قانون رسیدگی به دارایی مسئولان بزودی اجرا می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

قانون رسیدگی به دارایی مسئولان بزودی اجرا می‌شود

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
سخنگوی جدید قوه قضائیه از انتصاب حجت‌الاسلام مرتضوی مقدم به ریاست دیوان عالی کشور با حکم آیت‌الله رئیسی خبر داد.

آرش خلیل‌خانه/

سخنگوی جدید قوه قضائیه از انتصاب حجت‌الاسلام مرتضوی مقدم به ریاست دیوان عالی کشور با حکم آیت‌الله رئیسی خبر داد.

غلامحسین اسماعیلی در نخستین نشست خبری و مطبوعاتی خود با اصحاب رسانه، با بیان اینکه رئیس پیشین دیوان عالی کشور به افتخار بازنشستگی نائل شده‌است، گفت: نکته مهم این انتخاب این است که رئیس جدید دیوان عالی کشور از درون دستگاه و از مجموعه قضات دیوان عالی کشور انتخاب شده است.

آغاز اجرای سند تحول در دستگاه قضایی

اسماعیلی با اشاره به تغییرات صورت گرفته در رأس دستگاه قضا خاطرنشان کرد: آیت‌الله آملی لاریجانی پس از ۱۰ سال خدمت در دستگاه قضا حسب الامر مقام معظم رهبری بنا شد در تشخیص مصلحت نظام، خدمت به نظام و انقلاب را ادامه بدهند و آیت‌الله رئیسی که از فرزندان دستگاه قضا و یک تجربه ممتد در دستگاه قضایی کشور و برخوردار از تجربه و تحصیلات عمیق حوزوی و دانشگاهی و آشنا به زوایای کار در قوه قضائیه بودند، از سوی مقام معظم رهبری به این سمت منصوب شدند.

وی افزود: تفاوت این انتصاب با چند انتصاب پیشین این بود که رئیس دستگاه قضا برای نخستین بار از دل مجموعه انتخاب شد که هم برای همکاران ما نشاط ایجاد کرد، هم ایشان نیازمند دوره شناخت نبودند و از آغازین روز مأموریت کار را در دستگاه قضا آغاز کردند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: برنامه‌ای که آیت‌الله رئیسی به مقام معظم تقدیم کردند، از آن به نام سند تحول می‌توان نام برد و محوری‌ترین بخش‌های این برنامه عبارتند از بیانیه گام دوم انقلاب، اعتمادسازی در بخش‌های مختلف جامعه، کاهش حجم پرونده‌های قضایی و اتخاذ تدبیر مناسب برای کاهش ورودی پرونده‌ها، کاهش جمعیت کیفری، سلامت، عزت و کرامت قاضی و دادگاه، برخورد قاطعانه با مفاسد درون سازمانی و برون سازمانی، احیای حقوق عامه و تکریم مراجعان و …

قانون رسیدگی به دارایی مسئولان بزودی اجرا می‌شود

سخنگوی جدید دستگاه قضا در پاسخ به پرسشی درباره اجرای قانون رسیدگی به اموال مسئولان گفت: ریاست پیشین قوه‌ قضائیه معتقد بود قانون ابهام دارد و باید ابهامات آن برطرف شود، اما رئیس جدید قوه قضائیه معتقد است که با وجود ابهامات، قانون باید اجرا شود؛ بنابراین مقدمات اجرای قانون فراهم شد و در همین مدت که بیش از یک ماه است، این موضوع در دستور کار قرار گرفته و آیین نامه اجرایی آن تدوین شده و ان‌شاء‌الله بزودی با ابلاغ آیین نامه اجرایی این قانون، اجرای آن آغاز شود؛ البته به موازات آن موضوع رفع ابهام قانون دنبال خواهد شد.

ابهام احکام پرونده دکل نفتی

اسماعیلی در پاسخ به پرسش خبرنگار قدس در مورد آخرین وضعیت پرونده دکل نفتی و انتقادهایی که در مورد نبود تناسب میان احکام متهمان آن با ارزش بالای پرونده مطرح شده، اظهار داشت: این پرونده در روزهای پایانی سال گذشته در دادگاه اقتصادی و نه دادگاه ویژه و در دادگاه کیفری ۲ منتهی به صدور رأی شد که این رأی بدوی است.

