1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

توجه به توان داخلی یگانه راهکار پیشرفت کشور

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
کارشناسان اقتصادی و مسائل سیاسی عقیده دارند توجه به ظرفیت ها و توان داخلی، بهترین راه برای پیشرفت صنعتی و اقتصادی کشور و خنثی کننده تهدیدها و تحریم هاست.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما عبدالرضا مصری نماینده مجلس دربرنامه تیتر امشب شبکه خبر درباره ظرفیت‌های دست نخورده تولید در کشور گفت: دو ظرفیت بکر و دست نخورده و ظرفیت‌های خالی در کشور داریم که به فعلیت رساندن ظرفیت‌های خالی کار دشواری نیست.

او گفت: آنچه در کشور مصرف و کالای ساخته شده آن از کشورهای دیگر وارد می‌شود و امکان تولید در کشور وجود دارد ظرفیت‌های خالی تولید نامیده می‌شود اما ظرفیتی داریم که هرچه مواد اولیه در کشور داریم صادر می‌شود و بعد از فراوری در خارج کشور از ارزش افزوده و تولید اشتغال در کشور از بین رفته باشد ظرفیت خالی در کشور است.

مصری افزود: در مواردی هم که امکان تولید داریم و در کشورهای دور با کیفیت کمتر تولید می‌شود و ما امکان دسترسی به کشورهای دور را نداریم ظرفیت‌های خالی تولید نامیده می‌شود اما ظرفیت اسمی موجود در تولید که در کشور وجود دارد و به دلایلی ظرفیت تولید خالی دارد و ممکن است بیشتر ظرفیت تولیدی کارخانه با توجه به وجود ظرفیت نیروی کار و انسانی در کشور خالی باشد، نیز ظرفیت خالی تولید است.

اساسی‌ترین مشکل در تولید نقدینگی و نوسانات واردات صادرات در کشور است که به دلیل نبود کنترل لازم در واردات ضربه سنگینی به تولید کشور وارد می‌کند.

مصری گفت: فاصله بین ظرفیت تولید و ظرفیت اسمی در کشور بیش از ۳ برابر است که یک راهکار برای استفاده از ظرفیت‌های خالی می‌تواند با استفاده از تولید برندهای دیگر در کارخانه تولیدی با ظرفیت خالی ظرفیت‌های خالی را پرکرد و تولید را رونق بخشید.

او در ادامه گفت: پژوهش‌ها در مقاطعی بر اساس متغیرهای قابل دسترسی و ثابت انجام می‌شود که در صورت نداشتن ثبات و به هم ریختن اساس پژوهش نمی‌توان اتکایی به نتایج پژوهش کرد که لازم است متغیرهای ثابت در پژوهش لازم است. ما می‌توانیم با تولید و امکانات بیشتر از ظرفیت‌ها فراتر رویم بنابراین با بهره برداری بیشتر از ظرفیت‌های خالی می‌توان تولید را رونق بخشید.

مصری گفت: یا باید برنامه به گونه‌ای باشد که هر دولتی که بر سر کار آمد برنامه‌ها را عملی کند یا اینکه مدت ریاست جمهوری را برای به نتیجه رسیدن طرح‌ها افزایش داد.

او افزود: اگر دوره ریاست جمهوری به ۸ سال افزایش یابد عملیاتی شدن طرح‌ها در تولید خوشبینانه‌تر خواهد شد. ما بیشتر به فکر روبناها و شکل و ظاهر هستیم و محتوا را از دست داده‌ایم.

مصری گفت: یکی از چالش‌های مهم در صنعت کارآفرین نقدینگی است که اگر سرمایه در گردش با تضمین ۵ ساله داده شود تولید کننده با رغبت بیشتر به تولید ادامه خواهد داد.

حمیدرضا غزنوی دبیرکل مجمع کارآفرینان گفت: برای تقویت تولید و به فعلیت رساندن ظرفیت‌های تولید، اول باید به استراتژی صنعتی و مزیت تولید در کشور توجه کرد.

غزنوی افزود: تا زمانی که بالانس ارز در کشور برقرار نباشد تولید تقویت نخواهد شد و تا زمانی که واردات کنترل نشود صنعت کشور در اختیار بازار خارجی قرار می‌گیرد و تولید را بازهم کوچکتر خواهد کرد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

او گفت: دوام و تاب آوری تولید در تکانه‌های اقتصادی نیز از عوامل مهم است بنابراین باید بر اساس اولویت‌ها استراتژی‌ها تعریف تا صنعت تقویت شود؛ به طور مثال به دلیل اینکه معادن و کنسانتره‌ها در اختیار دولت است؛ ۴۵ درصد صنعت تولید فولاد خالی و در صنعت لوازم خانگی نیز سرمایه درگردش مهم است که باید از بلاتکلیفی نجات پیدا کند.

در صنعت پوشاک نیز ۲۵ درصد تولید خالی است که باید برنامه ریزی‌های لازم برای رونق تولید انجام شود بنابراین نیاز است برای هر شرکت و صنعت به طور ویژه بررسی‌ها انجام شود تا به یک راهکار درست برسیم.

غزنوی گفت: باید اکوسیستم اقتصادی کشور و صنعتی شدن و تولید از زوایای مختلف بررسی شود که با دیده شدن ظرفیت‌های تولید به رونق خوبی خواهیم رسید.

او افزود: واردات و مهندسی برندهای خارجی مشکلاتی را در شرکت‌های تولیدی به دلیل کار برندینگ ایجاد کرده که برای اینکه دوباره به چرخه تولید برگردند نیاز به زمان زیادی است.

نظام سفته بازی و ارز و نظام پولی کشور نیاز به راهکار اساسی دارد همچنین در جنگ اقتصادی نیاز به یک آرایش اساسی و نظامی داریم چون اثرات جنگ اقتصادی خیلی دیر دیده می‌شود بنابراین بهتر شدن شرایط اکوسیستم اقتصادی کشور برای فعالیت‌های جدید و نوسازی صنایع و پوشش نیاز‌های جدید احتیاج به یک برنامه ریزی دقیق است.

اردشیر سعد محمدی معاون طرح‌ها و صنایع معدنی ایمیدرو هم گفت: ارزش منابع طبیعی دنیا حدود ۸۱۰ تریلیون دلار و سهم کشور ما از این رقم ۲۷ و ۳ دهم تریلیون دلار، این نشان دهنده این است که ما فرصت‌های زیادی برای سرمایه گذاری در کشور داریم.

محمدی در ادامه گفت: با استفاده از ذخایر معدنی در کشور و عناصر استراتژیک با فراهم کردن شرایط می‌توانیم در اقتصاد دنیا نقش آفرینی کنیم. در سال ۹۸ حدود ۳ میلیارد دلار طرح‌های معدنی افتتاح خواهد شد و طرح‌های بسیاری نیز برای عملیاتی شدن در دست اقدام و عملیاتی شدن است.

او افزود: کشور ما بیش از ۵۰ میلیارد تن ذخایر معدنی دارد اما میزان استخراج سالانه از معادن حدود ۴۰۰ میلیون تن در سال است که نیاز به افزایش است.

همچنین از ۳۵ میلیون ظرفیت فولاد کشور، ۲۵ میلیون تن در سال گذشته تولید داشته‌ایم که ۳۰ درصد ظرفیت خالی داریم که نیازمند برنامه ریزی لازم در زیربناها، جاده و ماشین آلات دربخش معادن است که بتواند ظرفیت‌ها را افزایش دهد.

او افزود: در ۴ سال آینده ۲۵ میلیون تن به ظرفیت تولید فعلی کشور اضافه خواهد شد تا شرایط برای تامین خوراک و کارخانه‌ها فراهم شود.

محمدی گفت: در معادن ما نیازمند برنامه ریزی مدون با اهداف مشخص در آینده هستیم؛ به طور مثال نیازمند تولید ماده پودر شمش آلومینیوم هستیم که نیازمند برنامه ریزی مدون اقتصادی در این بخش است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.
عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
عکاسان صنعتی به شکلی مخفیانه و غیر رسمی، تصاویر ب‌ام‌و گرن‌کوپه سری ۸ را در حین سوار شدن به خودروبر و بدون پوشش‌های استتاری منتشر کردند. به گزارش گروه خودروی عصر ایران به نقل از «کارسکوپ»، این اولین شانس برای دیدن بدنه توسعه یافته گرن‌کوپه سری ۸ است. این خودروهای جدید و جذاب قرار است جایگزین ب‌ام‌و‌های گرن کوپه سری ۶ شوند. فضای درونی این خودرو نیز تقریبا همان فضای درونی مدل‌های کانورتیبل و کوپه سری ۸ جدید را حفط کرده است. این فضای درونی شامل صفحه دیجیتالی ۱۲٫۳ اینچی پشت آمپر، صفحه اطلاعات و سرگرمی ۱۰٫۲۵ اینچی می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرکل فرودگاه بین المللی مهرآباد از فرود اضطراری یک فروند بوئینگ ۷۷۷ ترکیش ایرلاینز که از دهلی نو عازم استانبول بود به دلیل اعلام خلبان مبنی برحضور مریض بدحال در فرودگاه مهرآباد در ساعت ۱۳:۲۲ دقیقه امروز خبر داد. میرسعید صفی نیا گفت: با اعلام خلبان قبل از فرود در فرودگاه مهرآباد، اورژانس با آمادگی کامل در پای پرواز حاضر بود، اما متاسفانه طبق اعلام اورژانس مستقر در فرودگاه، مسافر نیم ساعت قبل از فرود درگذشته بود. وی افزود: تمام مسافران این پرواز در سلامت کامل به سر می‌برند و بعد از طی مراحل قانونی، این پرواز به مسیر خود ادامه خواهد داد.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با مسئولان مرتبط با اقتصاد خارجی کشور به منظور رفع موانع و مشکلات همکاری مشترک خواهند داشتبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حشمت الله فلاحت پیشه پس از جلسه کمیسیون امنیت ملی درباره فرصت‌ها و تهدید‌های وزارت خارجه در رونق تولید، با اشاره به تشکیل کمیته امنیت اقتصادی در این کمیسیون افزود: این نشست با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاونان وزیر امور خارجه، معاون بانک مرکزی و روسای اتاق‌های تعاون و ایران برگزار شد. وی گفت: با توجه به لزوم تحقق شعار سال و رفع دغدغه ذهنی مردم در زمینه امنیت اقتصادی نیاز به برگزاری چنین جلساتی احساس شد. فلاحت پیشه گفتگو‌ها را بسیار خوب توصیف کرد و افزود: بنا شد اعضای کمیسیون امنیت ملی به صورت مشترک با مسئولان مرتبط با اقتصاد خارجی کشور به منظور رفع موانع و مشکلات همکاری کنند.

نظرها

اخبار بیشتر