برگ دیگری از جنایات عربستان؛ اعدام بیش از ۳۰ تن از شیعیان به اتهامات واهی در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

برگ دیگری از جنایات عربستان؛ اعدام بیش از ۳۰ تن از شیعیان به اتهامات واهی در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- پایگاه سازمان حقوق بشری «ریپرایو» در گزارشی به اعدام ۳۷ نفر در عربستان سعودی پرداخته و ضمن بیان این مطلب که ۳ نفر از افراد اعدام شده زیر سن قانونی بوده‌اند نوشت که با استفاده از شکنجه از این افراد اعتراف‌گیری شده است.

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان؛ پایگاه سازمان حقوق بشری «ریپرایو» می‌نویسد: خبرگزاری رسمی عربستان سعودی اعلام کرده که روز سه‌شنبه ۳۷ نفر در این کشور اعدام شده‌اند. بیشتر این افراد (اگر تمامی آن‌ها نباشند) در دادگاه ویژه جنایی، دادگاه مخفیانه و به شدت محکوم شده سلطنتی عربستان، به اعدام محکوم شده‌اند.

ریپرایو می‎افزاید: دست‌کم ۳ نفر از افرادی که اعدام شده‌اند در زمان متهم شدن در سن نوجوانی بوده‌اند.

برگ دیگری از جنایات عربستان؛ اعدام بیش از ۳۰ تن از شیعیان به اتهامات واهی در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر - 3

سازمان غیر دولتی ریپرایو ضمن اشاره به نام این ۳ نوجوان که روز سه‌شنبه در عربستان اعدام شدند می‎گوید: «عبدالکریم الحواج»، «مجتبی السویکات» و «سلمان قریش» این نوجوانان هستند.

ریپرایو در بخش دیگری از گزارش خود به این موضوع پرداخته که افراد اعدام شده تحت شکنجه شدید متن اعترافات را امضا کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:تصاویر و اسامی شیعیان اعدام شده از سوی رژیم سعودی

این سازمان حقوق بشری می‌‎افزاید: بسیاری از افرادی که روز سه‌شنبه اعدام شدند برای امضای اعترافات شکنجه شده‌اند. «منیر الآدم» به حدی مورد ضرب و شتم قرار گرفته که شنوایی یکی از گوش‌های خود را از دست داده بود. «عباس الحسام» در حالی که چشمانش بسته بوده مورد ضرب و شتم قرار گرفته و برای چندین ساعت وادار به ایستادن در حالت خستگی شده و به وی اجازه خوابیدن داده نشده است.

برگ دیگری از جنایات عربستان؛ اعدام بیش از ۳۰ تن از شیعیان به اتهامات واهی در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر - 8

ریپرایو می‌نویسد: عربستان سعودی در ۴ ماهه نخست سال جاری ۱۰۰ نفر را اعدام کرده و در مسیر اعدام بیش از ۳۰۰ نفر تا پایان سال قرار دارد.

برگ دیگری از جنایات عربستان؛ اعدام بیش از ۳۰ تن از شیعیان به اتهامات واهی در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر - 10

«مایا فوآ»، مدیر سازمان حقوق بشری ریپرایو» می‌گوید: این یکی دیگر از نشانه‌های فاحش جنایات محمد بن سلمان است. این موضوع که رژیم سعودی معتقد است برای انجام چنین اقداماتی مصونیت دارد، بدون اخطار باید شرکای بین‌المللی‌اش را به تحریک برای اقدام وادارد.

برگ دیگری از جنایات عربستان؛ اعدام بیش از ۳۰ تن از شیعیان به اتهامات واهی در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر - 12

گروه‌های مختلف حقوق بشری و نیز کاربران شبکه‌های اجتماعی این اقدام عربستان سعودی را به شدت مورد انتقاد قرار داده و نسبت به آن ابراز نگرانی کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی به این اقدام عربستان سعودی واکنش نشان داده و می‌نویسد که اعدام ۳۷ نفر در عربستان سعودی بیانگر آن است که حکم اعدام به عنوان ابزاری سیاسی در دست مقامات سعودی برای سرکوب شیعیان در این کشور است و نشانه آن است که جان انسان‌ها برای آن‌ها ارزشی ندارد.

