از دلایل صاف کردن مکرر گلو
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سلامت

از دلایل صاف کردن مکرر گلو

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
نوعی خاصی از بازگشت اسید به نام رفلاکس لارنگوفارنژیال (LPR) که به نام رفلاکس خاموش نیز شناخته می شود، اغلب موجب صاف کردن مکرر گلو می شود.

همه ما گاهی اوقات گلوی خود را صاف می‌کنیم. گاهی اوقات این کار در واکنش به محرک‌ها صورت گرفته و در مواقع دیگر تنها یک عادت است. اما در پس صاف کردن مکرر گلو ممکن است یک شرایط پزشکی قرار داشته باشد.

از دلایل صاف کردن مکرر گلو - 1

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "مدیکال نیوز تودی"، احساس خارش یا گیر کردن چیزی در گلو ممکن است موجب شود تا فردی به طور مکرر گلوی خود را صاف کند. این احساسات ممکن است زمانی که هیچ چیزی وجود ندارد نیز شکل بگیرند.

صاف کردن گلو به خودی خود یک شرایط پزشکی نیست، اما می‌تواند نشانه بروز یکی از آنها باشد.

ترشحات پشت حلقی

سینوس‌ها، گلو، و بینی همگی مخاط تولید می‌کنند که معمولا ناخودآگاه آن را قورت می‌دهیم. زمانی که با انباشت مخاط یا ترشح آن به پشت گلو مواجه هستید، این شرایط به نام ترشحات پشت حلقی شناخته می‌شود.

دلایل ترشحات پشت حلقی شامل عفونت‌ها، آلرژی ها، و بازگشت اسید معده به مری می‌شوند. فرد ممکن است با علائمی دیگر مانند موارد زیر نیز مواجه باشد:

- گلو درد

- صحبت با صدای خراشیده

- بلع مکرر

درمان

درمان ترشحات پشت حلقی بهترین روش برای کاهش تکرر صاف کردن گلو و علائم دیگر است. از گزینه‌های درمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- داروهای آنتی هیستامین برای آلرژی‌های سینوس و بینی

- آنتی بیوتیک ها برای عفونت‌های باکتریایی

- ضد اسیدها، مسدودکننده‌های گیرنده H۲، و مهارکننده‌های پمپ پروتون برای بازگشت اسید معده به مری

از نکته‌های دیگر برای تسکین ترشحات پشت حلقی می‌توان به تامین آب مورد نیاز بدن و استفاده از ضد احتقان‌ها، اسپری‌های بینی، و استفاده از محلول سالین اشاره کرد.

بازگشت اسید معده به مری

نوعی خاصی از بازگشت اسید به نام رفلاکس لارنگوفارنژیال (LPR) که به نام رفلاکس خاموش نیز شناخته می‌شود، اغلب موجب صاف کردن مکرر گلو می‌شود.

رفلاکس لارنگوفارنژیال به واسطه بازگشت اسید معده به مری و ورود آن به حنجره و حلق شکل گرفته که به تحریک گلو منجر می‌شود.

بنابر گزارشی که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، ۶۰ درصد افراد مبتلا به بیماری بازگشت اسید معده به مری (GERD) با علائم رفلاکس لارنگوفارنژیال نیز مواجه می‌شوند.

از دیگر علائم رفلاکس لارنگوفارنژیال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- گرفتگی صدا

- دشواری در بلع

- گلو درد

درمان

درمان رفلاکس لارنگوفارنژیال مشابه با درمان بیماری بازگشت اسید معده به مری است و شامل استفاده از داروهایی مانند ضد اسیدها، مسدودکننده‌های گیرنده H۲ و مهارکننده‌های پمپ پروتون می‌شود.

مداخلات سبک زندگی نیز بخش مهمی از مدیریت علائم رفلاکس لارنگوفارنژیال را تشکیل می‌دهند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- حفظ وزن سالم

- ترک محصولات تنباکو

- پرهیز از غذاهای محرک علائم

- ترک یا محدود کردن مصرف الکل

آلرژی‌های بینی

آلرژی‌ها زمانی رخ می‌دهند که سیستم ایمنی بدن به حضور موادی که آلرژن نام داشته و معمولا بی ضرر هستند، واکنش بسیار شدید نشان می‌دهد.

از دلایل شایع آلرژی‌های بینی می‌توان به گرده‌ها، گرد و غبار، و پوست حیوانات اشاره کرد.

آلرژی‌های بینی می‌توانند به تولید بیش از حد مخاط منجر شوند که می‌تواند صاف کردن مکرر گلو را در پی داشته باشد.

از دیگر علائم آلرژی‌های بینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- آبریزش یا گرفتگی بینی

- خارش یا آبریزش چشم

- عطسه

درمان

از گزینه‌های درمان برای آلرژی‌های بینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- آنتی هیستامین‌ها

- اسپری‌های درون بینی کورتیکواستروئید

- ضد احتقان‌ها

- آمپول‌های آلرژی که می‌توانند به افزایش تحمل در برابر یک آلرژن خاص کمک کنند

همچنین، یک فرد می‌تواند با پرهیز از آلرژی‌های شناخته شده از بروز علائم پیشگیری کرده یا آنها را کاهش دهد.

مشکلات بلع

مشکلات بلع می‌توانند در نتیجه مسائل عصبی یا ناهنجاری‌های ساختاری درون بدن شکل بگیرند. همچنین، دشواری در بلع می‌تواند به تحریک گلو و صاف کردن مکرر گلو منجر شود.

از جمله علائم دیگر دشواری در بلع می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- گرفتگی صدا

- سرفه

- سوزش سردل

- احساس خفگی هنگام غذا خوردن

درمان

درمان دشواری در بلع به دلیل این شرایط بستگی دارد، اما ممکن است شامل گفتار درمانی باشد.

در خبری بخوانید: اخبار سلامت

داروها

پزشکان به طور معمول مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) را برای درمان فشار خون بالا تجویز می‌کنند.

این داروها می‌توانند موجب احتقان بینی و ترشحات پشت حلقی شوند، و یک فرد ممکن است با صاف کردن مکرر گلو به این شرایط واکنش نشان دهد.

تاکنون، مطالعه که نشان دهنده این باشد که صاف کردن گلو یک عارضه جانبی رایج استفاده از مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین است، وجود ندارد.

با این وجود، پژوهش‌ها نشان داده‌اند که ۱۵ درصد افرادی که این داروها را مصرف می‌کنند با سرفه مزمن مواجه می‌شوند. دلیل زمینه‌ای سرفه می‌تواند به احتقان بینی، ترشحات پشت حلقی، و صاف کردن مکرر گلو منجر شود.

درمان

هر فردی که نگران عوارض جانبی مصرف یک دارو است یا از آن رنج می‌برد باید با پزشک خود در این زمینه صحبت کند. پزشک ممکن است تغییر در دوز مصرفی دارو یا تغییر روش درمان را پیشنهاد دهد.

اختلالات تیک

تیک‌ها، حرکات یا صداهایی ناگهانی و مکرر هستند که فرد نمی‌تواند آنها را کنترل کند.

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا (CDC) سه اختلال تیک اصلی وجود دارند:

- اختلال تیک صوتی یا حرکتی پایدار

- اختلال تیک موقت

- سندرم تورت

بنابر مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵، صاف کردن گلو یکی از پنج نشانه شایع اختلالات تیک است. دلیل آنها نامشخص است، اما اختلالات تیک به نظر می‌رسد ارثی بوده و بیشتر در مردان رخ می‌دهد.

از دیگر علائم اختلالات تیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- پلک زدن مکرر

- تکان دادن سر

- تکرار یک واژه یا صدا

- ضربه زدن با انگشتان

درمان

روش درمان تیک به نوع اختلال و شدت علائم یک فرد بستگی دارد، اما داروها و رفتار درمانی می‌توانند اغلب به بهبود شرایط کمک کنند.

توده‌های تارهای صوتی

زمانی که توده‌های غیر طبیعی مانند پولیپ‌ها، گره‌ها یا کیست‌ها روی تارهای صوتی رشد می‌کنند، این شرایط می‌تواند موجب احساس گیر کردن چیزی در پشت گلو شود. از دلایل شکل گیری این تود‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- سیگار کشیدن

- آلرژی‌ها

- استفاده بیش از حد یا فشار بر تارهای صوتی مانند فریاد زدن یا خوانندگی

- سرفه مکرر یا شدید

- بیماری بازگشت اسید معده به مری

از علائم رشد توده‌ها در تارهای صوتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- گرفتگی صدا

- صدای خش‌دار

- تنگی نفس

- احساس درد هنگام صحبت کردن

درمان

ابتدا، پزشک دلیل زمینه‌ای رشد توده‌ها را درمان می‌کند. پس از آن، ممکن است انجام عمل جراحی برای برداشتن توده‌های بزرگ و مواردی که به درمان واکنش نشان نمی‌دهند، توصیه شود. برخی افراد نیازمند گفتار درمانی خواهند بود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

اگر صاف کردن مکرر گلو موجب نگرانی و ناراحتی شما شده است، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط بهترین گزینه محسوب می‌شود.

اگر صاف کردن گلو با موارد زیر همراهی می‌شود در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید:

- احساس گیر کردن چیزی در گلو

- سوزش سردل

- مصرف یک داروی جدید

پزشک سابقه پزشکی بیمار را بررسی کرده و معاینه جسمانی برای تشخیص دلیل علائم را انجام می‌دهد. تشخیص نخستین گام در جهت درمان مناسب است.

