فرمول مبتنی بر سبزی‌ برای دیابت نوع ۲
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سلامت

فرمول مبتنی بر سبزی‌ برای دیابت نوع ۲

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
مصرف طیف گسترده ای از مواد غذایی، از جمله ترکیبی از سبزی های خاص، می تواند به افراد مبتلا به دیابت در حفظ سلامت کمک کند، در شرایطی که از وعده های غذایی خود لذت می برند.

ابتلا به دیابت نوع 2 الزاما به معنای آن نیست که باید از مصرف مواد غذایی خوشمزه پرهیز کنید. سبزی‌ها باید بخش مرکزی یک رژیم غذایی برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ را تشکیل دهند و این در شرایطی است که می‌توان غذاهایی خوشمزه که احساس رضایت را در فرد ایجاد می‌کنند، تهیه کرد.

فرمول مبتنی بر سبزی‌ برای دیابت نوع ۲ - 2

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "مدیکال نیوز تودی"، سالم غذا خوردن برای افراد مبتلا به دیابت در واقع شامل کنترل بر اندازه وعده‌های غذایی و آماده سازی غذا با مد نظر قرار دادن تعادل بین مواد مغذی است.

بهترین سبزی‌ها برای دیابت نوع ۲ گزینه هایی با شاخص گلیسمی پایین، سرشار از فیبر، یا حاوی نیترات زیاد - موجب کاهش فشار خون می‌شود - هستند.

بهترین سبزی‌ها برای دیابت نوع ۲

مصرف طیف گسترده‌ای از مواد غذایی، از جمله ترکیبی از سبزی‌های خاص، می‌تواند به افراد مبتلا به دیابت در حفظ سلامت کمک کند، در شرایطی که از وعده‌های غذایی خود لذت می‌برند.

سبزی‌های با شاخص گلیسمی پایین

شاخص گلیسمی یک غذا نشان می‌دهد که بدن با چه سرعتی گلوکز ناشی از آن غذا را جذب می‌کند. گلوکز مواد غذایی با شاخص گلیسمی بالا بسیار سریع‌تر از مواد غذایی با شاخص گلیسمی پایین جذب خون می‌شود.

افراد مبتلا به دیابت باید سبزی هایی با شاخص گلیسمی پایین مصرف کنند تا از افزایش ناگهانی و سریع قند خون پیشگیری شود.

همه سبزی‌ها برای افراد مبتلا به دیابت بی خطر نیستند، و برخی دارای شاخص گلیسمی بالا هستند. به عنوان مثال، سیب زمینی پخته دارای شاخص گلیسمی ۷۸ است.

امتیاز شاخص گلیسمی برای برخی سبزی‌های محبوب به شرح زیر است:

نخود سبز منجمد: ۳۹

هویج پخته برابر با ۴۱ و هویج خام ۱۶

بروکلی: ۱۰

گوجه فرنگی: ۱۵

از سبزی هایی با شاخص گلیسمی پایین مناسب افراد مبتلا به دیابت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- کنگر فرنگی

- مارچوبه

- بروکلی

- گل کلم

- لوبیا سبز

- کاهو

- بادنجان

- فلفل

- نخود برفی

- اسفناج

- کرفس

سبزی هایی با محتوای نیترات بالا

نیترات‌ها، مواد شیمیایی هستند که به طور طبیعی در برخی سبزی‌ها وجود دارند. برخی تولیدکنندگان از نیترات‌ها به عنوان مواد نگهدارنده در غذاها استفاده می‌کنند.

مصرف مواد غذایی طبیعی حاوی نیترات می‌تواند به کاهش فشار خون و بهبود سلامت کلی گردش خون کمک کند. افراد باید سبزی هایی با محتوای نیترات بالا را به جای محصولاتی که نیترات توسط تولیدکنندگان طی فرآیند پردازش به مواد غذایی اضافه می‌شود، انتخاب کنند.

از جمله سبزی‌های سرشار از نیترات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- آراگولا

- چغندر و آب چغندر

- کاهو

- کرفس

- ریواس

سبزی‌های حاوی پروتئین

مواد غذایی سرشار از پروتئین به احساس سیری برای مدت زمان طولانی‌تر کمک کرده و هوس‌های غذایی و تمایل به خوردن تنقلات بین وعده‌های غذایی را کاهش می‌دهند.

مقدار مصرف پروتئین روزانه به اندازه فرد، جنسیت، سطح فعالیت، و عوامل دیگر بستگی دارد. با مشورت با پزشک خود می‌توانید میزان ایده آل مصرف پروتئین روزانه را مشخص کنید.

زنان باردار یا آنهایی که به فرزند خود شیر می‌دهند، افرادی با سطح فعالیت جسمانی زیاد، و آنهایی که بدن بزرگی دارند، نیازمند پروتئین بیشتری نسبت به دیگران هستند.