سازمان «اروپایی_سعودی حقوق بشر» نیز به اعدام ۳۷ نفر در عربستان واکنش نشان داده و گفته که این اقدام نشان دهنده آن است که عربستان سعودی قصد ندارد از جنایات خود دست بردارد.

بیشتر بخوانید:اعدام ده‎ها تن از شیعیان عربستان در پی محکومیت در دادگاه‎های ناعادلانه

«علی الدبیسی» رئیس این سازمان طی مصاحبه‌ای با شبکه المیادین گفته این گردن زدن‌ها موج دوم اعدام در دوران ملک سلمان به شمار می‌رود.

سازمان کانادایی دفاع از حقوق بشر نیز این اقدام عربستان را محکوم کرده می‌نویسد: ما قویا اعدام ناعادلانه فعالان و مخالفان در عربستان را محکوم می‌کنیم. تاریخ این رژیم غیر مشروع عربستان بسیار سیاه و بی‌رحمانه و بدون هیچ احترامی به حقوق انسان‌ها چه در داخل و چه در سطح بین‌المللی است. ما اقدام خواهیم کرد.

برگ دیگری از جنایات عربستان؛ اعدام بیش از ۳۰ تن از شیعیان به اتهامات واهی در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر - 19

«رشیده طلیب»، عضو مسلمان کنگره آمریکا در واکنش به این اقدام عربستان در صفحه توییتر خود می‌نویسد: «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی کودکان را شکنجه و اعدام می‌کند. پیش از این و طی سال جاری او ۱۰۰ نفر را کشته است. دست کم ۳ نفر از کسانی که اعدام شده‌اند کودکانی بوده‌اند که دستگیر شده و برای اعترافات نادرست شکنجه شده‌اند. او آن‌ها را به جرم شرکت در تظاهرات کشته است. درباره آن بیندیشید.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

برگ دیگری از جنایات عربستان؛ اعدام بیش از ۳۰ تن از شیعیان به اتهامات واهی در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر - 22

«نیراج واریکو»، نویسنده آمریکایی و خبرنگار «فری پرس» می‌نویسد: «مجتبی السویکت» که در فهرست دانشجویان میشیگان غربی قرار گرفته بود در عربستان سعودی اعدام شد. او در سال ۲۰۱۲ و زمانی که ۱۷ ساله بود به اتهام شرکت در تظاهرات دستگیر و در زندان شکنجه شده بود.

برگ دیگری از جنایات عربستان؛ اعدام بیش از ۳۰ تن از شیعیان به اتهامات واهی در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر - 24

«دبی دینگل»، عضو جمهعوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در این باره می‌نویسد: کشتن خشونت‌بار «مجتبی السویکت» بسیار آزار دهنده است. او آینده درخشانی پیش روی خود داشت و میشیگان آماده بود تا از او به عنوان یک دانشجو استقبال کند.

برگ دیگری از جنایات عربستان؛ اعدام بیش از ۳۰ تن از شیعیان به اتهامات واهی در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر - 26

«ایلهان عمر»، عضو مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا و یکی از ۲ عضو مسلمان کنگره آمریکا در پاسخ به پیام توییتر سازمان عفو بین‌الملل که اعدام ۳۷ نفر از سوی عربستان در یک روز را مورد انتقاد قرار داده می‌نویسد: این وحشتناک است. ما مجبور به متوقف کردن فروش سلاح به سعودی‌ها و حمایت از این وحشیگری هستیم.

برگ دیگری از جنایات عربستان؛ اعدام بیش از ۳۰ تن از شیعیان به اتهامات واهی در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر - 28

«آنا یرلی»، مدیر اجرایی سازمان حقوق بشری «ریپرایو» انگلیس در این باره می‌نویسد: عبستان سعودی ۳۷ نفر شامل «مجتبی السویکت» را اعدام کرد. مجتبی در فرودگاه بین‌المللی «ملک فهد» حین سفر به میشیگان برای ادامه تحصیل در دانشگاه میشیگان غربی دستگیر شد. او در زمان بازداشت ۱۷ سال داشت. نخست وزیر (ترزا می) باید این اعدام‌های بی‌رحمانه را محکوم کند.

برگ دیگری از جنایات عربستان؛ اعدام بیش از ۳۰ تن از شیعیان به اتهامات واهی در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر - 30

وبسیات «العهد» می‌نویسد: «شیخ محمد العطیه» یکی از افرادی است که روز سه‌شنبه به دلیل نه گفتن به حاکمان عربستان اعدام شد. تروریست کیست؟

برگ دیگری از جنایات عربستان؛ اعدام بیش از ۳۰ تن از شیعیان به اتهامات واهی در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر - 32

«پاول گاتینگر»، روزنامه نگار آمریکایی پایگاه خبری «دیلی بیست» می‌نویسد: ۳۷ نفر در عربستان اعدام شدند. بیشتر آن‌ها فعالان مسالمت آمیز بودند و ۵ نفر از آن‌ها در زمان بازداشت در سن کودکی بازداشت شده و برای اعتراف به مطالب خلاف واقع شکنجه شده‌اند.

برگ دیگری از جنایات عربستان؛ اعدام بیش از ۳۰ تن از شیعیان به اتهامات واهی در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر - 34

«کیمبرلی لنز»، فعال حقوق شری و عضو داوطلب سازمان عفو بین‌الملل با قرار دادن تصاویر یکی از اعدام شدگان در صفحه توییتر خود می‌نویسد: این «مجتبی السویکات» است. او امروز از سوی رژیم سعودی اعدام شد. او در دانشگاه میشیگان پذیرفته شده بود و زندگی کاملی پیش روی خود داشت.

برگ دیگری از جنایات عربستان؛ اعدام بیش از ۳۰ تن از شیعیان به اتهامات واهی در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر - 36

«فؤاد ابراهیم»، پژوهشگر سیاسی و فعال حقوقی عربستانی در این باره می‌نویسد: حکم اعدام ۳۸ نفر از شهروندان عربستان به تأیید کاخ سفید رسیده است … اگر سرپوش گذاشتن ترامپ بر جنایت‌های آل سعود و دوری جستن او از مجازات محمد بن سلمان بعد از قتل خاشقجی نبود، بن سلمان اکنون این جنایت‌های جمعی را مرتکب نمی‌شد. مشکل ما پیش از آنکه با بن سلمان باشد با ترامپ است.

برگ دیگری از جنایات عربستان؛ اعدام بیش از ۳۰ تن از شیعیان به اتهامات واهی در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر - 38

«اسعد ابوخلیل»، پروفسور دانشگاه «استانیسلائوس» کالیفرنیا در پاسخ به این توییت فؤاد ابراهیم می‌نویسد: این شخصیت مخالف عربستان سعودی درست می‌گوید. کاخ سفید باید تصمیم اعدام و به دار آویختن فعالان سعودی را تأیید کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چه کسانی و چرا به هاشمی حمله می‌کردند؟ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور20 ساعت قبل
این رخداد مشخصا درباره هاشمی با تخریب‌های گسترده آنها در مقطع انتخابات مجلس ششم رخ داد؛ به نحوی که با محفلی کردن انتخابات و تخریب همه‌جانبه علیه هاشمی او را نفر سی‌ام انتخابات کردند. این فعال سیاسی در جای دیگری در باره فضای سیاسی حاکم در دوره هاشمی گفته بود: «در دوران هاشمی، کسانی تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. مجتبی بدیعی‌، عضو دیگر شورای مرکزی مشارکت هم در روزنامه بیان به تاریخ۱۵دی۷۸ هاشمی را عامل تمام گرفتاری‌ها معرفی کرد و گفت که هاشمی یک فاجعه است. در میان تمام افراد تندرو اکبر گنجی، همت مضاعفی در تخریب هاشمی داشت. علی‌اکبر محتشمی، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون هم درباره خصوصیات هاشمی چنین گفته بود: «از نظر ما هاشمی رفسنجانی با ناطق نوری تفاوتی ندارد؛ زیرا اتخاذ مواضع غیرشفاف در قبال اصلاحات فرقی با مخالفت ندارد».

سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ ۹۰ درصد اقتصاد ایران در اواسط دهه ۸۰ دولتی و تنها ۱۰ درصد آن به تعاونی‌ها و بخش خصوصی اختصاص داشت. بازدهی پائین شرکت‌های دولتی در سال ۸۴ به ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی رهبر معظم انقلاب انجامید. چهار دولت مجری سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و ۵ دوره مجلس وظیفه قانون‎گذاری و نظارت بر اجرای این سیاست‌ها را بر عهده داشت و در همه این سال‌ها مدیران دولتی مخالف خصوصی‌سازی مقاومت کردند و همچنین بعضی از واگذاری‎های انجام شده با مشکلات متعدد همراه بود. اگر روند واگذاری شرکت‌های دولتی به خصوصی بر اساس اصول و برنامه‌ریزی انجام می‌شد، بسیاری از مشکلات که امروز گریبان‌گیر اقتصاد کشور است هرگز اتفاق نمی‌افتاد.

آمادگی مردم ایران برای رویارویی با دشمن

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
وی اضافه کرد: فتح خرمشهر سرآغاز فروپاشی حزب بعث و افتخاری در شروع دفاع مقدس بود. سردار شریف گفت: امروز از صدام و ژنرال‌های قدکشیده‌اش خبری نیست و آنچه ذهن تاریخی ما را پر کرده درس‌ها و عبرت‌هایی است که باید از فتح خرمشهر بگیریم. وی در ادامه با بیان اینکه امروز عربده‌های امریکا به جایی نمی‌رسد اظهار داشت: ما لحظه‌ای از قدرتمند شدن دست بر نمی‌داریم و با سربلندی اعلام می‌کنیم که امروز از هر زمانی دیگر برای رویارویی با دشمن باانگیزه‌تر و آماده‌تر هستیم. وی افزود: امروز نه رویای سیاسی و نه رویای نظامی شما هماورد فلسطین نیست و ظرف کمتر از ۷۲ ساعت رزمندگان فلسطین کاری کردند که شما آتش بس را درخواست کنید. سردار شریف اضافه کرد: ما چهل سال است که در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کنیم و امروز به برکت ماه مبارک رمضان و پیروزی جبهه مقاومت و برای حمایت از فلسطین به صحنه می‌آییم.

تاکید بر برخورد قاطع با اخلالگران اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
خطیب جمعه تهران­ با بیان اینکه خرمشهر درآبان سال ۵۹ به تصرف بعثی‌ها درآمد گفت: ­ این شهر ۵۷۸ روز یا حدود ۱۹ ماه در تصرف آن رژیم بود­ و رژیم بعث، خرمشهر را به یک قلعه دفاع­ و دژ نفوذناپذیر تبدیل کرده بود. امام جمعه موقت تهران گفت: صدام نیز با اطمینان گفته بود اگر ایرانی‌ها خرمشهر را فتح کنند کلید بصره را به آنان خواهم داد. وی همچنین به این هفته که هفته اطعام­ ایتام و نیازمندان­ است اشاره کرد و­ افزود: ­ جایگاه انفاق و رسیدگی به ایتام و نیازمندان برکسی پوشیده نیست. مسئولان مردمی باشندامام جمعه موقت تهران با تأکید بر اینکه مسئولان باید مردمی باشند، گفت: به داد مردم برسید و مشکلات آن‌ها را حل کنید. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیآیت الله موحدی کرمانی تأکید کرد: مسئولان باید از دل مردم باخبر شوند و مشکلات آن‌ها را بدانند.

ساختمان‌های کره شمالی‎

14+
مهرمهر23 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر