به این امام‌زاده دست‌خالى نروید+ عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اجتماعی

به این امام‌زاده دست‌خالى نروید+ عکس

الفخبرگزاری الف |
می‌گویند لب‌هایش متصل به ذکر می‌نشست. در عبادت مخلصانه‌‌اش نظیر نداشت. از شدت نوری که در چهره‌اش هویدا بود به ایشان لقب والای ابیض دادند، کلمه‌ای در عربی فصیح که این طور به فارسی برگردان می‌شود:«سفیدتر از سفید». بقعه این حضرت که اکنون با نام امام‌‌زاده عبدالله شناخته می‌شود در نزدیکی حرم مطهر حضرت عبدالعظیم و در شهر ری واقع شده است.

فارس نوشت: از سه راهی ورامین تا کوچه پر درخت فراخی که ما را به بقعه آستان مبارک امام‌زاده عبدالله می‌رساند راه زیادی نیست. نرسیده به این گذر خیلی‌ها قدم کند می‌کنند؛ کیف پول را از جیب‌ها و کیف دستی‌ها بیرون می‌کشند تا هنگام ورود به زیارتگاه امام‌زاده عبدالله دست‌خالى نباشند. قدیمی‌ها شرم دارند با دست خالی روانه رواق‌های امام‌زاده شوند. برای همین از قنادی سرکوچه پاکتی آجیل مشکل‌‌گشا یا جعبه‌ای شیرینی کشمشی می‌گیرند و همین‌طور که دانه‌های تسبیح را ذکرگویان میان انگشت‌های‌شان می‌غلتانند به زوار دیگر که می‌رسند، با لبخند آن آجیل‌ها و شیرینى‌ها را احسان می‌کنند. صدای در هم سره‌ها و قناری و بلبل‌ها از پرنده فروشی طاووس سفید به گوش می‌رسد. سردر قدیمی این آستان کاشی‌های جان‌داری دارد هنوز. بعد گذر سال‌ها نقش‌های لاجوردی، فیروزه‌ای و اخرایی و سبز، طبیعی بودن رنگ کاشی‌ها را داد می‌زنند. جماعت به سردر که می‌رسند اذن ورود می‌خواهند. خمی به بالا تنه می‌دهند و با دلی پر از ارادت پا به باغراه می‌گذارند. محوطه آرامستان جا به جا از قبور قدیمی پر شده است.

به این امام‌زاده دست‌خالى نروید+ عکس - 2

زوار زیر لب فاتحه‌ای نثار درگذشتگان می‌کنند و دمی به آرامشی که محیط بر اینجاست غبطه می‌خورند انگار. حجره‌های تک اشکوبه با آن طاقی‌های هلالی و قفل و کلیدهایی که به درب‌شان خورده به تلخی یادمان می‌اندازد حتی بعد از مرگ هم میان قبور اعیان و اشراف و دیگران مرزی هست. روی طاقی‌ها نام بلند بالا و پر طمطراق خاندان‌هایی که از تیره و تبار قاجار هستند به چشم می‌خورد هنوز.

یک موزه سر باز

آرامستان امامزاده عبدالله بی‌برو برگرد یکی از نخستین مدفن‌های تهرانی‌های قدیم بوده است. خیلی از قبور اینجا آرامگاه شخصیت‌های سیاسی، تاریخی و نخبه‌های ادبی و هنری شده است. حالا همه آن‌ها با نامی که از خود به یادگار گذاشته‌اند گرد بقعه متبرکی مدفن دارند که هر پنج‌شنبه و جمعه محل زیارت عاشقان اهل‌بیت و آل‌یاسین می‌شود. از میانه دهه ۵۰ بود که دفن درگذشتگان در این آرامستان ممنوع شد. اینجا حالا با سنگ قبرهای جدیدی که جای سنگ‌های قدیمی را گرفته‌اند و آرامگاه‌های خانوادگی پا به سن گذاشته‌اش موزه‌ای سر باز به حساب می‌آید که به قول نیما یوشیج در سکوت یاد بعضی نفرات را برای‌مان زنده می‌کند و روشن‌مان می‌دارد.

به این امام‌زاده دست‌خالى نروید+ عکس - 6

وصال حضرت دوست

کاج‌های سالخورده و بالا بلند باغراه ایستاده‌اند اما با هر قدمی که به سوی بقعه بر می‌داریم بدرقه‌مان می‌کنند انگار. از معماری ۴ ایوانی بنا به خوبی نگهداری نشده است. ۳ ایوان شمالی و غربی و جنوبی آن بلااستفاده مانده و تنها ایوان شرقی به روی زوار باز است. ورودی مستطیلی شکل کفشداری محل زیارت خانم‌ها و آقایان را از هم جدا می‌کند. کفشداری بقعه فعال است اما بیشتر زوار ترجیح می‌دهند از کیسه‌های پارچه‌ای برای دست گرفتن کفش‌هایشان استفاده کنند. از چوب رختی چادر پر گلی بر می‌دارم. این وقت روز، زوار انگشت شماری برای زیارات راهی اینجا شده‌اند و بوی سنگین گلاب در فضا شناور است. از رواق طویل تازه ساخته شده امامزاده گذر می‌کنیم. سلامی می‌دهیم و دست شوق به سوی ضریح دراز می‌کنیم و خیلی زود انگار به وصال محضر حضرت می‌رسیم.

خبری: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

به این امام‌زاده دست‌خالى نروید+ عکس - 10

سرآمد علم و زهد و تقوا

حسین ابوعبدالله ملقب به ابیض فرزند عبدالله بن عباس و از نوادگان امام زین العابدین است. ایشان در قم متولد شده و در سال ۳۱۹ هجری قمری در ری وفات یافته‌اند. از حاشیه نگاری‌های نسخ قدیمی این طور بر می‌آید که ایشان در زهد و تقوا و علوم دینی از سرآمدان عصر خود بوده‌اند. ناصرالدین شاه به دلیل وجود کتیبه‌ای که در این آرامستان کشف شد دستور مرمت آن را داد. نقش و نگاره‌های زیر گنبد بنا، مشابه نگاره‌های دوره صفوی است و بیننده را به یاد بناهای گرداگرد نقش جهان اصفهان می‌اندازد.

به این امام‌زاده دست‌خالى نروید+ عکس - 13

مسیرهای دسترسی به امام‌ زاده

استفاده از ایستگاه متروی شهر ری به راحتی می‌تواند شما را به بقعه امامزاده عبدالله در سه راه ورامین برساند. این بقعه همچنین در مسیر خط تاکسی متروی شهر ری و دیلمان قرار دارد. اگر با خودروی شخصی به زیارت این امامزاده می‌روید باید از خیابان فداییان اسلام خودتان را به شهر ری و سه راه ورامین برسانید.

به این امام‌زاده دست‌خالى نروید+ عکس - 16

همسایه‌های دیدنی بقعه

مسجد و شبستان موقوفه فیروز آبادی، آرامستان ابن بابویه، بقعه مطهر شیخ صدوق و مسجد قدیمی ماشاءالله خان در نزدیکی این امامزاده قرار دارند. این بقعه فاصله زیادی با حرم مطهر حضرت عبدالعظیم ندارد و بعد از زیارت آن بزرگوار می‌توانید با پای پیاده و بعد از گذر کردن از راسته‌های بازار جدید و سنتی شهر ری خودتان را به حرم مطهر برسانید.

به این امام‌زاده دست‌خالى نروید+ عکس - 19

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

متهم رضوی در دومین روز محاکمه

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سید محمدهادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه، در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلال گران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.
انتخابانتخاب4 ساعت قبل
سازمان هواپیمایی کشوری از بروز سانحه برای یک فروند هواپیمای روسی در فرودگاه مهرآباد خبر داد و اعلام کرد: ‌این هواپیما در زمان فرود از باند فرودگاه خارج شده است. به گزارش تسنیم، رضا جعفرزاده مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری در این‌باره اظهار کرد: ‌ ساعت ۳:۰۷ دقیقه بامداد امروز سه شنبه یک فروند جت خصوصی BAE۱۲۵ روسی بعد از فرود در فرودگاه مهرآباد تهران از باند خارج شد. وی افزود: این هواپیما حامل ۶ نفر خدمه پروازی و مسافر بود که به سرنشینان این پرواز آسیبی نرسیده است. به محض بروز این اتفاق کارشناسان سازمان هواپیمایی کشوری به همراه عوامل فرودگاهی در محل حاضر و نسبت به انتقال این هواپیما به پارکینگ اقدام کردند. وی درباره دلیل خروج این هواپیما از باند اظهارنظری نکرد.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، همزمان با ولادت امام حسن مجتبی (ع) در پانزدهمین شب از ماه مبارک رمضان (سه شنبه ۳۱ اردیبهشت) در جشنواره «باغ رمضان» برنامه زنده خواننده مطرح محمد اصفهانی در بوستان آب و آتش برگزار و سفره افطاری ساده روی پل طبیعت تهران گسترده می‌شود. اجرای محمد اصفهانی یکی از بخش‌های جشنواره «باغ رمضان» این مجموعه فرهنگی بوده و سه شنبه ۳۱ اردیبشهت ساعت ۲۱:۳۰ در بوستان آب و آتش هم برنامه ریزی شده است. همچنین سفره افطاری ساده روی پل طبیعت پهن می‌شود و این پل غیر خودرویی میزبان روزه داران تهرانی خواهد بود. بنا بر این گزارش برپایی سفره افطار ساده روی پل طبیعت با بهره گیری از پتانسیل خیرین محلی و با هدف حذف اسراف و تجمل گرایی برای آن دسته از افراد که در لحظه افطار به هر دلیل از منزل دور هستند به اجرا در می‌آید. این برنامه‌ها از ساعت ۲۰:۳۰ همزمان با افطار شروع می‌شود و تا ساعت ۲۳ در یک برنامه ریزی مدون میزبان روزه داران عزیز است.

کاهش نگران کننده ۳ میلیونی جمعیت جوان کشور

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
مدیرکل دفتر سرشماری و جمعیت مرکز آمار ایران گفت: جمعیت جوان کشور از ۲۳ میلیون نفر به ۲۰ میلیون نفر کاهش یافته است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، علی اکبر محزون در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: رشد جمعیت سالمندان کشور سه برابر نرخ رشد جمعیت است. وی گفت: بر اساس آخرین سرشماری سال ۹۵ که جمعیت کشور ۸۰ میلیون نفر بود با احتساب نرخ رشد جمعیت ۱/۲۴ درصدی، جمعیت کنونی کشور ۸۳ میلیون نفر برآورد می‌شود. محزون افزود: نرخ رشد جمعیت در دهه شصت ۳/۹ درصد بود که هم اکنون ۱/۲۴ درصد کاهش یافته است. محمدولی علیی افزود: حداقل سن رشد جمعیت کشور باید ۲/۲ درصد باشد که جمعیت جایگزین شود و این مسئله نیازمند سیاست‌های جمعیتی خانوادگی و فرهنگی است.
تابناکتابناک7 ساعت قبل
سندرم پیش از قاعدگی شایعترین بیماری زنان است. محققان می‌گویند: به زودی دوز بسیار اندکی از پروزاک می‌تواند آلام جسمی و استرس‌های احساسی ناشی از سندرم پیش از قاعدگی در زنان را بهبود بخشد. به گزارش ایسنا، شواهد جدید پزشکی حاکیست: دوز بسیار کمی از پروزاک می‌تواند به رنج و درد ماهانه ناشی از سندرم پیش از قاعدگی یا PMS که امروزه میلیون‌ها زن در سراسر جهان به آن مبتلا هستند، خاتمه دهد. محققان می‌گویند پروزاک می‌تواند مقدار «آلو» را بالا نگه دارد. بنا براین گزارش، سندرم پیش از قاعدگی شایعترین بیماری زنان است.
فارسفارس7 ساعت قبل
معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری منطقه ۱۲، از ورود مقام قضایی به پروژه مسقف سازی بازار آهنگران خبر داد. حسینی کومله گفت: در بازدیدی که اخیرا با یکی از اعضای شورای شهر تهران از بازار آهنگران داشتیم، بدعهدی پیمانکار به خوبی مشخص بود؛ به طوری که محدوده شرقی بازار را مسقف و بخش دیگر را نیمه کاره رها کرده بود. در حال حاضر هم در دستگاه قضایی در مرحله تامین دلیل هستیم و در صورتی که از مقام قضایی اجازه بگیریم خودمان کار را ادامه می‌دهیم چراکه کار باقی مانده و در نقاطی هم منتج به خطراتی شده است. وی درباره خطرات احتمالی در بازار آهنگران هم گفت: اگر قرار باشد اتفاقی رخ دهد و خطرناک باشد مثلا دیوار شکسته‌ای وجود داشته باشد، ما موظف هستیم بدون رضایت مالک یا مالکان اقدام کنیم، اما این به معنی تکمیل پروژه مسقف سازی نیست و نباید اشتباه گرفته شود. در نقاطی که خطر وجود دارد کمیسیون رفع خطر تشکیل دادیم و تدابیری اندیشیدیم.

نظرها

اخبار بیشتر