توجه به توان داخلی یگانه راهکار پیشرفت کشور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

توجه به توان داخلی یگانه راهکار پیشرفت کشور

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
کارشناسان اقتصادی و مسائل سیاسی عقیده دارند توجه به ظرفیت ها و توان داخلی، بهترین راه برای پیشرفت صنعتی و اقتصادی کشور و خنثی کننده تهدیدها و تحریم هاست.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما عبدالرضا مصری نماینده مجلس دربرنامه تیتر امشب شبکه خبر درباره ظرفیت‌های دست نخورده تولید در کشور گفت: دو ظرفیت بکر و دست نخورده و ظرفیت‌های خالی در کشور داریم که به فعلیت رساندن ظرفیت‌های خالی کار دشواری نیست.

او گفت: آنچه در کشور مصرف و کالای ساخته شده آن از کشورهای دیگر وارد می‌شود و امکان تولید در کشور وجود دارد ظرفیت‌های خالی تولید نامیده می‌شود اما ظرفیتی داریم که هرچه مواد اولیه در کشور داریم صادر می‌شود و بعد از فراوری در خارج کشور از ارزش افزوده و تولید اشتغال در کشور از بین رفته باشد ظرفیت خالی در کشور است.

مصری افزود: در مواردی هم که امکان تولید داریم و در کشورهای دور با کیفیت کمتر تولید می‌شود و ما امکان دسترسی به کشورهای دور را نداریم ظرفیت‌های خالی تولید نامیده می‌شود اما ظرفیت اسمی موجود در تولید که در کشور وجود دارد و به دلایلی ظرفیت تولید خالی دارد و ممکن است بیشتر ظرفیت تولیدی کارخانه با توجه به وجود ظرفیت نیروی کار و انسانی در کشور خالی باشد، نیز ظرفیت خالی تولید است.

اساسی‌ترین مشکل در تولید نقدینگی و نوسانات واردات صادرات در کشور است که به دلیل نبود کنترل لازم در واردات ضربه سنگینی به تولید کشور وارد می‌کند.

مصری گفت: فاصله بین ظرفیت تولید و ظرفیت اسمی در کشور بیش از ۳ برابر است که یک راهکار برای استفاده از ظرفیت‌های خالی می‌تواند با استفاده از تولید برندهای دیگر در کارخانه تولیدی با ظرفیت خالی ظرفیت‌های خالی را پرکرد و تولید را رونق بخشید.

او در ادامه گفت: پژوهش‌ها در مقاطعی بر اساس متغیرهای قابل دسترسی و ثابت انجام می‌شود که در صورت نداشتن ثبات و به هم ریختن اساس پژوهش نمی‌توان اتکایی به نتایج پژوهش کرد که لازم است متغیرهای ثابت در پژوهش لازم است. ما می‌توانیم با تولید و امکانات بیشتر از ظرفیت‌ها فراتر رویم بنابراین با بهره برداری بیشتر از ظرفیت‌های خالی می‌توان تولید را رونق بخشید.

مصری گفت: یا باید برنامه به گونه‌ای باشد که هر دولتی که بر سر کار آمد برنامه‌ها را عملی کند یا اینکه مدت ریاست جمهوری را برای به نتیجه رسیدن طرح‌ها افزایش داد.

او افزود: اگر دوره ریاست جمهوری به ۸ سال افزایش یابد عملیاتی شدن طرح‌ها در تولید خوشبینانه‌تر خواهد شد. ما بیشتر به فکر روبناها و شکل و ظاهر هستیم و محتوا را از دست داده‌ایم.

مصری گفت: یکی از چالش‌های مهم در صنعت کارآفرین نقدینگی است که اگر سرمایه در گردش با تضمین ۵ ساله داده شود تولید کننده با رغبت بیشتر به تولید ادامه خواهد داد.

حمیدرضا غزنوی دبیرکل مجمع کارآفرینان گفت: برای تقویت تولید و به فعلیت رساندن ظرفیت‌های تولید، اول باید به استراتژی صنعتی و مزیت تولید در کشور توجه کرد.

غزنوی افزود: تا زمانی که بالانس ارز در کشور برقرار نباشد تولید تقویت نخواهد شد و تا زمانی که واردات کنترل نشود صنعت کشور در اختیار بازار خارجی قرار می‌گیرد و تولید را بازهم کوچکتر خواهد کرد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

او گفت: دوام و تاب آوری تولید در تکانه‌های اقتصادی نیز از عوامل مهم است بنابراین باید بر اساس اولویت‌ها استراتژی‌ها تعریف تا صنعت تقویت شود؛ به طور مثال به دلیل اینکه معادن و کنسانتره‌ها در اختیار دولت است؛ ۴۵ درصد صنعت تولید فولاد خالی و در صنعت لوازم خانگی نیز سرمایه درگردش مهم است که باید از بلاتکلیفی نجات پیدا کند.

