قانون رسیدگی به دارایی مسئولان بزودی اجرا می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

قانون رسیدگی به دارایی مسئولان بزودی اجرا می‌شود

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
سخنگوی جدید قوه قضائیه از انتصاب حجت‌الاسلام مرتضوی مقدم به ریاست دیوان عالی کشور با حکم آیت‌الله رئیسی خبر داد.

آرش خلیل‌خانه/

سخنگوی جدید قوه قضائیه از انتصاب حجت‌الاسلام مرتضوی مقدم به ریاست دیوان عالی کشور با حکم آیت‌الله رئیسی خبر داد.

غلامحسین اسماعیلی در نخستین نشست خبری و مطبوعاتی خود با اصحاب رسانه، با بیان اینکه رئیس پیشین دیوان عالی کشور به افتخار بازنشستگی نائل شده‌است، گفت: نکته مهم این انتخاب این است که رئیس جدید دیوان عالی کشور از درون دستگاه و از مجموعه قضات دیوان عالی کشور انتخاب شده است.

آغاز اجرای سند تحول در دستگاه قضایی

اسماعیلی با اشاره به تغییرات صورت گرفته در رأس دستگاه قضا خاطرنشان کرد: آیت‌الله آملی لاریجانی پس از ۱۰ سال خدمت در دستگاه قضا حسب الامر مقام معظم رهبری بنا شد در تشخیص مصلحت نظام، خدمت به نظام و انقلاب را ادامه بدهند و آیت‌الله رئیسی که از فرزندان دستگاه قضا و یک تجربه ممتد در دستگاه قضایی کشور و برخوردار از تجربه و تحصیلات عمیق حوزوی و دانشگاهی و آشنا به زوایای کار در قوه قضائیه بودند، از سوی مقام معظم رهبری به این سمت منصوب شدند.

وی افزود: تفاوت این انتصاب با چند انتصاب پیشین این بود که رئیس دستگاه قضا برای نخستین بار از دل مجموعه انتخاب شد که هم برای همکاران ما نشاط ایجاد کرد، هم ایشان نیازمند دوره شناخت نبودند و از آغازین روز مأموریت کار را در دستگاه قضا آغاز کردند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: برنامه‌ای که آیت‌الله رئیسی به مقام معظم تقدیم کردند، از آن به نام سند تحول می‌توان نام برد و محوری‌ترین بخش‌های این برنامه عبارتند از بیانیه گام دوم انقلاب، اعتمادسازی در بخش‌های مختلف جامعه، کاهش حجم پرونده‌های قضایی و اتخاذ تدبیر مناسب برای کاهش ورودی پرونده‌ها، کاهش جمعیت کیفری، سلامت، عزت و کرامت قاضی و دادگاه، برخورد قاطعانه با مفاسد درون سازمانی و برون سازمانی، احیای حقوق عامه و تکریم مراجعان و …

قانون رسیدگی به دارایی مسئولان بزودی اجرا می‌شود

سخنگوی جدید دستگاه قضا در پاسخ به پرسشی درباره اجرای قانون رسیدگی به اموال مسئولان گفت: ریاست پیشین قوه‌ قضائیه معتقد بود قانون ابهام دارد و باید ابهامات آن برطرف شود، اما رئیس جدید قوه قضائیه معتقد است که با وجود ابهامات، قانون باید اجرا شود؛ بنابراین مقدمات اجرای قانون فراهم شد و در همین مدت که بیش از یک ماه است، این موضوع در دستور کار قرار گرفته و آیین نامه اجرایی آن تدوین شده و ان‌شاء‌الله بزودی با ابلاغ آیین نامه اجرایی این قانون، اجرای آن آغاز شود؛ البته به موازات آن موضوع رفع ابهام قانون دنبال خواهد شد.

ابهام احکام پرونده دکل نفتی

اسماعیلی در پاسخ به پرسش خبرنگار قدس در مورد آخرین وضعیت پرونده دکل نفتی و انتقادهایی که در مورد نبود تناسب میان احکام متهمان آن با ارزش بالای پرونده مطرح شده، اظهار داشت: این پرونده در روزهای پایانی سال گذشته در دادگاه اقتصادی و نه دادگاه ویژه و در دادگاه کیفری ۲ منتهی به صدور رأی شد که این رأی بدوی است.

