گنج و رنج سپاه در معارفه فرمانده
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی
گنج و رنج سپاه در معارفه فرمانده

گنج و رنج سپاه در معارفه فرمانده

الفخبرگزاری الف |

امروز آئین معارفه سردار سرلشکر حسین سلامی بعنوان فرمانده جدید کل سپاه برگزار شد. یکی از تصاویر این مراسم درخشید و رسانه‌ها تیتر زدند؛ ۴ فرمانده کل سپاه در یک قاب!

در این تصویر ۴ کهنه سرباز که در ۳۸ سال اخیر فرماندهی کل سپاه را در برهه‌های مختلف برعهده داشتند دیده می‌شوند؛ سردار محسن رضایی (۱۳۶۰ - ۱۳۷۶)، سردار سید یحیی صفوی (۱۳۷۶ - ۱۳۸۶)، سردار محمدعلی جعفری (۱۳۸۶ - ۱۳۹۸) و سردار حسین سلامی (از ۱۳۹۸) همگی با یونیفورم سبزرنگ سپاه در کنار همدیگر و با مشت گره کرده به عنوان نماد عزم راسخ ایستادند و عکس گرفتند.

چرا این تصویر مهم است؟

معتقدم این تصویر از جهات مختلف بویژه از منطر سرمایه انسانی مهم است. «سرمایه انسانی» یا Human capital عبارت است از موجودی شایستگی‌ها، دانش، ویژگی‌های فردی و اجتماعی که در توانایی‌های نیروی کار (نیروی انسانی) انعکاس می‌یابد و او را قادر می‌سازد تا ارزش (ارزش اقتصادی و …) ایجاد کند.

این تصویر مهم است زیرا نشان می‌دهد:

۱. سپاه از سرمایه انسانی قابل توجهی بویژه در سطوح کلان مدیریتی خود برخوردار است؛ به گونه‌ای که می‌تواند ۴ کهنه سرباز یا ۴ فرمانده ارشد را که نماد ۳۸ سال فرماندهی کل سپاه - با همه تنوعها و تکثرهایش - هستند به عنوان یک کل به هم پیوسته به نمایش بگذارد.

۲. سپاه علاوه بر اینکه از سرمایه انسانی برخوردار است، نسبت به این دارایی گرانقیمت و شیوه به گردش درآوردن آن آگاه است. سپاه «نمایش» این سرمایه انسانی را کمتر از نمایش جدیدترین دستاوردهای تکنولوژیک دفاعی نمی‌داند و برای نمایش اقتدار سرمایه انسانی خود از یک برنامه ریزی موثر و خلاقانه برخوردار است.

۳. سپاه برابر نظریات نوین علم مدیریتی، به مفهوم «رشد متعادل» دست یافته است. در تحلیل‌های مالی مدرن، اصطلاح «رشد متعادل» اشاره به هدف رشد برابر قابلیت‌های انسانی و دارایی‌های فیزیکی در یک سازمان دارد. در این تعادل استراتژیک، نقش عواملی همچون رهبری، استعداد، ذوق و حتی «نام آورد» یا آوازه (برند) کهنه سربازان یا فرماندهان ارشد در کنار «نام آورد» کلی سازمان (سپاه) از اهمیت ویژه برخوردار است.

۴. سپاه به دانش حسابداری مدیریت Management accounting دست یافته است. حسابداری مدیریت به این سوال می‌پردازد که چگونه انسان به عنوان یک دارایی سرمایه‌ای در نظر گرفته و در محاسبات (برای دستیابی به رشد متعادل بین داراییهای فیزیکی و قابلیتهای انسانی) وارد شود. این سرمایه انسانی از طریق آموزش و تجربه و بصیرت (ادغام دانش و تجربه در سطح جمعی و فرایندی غیروابسته به یک فرد)، افزایش می‌یابد.

۵. سپاه به یک معادله مدیریتی و الگوریتم سازنده بین سرمایه انسانی و سرمایه پولی (طبق نظرات مدیریت اقتصادی نئولفت) دست یافته است. سپاه با تاکید هشیارانه بر رشد متعادل سرمایه انسانی خود، در حالی که می‌داند سرمایه پولی بسته به شرایط اقتصادی ممکن است کم یا زیاد شود، تعادل استراتژیک خود را در مسیر رشد تراکمی سرمایه انسانی (بویژه در شرایط بحران سرمایه پولی) برقرار می‌کند. این راز عبور سپاه از تحریم و … است.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

۶. سپاه نسبت به سرمایه معنوی و دارایی نامشهود اعضای خود و نیز قابل انتقال بودن و غیر‌قابل مشاهده بودن سرمایه انسانی، هشیار است. به عبارت دیگر، سرمایه انسانی جزو اموال منقول و غیرعینی یک فرد در پیوند با سازمان متبوع خود است. سرمایه انسانی یک فرد در یک سازمان ممکن است به صورت فردی یا به صورت گروهی و در همکاری با دیگران و در چارچوب فرآیندهای سازمانی مورد استفاده قرار گیرد. سازمان‌ها گرچه قانونا مالک سرمایه انسانی تک تک کارکنان خود نیستند اما می‌توانند با هشیاری و برنامه ریزی موثر (ازجمله راهبرد مدیریتی موسوم به حلقه طلایی) از مزایا و منافع حاصل از آن در تحقق اهداف سازمان و نیز در ایجاد فرهنگ مشترک استفاده کنند.

۷. رهبر انقلاب در سال ۱۳۷۶ پس از پایان مدیریت ۱۶ ساله سردار محسن رضایی در حکم دبیری مجمع وی به همین سرمایه انسانی سپاه اشاره صریح نموده و نوشته‌اند: «حقا در این مدت همه استعدادهای خود را بکار انداختید تا سازمانی را که عظمت و کارایی و فداکاری و نشاط انقلابی آن، چشم تحلیل‌گران جهان را هم به خود متوجه ساخته است، از مجموعه‌ای از جوانان ایثارگر و عاشق اسلام و انقلاب و امام پدید آورید و به رشد و بالندگی برسانید و در این فرایند پرتلاش و سرشار از مجاهدت، گروهی از همکاران کاردان و لایق و مجرب با شما همکاری کردند که بعضی به مقام رفیع شهادت نائل گشته و بسیاری هم اکنون در مسئولیتهای بزرگ سپاه و دیگر دستگاههای کشور به خدمت مشغولند و تشکر از شما و همه آنان وظیفه اینجانب است».

۸. سپاه برابر شعر حکیمانه سعدی شیرازی که می‌فرماید «نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود»، رنج تجارب انسانی خود را در روند رشد متعادل و رشد تراکمی و پیوند چندمولفه‌ای بین سرمایه انسانی و سرمایه فیزیکی قرار داده و توانسته به «بنیان مرصوص» و نهادی بالنده تبدیل شود. از این رو، معتقدم می‌توانیم انتشار تصویر ۴ فرمانده در یک قاب را یک مانور دفاعی تمام عیار با نام «مانور کهنه سربازان ولایت» بنامیم؛ سپاه مثل رژه یگانهای موشکی خود این بار با مانور سرمایه انسانی متعادل و متراکم خود در قالب «تصویر ۴ فرمانده در یک قاب» قدرت نرم این نهاد انقلابی را به نمایش گذاشت و باعث دلگرمی دوستداران انقلاب و میهن شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چه کسانی و چرا به هاشمی حمله می‌کردند؟ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور20 ساعت قبل
این رخداد مشخصا درباره هاشمی با تخریب‌های گسترده آنها در مقطع انتخابات مجلس ششم رخ داد؛ به نحوی که با محفلی کردن انتخابات و تخریب همه‌جانبه علیه هاشمی او را نفر سی‌ام انتخابات کردند. این فعال سیاسی در جای دیگری در باره فضای سیاسی حاکم در دوره هاشمی گفته بود: «در دوران هاشمی، کسانی تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. مجتبی بدیعی‌، عضو دیگر شورای مرکزی مشارکت هم در روزنامه بیان به تاریخ۱۵دی۷۸ هاشمی را عامل تمام گرفتاری‌ها معرفی کرد و گفت که هاشمی یک فاجعه است. در میان تمام افراد تندرو اکبر گنجی، همت مضاعفی در تخریب هاشمی داشت. علی‌اکبر محتشمی، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون هم درباره خصوصیات هاشمی چنین گفته بود: «از نظر ما هاشمی رفسنجانی با ناطق نوری تفاوتی ندارد؛ زیرا اتخاذ مواضع غیرشفاف در قبال اصلاحات فرقی با مخالفت ندارد».

سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ ۹۰ درصد اقتصاد ایران در اواسط دهه ۸۰ دولتی و تنها ۱۰ درصد آن به تعاونی‌ها و بخش خصوصی اختصاص داشت. بازدهی پائین شرکت‌های دولتی در سال ۸۴ به ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی رهبر معظم انقلاب انجامید. چهار دولت مجری سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و ۵ دوره مجلس وظیفه قانون‎گذاری و نظارت بر اجرای این سیاست‌ها را بر عهده داشت و در همه این سال‌ها مدیران دولتی مخالف خصوصی‌سازی مقاومت کردند و همچنین بعضی از واگذاری‎های انجام شده با مشکلات متعدد همراه بود. اگر روند واگذاری شرکت‌های دولتی به خصوصی بر اساس اصول و برنامه‌ریزی انجام می‌شد، بسیاری از مشکلات که امروز گریبان‌گیر اقتصاد کشور است هرگز اتفاق نمی‌افتاد.

آمادگی مردم ایران برای رویارویی با دشمن

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
وی اضافه کرد: فتح خرمشهر سرآغاز فروپاشی حزب بعث و افتخاری در شروع دفاع مقدس بود. سردار شریف گفت: امروز از صدام و ژنرال‌های قدکشیده‌اش خبری نیست و آنچه ذهن تاریخی ما را پر کرده درس‌ها و عبرت‌هایی است که باید از فتح خرمشهر بگیریم. وی در ادامه با بیان اینکه امروز عربده‌های امریکا به جایی نمی‌رسد اظهار داشت: ما لحظه‌ای از قدرتمند شدن دست بر نمی‌داریم و با سربلندی اعلام می‌کنیم که امروز از هر زمانی دیگر برای رویارویی با دشمن باانگیزه‌تر و آماده‌تر هستیم. وی افزود: امروز نه رویای سیاسی و نه رویای نظامی شما هماورد فلسطین نیست و ظرف کمتر از ۷۲ ساعت رزمندگان فلسطین کاری کردند که شما آتش بس را درخواست کنید. سردار شریف اضافه کرد: ما چهل سال است که در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کنیم و امروز به برکت ماه مبارک رمضان و پیروزی جبهه مقاومت و برای حمایت از فلسطین به صحنه می‌آییم.

تاکید بر برخورد قاطع با اخلالگران اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
خطیب جمعه تهران­ با بیان اینکه خرمشهر درآبان سال ۵۹ به تصرف بعثی‌ها درآمد گفت: ­ این شهر ۵۷۸ روز یا حدود ۱۹ ماه در تصرف آن رژیم بود­ و رژیم بعث، خرمشهر را به یک قلعه دفاع­ و دژ نفوذناپذیر تبدیل کرده بود. امام جمعه موقت تهران گفت: صدام نیز با اطمینان گفته بود اگر ایرانی‌ها خرمشهر را فتح کنند کلید بصره را به آنان خواهم داد. وی همچنین به این هفته که هفته اطعام­ ایتام و نیازمندان­ است اشاره کرد و­ افزود: ­ جایگاه انفاق و رسیدگی به ایتام و نیازمندان برکسی پوشیده نیست. مسئولان مردمی باشندامام جمعه موقت تهران با تأکید بر اینکه مسئولان باید مردمی باشند، گفت: به داد مردم برسید و مشکلات آن‌ها را حل کنید. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیآیت الله موحدی کرمانی تأکید کرد: مسئولان باید از دل مردم باخبر شوند و مشکلات آن‌ها را بدانند.

ساختمان‌های کره شمالی‎

14+
مهرمهر23 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر