البناء بررسی کرد: ایران اطمینان دارد زمان امضاهای ترامپ به سر می‌آید/یکی از اهداف جنگ سوریه ایجاد یک راه جایگزین برای تنگه هرمز بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی
البناء بررسی کرد: 			ایران اطمینان دارد زمان امضاهای ترامپ به سر می‌آید/یکی از اهداف جنگ سوریه ایجاد یک راه جایگزین برای تنگه هرمز بود

البناء بررسی کرد: ایران اطمینان دارد زمان امضاهای ترامپ به سر می‌آید/یکی از اهداف جنگ سوریه ایجاد یک راه جایگزین برای تنگه هرمز بود

الفخبرگزاری الف |
روزنامه البناء در تحلیلی پیرامون پیامدهای عدم تمدید معافیت نفتی آمریکا نوشت: در صورتی که ایران نسبت به بازرسی هر یک از کانتینرهای سعودی یا اماراتی که قصد عبور از تنگه هرمز-در راستای همراهی با تحریمهای آمریکا و جبران کمبود نفت در بازارهای جهانی را داشته باشند- اقدام کند، قیمت نفت به چه سطحی خواهد رسید؟

به گزارش الف، در آمریکا تنها با یک امضا، کانالهای مالی که تجارت جهانی بوسیله آن به حرکت در می‌آید، بسته می‌شود؛ بدون اینکه واشنگتن مجبور شود ناوگانهایش را به حرکت درآورده یا موشکهایش را شلیک کند.

این در حالی است که جنگهای ویرانگری که آمریکا به بهانه گسترش دموکراسی در کشورهای منطقه خاورمیانه به راه انداخت، هیچ یک نتوانست هدف اصلی آن، یعنی از بین بردن دغدغه‌ها و نگرانی‌های اسرائیل را محقق کند.

آمریکا کشورهای مختلفی را ویران کرد، اما نگرانی اسرائیل روز به روز افزایش یافت. واقعیت آن است که منابع خطر اصلی که اسرائیل را تهدید می‌کند، در دست کسانی نیست که در جنگ‌ها شراکت خود با واشنگتن و تل آویو را اعلام می‌کنند. تل آویو و واشنگتن توانستند با استفاده از تروریسم ناامنی و هرج و مرج را گسترش دهند، اما در نهایت، تروریسم نتوانست طرح تقسیم و تجزیه کشورهای منطقه را عملی کند.

واشنگتن می‌تواند تنها با یک امضا قدس را پایتخت اسرائیل اعلام کرده و حاکمیت جولان را به صهیونیستها ببخشد، اما می‌داند که نمی‌تواند این تصمیمش را به امضای بین المللی و قانونی برساند، به نحوی که فایده‌ای برای اسرائیل داشته باشد. در سوی دیگر، اسرائیل نمی‌تواند از امضای آمریکا در راستای واداشتن مردم سوریه به خروج از جولان استفاده کند، همانطور که امکان بیرون راندن فلسطینی‌ها از قدس نیز برایش فراهم نیست.

تمام جهان می‌داند که نفت و گازی که اولین منابع حیاتی انرژی محسوب می‌شوند، اساسا نیازمند عبور از تنگه هرمز هستند و به همان میزان که واشنگتن اطمینان دارد تضعیف ایران باعث تضعیف تمام طرفهای محور مقاومت می‌شود، از این نکته نیز آگاه است که تنگه هرمز در دست ایران است و وارد کردن جهان به بحران انرژی، ناممکن است و این مساله بار دیگر واشنگتن را بر آن می‌دارد تا از مانورهای روی کاغذ خود دست برداشته و وارد میدان شود. در حالی که تهران به گزینه‌های زمان و مکان نظر دارد و برخلاف عبارتهایی که در حمله به آمریکا اظهار می‌دارد، مأموریت پایان دادن به دوران تک قطبی بودن آمریکا را به جهان واگذار کرده، که به صورت طبیعی در حال وقوع است.

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

اما در صورتی که ایران نسبت به بازرسی هر یک از کانتینرهای سعودی یا اماراتی که قصد عبور از تنگه هرمز-در راستای همراهی با تحریمهای آمریکا و جبران کمبود نفت در بازارهای جهانی را داشته باشند- اقدام کند، قیمت نفت به چه سطحی خواهد رسید؟ در این شرایط، واشنگتن چه می‌کند؟ آیا بار دیگر به امضای دونالد ترامپ متوسل شده و حکم دیگری در مورد ایران صادر می‌کند؟ آیا ایالات متحده ناوگانهایش را به سمت ورود به جنگی حرکت می‌دهد که روسای جمهور پیشین آمریکا از آن امتناع می‌کردند؟ یا اینکه با ایران همان رفتاری را خواهد داشت که با کره شمالی داشته و ادعا کرد که راه حل نزدیک است؟

ایران نگران نیست؛ چرا که از تکیه بر دو عامل زمان و مکان اطمینان دارد و می‌داند که زمان امضاهای ترامپ هم به سر می‌آید. کسی که می‌خواهد بدون خون دادن و پرداخت هزینه، به پیروزی دست یابد، به ناچار دوران کوتاهی خواهد داشت یا اینکه مجبور می‌شود از هم پیمانانش بخواهد به نیابت از آن و اسرائیل، خون داده و نقش سپر دفاعی را ایفا کنند. همانطور که این دو با هدف سازماندهی القاعده و گروههای نظیر آن از سوریه تا عراق و یمن، ظرفیتهای هم پیمانان خود در خلیج فارس را تضعیف کردند.