وی با بان اینکه برخی متهمان سه سال و برخی یک سال و ۶ ماه محکومیت گرفته‌اند، افزود: در مورد نبود تناسب میان حکم و ارزش پرونده، بر اساس مواد ۶۷۳ و ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی در مورد جرم خیانت در امانت، میزان و ارزش مال تأثیری در مجازات ندارد و در قانون برای این عنوان اتهامی مجازات از ۶ ماه تا سه سال حبس در نظر گرفته شده‌است و قاضی بر این مبنا حداکثر مجازات اعمالی در قانون را حکم داده است.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: اما در مورد اینکه این پول یا دکل نفتی چه شد و ضرر و زیان آن، باز برای اینکه دادگاه بتواند به جنبه مالی پرونده رسیدگی کند، نیاز است که ذی‌نفع علاوه بر شکایت کیفری دادخواست مطالبه ضرر و زیان را هم تا پیش از نخستین جلسه دادگاه ارائه دهد که در این مود شرکت تأسیسات دریایی چنین دادخواستی را به دادگاه نداده است.

وی افزود: البته چون این قرارداد بین‌المللی بوده، شرکت مذکور بر اساس مفاد قرارداد، شکایتی را در این مورد به محکمه‌ای در انگلستان ارائه داده و از این طریق اقدام کرده‌است.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

متولی اصلی نظارت بر درآمد پزشکان نهادهای غیرقضایی هستند

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اقدامات قوه قضائیه در رابطه با شفاف‌سازی درآمد پزشکان و استفاده آن‌ها از دستگاه کارتخوان که در لایحه بودجه ۹۸ به قانون تبدیل شده، چیست؟ اظهار کرد: اینکه در قانون بودجه ۹۸ چنین حکمی آمده یا نه باید دید متولی آن کیست و ضمانت اجرای آن چیست.

اسماعیلی افزود: از منظر اینکه درآمدها باید شفاف باشد تا دولت بتواند مالیاتی را از فعالان عرصه مختلف دریافت کند، نیازمند هستیم که تمام داد و ستدها در شبکه بانکی کشور انجام شود و دولت هم بتواند سهم مالیات را منطبق با عملکرد واقعی دریافت کند.

وی خاطرنشان کرد: برخی از موارد را باید علاوه بر سازمان مالیاتی، خود نظام پزشکی و وزارت آموزش، درمان و پزشکی ما تعقیب کنند و بعضی دیگر حسب مورد در صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی است که زیرمجموعه وزارت دادگستری است. توصیه ما به دادستان‌های کل کشور این است که حقوق عمومی مورد تضییع قرار نگیرد و از آن دفاع کنند تا حقوق شهروندان ضایع نشود.

۱۰۰ هزار زندانی مشمول عفو رهبری شدند

غلامحسین اسماعیلی اظهار کرد: نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر از زندانیان مشمول عفو مقام معظم رهبری قرار گرفتند که حدود ۶۰ هزار نفر از زندان آزاد شدند و حدود ۴۰ هزار نفر نیز تخفیف و تقلیل در محکومیتشان صورت گرفت.

نقش مرجان شیخ الاسلامی در پرونده پتروشیمی

اسماعیلی در مورد ادعای مرجان شیخ الاسلامی مبنی بر بی‌گناهی در اتهاماتش در پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی، با اشاره به اینکه حکم این دادگاه هنوز صادر نشده و مرجع اظهار نظر در این باره دادگاه است، گفت: ایشان جزو متهمان پرونده است و کیفرخواست پرونده او صادر شده و ایشان پیش از تشکیل پرونده از کشور خارج شده است. اکنون دادگاه به اتهام ایشان رسیدگی می‌کند و پس از صدور رأی نتیجه اعلام خواهد شد.

محکومیت بیش از ۸۰ نفر در دادگاه‌های ویژه اقتصادی

وی ادامه داد: مجموعه قوه قضائیه بویژه شعب ویژه رسیدگی به پرونده اخلالگران اقتصادی با صلابت و بدون هیچ‌گونه اغماضی رسیدگی به این پرونده‌ها را ادامه می‌دهد و در حد فاصل آخرین جلسه‌ نشست خبری حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای تاکنون که بنده در خدمت شما هستم، شعب ویژه بیش از ۸۰ نفر از اخلالگران در نظام اقتصادی، پولی، بانکی، ارزی و ارزاق عمومی را محکوم کردند و احکام قطعی آن‌ها صادر شده و در مرحله اجراست.

احضار سعید قاسمی با شکایت هلال‌احمر و سپاه

اسماعیلی در پاسخ به این پرسش که شکایتی علیه سعید قاسمی از نظامیان سابق که مدعی ارائه آموزش‌های نظام در بوسنی در پوشش هلال‌احمر شده بود، در دستگاه قضایی ثبت شده است؟ اظهار داشت: شکایت هلال‌احمر و سپاه از این فرد صورت گرفته و به بازپرسی ارجاع شده است و در مرحله رسیدگی است. ایشان احضار شده و تحقیقات بدون اغماض و با قاطعیت انجام می‌شود.

نسرین ستوده مغلطه می‌کند

سخنگوی دستگاه قضا درباره مانور تبلیغاتی رسانه‌های بیگانه در روزهای اخیر در مورد نسرین ستوده و اتهامات وی نیز با بیان اینکه این ماجرا یک بازی است که به راه انداخته شده، گفت: برابر ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، کسانی که اتهامات متعددی داشته باشند، دادگاه برای هر اتهام، مجازات تعیین می‌کند. با این حال بالاترین حکم مبنا قرار گرفته و اجرا می‌شود.

وی افزود: این متهم اجمالا دانش حقوقی دارد، اما به جای شفافیت مغلطه می‌کند. رأی صادره برای این فرد هنوز قطعی نیست و اگر اظهار نظری صورت می‌گیرد، باید بر اساس رأی قطعی باشد. اگر خود ایشان و یا وکیلشان درخواست تجدید نظر داشته باشند، شاید تقلیل پیدا کند.

هدایتی بدهی‌اش را نداده

غلامحسین اسماعیلی در خصوص اظهارات حسین هدایتی در مورد پرداخت بدهی‌هایش اظهار کرد: تا این ساعت بدهی ایشان پرداخت نشده و دادگاه ایشان ختم رسیدگی را اعلام کرده است.

