چگونه فضای مجازی را برای فرزندانمان امن کنیم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اقتصادی
چگونه فضای مجازی را برای فرزندانمان امن کنیم؟

چگونه فضای مجازی را برای فرزندانمان امن کنیم؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: گروه‏‌های سنی مختلف به مقادیر مختلف نظارت نیاز دارند؛ حتی در یک سن خاص، بچه‏‌های مختلف تمایلات مختلف و بر آن اساس نیازهای متفاوتی دارند.

یکی از دلایل اینکه تنظیم قواعد سفت و سخت برای سازماندهی مناسبات بچه ‏ها و اینترنت بسیار دشوار است، این است که هیچ دو بچه‏‌ای شبیه به هم نیستند. از محتوای نامناسب گرفته تا بخش کامنت‏‌های نامهربان و کاملا درنده ‏خویانه فضای مجازی برای بزرگسالان به اندازه کافی وحشتناک است و برای بچه ‏ها حکم تونل وحشت شهربازی را دارد و همچنان اینترنت درعین‏ حال فرصتی برای یادگیری، اجتماعی شدن و بروز خلاقیت ایجاد می‏‌کند.

علاوه بر این، در این مرحله دور نگه‏داشتن فرزندانتان از آن مانند دور نگه داشتن آن‌ها از برق یا لوله‌کشی داخلی خانه است! آن‌ها می‏‌خواهند آنلاین شوند و کار شما این است که به آن‌ها کمک کنید تا زمانی که به آن دسترسی پیدا کردند، انتخاب خوبی داشته باشند.

بله، روترهای «دوستدار والدینی» وجود دارند که می‏‌توانید بخرید و نرم‌افزارهایی هست که می‏‌توانید استفاده کنید تا دسترسی فرزندتان را به اینترنت محدود کنید. اما ایجاد یک چارچوب ذهنی که به مراقبت از بچه‏‌های شما کمک کند و آموزش دادن بچه‏‌ها برای مراقبت از خودشان، از آن مهم‌تر است.

تنظیمات، به مقدار لازم

یکی از دلایل اینکه تنظیم قواعد سفت و سخت برای سازماندهی مناسبات بچه ‏ها و اینترنت بسیار دشوار است، این است که هیچ دو بچه‏‌ای شبیه به هم نیستند. این مثل تأمین امنیت بچه‌‏ها پس از بازگشت به خانه است. بعضی ممکن است قانون منع تردد شبانه داشته باشند، اما بعضی‏‌ها به یک «نفس‏ سنج» (برای تشخیص اینکه فرد الکل مصرف کرده یا نه) اکتفا کنند!

تصور اینکه بچه‏ هایتان را به دنیای اینترنت فرستاده‌‏اید، درست مثل این است که تصور کنید که آن‌ها را بیرون، به جهان واقعی فرستاده‌‏اید.

گروه‏های سنی مختلف به مقادیر مختلف نظارت نیاز دارند؛ حتی در یک سن خاص، بچه‏‌های مختلف تمایلات مختلف و بر آن اساس نیازهای متفاوتی دارند. مایکل کایزر، مدیر اجرایی پیمان ملی امنیت سایبری می‌گوید: «شما بچه‏ هایتان را پرورش می‌‏دهید و بعد، یک روز خودتان آن‌ها را به فروشگاه می‏‌فرستید؛ شما هیچ تصوری ندارید که آن‌ها در میانه‏ راه خانه تا فروشگاه چه چیزی می‏‌بینند، اما امیدوارید که آن‌ها را به نحوی تربیت کرده باشید که بتوانند با هرآنچه هست، به درستی مواجه شوند».