از سبزی هایی با محتوای پروتئین زیاد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- اسفناج

- بوک چوی

در سایت خبری بخوانید: اخبار تازه پزشکی در ایران

- مارچوبه

- برگ خردل

- بروکلی

- جوانه‌های بروکسل

- گل کلم

سبزی‌های حاوی فیبر

فیبر باید از مواد غذایی طبیعی و نه مکمل‌ها دریافت شود، از این رو، سبزی‌ها به جز ضروری در یک رژیم غذایی برای کنترل گلوکز تبدیل می‌شوند. فیبر می‌تواند به کاهش یبوست، کاهش کلسترول بد، و کنترل وزن کمک کند.

آکادمی تغذیه و رژیم غذایی آمریکا مقدار مصرف روزانه فیبر برای زنان را ۲۵ گرم و برای مردان ۳۸ گرم توصیه کرده است.

این توصیه‌ها با توجه به اندازه بدن، سلامت کلی و عوامل دیگر می‌توانند متفاوت باشند.

از سبزی‌ها و میوه‌های سرشار از فیبر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- هویج

- چغندر

- بروکلی

- کنگر فرنگی

- جوانه‌های بروکسل

- لپه

- آووکادو

چرا سبزی‌ها را باید انتخاب کنید؟

کربوهیدرات‌های خوب تامین کننده مواد مغذی و انرژی هستند که آنها را به انتخاب غذایی بی خطر، کارآمد و مغذی برای افراد مبتلا به دیابت تبدیل می‌کند.

سبزی هایی با شاخص گلیسمی پایین تا متوسط، مانند هویج، کنترل قند خون را بهبود بخشیده و خطر افزایش وزن را کاهش می‌دهند.

مواد غذایی سرشار از نیترات، مانند چغندر، در میان بهترین سبزی‌ها برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند که به طور معمول با خطر بالاتر بیماری قلبی عروقی مواجه هستند.

عامل کلیدی برای مدیریت غذایی کارآمد، افزایش مصرف سبزی‌ها و کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها از بخش‌های دیگر رژیم غذایی با کاهش مصرف غذاهایی مانند نان و تنقلات شیرین است.

یک فرد مبتلا به دیابت باید مقدار کافی از فیبر و پروتئین را از رژیم غذایی خود دریافت کند. بسیاری از سبزی‌های برگدار تیره سرشار از فیبر، پروتئین و دیگر مواد مغذی ضروری هستند.

فیبر می‌تواند به کنترل سطوح گلوکز خون کمک کند. سبزی‌ها، میوه‌ها، مغزدانه‌ها و حبوبات از بهترین منابع برای فیبر هستند.

همچنین، سبزی‌ها از بهبود سطوح کلسترول سالم و کاهش فشار خون پشتیبانی می‌کنند. همانند پروتئین، فیبر نیز می‌تواند به احساس سیری برای مدت زمان طولانی‌تر کمک کند.

دنبال کردن یک رژیم غذایی گیاهخواری یا وگان با دیابت

دنبال کردن یک رژیم غذایی وگان یا گیاهخواری برای افراد مبتلا به دیابت می‌تواند چالش برانگیز باشد. محصولات حیوانی به طور کلی دارای پروتئین بیشتری هستند، اما وگان‌ها به طور کامل از لبنیات و دیگر محصولات حیوانی پرهیز می‌کنند.

برخی از گزینه‌های وگان سرشار از پروتئین شامل موارد زیر می‌شوند:

- عدس

- لوبیاها و نخود

- نخود فرنگی

- بادام

- دانه‌های کدو تنبل

- تاج خروس و کینوآ

- نان تهیه شده از غلات جوانه زده

- شیر سویا

- توفو و تمپه

یک فرد وگان یا گیاهخوار مبتلا به دیابت می‌تواند یک رژیم غذایی متعادل را دنبال کند. غلات کامل، مغزدانه‌ها، و عدس پروتئین فراوان را اغلب با کالری کم ارائه می‌کنند.

سبزی‌ها سرشار از مواد مغذی هستند، اما آنها تنها یک بخش از مدیریت یک سبک زندگی با دیابت را تشکیل می‌دهند.

افراد باید طیف گسترده‌ای از مواد غذایی از تمام گروه‌های غذایی را مصرف کرده و دو تا سه ساعت پیش از خواب از غذا خوردن پرهیز کنند. در بیشتر موارد، روزه شبانه ۱۲ ساعت یا بیشتر به کنترل قند خون کمک می‌کند.

یک پزشک یا متخصص تغذیه می‌تواند برنامه غذایی منحصر به فردی را برای حصول اطمینان از دریافت مواد مغذی به میزان کافی به شما ارائه کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چگونه سرما انسان را می‌کشد؟