در واقع، یکی از اهداف جنگ سوریه، ایجاد یک راه جایگزین برای تنگه هرمز بود، به نحوی که لوله‌های نفت و گازی که از خلیج به سمت مدیترانه می‌رود، پس از سیطره بر سوریه، از این کشور عبور کند؛ چرا که آمریکا و اسرائیل هر دو می‌دانند تا زمانی که ایران برگه برنده خود یعنی نگهبانی از هرمز را در دست دارد، مقابله با آن فایده‌ای ندارد. اما آیا این هدف تل آویو و واشنگتن در مورد سوریه محقق شد؟!

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آمریکایی‌ها ناو‌ها را برای مذاکره آورده‌اند نه جنگ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور9 ساعت قبل
گروه سیاست نامه‌نیوز: بالا گرفتن مناقشه میان ایران و آمریکا اگرچه به جنگ نرسیده اما تناقض گویی‌های دونالد ترامپ را افزایش داده است. او از یک‌سو می‌گوید خواهان جنگ با ایران نیست و از سوی دیگر در یک توئیت می‌نویسد که اگر ایران جنگ می‌خواهد کارش تمام است. ترامپ روز گذشته در توییتر خود نوشت که اگر ایران جنگ می‌خواهد، رسما پایان کارش خواهد بود. ترامپ در عین حال گفت که به جای جنگ فشار اقتصادی را بر ایران افرایش می‌دهد تا نتواند سلاح هسته‌ای داشته باشد. سرلشگر سلامی همچنین یادآور شد که دشمنان ایران قصد جنگ ندارند و از جنگ می‌ترسند».

گلایه مجدد رهبر انقلاب از صدا و سیما

الفالف6 ساعت قبل
گلایه مجدد رهبر انقلاب از صدا و سیماگروه ویدئو الف، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۰:۱۷ ۳۹۸۰۲۳۱۰۶۷رهبر انقلاب خطاب به مسئولان در دیدار دیشب با شاعران: نگذارید زبان فارسی دچار فرسودگی و ویرانی شود.

فیلم | ژوله: «نود» کسل‌کننده شده بود

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل

گزارش کامل دیدار رهبری با شاعران

الفالف5 ساعت قبل
گزارش کامل دیدار رهبری با شاعرانگروه ویدئو الف، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۱:۳۸ ۳۹۸۰۲۳۱۱۰۶۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارروز گذشته رهبر انقلاب با به مناسبت میلاد امام حسن مجتی (ع) طبق سال‌های گذشته با شاعران دیدار کردند.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
لشکریان معاویه و منافقان با شایعه مقتول او، روحیه سپاهیان امام حسن (ع) را ضعیف نمودند. عده‌ای از کارگزاران معاویه که به (مدائن) آمدند و با امام حسن (ع) ملاقات کردند، نیز زمزمه پذیرش صلح را بوسیله امام (ع) در بین مردم شایع کردند. و نیز سب و لعن بر علی (ع) را موقوف دارد و ضرر و زیانی به هیچ فرد مسلمانی نرساند. بر این پیمان، خدا و رسول خدا (ص) و عده زیادی را شاهد گرفتند. معاویه به کوفه آمد تا قرارداد صلح در حضور امام حسن (ع) اجرا شود و مسلمانان در جریان امر قرار گیرند.
الفالف22 ساعت قبل
دولت آقای روحانی نیز تحت‌تأثیر این چالش‌های ساختاری قرار گرفته است. در شرایط کنونی آمریکا با سه استراتژی در حال تقابل با ایران و در رأس آن دولت آقای روحانی است. در نتیجه دولت آقای روحانی با سه چالش داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی مواجه است و در اثر این چالش‌ها بوده که با وضعیت موجود مواجه شده است. به همین دلیل نمی‌توان دولت آقای روحانی را به‌تنهایی مسبب وضعیت موجود به شمار آورد. این نقد عمده‌ای است که به آقای سرافراز وارد می‌کنند که ایشان داشت با همه‌ی اهرم‌ها یک جا می‌جنگید و تقریبا همه‌ی اهرم‌ها علیه او شدند.

نظرها

اخبار بیشتر