وی با بان اینکه برخی متهمان سه سال و برخی یک سال و ۶ ماه محکومیت گرفته‌اند، افزود: در مورد نبود تناسب میان حکم و ارزش پرونده، بر اساس مواد ۶۷۳ و ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی در مورد جرم خیانت در امانت، میزان و ارزش مال تأثیری در مجازات ندارد و در قانون برای این عنوان اتهامی مجازات از ۶ ماه تا سه سال حبس در نظر گرفته شده‌است و قاضی بر این مبنا حداکثر مجازات اعمالی در قانون را حکم داده است.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: اما در مورد اینکه این پول یا دکل نفتی چه شد و ضرر و زیان آن، باز برای اینکه دادگاه بتواند به جنبه مالی پرونده رسیدگی کند، نیاز است که ذی‌نفع علاوه بر شکایت کیفری دادخواست مطالبه ضرر و زیان را هم تا پیش از نخستین جلسه دادگاه ارائه دهد که در این مود شرکت تأسیسات دریایی چنین دادخواستی را به دادگاه نداده است.

وی افزود: البته چون این قرارداد بین‌المللی بوده، شرکت مذکور بر اساس مفاد قرارداد، شکایتی را در این مورد به محکمه‌ای در انگلستان ارائه داده و از این طریق اقدام کرده‌است.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

متولی اصلی نظارت بر درآمد پزشکان نهادهای غیرقضایی هستند

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اقدامات قوه قضائیه در رابطه با شفاف‌سازی درآمد پزشکان و استفاده آن‌ها از دستگاه کارتخوان که در لایحه بودجه ۹۸ به قانون تبدیل شده، چیست؟ اظهار کرد: اینکه در قانون بودجه ۹۸ چنین حکمی آمده یا نه باید دید متولی آن کیست و ضمانت اجرای آن چیست.

اسماعیلی افزود: از منظر اینکه درآمدها باید شفاف باشد تا دولت بتواند مالیاتی را از فعالان عرصه مختلف دریافت کند، نیازمند هستیم که تمام داد و ستدها در شبکه بانکی کشور انجام شود و دولت هم بتواند سهم مالیات را منطبق با عملکرد واقعی دریافت کند.

وی خاطرنشان کرد: برخی از موارد را باید علاوه بر سازمان مالیاتی، خود نظام پزشکی و وزارت آموزش، درمان و پزشکی ما تعقیب کنند و بعضی دیگر حسب مورد در صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی است که زیرمجموعه وزارت دادگستری است. توصیه ما به دادستان‌های کل کشور این است که حقوق عمومی مورد تضییع قرار نگیرد و از آن دفاع کنند تا حقوق شهروندان ضایع نشود.

۱۰۰ هزار زندانی مشمول عفو رهبری شدند

غلامحسین اسماعیلی اظهار کرد: نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر از زندانیان مشمول عفو مقام معظم رهبری قرار گرفتند که حدود ۶۰ هزار نفر از زندان آزاد شدند و حدود ۴۰ هزار نفر نیز تخفیف و تقلیل در محکومیتشان صورت گرفت.

نقش مرجان شیخ الاسلامی در پرونده پتروشیمی

اسماعیلی در مورد ادعای مرجان شیخ الاسلامی مبنی بر بی‌گناهی در اتهاماتش در پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی، با اشاره به اینکه حکم این دادگاه هنوز صادر نشده و مرجع اظهار نظر در این باره دادگاه است، گفت: ایشان جزو متهمان پرونده است و کیفرخواست پرونده او صادر شده و ایشان پیش از تشکیل پرونده از کشور خارج شده است. اکنون دادگاه به اتهام ایشان رسیدگی می‌کند و پس از صدور رأی نتیجه اعلام خواهد شد.

محکومیت بیش از ۸۰ نفر در دادگاه‌های ویژه اقتصادی

وی ادامه داد: مجموعه قوه قضائیه بویژه شعب ویژه رسیدگی به پرونده اخلالگران اقتصادی با صلابت و بدون هیچ‌گونه اغماضی رسیدگی به این پرونده‌ها را ادامه می‌دهد و در حد فاصل آخرین جلسه‌ نشست خبری حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای تاکنون که بنده در خدمت شما هستم، شعب ویژه بیش از ۸۰ نفر از اخلالگران در نظام اقتصادی، پولی، بانکی، ارزی و ارزاق عمومی را محکوم کردند و احکام قطعی آن‌ها صادر شده و در مرحله اجراست.

احضار سعید قاسمی با شکایت هلال‌احمر و سپاه

اسماعیلی در پاسخ به این پرسش که شکایتی علیه سعید قاسمی از نظامیان سابق که مدعی ارائه آموزش‌های نظام در بوسنی در پوشش هلال‌احمر شده بود، در دستگاه قضایی ثبت شده است؟ اظهار داشت: شکایت هلال‌احمر و سپاه از این فرد صورت گرفته و به بازپرسی ارجاع شده است و در مرحله رسیدگی است. ایشان احضار شده و تحقیقات بدون اغماض و با قاطعیت انجام می‌شود.