درمان عمومی

صاف کردن گلو معمولا تنها زمانی نیازمند درمان است که به مساله‌ای آزاردهنده و نگران کننده تبدیل شده باشد. رسیدگی به دلایل زمینه‌ای بهترین روش برای کاهش یا پیشگیری از علائم است.

برخی درمان‌ها و نکته‌های پیشگیرانه برای صاف کردن مکرر گلو شامل موارد زیر می‌شوند:

- مصرف آب فراوان برای مرطوب نگه داشتن گلو که ممکن است احساس گیر کردن چیزی در گلو را کاهش یا تسکین دهد

- مکیدن آبنبات

- غذا خوردن و جویدن آهسته در صورت مواجهه با دشواری در بلع

- استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده هوا در خانه یا محل کار برای حفظ رطوبت هوا که ممکن است تحریک گلو را کاهش دهد

- صاف کردن گلو به آرامی و گاه به گاه برای پرهیز از آسیب رساندن به تارهای صوتی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری22 ساعت قبل
رئیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد لاهیجان، گفت: شایعات مربوط به ابتلای پرستار فوت شده لاهیجانی به ویروس کرونا بی اساس است. دکتر سعید صباحی رئیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد لاهیجان درباره درگذشت پرستار بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد با اظهار تأسف از درگذشت «نرجس خانعلی زاده»، افزود: بی شک تلاش‌های ارزنده وی در طول دوران همکاری، در راستای اعتلای اهداف نظام سلامت و نجات جان دردمندان و نیازمندان همواره در اذهان همه ما ماندگار خواهد بود. وی در ادامه ضمن تسلیت درگذشت وی به خانواده و جامعه درمان و پرستاران و همکاران بیمارستان به بخصوص بخش اورژانس، گفت: شایعاتی مربوط به ابتلای وی به ویروس کرونا در فضای مجازی منتشر شده که بی اساس است. دکتر صباحی تأکید کرد: قطعا بعد از مشخص شدن نتیجه نهایی آزمایشات ایشان موضوع اطلاع رسانی خواهد شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز21 ساعت قبل
هیچ‌کس نمی‌تواند حیاتی بودن سیستم تنفسی بدن را انکار کند و اهمیت بالای سلامت ریه‌ها را نباید فراموش کرد. بنابراین وقتی مشکلی در سیستم تنفسی فرد رخ می‌دهد، تمام بدن او با مشکل و اختلال مواجه می‌شود. ورزش باعث بهبود گردش خون و تقویت عضلات ما می‌شود؛ دو امر مهم که ریه‌های سالم برای انجام کار خود به آن نیاز دارند. تامین آب بدن نقش مهمی در حفظ سلامت ریه‌ها دارد. دلایل علمی بسیاری وجود دارد که براساس آنها تمامی پزشکان و متخصصان سازمان بهداشت و درمان بارها و بارها تأکید داشته‌اند که ترک استعمال دخانیات، موثرترین روش برای حفظ سلامت و تقویت سیستم تنفسی است.
تسنیمتسنیم12 ساعت قبل
خبرها درباره انتقال ویروس کرونا به آلمان هم در حال افزایش است. به نوشته دویچه وله آلمان به این ترتیب برنامه مشخص و جامعی درباره نحوه واکنش به ویروس کرونا در آلمان وجود ندارد. ترس از ویروس کرونا در برلیننشریه بیلد آلمان هم درباره ترس از ویروس کرونا در برلین نوشت. طی یک هفته آینده در پایتخت آلمان نمایشگاه مهم اقتصاد توریسم بین الملی موسوم به „ITB" برگزار می‌شود. ارتش المان هم بعد از کشف یک مورد تایید شده ابتلا به ویروس کرونا در ارتش، پادگانی در شهر کلن را قرنطینه کرد.
خبر فوریخبر فوری22 ساعت قبل
آیت الله سید مصطفی محقق داماد با انتشار متنی خطاب به پزشکان، نکاتی را متذکر شده است. ۳- به یقین این رخداد تلخ واسفبار برای مبتلایان، بیماری ورنج ودرداست ولی برای دست اندرکاران امور پزشکی امتحانی بزرگ از سوی خداوند متعال است. خدا کند که این خبر صحت نداشته باشد. زیرا برای شرف، اخلاق وجوانمردی ایرانی امری زشت وناپسنداست. ۶- خدمتگذاران عالیقدر: گذشته از وجوب وتکلیف شرعی، تکلیف انسانی واخلاق پزشکی را متذکر می‌گردم. با توکل به یاری پروردگار وتوجهات ونزول شفای الهی دست از آستین به درآورید وبه سوی درمان بشتابید که خدا همراه شماست.

نظرها

اخبار بیشتر