وی افزود: دادنامه دادگاه در حال صدور است و به محض صدور نسبت به اعلام نظر دادگاه و اطلاع رسانی عمومی اقدام خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا13 ساعت قبل
بخش عمده این تسلیحات پس از عبور از مرز ترکیه و سوریه و به گروه‌های تروریستی ازجمله هیات تحریر الشام (جبهه النصره سابق) داده شده است. در روزهای اخیر روسیه و ترکیه یکدیگر را در وضعیت پیش آمده در ادلب سوریه متهم کرده‌اند. دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه نیز در پاسخ به اتهام رئیس جمهوری ترکیه به روسیه در مورد ادلب گفت که ترکیه متعهد شده بود کانون تروریستی در ادلب را خنثی کرده و از بین ببرد. وی افزود: ترکیه بجای ازبین بردن تروریست‌ها در ادلب همچنان به ارتش سوریه و مراکز نظامی روسیه حمله می‌کند اقدامی که روسیه زیر بار آن نخواهد رفت. در بیانیه روز پنجشنبه وزارت دفاع روسیه آمده است: سلاح‌ها برای تروریست‌ها در ادلب از ترکیه ارسال می‌شود.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت. علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت که متن آن در ذیل می‌آید: آیت‌الله جنتی دامت برکاتهدبیر محترم شورای نگهبانبا تقدیم سلام، این روزها هرجا می‌روم، مردم می‌پرسند دلیل رد صلاحیت شما چه بود؟ می‌گویم خودم هم نمی‌دانم. شورای نگهبان از من دعوت کرد. استاد شهید آیت‌الله مطهری نیز در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی فرمودند در جمهوری اسلامی احزاب غیراسلامی هم حق فعالیت دارند مشروط به اینکه با تابلوی خودشان فعالیت کنند نه با تابلوی اسلام.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین16 ساعت قبل
پیام خوزستان - اهواز - رییس دادگستری ایذه از تشکیل پرونده تخلف انتخاباتی برای هشت نفر از نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در این شهرستان خبر داد. وی افزود: در روزهای گذشته هشت نامزد انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مرتکب تخلف انتخاباتی شدند که برای آنها پرونده تشکیل شده‌ است. ستاد کباب‌خوران صلواتی مصداق تطمیع مردم استرییس دادگستری ایذه تطمیع مردم برای رأی دادن را به عنوان یک تخلف انتخاباتی قلمداد کرد و بیان کرد: ستاد کباب‌خوران نیز یکی از مصداق‌های تطمیع است که برای نامزد مورد نظر پرونده تشکیل شده‌است. حوزه انتخابیه ایذه و باغملک یک نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد. برچسب‌هادادگستری انتخابات مجلس شورای اسلامی ایذهپروندهٔ خبریگام چهارم انتخابات مجلس، تبلیغات نامزدها
ایلناایلنا13 ساعت قبل
انتخابات مجلس یازدهم در حالی پیش رو است که اغلب تائید صلاحیت‌شدگان از یک طیف خاص هستند و این اولین بار نیست که شاهد حضور یک جناح سیاسی در مجلس هستیم. در آن زمان شاهد بودیم که کشور نتوانست از تنگناها به‌درستی عبور کند و دچار چالش‌های فراوانی شدیم. بنابراین، روند پیش‌گرفته شده به‌هیچ‌عنوان روند مطلوبی نیست و باید نسبت به این قضیه فکر عاجلی شود. این البته بیش از اینکه مربوط به انتخابات باشد مربوط به یک نوع نگرش است که متأسفانه سال‌ها است که در اداره کشور حاکم شده است. بدون شک این مسیری نیست که خواست مردم باشد و طبیعتا پاسخگوی عواقب آن باید کسانی باشند که چنین نتایجی را رقم زدند.
انتخابانتخاب13 ساعت قبل
رئیس سازمان پزشکی قانونی به سخنان رئیس‌ جمهوری درباره تعداد کشته‌شدگان در حوادث آبان‌ماه امسال واکنش نشان داد. به گزارش ایلنا، عباس مسجدی آرانی رئیس پزشکی قانونی کشور در واکنش به سخنان رئیس‌جمهوری در نشست خبری دیروز خود با اصحاب رسانه مبنی بر اینکه آمار کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه در اختیار پزشکی قانونی کشور است و اگر برای آنها روشن است که باید روشن شده باشد، اعلام کنند، گفت: دولت باید این آمار را اعلام کند. وی ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای امنیت ملی، وظیفه دولت است که این آمار را اعلام کند. رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور بیان کرد: ما به مراجع ذی‌صلاح اعلام کردیم و هیچ وظیفه‌ای مبنی بر اعلام عمومی آن نداریم و همان‌طور که گفتم، در مصوبه شورای عالی امنیت ملی که زیرمجموعه دولت و وزیر کشور رئیس آن است، مشخص شده که چه کسی باید این آمار را اعلام کند. مسجدی در پاسخ به این سوال که آیا افراد مجهول‌الهویه نیز بین کشته‌شدگان آبان‌ماه وجود داشته است، گفت: همه اطلاعات در اختیار شورای عالی امنیت ملی است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین13 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| سیدابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، در نشست هم اندیشی شورای عالی قوه قضاییه با نهادهای مردمی با موضوع «آیین رونمایی و ابلاغ دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی قوه قضاییه» گفت: از روح امام (ره) و شهدا استمداد می‌طلبیم که نسبت به انجام وظایف ما را مدد کنند. همچنین از سازمان‌های مردم نهاد تشکر می‌کنم که جلسه عالی شورای قوه قضاییه امروز مزین به حضور این عزیزان شده است. وی افزود: ما به قوه قضاییه قوی می‌اندیشیم نه قوه قضاییه بزرگ. قوه قضاییه قوی آن است که اجرای حق کند و بتواند نگاه مردم را در فرآیند دادرسی همراه داشته باشد. این کار یک حرکت دو سویه نیاز دارد؛ یعنی هم باید قوه قضاییه نگاهش به حمایت مردم و مشارکت آنها باشد و هم مردم این باور و اراده قوی را در عمل و اجرا داشته باشند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها