1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

نقش مهم اتاق‌های بازرگانی در عبور از تحریم

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
اتاق بازرگانی به عنوان نماینده بخش خصوصی، یکی از اثرگذارترین تشکل‌های اقتصادی در دوران تحریم است و قدم‌های موثری برداشته است
نقش مهم اتاق‌های بازرگانی در عبور از تحریم - 0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ محمد رضا نجفی منش افزود: یکی از مراکز و نهاد‌هایی که از زمان خروج ترامپ از برجام فعالیتش را در ارتباط با تحریم‌ها آغاز کرد اتاق بازرگانی تهران بوده است که در این زمینه به طور مشخص کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق تهران گام‌های موثری برداشته است.

وی با بیان اینکه از اقدامات مهم در این زمینه تشکیل یک کمیته مقابله با تحریم‌ها بود اضافه کرد: مجموعه سیاست‌های ضدتحریمی اتاق بازرگانی به دو دسته مختلف تقسیم می‌شود. در گام نخست، اتاق، گزارش‌های متعددی را در ارتباط با اثرات تحریم‌ها تهیه کرده و نتیجه آن را در اختیار مسئولان قرار داده است. در گام بعدی، بخش خصوصی جلساتی را با دست اندرکاران صنایع مختلف برگزار کرده که در آن موانع تحریم‌ها بررسی و راهکار‌هایی پیشنهاد شده است.

نجفی منش با اشاره به اقدامات کمیته مقابله با تحریم‌ها گفت: در این کمیته جلسات متعددی با صاحبان کسب و کار و دست اندرکاران رشته‌های مختلف از جمله داروسازی و خودرو برگزار و مشکلات هریک شناسایی و نتایج برای مسئولان مرتبط ارسال شده است.

وی افزود: باید به این موضوع توجه داشت که در این مرحله باید گام‌های مهمی را برای مقابله با تحریم برداریم، مراحلی که قطعا اتاق بازرگانی می‌تواند در پیشبرد اهداف مورد نظر نقش مهمی داشته باشد و ظرفیت‌های خود را مشخص کند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | اخبار سیاسی روز ایران و جهان

رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق تهران با ارائه پیشنهاد‌های عملیاتی برای عبور از شرایط کنونی گفت: شرایط کسب و کار در کشور می‌بایست تسهیل شود و با برداشتن موانع از خود تحریمی اجتناب شود، همچنین ایجاد یک بسیج عمومی برای شناسایی نیاز‌های وارداتی پیشنهاد دیگر است که در این راستا باید تلاش شود تا وابستگی به محصولات خارجی را کاهش دهیم و به تبع آن نیاز‌های ارزی کشور مدیریت شود.

نجفی منش افزود: ضرورت دارد تبادلات تجاری با کشور‌های همسایه و کشور‌های حوزه سی آی اس همچنین برقراری رابطه با اروپا و کشور‌هایی که با تحریم‌ها موافق نیستند مد نظر قرار گیرد، زیرا این امر می‌تواند امکان‌هایی را برای دور زدن تحریم‌ها پیش روی ما قرار دهد البته در این زمینه اتاق بازرگانی گام‌هایی عملی برداشته و از مقامات کشور‌هایی که امکان رابطه با ایران را دارند دعوت کرده و مذاکراتی هم صورت گرفته است.

این عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران گفت: در شرایط اعمال تحریم‌ها، تعامل با کشور‌هایی که همسویی با ایران دارند راهکار موثری برای بسط روابط است. همچنین توجه مسئولان به جایگاه اتاق بازرگانی برای عبور از تحریم‌ها راهگشا خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مصوبات امروز نمایندگان مجلس

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردند

شیطنت سمیرا و ۲ پسر جوان دیوار تهران را به هم ریخت + عکس و فیلم گفتگو

رکنارکنا22 ساعت قبل
با انجام اقدامات پلیسی کارآگاهان موفق به شناسایی ۲۰ مالباخته شدند که بدین شیوه از آنان کلاهبرداری شده است. این شیوه کلاهبرداری و سرقت را از چه کسی یاد گرفتی؟ یکی از دوستانم این کار را کرد و من یاد گرفتم و به خاطر یک کار بچه‌گانه سرقت کردم. گفتگو با رییس باندنوید ۳۳ که یکی از مجرمان سابقه دار این شیوه کلاهبرداری و سرقت را از یکی از دوستانش که در خارج از کشور است یاد گرفته است. این شیوه کلاهبرداری و سرقت را چطور یاد گرفتی؟ یکی از دوستانم که در خارج از کشور است به صورت اینترنتی به من یاد داد و من نیز انجام دادم. بنا بر این گزارش، متهمان برای تحقیقات بیشتر به دستور بازپرس پرونده در اختیار ماموران پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران قرار دارند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم | مسابقات جهانی ریش‌ و سبیل

همشهریهمشهری14 ساعت قبل
صدها مرد از سراسر جهان امسال به شهر آنتورپ در بلژیک آمدند تا در مسابقات جهانی ریش و سبیل ۲۰۱۹ شرکت کنند. این مسابقات در سه رده سبیل، ریش کامل و ریش تکه‌ای برگزار شد. شرکت‌کنندگان انواع و اقسام ریش و سبیل‌ها را به نمایش گذاشتند که در فیلم برخی از آنها را می‌بینید.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز23 ساعت قبل
دونالد ترامپ در ادامه لفاظی‌های خود علیه ایران در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: "اگر ایران جنگ می‌خواهد، این رسما پایان کارش خواهد بود. به گزارش؛ تهدید ترامپ علیه ایران بعد از این بود که وزارت کشور عراق از شلیک چند موشک کاتیوشا در نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد خبر داده بود. در روزهای اخیر رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقام‌های ارشد دولتی گزارش داده‌اند که ترامپ تاکید کرده که خواهان جنگ با ایران نیست. 'ترامپ به شدت بر خطر جنگ افزوده'از سوی دیگر انتقاد دمکرات‌ها از دولت آقای ترامپ به خاطر افزایش تنش با ایران ادامه دارد. هفته پیش با افزایش شدید تنش‌ها هم آمریکا هم ایران گفتند به دنبال جنگ نیستند.
انتخابانتخاب20 ساعت قبل
دلار ظرف ٢٤ ساعت اخیر، ٥٠٠ تومان کاهش یافت و در مرز ورود به کانال ١٣ هزار تومان قرار گرفت. به گزارش «انتخاب»، دلار که روز گذشته ۱۴۶۵۰ تومان معامله می‌شد، در معاملات صبح امروز بازار ارز تا ۱۴۱۵۰ تومان نیز کاهش یافت و در آستانه بازگشت به کانال ۱۳ هزار تومانی قرار گرفت. قیمت دلار که تحت تاثیر مسائل سیاسی به کانال ۱۵ هزار تومان نیز وارد شده بود، از هفته گذشته به صورت تدریجی کاهش یافت، اما بیشترین کاهش تاکنون مربوط به روز جاری بوده که ۵۰۰ تومان از قیمت دلار کم شد. گفتنی است قیمت خرید دلار در بازار امروز ارز ۴۰۵۰ تومان است.

نظرها

اخبار بیشتر