلو منجر می‌شود.

بنابر گزارشی که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، ۶۰ درصد افراد مبتلا به بیماری بازگشت اسید معده به مری (GERD) با علائم رفلاکس لارنگوفارنژیال نیز مواجه می‌شوند.

از دیگر علائم رفلاکس لارنگوفارنژیال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- گرفتگی صدا

- دشواری در بلع

- گلو درد

درمان

درمان رفلاکس لارنگوفارنژیال مشابه با درمان بیماری بازگشت اسید معده به مری است و شامل استفاده از داروهایی مانند ضد اسیدها، مسدودکننده‌های گیرنده H۲ و مهارکننده‌های پمپ پروتون می‌شود.

مداخلات سبک زندگی نیز بخش مهمی از مدیریت علائم رفلاکس لارنگوفارنژیال را تشکیل می‌دهند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- حفظ وزن سالم

- ترک محصولات تنباکو

- پرهیز از غذاهای محرک علائم

- ترک یا محدود کردن مصرف الکل

آلرژی‌های بینی

آلرژی‌ها زمانی رخ می‌دهند که سیستم ایمنی بدن به حضور موادی که آلرژن نام داشته و معمولا بی ضرر هستند، واکنش بسیار شدید نشان می‌دهد.

از دلایل شایع آلرژی‌های بینی می‌توان به گرده‌ها، گرد و غبار، و پوست حیوانات اشاره کرد.

آلرژی‌های بینی می‌توانند به تولید بیش از حد مخاط منجر شوند که می‌تواند صاف کردن مکرر گلو را در پی داشته باشد.

از دیگر علائم آلرژی‌های بینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- آبریزش یا گرفتگی بینی

- خارش یا آبریزش چشم

- عطسه

درمان

از گزینه‌های درمان برای آلرژی‌های بینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- آنتی هیستامین‌ها

- اسپری‌های درون بینی کورتیکواستروئید

- ضد احتقان‌ها

- آمپول‌های آلرژی که می‌توانند به افزایش تحمل در برابر یک آلرژن خاص کمک کنند

همچنین، یک فرد می‌تواند با پرهیز از آلرژی‌های شناخته شده از بروز علائم پیشگیری کرده یا آنها را کاهش دهد.

مشکلات بلع

مشکلات بلع می‌توانند در نتیجه مسائل عصبی یا ناهنجاری‌های ساختاری درون بدن شکل بگیرند. همچنین، دشواری در بلع می‌تواند به تحریک گلو و صاف کردن مکرر گلو منجر شود.

از جمله علائم دیگر دشواری در بلع می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- گرفتگی صدا

- سرفه

- سوزش سردل

- احساس خفگی هنگام غذا خوردن

درمان

درمان دشواری در بلع به دلیل این شرایط بستگی دارد، اما ممکن است شامل گفتار درمانی باشد.

در خبری بخوانید: اخبار سلامت

داروها

پزشکان به طور معمول مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) را برای درمان فشار خون بالا تجویز می‌کنند.

این داروها می‌توانند موجب احتقان بینی و ترشحات پشت حلقی شوند، و یک فرد ممکن است با صاف کردن مکرر گلو به این شرایط واکنش نشان دهد.

تاکنون، مطالعه که نشان دهنده این باشد که صاف کردن گلو یک عارضه جانبی رایج استفاده از مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین است، وجود ندارد.

با این وجود، پژوهش‌ها نشان داده‌اند که ۱۵ درصد افرادی که این داروها را مصرف می‌کنند با سرفه مزمن مواجه می‌شوند. دلیل زمینه‌ای سرفه می‌تواند به احتقان بینی، ترشحات پشت حلقی، و صاف کردن مکرر گلو منجر شود.

درمان

هر فردی که نگران عوارض جانبی مصرف یک دارو است یا از آن رنج می‌برد باید با پزشک خود در این زمینه صحبت کند. پزشک ممکن است تغییر در دوز مصرفی دارو یا تغییر روش درمان را پیشنهاد دهد.

اختلالات تیک

تیک‌ها، حرکات یا صداهایی ناگهانی و مکرر هستند که فرد نمی‌تواند آنها را کنترل کند.

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا (CDC) سه اختلال تیک اصلی وجود دارند:

- اختلال تیک صوتی یا حرکتی پایدار

- اختلال تیک موقت

- سندرم تورت

بنابر مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵، صاف کردن گلو یکی از پنج نشانه شایع اختلالات تیک است. دلیل آنها نامشخص است، اما اختلالات تیک به نظر می‌رسد ارثی بوده و بیشتر در مردان رخ می‌دهد.

از دیگر علائم اختلالات تیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- پلک زدن مکرر

- تکان دادن سر

- تکرار یک واژه یا صدا

- ضربه زدن با انگشتان

درمان

روش درمان تیک به نوع اختلال و شدت علائم یک فرد بستگی دارد، اما داروها و رفتار درمانی می‌توانند اغلب به بهبود شرایط کمک کنند.

توده‌های تارهای صوتی

زمانی که توده‌های غیر طبیعی مانند پولیپ‌ها، گره‌ها یا کیست‌ها روی تارهای صوتی رشد می‌کنند، این شرایط می‌تواند موجب احساس گیر کردن چیزی در پشت گلو شود. از دلایل شکل گیری این تود‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- سیگار کشیدن

- آلرژی‌ها

- استفاده بیش از حد یا فشار بر تارهای صوتی مانند فریاد زدن یا خوانندگی

- سرفه مکرر یا شدید

- بیماری بازگشت اسید معده به مری

از علائم رشد توده‌ها در تارهای صوتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- گرفتگی صدا

- صدای خش‌دار

- تنگی نفس

- احساس درد هنگام صحبت کردن

درمان

ابتدا، پزشک دلیل زمینه‌ای رشد توده‌ها را درمان می‌کند. پس از آن، ممکن است انجام عمل جراحی برای برداشتن توده‌های بزرگ و مواردی که به درمان واکنش نشان نمی‌دهند، توصیه شود. برخی افراد نیازمند گفتار درمانی خواهند بود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

اگر صاف کردن مکرر گلو موجب نگرانی و ناراحتی شما شده است، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط بهترین گزینه محسوب می‌شود.

اگر صاف کردن گلو با موارد زیر همراهی می‌شود در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید:

- احساس گیر کردن چیزی در گلو

- سوزش سردل

- مصرف یک داروی جدید

پزشک سابقه پزشکی بیمار را بررسی کرده و معاینه جسمانی برای تشخیص دلیل علائم را انجام می‌دهد. تشخیص نخستین گام در جهت درمان مناسب است.

درمان عمومی

صاف کردن گلو معمولا تنها زمانی نیازمند درمان است که به مساله‌ای آزاردهنده و نگران کننده تبدیل شده باشد. رسیدگی به دلایل زمینه‌ای بهترین روش برای کاهش یا پیشگیری از علائم است.

برخی درمان‌ها و نکته‌های پیشگیرانه برای صاف کردن مکرر گلو شامل موارد زیر می‌شوند:

- مصرف آب فراوان برای مرطوب نگه داشتن گلو که ممکن است احساس گیر کردن چیزی در گلو را کاهش یا تسکین دهد

- مکیدن آبنبات

- غذا خوردن و جویدن آهسته در صورت مواجهه با دشواری در بلع

- استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده هوا در خانه یا محل کار برای حفظ رطوبت هوا که ممکن است تحریک گلو را کاهش دهد

- صاف کردن گلو به آرامی و گاه به گاه برای پرهیز از آسیب رساندن به تارهای صوتی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین9 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، حسن طاهری، در آستانه هفته سلامت گوارش، با اشاره به اینکه مصرف میوه و سبزیجات در پیشگیری از ابتلاء به سرطان‌های گوارش بسیار مؤثر است، گفت: چاقی، عدم تحرک، استرس و مصرف مواد غذایی ناسالم از عوامل دخیل در بروز سرطان است. این فوق تخصص بیماری‌های گوارش کبد، اظهار داشت: سرطان زمانی که به وقوع می‌پیوندد همچون زلزله‌ای به شمار می‌رود که همه بنیان‌های خانواده را در هم در می‌نوردد و بار فکری و اقتصادی زیادی را برای خانواده به همراه دارد. طاهری گفت: عدم تحرک، استرس، سبک غذایی ناسالم نیز از دیگر عوامل ابتلاء به سرطان به شمار می‌رود. بنابراین با فعالیت فیزیکی و استفاده از مواد غذایی سالم می‌توان ریسک ابتلاء به این بیماری را کاهش داد. وی در ارتباط با مصرف مواد غذایی، گفت: نمک، قند و چربی در مواد غذایی در صورتی که زیاد استفاده شود، شانس سرطان و ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی را مضاعف می‌کند، این در حالی است که مصرف مواد غذایی حاوی فیبر همچون سبزیجات و میوه‌ها در پیشگیری از سرطان مؤثر است.
ایرناایرنا23 ساعت قبل
به گزارش وزارت بهداشت، سعید نمکی روز دوشنبه در ابلاغی به همه معاونان وزارت بهداشت و نیز رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران و سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی این وزارتخانه به ضرورت همکاری با کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر اشاره کرد و نوشت: مدیریت و رهبری موثر از ملزومات پوشش همگانی سلامت در راستای کاهش مرگ و میر و ناتوانی ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است. نمکی در این ابلاغ درباره کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر بیان کرد: این کمیته در چهار محور مدیریت و سیاست گذاری، کاهش عوامل خطر، ارتقای نظام خدمات سلامت و پایش و دیده بانی با همکاری معاونان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و صاحب نظران برجسته کشور و همچنین جلب مشارکت سایر وزارتخانه‌ها و سازمان‌های همکار اقدامات موثری را انجام داده است. وی ادامه داد: این کمیته با تدوین سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر (برنامه عمل ملی) از طریق جلب مشارکت ذینفعان، نقشه راه ملی کاهش مرگ زودرس و ناتوانی ناشی از بیماری‌های غیرواگیر به ویژه بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها، دیابت و بیماری‌های مزمن تنفسی را به طور شفاف مشخص کرده است. وزیر بهداشت در این ابلاغ نوشت: با توجه به ماهیت و ماموریت فرابخشی کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر، همکاری کلیه معاونت‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با کمیته فوق الذکر ضروری است تا با بهره مندی از گستره سیاست گذاری‌های کلان و استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با رویکرد جلب مشارکت درون بخشی و بین بخشی، گام‌های موثری در راستای کاهش آلام مردم، ارتقای سلامت جامعه، توزیع عادلانه خدمات سلامت و دستیابی به اهداف پوشش همگانی سلامت برداشته شود. اجتمام*۹۴۸۲*۱۱۹۳انتهای پیام /*
ایرناایرنا22 ساعت قبل
زمینه‌های سوء استفاده از حوزه سلامت و بروز برخی فسادها، ضرورت درک درست بازیگران نظام سلامت ازانواع فسادها دراین بخش، بررسی مسئله فساد به صورت فرایندی از جمله محورهای مطرح شده در این نشست بود. کارشناس امور ارتقای کیفیت در مراکز درمان با اشاره به زمینه‌های فساد گفت: سوء استفاده از قدرت عمومی مسئولان برای منافع خصوصی باعث ایجاد زمینه‌های فساد می‌شود. تویسرکان منش عنوان کرد: در سلامت، مفهوم فساد دسترسی به خدمات سلامت و جان انسان‌ها است که اگر دچار فساد شود گریبان گیر تمامی دولت‌ها را می‌گیرد. وی توضیح داد: بازیگران نظام سلامت باید درک درستی از فساد در این نظام داشته باشند. این کارشناس حوزه سلامت در توضیح فساد به ظاهر قانونی در نظام سلامت گفت: در حالی که اکثر مردم ممکن است بگویند فساد اشتباه است، ولی این اقدام همیشه غیر قانونی نیست.
ایرناایرنا22 ساعت قبل
جمهوری اسلامی ایران شدیدا بر این باور است که تقویت سیستم‌های بهداشت (HSS) عادلانه‌ترین، موثرترین و پایدارترین ابزار برای دستیابی به اهداف سه گانه سیزدهمین برنامه عمومی کار سازمان جهانی بهداشت است. وزیر بهداشت افزود: به تازگی تجربه ما در زمینه مراقبت‌های اولیه بهداشتی در مناطق روستایی به مناطق شهری با پوششی بیش از ۹۰ درصد بسط داده شده است. *دیدار نمکی با وزیر بهداشت قطروزیر بهداشت کشورمان همچنین در حاشیه برگزاری هفتاد و دومین نشست مجمع جهانی سلامت با حنان محمود الکواری، وزیر بهداشت کشور قطر دیدار کرد. همچنین الکواری در این نشست از وزیر بهداشت کشورمان دعوت کرد تا در کنفرانس WISH که در سال ۲۰۲۰ برگزار می‌شود نیز شرکت کند. همچنین وزیر بهداشت کشورمان با وزیر بهداشت قزاقستان نیز در حاشیه هفتاد و دومین مجمع جهانی سلامت سازمان جهانی بهداشت در ژنو دیدار کرد و تفاهم نامه همکاری نیز بین دو کشور امضا شد.
همشهریهمشهری16 ساعت قبل
وی افزود: بر همین اساس امسال کمیته کشوری هفته سلامت گوارش شعار تشخیص زودهنگام و درمان سرطان گوارش را مدنظر قرار داده است و برنامه ریزی‌هایی در این زمینه صورت گرفته و مورد توجه قرار دارد. رئیس انجمن بیماری‌های گوارش و کبد استان خراسان ادامه داد: آمار ابتلاء به سرطان گوارش در نقاط مختلف کشور متفاوت است به صورتی که برخی از سرطان‌های دستگاه گوارش همچون سرطان مری و معده در شمال و شمال شرق ایران شایع‌تر بوده و برخی سرطان‌های گوارش در مراکز پیشرفته شهری قربانیان بیشتری می‌گیرد که این مسئله به عادات غذایی و اجتماعی افراد نیز بر می‌گردد. سعادت نیا با تاکید بر اینکه هر چه زودتر بیماری سرطان شناسایی شود درمان موفقیت آمیزتر خواهد بود، گفت: درمان موفقیت‌آمیز، زندگی فرد را افزایش می‌دهد بنابراین انجام غربالگری در این زمینه بسیار حائز اهمیت است. رئیس انجمن بیماری‌های گوارش و کبد استان خراسان، خاطرنشان کرد: وجود پولیپ‌ها در دستگاه گوارش می‌تواند پیش نشانه‌ای از ابتلاء به سرطان باشد که گاهی این مشکل بدون علامت است و امروزه با شناسایی به موقع نوع پولیپ می‌توان جهت درمان زودهنگام و پیشگیری از سرطان اقدام کرد. سعادت‌نیا تاکید کرد: افرادی که در خویشاوندان درجه یک خود فرد مبتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش تحتانی دارند باید به این بیماری حساسیت بیشتری داشته باشد و نسبت به غربالگری نیز به موقع اقدام کنند.
مهرمهر17 ساعت قبل
حتی زنان دارای رژیم غذایی کم چرب با کاهش ۱۵ درصدی مرگ به هر علتی روبرو هستند. چاقی با ۱۲ نوع مختلف سرطان از جمله سرطان سینه پس از سن یائسگی مرتبط است. بین سال‌های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۸، زنان به طورتصادفی به یکی از دو گروه رژیم غذایی اختصاص داده شدند: گروه رژیم غذایی نرمال که حدود ۳۲ درصد کالری اش از چربی بود و گروه رژیم غذایی کم چرب که ۲۰ درصد یا کمتر از کالری دریافتی شأن از چربی بود. به گفته چلبووسکی، رژیم غذایی کم چرب بسیار نزدیک به رژیم غذایی DASH (شیوه‌های رژیمی توقف فشارخون بالا) بود. محققان مشاهده کردند ریسک ابتلاء به سرطان سینه در زنان گروه رژیم غذایی کم چرب تا ۸ درصد کاهش یافته بود.

نظرها

اخبار بیشتر