تابناکتابناک20 ساعت قبل
سرمای شدید با کاهش دمای بدن باعث می‌شود که آب موجود در بافت‌ها و سلول‌های بدن یخ زده و آن‌ها را از بین ببرد. هرچند سرمای شدید می‌تواند کشنده باشد اما بدن انسان نیز در برابر سرما کاملا بی دفاع نیست و برای مقابله با سرما مکانیزم‌هایی دارد که در صورت مواجهه با آن فعال می‌شوند. در این ویدیو با تاثیر سرمای شدید روی بدن بیشتر آشنا شوید و ویژگی‌های بدن خود را بهتر بشناسید.
فارسفارس8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری فارس، صبح امروز مهرداد پهلوان‌زاده رئیس فدراسیون شطرنج با حضور در شرکت دخانیات ایران با محمدرضا خاک‌کار، مدیرعامل این شرکت دیدار و گفت‌و‌گو کرد. در این جلسه مدیرعامل شرکت دخانیات ایران ضمن تبریک موفقیت‌های اخیر شطرنج در چند سال اخیر از آمادگی این شرکت برای حضور در لیگ شطرنج خبر داد. در این جلسه محمدرضا رحیمی رئیس تربیت بدنی دخانیات ایران نیز حضور داشت. لازم به یادآوری است دخانیات از باشگاه‌های قدیمی ورزش ایران است که در سنوات گذشته در رشته‌های چون فوتبال، بسکتبال، والیبال، کشتی و ورزش‌های رزمی فعالیت داشت که قرار است از امسال در لیگ شطرنج نیز تیمداری کند. انتهای پیام/س

روز دوم حضور ایران در مجمع جهانی سلامت

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از ژنو؛ وزیر بهداشت در ژنو درجمع وزرای بهداشت عضو کشورهای غیر متعهد از اقدامات و توانایی‌های ایران در پوشش همگانی سلامت گفت و با رئیس سازمان جهانی سلامت و همتایان خود از تایلند و عمان دیدار و گفتگو کرد.
ایمناایمنا22 ساعت قبل
موش‌هایی که آب نمک و سلول بنیادی دریافت کردند، مبتلا به نارسایی قلبی شدند و هیچ پیشرفت و بهبودی نداشتند. ۶۰ هزار مرگ سرطانی در سال گذشتهرئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران، از ابتلای ۱۲۰ هزار نفر به سرطان طی سال گذشته در کشور خبر داد. وی با اشاره به اینکه تشخیص زودرس بیماری سرطان در کشور ما نسبت به برخی از کشورها بسیار با تأخیر است، گفت: مراجعه دیرهنگام بیماران و عدم آگاهی مردم نسبت به بیماری سرطان سبب وقوع این مسئله شده است. برای بیشتر افراد کلسترول غذایی نقش بسیار کوچکی در سطح کلسترول خون آنها دارد. اما تاثیر کلسترول غذایی بر سطح کلسترول خون در حاملان فنوتیپ APOE۴ -- که بطور قابل توجهی بر متابولیسم کلسترول تاثیر می‌گذارد-- بیشتر است.
عصر ایرانعصر ایران10 ساعت قبل
رژیم غذایی سرکه سیب چیست؟ رژیم غذایی سرکه سیب در واقع تنها شامل اضافه کردن این نوع سرکه به روتین روزانه شما می‌شود. برخی افراد سرکه سیب را با آب ترکیب کرده، در شرایطی که دیگران از قرص‌های سرکه سیب استفاده می‌کنند. تاریخچه سرکه سیبدر شرایطی که رژیم سرکه سیب به عنوان جریانی جدید مورد توجه قرار گرفته است، استفاده از این محصول برای بهره‌مندی از فواید سلامت به قرن‌ها پیش باز می‌گردد. عوارض جانبی سرکه سیبجدا از عدم کسب نتیجه دلخواه، رژیم سرکه سیب ممکن است برای برخی افراد خطرناک باشد. افزودن سرکه سیب به رژیم غذاییاگر همچنان قصد استفاده از سرکه سیب را دارید، می‌توانید به روش‌های کم خطر آن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴20 ساعت قبل
از آنجایی که سرکه سیب اسیدی است، می‌تواند به شکستن بافت‌های سخت سنگ‌های کلیه کمک کند، اگر شما سنگ‌های کوچکی دارید، سرکه سیب می‌تواند این سنگ‌ها را در هنگام ادرار کردن از بین ببرد. اگر سنگ‌های بزرگ کلیه دارید، مصرف منظم سرکه سیب کمک می‌کند تا در طول زمان سنگ کلیه‌ها را دفع کنید، سرکه سیب می‌تواند به کاهش کلسیم، اگزالات و اسید اوریک کمک کند. در اینجا چند فرمول طبیعی سرکه سیب وجود دارد که می‌توانید به کمک آن از دست سنگ کلیه خلاص شوید. پس از دفع سنگ کلیه، این مخلوط را یک یا دو بار در هفته بنوشید تا از عود دوباره سنگ کلیه جلوگیری شود. سرکه سیب با عسل، جوش شیرین و آببرای این فرمول طبیعی دفع سنگ کلیه، یک هشتم فنجان یا یک اونس سرکه سیب و یک چهارم قاشق چای خوری جوش شیرین و عسل را در یک لیوان بزرگ ترکیب و خوب مخلوط کنید و ظرف ۳۰ دقیقه این نوشیدنی ضد سنگ کلیه را بنوشید، این نوشیدنی خانگی باعث تسکین درد ناشی از سنگ کلیه می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر