اعلام شرایط ایران برای بازگذاشتن تنگه هرمز
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افتصادنیوز
  4. سیاسی

اعلام شرایط ایران برای بازگذاشتن تنگه هرمز

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز |
اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه کشورمان در سخنان خود در نشست «انجمن جامعه آسیا» در نیویورک با انتقاد از سیاست‌های دوگانه آمریکا در قبال کشورهای جهان گفت: آمریکا از باقی کشورها می‌خواهد که همانند کشوری عادی رفتار کنند اما خود این توصیه را رعایت نمی‌کند.

به گزارش ایسنا، ظریف در این نشست گفت: چیز مهم این است که آمریکا به حرف‌هایی که مسئولان خود این کشور می‌زنند، گوش کند. آمریکا از باقی کشورها می‌خواهد که همانند کشوری عادی رفتار کنند. آیا کشوری از پیمان بین‌المللی که امضا کرده خارج می‌شود؟ آمریکا تنها از برجام خارج نشده. آمریکا می‌گوید برجام پیمانی است که به تصویب کنگره نرسیده است اما آمریکا از توافقاتی خارج شده است که حتی به تصویب کنگره رسیده است.

ظریف ادامه داد: آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد و حتی از یونسکو خارج شده است. آمریکا از پیمان پاریس نیز خارج شد. حال بگویید که کدام کشور است که عادی رفتار نمی‌کند. این اولین سوالی است که باید بدان پاسخ دهند. ما به پای میز مذاکره رفتیم. برایان هوک نیز آوریل گذشته آنجا بود. او نیز انتظار نداشت که این توافق پایان یابد. او باور نمی‌کرد که رئیس‌جمهورش چنین کاری کرده است. حال او باید سیاست را – که در واقع نمی‌توان آن را سیاست خواند – توجیه کند.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: این سیاستی خطرناک است. آمریکا نه‌تنها یک قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده بلکه از سایر کشورها نیز می‌خواهد که این قطع‌نامه را نقض کنند. تحریم‌های اعمالی جدید آمریکا از تحریم‌های قبلی متفاوت‌تر هستند. تحریم‌های گذشته آمریکا با مصوبات شورای امنیت مغایرت نداشت. آمریکا می‌توانست بگوید که فرضا غنی‌سازی اورانیم ایران قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض می‌کند. در آن زمان آمریکا حداقل بهانه‌ای داشت. حال قطعنامه‌ای وجود دارد که هدفش عادی‌سازی روابط تجاری ایران با سایر جهان است اما آمریکا نه‌تنها خود به آن عمل نمی‌کند بلکه به سایر کشورها می‌گوید که به این قطعنامه عمل نکنند.

وی درباره خلیج فارس و احتمال بستن تنگه هرمز هم گفت: تا جایی که در راستای منافع ملی ما باشد رفت و آمد در تنگه هرمز برقرار خواهد بود. خلیج فارس همیشه خلیج فارس بوده و رگ حیاتی کشور ما و جهان است.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه سخنان خود در نشست انجمن آسیایی در نیویورک با دفاع از برجام اظهار کرد: این بهترین توافقنامه‌ای بود که توانستیم به آن دست پیدا کنیم. اقدامات ترامپ در خروج از این توافق و دیگر توافق‌های بین‌المللی باعث شده که دیگر اعتمادی از سوی دیگران به آمریکایی‌ها وجود نداشته باشد چرا که بارها در این مدت دیده‌ایم که طرف آمریکایی از توافق‌های بین‌المللی خارج شده است.

وی با تاکید بر اینکه مقامات آمریکایی نمی‌توانند خواسته‌های خود را به ما و دیگران دیکته کنند در پاسخ به مجری این برنامه در مورد تأثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران و آیا اینکه ایران به برجام پایبند می‌ماند یا نه؟ اظهار کرد: تحریم‌ها بر اقتصاد ایران تأثیرگذار بوده، این تحریم‌ها مردم ایران و مردم عادی را هدف قرار داده است.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

ظریف تصریح کرد: ملت ایران موافق توافقنامه برجام هستند و اگر آمریکا می‌خواهد به ملت ایران خدمت کند باید به این توافق پایبند باشد نه فقط شعار بدهد.

وی با بیان اینکه تحت تأثیر این تحریم‌ها و فشارها ما سیاست خودمان را تغییر نمی‌دهیم، اظهار کرد: این تحریم‌ها به مردم عادی ضرر می‌رساند.

ظریف همچنین با اشاره به اینکه اروپایی‌ها به وعده‌هایشان در مورد برجام پس از خروج آمریکا از این توافق بین‌المللی عمل نکرده‌اند، گفت: اروپایی‌ها بعد از خروج آمریکا از این توافق بین‌المللی وعده‌های متنوعی را به ایران در ارتباط به برجام دادند تا این توافق حفظ شود. ما انتظار داریم آنها به وعده‌های خود عمل کنند.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان با تاکید بر اینکه ساز و کار اینستکس یک ساز و کار برای تجارت و پیش شرط برای تحقق وعده‌های داده شده از سوی اروپایی‌هاست تاکید کرد: همانطور که اشاره شد این وعده‌ها تاکنون اجرایی نشده است، ما در برابر ساز و کار اینستکس ساز و کار ایرانی آن را ایجاد کرده‌ایم. در این ساز و کار از خرید و فروش صحبت می‌شود بدون اینکه از پول نقد استفاده شود و کسانی که کالایی به ایران می‌فروشند می‌توانند از این ساز و کار بهره‌مند شوند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به روند بررسی لوایح FATF در مجلس و همچنین مجمع تشخیص مصلحت نظام و بیان سخنانی در این ارتباط گفت: این لوایح در حال بررسی است و ما در معاملات تجاری خودمان چیزی برای پنهان کردن نداریم.

ظریف همچنین در سخنان خود با اشاره به اینکه تاکنون آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ۱۴ گزارش پایبندی ایران به تعهداتش در برجام را تأیید کرده است اظهار کرد: در برابر این گزارش‌ها دولت آمریکا می‌گوید که ایران به برجام پایبند نبوده است. در حالیکه ایران به این توافق بین‌المللی به طور کامل پایبند است.

ظریف همچنین با بیان اینکه ترامپ و پمپئو حرف‌های ضد و نقیضی در مورد ایران می‌زنند، ادامه داد: آمریکایی‌ها از پیمان منع گسترش سلاح‌های جمعی خارج شده‌اند و آنها نمی‌توانند به ما دیکته کنند که چه اقداماتی انجام دهیم و مسائل را به صورت یکجانبه مطرح و به پیش ببرند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چه کسانی و چرا به هاشمی حمله می‌کردند؟ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور20 ساعت قبل
این رخداد مشخصا درباره هاشمی با تخریب‌های گسترده آنها در مقطع انتخابات مجلس ششم رخ داد؛ به نحوی که با محفلی کردن انتخابات و تخریب همه‌جانبه علیه هاشمی او را نفر سی‌ام انتخابات کردند. این فعال سیاسی در جای دیگری در باره فضای سیاسی حاکم در دوره هاشمی گفته بود: «در دوران هاشمی، کسانی تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. مجتبی بدیعی‌، عضو دیگر شورای مرکزی مشارکت هم در روزنامه بیان به تاریخ۱۵دی۷۸ هاشمی را عامل تمام گرفتاری‌ها معرفی کرد و گفت که هاشمی یک فاجعه است. در میان تمام افراد تندرو اکبر گنجی، همت مضاعفی در تخریب هاشمی داشت. علی‌اکبر محتشمی، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون هم درباره خصوصیات هاشمی چنین گفته بود: «از نظر ما هاشمی رفسنجانی با ناطق نوری تفاوتی ندارد؛ زیرا اتخاذ مواضع غیرشفاف در قبال اصلاحات فرقی با مخالفت ندارد».

سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ ۹۰ درصد اقتصاد ایران در اواسط دهه ۸۰ دولتی و تنها ۱۰ درصد آن به تعاونی‌ها و بخش خصوصی اختصاص داشت. بازدهی پائین شرکت‌های دولتی در سال ۸۴ به ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی رهبر معظم انقلاب انجامید. چهار دولت مجری سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و ۵ دوره مجلس وظیفه قانون‎گذاری و نظارت بر اجرای این سیاست‌ها را بر عهده داشت و در همه این سال‌ها مدیران دولتی مخالف خصوصی‌سازی مقاومت کردند و همچنین بعضی از واگذاری‎های انجام شده با مشکلات متعدد همراه بود. اگر روند واگذاری شرکت‌های دولتی به خصوصی بر اساس اصول و برنامه‌ریزی انجام می‌شد، بسیاری از مشکلات که امروز گریبان‌گیر اقتصاد کشور است هرگز اتفاق نمی‌افتاد.

آمادگی مردم ایران برای رویارویی با دشمن

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
وی اضافه کرد: فتح خرمشهر سرآغاز فروپاشی حزب بعث و افتخاری در شروع دفاع مقدس بود. سردار شریف گفت: امروز از صدام و ژنرال‌های قدکشیده‌اش خبری نیست و آنچه ذهن تاریخی ما را پر کرده درس‌ها و عبرت‌هایی است که باید از فتح خرمشهر بگیریم. وی در ادامه با بیان اینکه امروز عربده‌های امریکا به جایی نمی‌رسد اظهار داشت: ما لحظه‌ای از قدرتمند شدن دست بر نمی‌داریم و با سربلندی اعلام می‌کنیم که امروز از هر زمانی دیگر برای رویارویی با دشمن باانگیزه‌تر و آماده‌تر هستیم. وی افزود: امروز نه رویای سیاسی و نه رویای نظامی شما هماورد فلسطین نیست و ظرف کمتر از ۷۲ ساعت رزمندگان فلسطین کاری کردند که شما آتش بس را درخواست کنید. سردار شریف اضافه کرد: ما چهل سال است که در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کنیم و امروز به برکت ماه مبارک رمضان و پیروزی جبهه مقاومت و برای حمایت از فلسطین به صحنه می‌آییم.

تاکید بر برخورد قاطع با اخلالگران اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
خطیب جمعه تهران­ با بیان اینکه خرمشهر درآبان سال ۵۹ به تصرف بعثی‌ها درآمد گفت: ­ این شهر ۵۷۸ روز یا حدود ۱۹ ماه در تصرف آن رژیم بود­ و رژیم بعث، خرمشهر را به یک قلعه دفاع­ و دژ نفوذناپذیر تبدیل کرده بود. امام جمعه موقت تهران گفت: صدام نیز با اطمینان گفته بود اگر ایرانی‌ها خرمشهر را فتح کنند کلید بصره را به آنان خواهم داد. وی همچنین به این هفته که هفته اطعام­ ایتام و نیازمندان­ است اشاره کرد و­ افزود: ­ جایگاه انفاق و رسیدگی به ایتام و نیازمندان برکسی پوشیده نیست. مسئولان مردمی باشندامام جمعه موقت تهران با تأکید بر اینکه مسئولان باید مردمی باشند، گفت: به داد مردم برسید و مشکلات آن‌ها را حل کنید. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیآیت الله موحدی کرمانی تأکید کرد: مسئولان باید از دل مردم باخبر شوند و مشکلات آن‌ها را بدانند.

ساختمان‌های کره شمالی‎

14+
مهرمهر23 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر