اعلام زمان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تجارت‌نیوز
  4. اقتصادی
اعلام زمان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

اعلام زمان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز |
سرپرست سازمان تامين اجتماعی، افزايش حقوق مستمری‌بگيران حداقل‌بگير را 36/5 درصد و ساير سطوح را 13 درصد به علاوه 260 هزار تومان اعلام كرد.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی، افزایش حقوق مستمری‌بگیران حداقل‌بگیر را ۳۶/۵ درصد و سایر سطوح را ۱۳ درصد به علاوه ۲۶۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: همه تلاش ما آن است که این افزایش از این ماه اعمال شود و در صورت داشتن منابع، معوقه فروردین هم پرداخت می‌شود در غیر این صورت به ماه‌های بعد موکول خواهد شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدحسن زدا در نشست خبری، افزود: با این میزان افزایش، ماهانه ۱۴۰۰ میلیارد تومان و سالانه ١٧ هزار میلیارد تومان به هزینه‌های تامین اجتماعی اضافه می‌شود.

وی در پاسخ به خبرنگار اطلاعات در این باره که طرح اصلاحات پارامتریک تامین اجتماعی با موضوع افزایش سن و سابقه بازنشستگی و تغییر قانون محاسبه مستمری، موجی از نارضایتی را بین حقوق‌بگیران راه انداخته است و با این روند، چگونه می‌خواهد از بحران صندوق‌های ورشکسته جلوگیری کند، گفت: ما هم معتقدیم برای حل بحران صندوق‌های بازنشستگی باید به سایر مولفه‌ها چون اصلاحات ساختاری توجه شود. اگر صندوق‌ها به صورت سه‌جانبه‌گرایی دولت، کارگران و کارفرمایان اداره شوند، دچار بحران نقدینگی نمی‌شویم در حالی‌که اکنون اداره صندوق‌ها به صورت هیات امنایی است.

زدا در پاسخ به سئوالی مبنی برعدم حمایت تامین اجتماعی از داروهای برخی بیماران خاص گفت: کم و زیاد کردن دارو جزو وظایف شورای عالی بیمه است و معمولا داروهایی که نوع داخلی آن وجود دارد، تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی همچنین درباره طلاق‌های صوری برای دریافت مستمری از تامین اجتماعی گفت: در این زمینه قانونی وجود ندارد اما بخشنامه‌ای صادر کردیم و پیگیر آن هستیم که اگر اطلاعاتی کسب کنیم، خسارت را پس می‌گیریم.

وی درباره تعدیل نیروی کار گفت: آمار، ریزش قابل توجهی را نشان نمی‌دهد. شاغلان نباید نگران باشند چرا که قانون بیمه بیکاری آنان را حمایت می‌کند. اکنون حدود ۲۷۰ هزار نفر ماهانه معادل ۳۵۰ میلیارد تومان مقرری بیمه بیکاری دریافت می‌کنند.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: با مذاکرات صورت گرفته با دولت مقرر شد ۵۰ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی به صورت غیرنقد از راه‌های خوراک پالایشگاه‌ها، تهاتر و … پرداخت شود.

وی درباره مشکلات صندوق بیمه بیکاری هم گفت: سال ۹۲ صندوق بیمه بیکاری ۷۰۰ میلیارد تومان زیان‌ده بود که پارسال این زیان به ۷۰ میلیارد تومان کاهش یافت و خوشبختانه اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

خبری: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

زدا درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: برای همسان‌سازی بر سر مدل خاصی با کانون بازنشستگان به توافق رسیدیم که بار مالی ۱۲ هزار میلیارد تومانی در مرحله اول دارد. دولت باید برای تامین بار مالی مشارکت کند و در این صورت، سازوکارهای ما برای صدور احکام آماده است.

وی ادامه داد: کسری اعتبارات در تامین اجتماعی نداریم و اجازه نمی‌دهیم مشکلی پیش بیاید.

زدا در ادامه نشست افزود: آنها که در منزل کار می‌کنند به عنوان مثال برنامه نویسی و کدنویسی انجام می‌دهند می‌توانند در شورای عالی فضای مجازی ثبت نام کنند. از آنجا که برای بیمه اجباری امکان ورود به منازل وجود ندارد، از طریق بیمه توافقی پوشش را انجام می‌دهیم.

وی ادامه داد: آنها که در حوزه مطبوعات کار می‌کنند و در منزل اموری چون تایپ و خبرنویسی را انجام می‌دهندهم با معرفی وزارت ارشاد بیمه توافقی می‌شوند.

زدا درباره صدور نسخ الکترونیک درمان در مراکز غیرملکی سازمان تامین اجتماعی هم گفت: نسخ الکترونیکی در مراکز ملکی به طور کامل انجام شد و برای مراکز غیرملکی به استان‌ها مجوز دادیم. با سازمان نظام پزشکی همکاری داریم، اما مشکل امضای الکترونیک پزشکان را داریم.

خدمات به سیل‌زدگان

سرپرست سازمان تامین اجتماعی همچنین به ارائه گزارشی از خدمات ارائه شده به سیل‌زدگان پرداخت و گفت: از همان روزهای اولیه و بلافاصله کمک‌های امدادی و بیمه‌ای خود را آغاز و درمانگاه‌های سیار را در مناطق سیل‌زده راه اندازی کردیم.

وی افزود: همچنین جرایم دیرکرد پرداخت حق بیمه افراد سیل‌زده، بخشیده شد و فرصت جدیدی برای اعتراض یا زمان کمیسیون پزشکی و پرداخت حق بیمه در اختیار آنها قرار می‌دهیم.

زدا با اشاره به این که بر اساس تفاهمنامه‌ای که با وزارت رفاه منعقد کردیم قرار شد افرادی که کار خود را از دست داده‌اند یک روزه معرفی شوند و بیمه بیکاری دریافت کنند، گفت: برای افرادی که زیر پوشش بیمه نبودند هم به هیات دولت پیشنهاد داده‌ایم تا در صورت تامین اعتبار، برای چندماه بیمه بیکاری بگیرند.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: ۸۵۰۰ فقره وام قرض‌الحسنه در اختیار سیل‌زدگان قرار گرفته است و تعدادی وام جعاله هم پرداخت شده است.

منبع: روزنامه اطلاعات

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حمله معترضان به خودروها و ساختمان بانک مرکزی لبنان + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، گروهی آشوبگر با پرتاب مواد آتش‌زا به سمت ساختمان بانک مرکزی لبنان به ساختمان آن خساراتی وارد کردند و در منطقه جدیتا در شرق لبنان با پرتاب سنگ به چندین خودرو، به شدت آنها آسیب رساندند. در منطقه کورنیش مزرعه در بیروت و در نزدیکی پادگان الحلو نیز، تعدادی آشوبگر با نیروهای امنیتی در گیر شده و به طرف این نیروها سنگ و مواد آتش‌زا پرتاب کردند، نیروهای امنیتی هم برای پراکنده کردن این آشوبگران مجبور به استفاده از گاز اشک آور شدند. در شهر صیدا نیز گروهی با آتش زدن سطل‌های زباله و لاستیک چند خیابان را مسدود کردند. این اغتشاشات و حمله به اموال عمومی به بهانه تاخیر در تشکیل کابینه دولت انجام شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به دنبال افشای فشار رییس جمهوری آمریکا بر اوکراین، ۲۱۹ نماینده از مجموع ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا در پنجم مهرماه رای به استیضاح ترامپ دادند. قرار است سنا جلسه محاکمه ترامپ را آغاز کند. بر اساس قوانین استیضاح در سنا، روند محاکمه همان روزی که پلوسی مفاد استیضاح را ارائه دهد، آغاز می‌شود مگر این که روز ارائه آن یکشنبه باشد. پلوسی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مفاد استیضاح ترامپ به همراه هفت مدیر دموکرات به سنا ارسال خواهد شد. مدیران استیضاح از مجلس نمایندگان آمریکا قرار است به عنوان دادستان در محاکمه ترامپ در سنا حاضر شوند.

نظرها

اخبار بیشتر