نسرین ستوده مغلطه می‌کند

سخنگوی دستگاه قضا درباره مانور تبلیغاتی رسانه‌های بیگانه در روزهای اخیر در مورد نسرین ستوده و اتهامات وی نیز با بیان اینکه این ماجرا یک بازی است که به راه انداخته شده، گفت: برابر ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، کسانی که اتهامات متعددی داشته باشند، دادگاه برای هر اتهام، مجازات تعیین می‌کند. با این حال بالاترین حکم مبنا قرار گرفته و اجرا می‌شود.

وی افزود: این متهم اجمالا دانش حقوقی دارد، اما به جای شفافیت مغلطه می‌کند. رأی صادره برای این فرد هنوز قطعی نیست و اگر اظهار نظری صورت می‌گیرد، باید بر اساس رأی قطعی باشد. اگر خود ایشان و یا وکیلشان درخواست تجدید نظر داشته باشند، شاید تقلیل پیدا کند.

هدایتی بدهی‌اش را نداده

غلامحسین اسماعیلی در خصوص اظهارات حسین هدایتی در مورد پرداخت بدهی‌هایش اظهار کرد: تا این ساعت بدهی ایشان پرداخت نشده و دادگاه ایشان ختم رسیدگی را اعلام کرده است.

وی افزود: دادنامه دادگاه در حال صدور است و به محض صدور نسبت به اعلام نظر دادگاه و اطلاع رسانی عمومی اقدام خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

غول نبردهای آبی - خاکی ارتش آمریکا هم حریف سپاه نشد/ راز پیام دروغ USS Boxer به کاخ سفید +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
تا این که ناگهان پنج شنبه شب، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با خوشحالی ادعا کرد که یک پهپاد ایرانی که به ناو آمریکایی USS Boxer نزدیک شده بود سرنگون شده است. چندین کشور در دنیا مثل استرالیا، اسپانیا، فرانسه و چین از جمله دارندگان این نوع از شناورها به حساب می‌آیند. خدمه استاندارد این ناو در حدود ۱۲۰۰ نفر است و می‌تواند تا حدود ۱۶۸۷ نفر تفنگدار دریایی را نیز با خود حمل کند. این ناو در تاریخ ۱۱ فوریه سال ۱۹۹۵ میلادی وارد خدمت و در مجموع ۸ فروند از این ناوها برای نیروی دریایی آمریکا ساخته شده است. ناو USS Boxerاین ناو میتواند علاوه بر قوای مسلح و تجهیزات زرهی، انواع بالگرد‌های ترابری و تهاجمی و نوع عمود پرواز جنگنده نسل پنجم اف ۳۵ را حمل کند.

انهدام شبکه جاسوسی سیا در ایران

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از روابط عمومی وزارت اطلاعات، این وزارتخانه ۱۷ نفر از جاسوسان حرفه‌ای نظام سلطه را که به صورت سلولی و انفرادی فعالیت داشتند در سال ۹۷ دستگیر کرد. صدور یا تمدید ویزای آمریکا، استخدام متخصصان ایرانی، تأمین تجهیزات، مراجعه مستقیم به طعمه‌ها در حاشیه همایش‌های علمی خارج از کشور و ارسال ایمیل و پیام از طریق شبکه‌های اجتماعی از جمله روش‌های سرویس اطلاعاتی امریکا برای جذب جاسوسان بوده است. سرویس اطلاعاتی سیا آموزش برقراری ارتباطات امن از داخل کشور با خارج به وسیله ابزار‌های مخصوص جاسوسی، استفاده از ناقل برای انتقال ابزار امن و تجهیزات فوق پیشرفته جاسوسی به داخل کشور، ارسال مدارک هویتی جعلی، طراحی خط خروج اضطراری و آموزش ویژه ضد بازجویی را برای حفظ و مراقبت از جاسوسان خود در نظر گرفته بود که هیچکدام از چشمان تیزبین جامعه اطلاعاتی کشور پنهان نماند. اکنون با تبادل سرنخ‌های اطلاعاتی دریافتی از شبکه جاسوسی سیا با متحدین اطلاعاتی، شکست جهانی دوباره‌ای در انتظار امریکاست. همچنین سوءاستفاده عناصر سیا از برخی کشور‌های اروپایی و آسیایی برای ارتباط با منابع که با اطلاع قبلی سرویس‌های اطلاعاتی این کشور‌ها انجام می‌شود از نظر وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران دور نخواهد ماند و به طور قطع مسئولیت این امور بر عهده این کشور‌ها خواهد بود.

پخش مستندی از دستگیری جاسوسان آمریکایی؛ فردا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران افزود: در زمینه‌های زیادی جاسوسان آمریکایی و جاسوسان سرویس‌های بیگانه را در مراکز حساس مختلف شناسایی کردیم و آنان را پس از دستگیری به دستگاه قضا تحویل دادیم. وی گفت: جزئیات شناسایی و دستگیری این جاسوسان آمریکایی فردا از طریق مستندی که تهیه شده است به اطلاع مردم می‌رسد. وزیر اطلاعات افزود: سربازان گمنام امام عصر (عج) همیشه در حال حماسه آفرینی هستند و مجاهدت خاموش آنان به کشف یک سلسله توطئه‌ها در زمینه‌های جاسوسی در حوزه‌های ضد تروریسم، ضد مفاسد اقتصادی و سایر زمینه‌ها منتهی می‌شود که بسیاری از آن‌ها زمان گفتنش فرا نرسیده است، اما در زمینه ضربه به جاسوسان سیا زمانش فرا رسیده است که فردا به استحضار مردم شهیدپرور و بزرگوار ایران اسلامی خواهیم رساند.

روایت تصویری وعده رهبرانقلاب که ۳روزه به وقوع پیوست

مهرمهر1 روز قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور13 ساعت قبل
برادر میترا استاد امروز قبل از شروع جلسه سوم دادرسی پرونده جنایی مقتول در خصوص بزرگترین آرزوی خواهرش و میزان دارایی او توضیحاتی ارائه داد. به گزارش نامه نیوز، میترا استاد همسر محمد علی نجفی شهردار سابق تهران و وزیر آموزش و پرورش اسبق کشور هفتم خردادماه در حمام خانه خود در منطقه سعادت آباد تهران با شلیک گلوله کشته شد. محمد علی نجفی ساعاتی پس از این جنایت با معرفی خود به پلیس آگاهی تهران به قتل همسرش اعتراف کرد. نجفی حتی تاکید داشت که پیش از این درگیری خونین چندین مرتبه به میترا استاد پیشنهاد جدایی و طلاق با پرداخت تمام حق و حقوق را داده است، ولی مقتوله عنوان کرده که حاضر به جدایی نیست. مسعود استاد در مورد میزان دارایی‌هایی شخصی میترا استاد گفت: خواهرم هیچ سرمایه‌ای نداشت و هیچ سرمایه‌ای از او باقی نمانده است.

مکالمات رادیویی ناو جنگی بریتانیا و نیرو‌های سپاه

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
برترین‌ها: روابط عمومی نیروی دریایی سپاه عصر جمعه در اطلاعیه‌ای از توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز خبر داد. در این اطلاعیه آمده است: عصر امروز (جمعه ۲۸ تیر) یک فروند نفتکش انگلیسی با نام «stena impero» هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد. اکنون نوار مکالمه رادیویی ناو جنگی بریتانیا و نیرو‌های سپاه قبل از توقیف انتشار یافته است. در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

خرازی: ملت ایران با فداکاری از آرمان‌های خود دفاع خواهند کرد

ایمنا15 ساعت قبل

اظهارنظر سخنگوی دولت در مورد خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس

وانانیوز7 ساعت قبل

پایان سبز بورس در تیرماه ۹۸/ شاخص کل در کانال ۲۵۳ هزار واحدی آرام گرفت

تابناک11 ساعت قبل

مراقی: بازیکنانم تاکنون ۶۰ درصد از قرارداد فصل گذشته خود را دریافت نکرده‌اند

خوزستان آنلاین1 روز قبل

تبادل آتش سنگین میان ارتش هند و پاکستان در خط کنترل مرزی

نامه‌نیور7 ساعت قبل

اختصاص بیش از یک میلیارد تومان برای آماده‌سازی ورزشگاه فولاد

مهر1 روز قبل

سروش رفیعی: به ایرج عرب می‌گویم، قشنگم مرسی که جواب ما را ندادی! حضور در تیم رقیب؟ هر بازیکنی می‌تواند از رقیبان پرسپولیس پیشنهاد داشته باشد

طرفداری3 ساعت قبل

«دبیر» قول حمایت از کشتی بانوان را داده است

مهر10 ساعت قبل

روزنامه اردنی: با وجود خروج آمریکا از برجام، ایران قدرتمندتر است

نامه‌نیور1 روز قبل

دیاباته نیامده استقلال را گلباران کرد +عکس

ورزش ۱۱1 روز قبل