در صنعت پوشاک نیز ۲۵ درصد تولید خالی است که باید برنامه ریزی‌های لازم برای رونق تولید انجام شود بنابراین نیاز است برای هر شرکت و صنعت به طور ویژه بررسی‌ها انجام شود تا به یک راهکار درست برسیم.

غزنوی گفت: باید اکوسیستم اقتصادی کشور و صنعتی شدن و تولید از زوایای مختلف بررسی شود که با دیده شدن ظرفیت‌های تولید به رونق خوبی خواهیم رسید.

او افزود: واردات و مهندسی برندهای خارجی مشکلاتی را در شرکت‌های تولیدی به دلیل کار برندینگ ایجاد کرده که برای اینکه دوباره به چرخه تولید برگردند نیاز به زمان زیادی است.

نظام سفته بازی و ارز و نظام پولی کشور نیاز به راهکار اساسی دارد همچنین در جنگ اقتصادی نیاز به یک آرایش اساسی و نظامی داریم چون اثرات جنگ اقتصادی خیلی دیر دیده می‌شود بنابراین بهتر شدن شرایط اکوسیستم اقتصادی کشور برای فعالیت‌های جدید و نوسازی صنایع و پوشش نیاز‌های جدید احتیاج به یک برنامه ریزی دقیق است.

اردشیر سعد محمدی معاون طرح‌ها و صنایع معدنی ایمیدرو هم گفت: ارزش منابع طبیعی دنیا حدود ۸۱۰ تریلیون دلار و سهم کشور ما از این رقم ۲۷ و ۳ دهم تریلیون دلار، این نشان دهنده این است که ما فرصت‌های زیادی برای سرمایه گذاری در کشور داریم.

محمدی در ادامه گفت: با استفاده از ذخایر معدنی در کشور و عناصر استراتژیک با فراهم کردن شرایط می‌توانیم در اقتصاد دنیا نقش آفرینی کنیم. در سال ۹۸ حدود ۳ میلیارد دلار طرح‌های معدنی افتتاح خواهد شد و طرح‌های بسیاری نیز برای عملیاتی شدن در دست اقدام و عملیاتی شدن است.

او افزود: کشور ما بیش از ۵۰ میلیارد تن ذخایر معدنی دارد اما میزان استخراج سالانه از معادن حدود ۴۰۰ میلیون تن در سال است که نیاز به افزایش است.

همچنین از ۳۵ میلیون ظرفیت فولاد کشور، ۲۵ میلیون تن در سال گذشته تولید داشته‌ایم که ۳۰ درصد ظرفیت خالی داریم که نیازمند برنامه ریزی لازم در زیربناها، جاده و ماشین آلات دربخش معادن است که بتواند ظرفیت‌ها را افزایش دهد.

او افزود: در ۴ سال آینده ۲۵ میلیون تن به ظرفیت تولید فعلی کشور اضافه خواهد شد تا شرایط برای تامین خوراک و کارخانه‌ها فراهم شود.

محمدی گفت: در معادن ما نیازمند برنامه ریزی مدون با اهداف مشخص در آینده هستیم؛ به طور مثال نیازمند تولید ماده پودر شمش آلومینیوم هستیم که نیازمند برنامه ریزی مدون اقتصادی در این بخش است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تعطیلات آغاز سال در بلاتکلیفی بنزین نوروز/تخصیص سهمیه ٣هزار میلیارد تومان بار مالی دارد

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، از ٢۶ آبان ماه که بنزین سهمیه بندی شده و قیمت آزاد آن با رشد سه برابری مواجه گشت، به اذعان مسئولین افت قابل توجهی در گردشگری ایران نفت افتاده که به احتمال زیاد ادامه این روند تعطیلات و گردشگری نوروز را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. در این بین روز جاری علی ربیعی سخنگوی دولت روز جاری و در حاشیه نشست هیات دولت در پاسخ به پرسش سهمیه بندی بنزین نوروز گفت: اگر خواسته باشیم ۴۰ لیتر به سهیمه فعلی اضافه کنیم حدود ۳ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد که برای تامین آن شاید مجبور باشیم از بسته معیشتی ۶۰ میلیون نفر کم کنیم. به همین خاطر تصمیم دشواری است و ما به تصمیم روشنی برای محل تامین بنزین نوروزی نداریم. معتقدیم کاهش کمک معیشتی نیز به مصلحت نیست. از سوی دیگر محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور نیز در حاشیه هیئت دولت گفت: موضوع سهمیه بنزین نوروز در حال بررسی است اما نباید پیش از نهایی شدن این بررسی‌ها، به مردم امید دهیم.

اقدام مشکوک مارادونا در فوتبال زنده!

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: امروز چهار دستگاه خودرو توسط رئیس جمهور بازدید شد که از این تعداد، یک دستگاه به صورت شاسی است. رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار کرد: از برنامه‌های وزارت صنعت، خروج خودروهای قدیمی و پرمصرف از چرخه تولید و ورود خودروهای جدید است. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: امروز چهار دستگاه خودرو توسط رئیس جمهور بازدید شد که از این تعداد، یک دستگاه به صورت شاسی است. وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: این خودروها مطابق با استانداردهای روز با مصرف سوخت و آلودگی کمتر تولید می‌شود. رحمانی گفت: طی برنامه ریزی صورت گرفته در سال آیند و ۱۴۰۰ تولید خودروهای جدید در دستور کار قرار دارد.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
خبرگزاری تسنیم: به نقل از پلیس البرز سردار عباسعلی محمدیان، در پی اعتراضات مردم به افزایش قیمت بنزین در آبان‌ماه سال جاری، اظهار داشت: عده‌ای از فرصت‌طلبان با سناریو عوامل خارجی، اعتراضات مردمی را به اغتشاشات خیابانی و چپاول اموال عمومی تبدیل کردند که تعدادی از این آشوب‌گران را در منطقه گوهردشت کرج با حمله به بانک شهر اقدام به آتش زدن آن کردند. وی افزود: با توجه به اینکه برخورد با این افراد شرور تبدیل به یک مطالبه عمومی شده بود، مأموران کلانتری ۱۵ رجایی شهر با انجام اقدامات چند ماهه اطلاعاتی موفق به شناسایی مخفیگاه ۲ نفر از متهمان اصلی شدند و با هماهنگی مقام قضایی طی یک عملیات غافلگیرانه نامبردگان را دستگیر و به پلیس امنیت عمومی استان البرز منتقل کردند. فرمانده انتظامی استان البرز بیان کرد: در تحقیقات تکمیلی متهمان با مشاهده مستندات دقیق و غیر قابل انکار مأموان ناچار به لب به اعتراف گشودند و به آتش کشیدن بانک شهر گوهردشت کرج اقرار کردند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
وحید یامین پور، فعال رسانه‌ایی اصولگرا، در واکنش به وحدت شورای ائتلاف و جبهه پایداری در توئیتی خطاب به محصولی نوشت: آنچه از مواضع پایداری در جلسه دیروز شنیدم، باورنکردنی بود. به خاطر یک جمله که در حمایت از وحدت و آقای قالیباف گفتم، اسم بنده را از لیست وحدت خط زدید! رای من: لیست وحدت منهای سه نفر از سهمیه پایداری. ۲- شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی سعی کرده است با سازوکارها و فرایندهای مناسب بهترین‌ها را از میان نامزدها به شما معرفی کند. بنابراین ما به عنوان یکی از نامزدهای ائتلاف از مردم می‌خواهیم که نام ۶ نفر اقتصاددان لیست وحدت را در کنار هم بنویسند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
مدیرعامل شرکت پشتیبانی اموردام کشور گفت: ۲۰ هزار تن گوشت قرمز و مرغ برای شب عید در نمایشگاه‌های بهاره عرضه می‌شود که موجب تعادل بازار خواهد شد. «حسن عباسی معروفان» روز چهارشنبه افزود: طبق روال هر سال جهت متعادل سازی قیمت گوشت در شب عید، با شروع برگزاری نمایشگاه‌های بهاره ۱۰ هزار تن گوشت قرمز گوساله وارداتی به بازار عرضه می‌شود. وی گفت: در صورت نیاز، ذخایر بیشتری به بازار عرضه می‌شود تا مصرف‌کنندگان در تامین کالاهای اساسی مورد نیاز شب عید دچار مشکل نشوند. متعادل شدن قیمت گوشت قرمز در روزهای آتیعباسی معروفان افزود: برف اخیر در تردد و حمل و نقل عرضه دام زنده و گوشت قرمز مشکلاتی ایجاد کرده بود که همین امر موجب افزایش قیمت در برخی استان‌ها شد. مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: شرایط آب و هوایی متعادل شده است بنابر این انتظار می‌رود قیمت انواع گوشت قرمز در بازار مصرف کاهش یابد.

نظرها

اخبار بیشتر