۱۳۲ مرکز ملاقات با فرزندان طلاق راه‌اندازی شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اجتماعی
۱۳۲ مرکز ملاقات با فرزندان طلاق راه‌اندازی شد

۱۳۲ مرکز ملاقات با فرزندان طلاق راه‌اندازی شد

فارسخبرگزاری فارس |
مدیرکل اجتماعی و فرهنگی معاونت اجتماعی و پیشگیری ازوقوع جرم قوه قضاییه از راه‌اندازی 132 مرکز ملاقات با فرزندان طلاق خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، علی محمد زنگانه در دوازدهمین نشست ستاد کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی افزود: طبق توافق با شورای اجتماعی کشور قرار شد ۱۶۰ مرکز ملاقات با فرزند تا پایان سال ۱۴۰۰ راه اندازی شود که تاکنون ۱۳۲ مرکز فعالیت خود را شروع کرده و بیش از ۸۰درصد هدف توافق شده با شورای اجتماعی کشور با راه اندازی این مراکز محقق شده است.

وی ادامه داد: حدو ۷۰ هزار ملاقات در این مراکز صورت گرفته و ۷۴۰ مورد صلح و سازش بین والدین طلاق گرفته اتفاق افتاده است.

زنگانه با بیان همکاری بیش از یکهزار مشاور با مراکز مشاوره خانواده در موضوع ماده ۱۶ قانون حمایت از خانواده گفت: با توجه به مواد ۱ و ۲ قانون حمایت از خانواده، قضات دادگاه خانواده و قضات مشاور زن در دادگاه‌های خانواده فعالیت می‌کنند و بیش از ۳۴۲ قاضی و ۱۳۶ قاضی مشاور زن هم خدمات تخصصی ارائه می‌دهند.

وی در بحث نهادینه سازی آموزش پیش از ازدواج گفت: این طرح در ۲۴ استان پیشتر اجرا می‌شد که درحال حاضر با تطبیق رویه اجرا براساس مصوبه کارگروه ملی مستقر در شورای عالی انقلاب فرهنگی، این برنامه به طور کامل در ۱۰ استان اولویتی با وحدت رویه جدید درحال اجراست و ۱۴ استان دیگر همه طبق رویه گذشته به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

دبیر ستاد کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی با برشمردن تکالیف حکمین قرآنی (مصلحین) تصریح کرد: استان کرمان برای این برنامه به صورت پایلوت انتخاب شد و طرح حکمین قرآنی در این استان با سرعت درحال پیشرفت است. در بقیه استان‌ها هم قرار شد یک شهر از هر استان به صورت پایلوت اجرا شود. به ازای هر ۵۰۰ نفر جمعیت هر شهرستان، دست کم یک حکم قرآن و مصلح تربیت می‌شود.

زنگانه یکی دیگر از برنامه‌های ستاد کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی را الگوی عشق برای زوجین درحال ازدواج عنوان و اظهارکرد: این طرح در ۵ استان به صورت آزمایشی در دست اجرا است و قرار شد در سال ۹۹ به کل کشور تعمیم یابد.

مدیرکل اجتماعی و فرهنگی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، درباره برنامه کنترل و کاهش اعتیاد گفت: آیین نامه ابلاغی رئیس قوه قضاییه مبنی بر مراقبت بعد از خروج معتادان بهبودیافته تبصره ماده ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر، مهجور و عملا در حد ابلاغ باقی مانده بود. این برنامه اکنون با جدیت دارد دنبال می‌شود.

خبری: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

وی افزود: یکی از برنامه‌ها، کارگاه سبک زندگی ایرانی اسلامی ویژه معتادان بهبودیافته ماده ۱۶ است که علاوه بر سم زدایی و بهبود جسمی، یک مداخله روانی و کسب مهارت‌های زندگی را هم به مدت سه هفته وقبل از ترخیص تجربه می‌کنند.

دبیر ستاد کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی، میزان بازگشت به چرخه اعتیاد در بین افرادی که در دوره مهاجر شرکت می‌کنند، را بسیار کمتر از بقیه دانست و درباره دادگاه‌های درمان مدار گفت: گام‌های پایلوت برنامه‌های دادگاه‌های درمان مدار (drug courts) یا در حقیقت درمان دادگاه مدار (court oriented theraphy) در ۶ استان در حال اجرا است.

زنگانه با تاکید بر استفاده از ظرفیت مردمی در حوزه اعتیاد و برنامه ناامن سازی توزیع مواد مخدر خاطرنشان کرد: کارگاه باز اجتماعی کردن زندانیان (طرح هجرت)، اصلاح و بازاجتماعی کردن مرتکبان جرایم تعزیری درجه ۶ تا ۸ و جرایم حوزه امنیت اخلاقی از دیگر برنامه‌های این ستاد است.

وی ادامه داد: یکی از محورهای طرح تقسیم کار ملی، امنیت عمومی است که با اولویت کاهش سرقت خشن، قتل و نزاع در دستور کار شورای اجتماعی قرار دارد.

دبیر ستاد کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی کشور، ایجاد بنیاد ملی کودک، برگزاری کارگاه‌های ۲۳ مهارت تربیت فرزند ویژه والدین دارای فرزند ۷ تا ۱۲ سال، برنامه پیشگیری رشدمدار در بستر دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان، کارگاه سبک زندگی ویژه سربازان و برگزاری کارگاه ویژه مربیان مهدکودک را از دیگر برنامه‌های معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و شورای اجتماعی کشور در راستای تحقق پیشگیری رشدمدار برشمرد.

زنگانه خواستار مشارکت سایر معاونت‌ها و سازمان‌های زیر مجموعه قوه قضاییه در برنامه‌های ستاد کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی از سال ۹۸ (امسال) شد و این موضوع را جزو برنامه‌های امسال این ستاد عنوان کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل

اگر باور دارید رفاه در ایران بهتر از اروپاست این گزارش را نبینید/ گرسنگی در ایران واقعی‌ است (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
طی ماه‌های اخیر با قیمت مهار نشدنی گوشت و مواد غذایی دیگر مواجه بودیم. با این‌کار معده پر می‌شود و گرسنگی برای مدتی از بین می‌رود اما در صورت نرسیدن مواد غذایی لازم برای بدن، گرسنگی حقیقی که همان فقر غذایی است رخ می‌دهد و امکان مرگ فرد هم وجود دارد. در چنین شرایطی او قادر به تامین خوراک نیست و بیشتر درآمد خود را صرف تهیه مواد غذایی ارزان قیمت می‌کند. انجمن مقابله با گرسنگی طی دو دهه گذشته تلاش کرده تا بر اساس این تعریف، گام بزرگی در جهت رفع گرسنگی در مناطق ناامن غذایی بردارد. این اطلاعات اکنون در این گزارش منتشر شده که همه آن‌ها بر اساس مشاهدات، مطالعات و پیگیری‌های اعضای انجمن مقابله با گرسنگی به دست آمده‌است.
فارسفارس9 ساعت قبل
به گزارش گروه شهری خبرگزاری فارس، در سالروز شهادت سردار سرلشکر پاسدار محمد بروجردی در کردستان شهر حال و هوای رشادت و دلاوری این شهید بزرگوار را به خود گرفت. شهید بروجردی فرمانده محبوب و شجاع جنگ تحمیلی در کردستان بود. پس از انقلاب و در جنگ تحمیلی نیز با نبوغ خود به خصوص در منطقه کردستان نقش پر رنگی در پیشبرد اهداف انقلاب داشت و به همین مناسبت به او مسیح کردستان می‌گویند. سازمان زیباسازی با اکران طرح‌هایی از تصاویر محمد بروجردی در سطح شهر تلاش نموده‌است یاد و خاطره دلاوری‌ و رشادت این شهید جلیل القدر را در خاطره‌ها زنده نگه دارد. مقام معظم رهبری در مورد شهید بروجردی فرموده‌اند: شهید بروجردی هیچ‌گونه حرکتی که از آن حرکت آدم احساس کند که در آن کارشکنی یا مخالفتی است، انجام نمی‌داد و این علاقه من به این شهید عزیز را خیلی بیشتر کرد.
تسنیمتسنیم8 ساعت قبل
تعامل و همکاری با دستگاه‌های مختلف یکی دیگر از سیاست‌های این معاونت محسوب می‌شود تا ما بتوانیم علاوه بر افزایش درآمدها، درآمدهای جدیدی را نیز برای شهرداری تهران داشته باشیم. وی به پرداخت برخی از بدهی‌های شهرداری تهران به پیمانکاران اشاره کرد و گفت: سال گذشته مبلغ قابل توجهی بدون تنش و استرس فراهم کردیم و در پایان اسفند سال گذشته بخشی از بدهی‌های شهرداری تهران به پیمانکاران پرداخت شد. برهمین اساس عملکرد سال گذشته شهرداری تهران در بخش بودجه نقد ۱۰۶ درصد و در بخش بودجه غیرنقد ۵۴ درصد محقق شده است و در سال جاری با توجه به افزایش ۷ درصدی بودجه شهرداری تهران قطعا عملکرد بهتری را نسبت به سال گذشته خواهیم داشت. وی افزود: بر اساس آخرین آمار حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان شهرداری تهران از دولت و شرکت‌های وابسته به دولت طلب دارد. وی از بازپس‌گیری ساختمان روزنامه اطلاعات خبر داد و گفت: این ساختمان چندی پیش در اختیار شهرداری قرار گرفته شد و به زودی برخی از واحدهای شهرداری تهران در این ساختمان مستقر خواهند شد.

نظرها

اخبار بیشتر