چگونه فضای مجازی را برای فرزندانمان امن کنیم؟ - 8

هرچند به شکل تصویری مبهم، اما حداقل برخی از دستورالعمل‏‌های قانونی وجود دارد. «قانون حفاظت از حریم شخصی آنلاین کودکان» که در سال ۱۹۹۸ تصویب شد، محافظت‏‌هایی مانند دور نگه داشتن بچه ‏ها از رسانه‏‌های اجتماعی در سنین زیر ۱۳ سال را ایجاد می‏‌کند. (فیس بوک به تازگی تلاش کرده است با نسخه‏ای از پیام‏رسان خود برای کودکان شش ساله و بزرگ‌تر، این قانون را دور بزند). با این حال، میلیون‏ها کودک زیر ۱۳ سال راه خود را به فیس‏بوک -اغلب با رضایت والدین- پیدا کرده‏اند. کوتاه نیایید!

استفن بالکام، بنیانگذار و مدیر اجرایی مؤسسه‏‌ی ایمنی خانواده می‌‏گوید: «شما با والدینی مواجهید که می‏‌خواهند بچه ‏هایشان در فیس‏بوک باشند تا بتوانند با مادربزرگشان ارتباط برقرار کنند. آن‌ها به طور فعال کودکانشان را تشویق می‏‌کنند که درمورد سنشان دروغ بگویند.

او اضافه می‏کند: «ما تلاش می‏‌کنیم شهروند دیجیتالی خوب بودن را به بچه‌‏ها آموزش بدهیم. اگر اولین تجربه‏‌ی آن‌ها دروغ گفتن برای وارد شدن به یک پلتفرم ارتباطی باشد، این تقریبا بدترین نوع مدل‏سازی است که می‏توانید ارائه دهید».

هرچه بیشتر مفهوم ساختار را به صورت ذره‌ذره در سال‏های اولیه به وجود بیاورید، بیشتر احتمال دارد که در آینده نتایج مثبت آن را مشاهده کنید.

بالک می‏گوید: «همچنان که نوجوان شما بزرگ‌تر می‌‏شود، بیشتر احتمال دارد که برای دور زدن هرگونه کنترلی که والدین در مسیرش قرار دا‏ده‌اند راهی پیدا کند». پس هدف شما باید این باشد که مطمئن شوید آن زمان دیگر به هیچ وجه نیازی به چنین کاری ندارند.

نکته‏‌ای به عنوان پاداش: کایزر پیشنهاد می‏کند که اگر زمانی به فرزندتان یک گوشی هوشمند یا تبلت می‏دهید، در فرآیند راه‌اندازی به آن‌ها کمک کنید تا مطمئن شوند که می‏دانند چطور یک رمز عبور قوی ایجاد کنند. همچنین قواعدی را درباره‌ی اینکه چه کسی می‌‏تواند و چه کسی نمی‌‏تواند برنامه‏‌ها را دانلود کند. او می‏‌گوید: «زمانی که اجازه‏‌ی دسترسی (برنامه‏‌ها به دستگاه) از شما خواسته می‏‌شود، چنین محیطی را خلق می‏‌کنید».

نمونه باشید

بالکام می‏گوید خوب به آینه نگاه کنید: «کودکان بیشتر کارهایی را انجام می‏دهند که شما هم انجام می‏‌دهید، نه چیزی که شما می‏‌گویید. ما الان از جانب کودکان شکایت ‏هایی می‏‌شنویم که نمی‏توانند توجه والدینشان را جلب کنند؛ چراکه همیشه سرشان در لپ‌تاپ‏ هایشان است یا پدرشان همیشه در رستوران تلفنش را به دست می‏‌گیرد».

در خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

آشنا به‌نظر می‏‌رسد؟ احتمالا! اما ناراحت نشوید؛ در عوض به این به عنوان یک فرصت برای ارتقای عادت‌های دیجیتالی خود نگاه کنید. این تنها برای وقتی که با دستگاه‏‌های دیجیتالی صرف می‏‌کنید نیست، بلکه به چگونگی نگه داشتن آن‌ها هم مربوط است.

دیو لوئیس، مشاور امنیت جهانی در مؤسسه‌‏ی فناوری آکامی (Akamai) می‏گوید پرداختن به شیوه‏‌های امنیتی استاندارد، مانند به‌روزرسانی به موقع نرم ‏افزارها، برای تمامی اعضای خانواده سودمند خواهد بود؛ بنابراین بچه‏‌ها را هم درگیر این کار کنید. بگذارید آن‌ها هم بدانند چه تصاویری از آن‌ها در شبکه ‏های اجتماعی به اشتراک می‌‏گذارید و هرچه را که آن‌ها بیش از حد شخصی یا باعث خجالت می‏‌دانند، بردارید. قوانین مربوط به استفاده از ابزارهای خود را برای تمام خانواده اعمال کنید. وقتی به مشکل می‏‌خورند به آن‌ها کمک کنید، به این ترتیب آن‌ها هم می‏‌توانند به دوستان خود کمک کنند.

کایزر می‏‌گوید: «نوجوانان بزرگ‌تر می‏‌گویند زمانی که در فضای آنلاین برای دوستانشان اتفاقی می‏‌افتد، برای کمک گرفتن به جای مراجعه به والدین، به آن‌ها مراجعه می‏‌کنند‏. بنابراین، ما از آموزش کودکان برای کمک به دوستانشان به‌عنوان روشی پیشگیرانه در زمانی که مشکلی را تجربه می‌کنند، دفاع می‏‌کنیم.

نکته‏‌ای به عنوان پاداش: این یکی ممکن است ناراحتتان کند، اما هنگام خوابیدن گوشی خود را از اتاق خواب بیرون بگذارید. این نه تنها باعث می‏‌شود که موقع گرفتن دستگاه‏‌های فرزندتان در ساعت ۱۰ هرشب کمتر بابت ریاکاری عذاب وجدان بگیرید، بلکه باعث می‌‏شود آن‌ها کمتر دستگاه‏های الکترونیکی را عنوان نگهدارنده‌ی کتاب ببینند! به مغزتان کمی استراحت بدهید نمونه‏ای سالم به فرزندتان ارائه کنید.

پیوسته ارتباط برقرار کنید

به عنوان والدین درمورد همه چیز باید این کار را بکنید، اما به‌خصوص به‌طور آنلاین حرف بزنید. مطمئنا می‏‌توانید با نرم‏ افزارهایی مانند «نت ننی» (Net Nanny) کارهایی را که فرزندانتان در فضای آنلاین انجام می‌‏دهند، کنترل کنید. این نرم ‏افزار به شما اجازه می‏دهد برای محتوا یا مدت‏ زمان استفاده از دستگاهی که در اختیار فرزندتان گذاشته ‏اید، محدودیت ایجاد کنید.

یا حتی با راه‏ حل‏‌هایی در سطح روترها این کار را بکنید؛ دستگاه‌‏هایی مانند «سیرکل وید دیزنی» (Circle With Disney) نه تنها به شما اجازه می‏‌دهد محتوا و زمان استفاده از وای-فای را محدود کنید بلکه حتی می‏‌تواند روی زمان صرف شده در یک نرم‌‏افزار خاص و انواع ویدئوهایی که در هرکدام از دستگاه‏های موبایل، تبلت یا کامپیوترهایی که به آن متصل می‏‌شود، نظارت کند. البته بدون این توضیح تکمیلی که چرا این محدودیت‏ها اهمیت دارند، ممکن است همه‏‌ی این کارها هیچ فایده‏‌ای نداشته باشد.

بالکام می‏گوید: «محصولات زیادی در بازار وجود دارد که به طور هفتگی به شما می‏‌گوید بچه‏‌ها در چه فضایی بوده‌‏اند. اما این مهمان جایی است که صحبت کردن با بچه‏‌ها اهمیت پیدا می‌‏کند». کایسر می‏‌گوید: «برای والدین راحت است که خودشان را وقف پیگیری هر پیام متنی یا آشنایی با هر نرم‌‏افزاری که فرزندانشان استفاده می‌‏کنند بکنند، اما احتمالا این بهترین نوع گذران اوقات والدین نیست!

بچه‏‌ها زمان زیادی را در دنیای آنلاین صرف می‏‌کنند. اما اگر آن‌ها نمرات خود را بالا نگه می‏دارند، در جامعه فعال هستند و یک گروه خوب از دوستان دارند، چرا باید بیش از اندازه نگران باشید؟ شما باید تا حدی اطمینان داشته باشید که آن‌ها از طریق زندگی به شیوه‌ه‏ای مولد راه خود را پیدا می‏‌کنند.

با این خط ارتباطی باز، اگر و زمانی آن‌ها به دردسر افتادند - چه آزار و اذیت یا قلدری یا مواجه شدن با یک تصویر یا ویدئویی آزاردهنده - شما کسی هستید که آن‌ها برای کمک گرفتن سراغش می‏‌آیند و این راه، بهتر از این است که در اینترنت دنبالش بگردند.

نکته‏‌ای به عنوان پاداش: بالکام به شدت پیشنهاد می‌‏کند به معنای واقعی کلمه در خانواده‌‏ی خود قراردادی امضا کنید که استفاده از اینترنت را قانون‏مند کند. «مؤسسه‏‌ی ایمنی آنلاین خانواده» یک پیش‏نویس روی وب‌سایتش ارائه می‏‌دهد، اما شما می‏‌توانید آن‌ها را هر جای دیگری هم پیدا کنید یا خودتان مشابه آن را بنویسید. خطوطی که مشخص می‏‌کنید به شما بستگی دارد، نکته‌‏ی مهم برای شما و بچه‏‌هایتان این است که دقیقا بدانید آن‌ها کجا هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | همخوانی «مرغ سحر» عاشقان شجریان با چشمان گریان، در حضور همایون

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز: جمع زیاد هواداران استاد محمدرضا شجریان که برابر بیمارستان جم چشم انتظار خبر سلامتی این هنرمند بی همتای موسیقی ایرانند، یک صدا و در حضور همایون فرزند استاد، ترانه معروف مرغ سحر را همراه با اشک‌و گریه همخوانی کردند.

تعطیلی مدارس تهران به دلیل پیشگیری ار شیوع کرونا

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین14 ساعت قبل

فیلم | شاهکار جدید احمدی‌نژاد؛ آموزش ساخت ماسک ضد کرونا، پای صندوق رای!

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت۲۴ - دختر جوان به حکم شلاق پسری که وی را فریب داده و با وعده ازدواج او را به تله شیطانی انداخته است اعتراض کرد. دختر جوان به حکم شلاق پسری که وی را فریب داده و با وعده ازدواج او را به تله شیطانی انداخته است اعتراض کرد. با اعلام این شکایت، پسر جوان ردیابی و بازداشت داد و در شعبه ۱۱ دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستاد. صدور حکمدر ابتدای جلسه، ارمغان برای پسر جوان اشد مجازات خواست و گفت: این پسر زندگی و آینده مرا نابود کرد. وی به قضات گفت: وقتی از نیما شکایت کردم دانشجوی ترم اول رشته هنر بودم.

مانور مقابله با ویروس کرونا در چین +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین18 ساعت قبل
الفالف1 روز قبل
مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو طی بخشنامه‌ای بر لزومات رعایت مقررات فروش، توزیع و عرضه ماسک پزشکی تاکید کرد. ممنوعیت هر گونه صادرات اقلام مذکور با توجه به نامه شماره ۶۶۴٫۱۰۵۴۳۸ مورخ ۲۰ بهمن ماه ۹۸ از هر طریق و تحت هر عنوان و تعرفه گمرکی۵. اعلام موجودی دقیق اقلام مذکور توسط تولیدکننده به اداره کل تجهیزات پزشکی به صورت مکتوب و الکترونیکی۶. تولید اقلام مذکور با حداکثر ظرفیت کارخانه تولید کننده۷. اعلام دقیق ظرفیت تولید روزانه اقلام مذکور توسط تولیدکننده به اداره کل تجهیزات پزشکی به صورت مکتوب و الکترونیکی۸.

نظرها

اخبار بیشتر