به این امام‌زاده دست‌خالى نروید+ عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اجتماعی

به این امام‌زاده دست‌خالى نروید+ عکس

الفخبرگزاری الف |
می‌گویند لب‌هایش متصل به ذکر می‌نشست. در عبادت مخلصانه‌‌اش نظیر نداشت. از شدت نوری که در چهره‌اش هویدا بود به ایشان لقب والای ابیض دادند، کلمه‌ای در عربی فصیح که این طور به فارسی برگردان می‌شود:«سفیدتر از سفید». بقعه این حضرت که اکنون با نام امام‌‌زاده عبدالله شناخته می‌شود در نزدیکی حرم مطهر حضرت عبدالعظیم و در شهر ری واقع شده است.

فارس نوشت: از سه راهی ورامین تا کوچه پر درخت فراخی که ما را به بقعه آستان مبارک امام‌زاده عبدالله می‌رساند راه زیادی نیست. نرسیده به این گذر خیلی‌ها قدم کند می‌کنند؛ کیف پول را از جیب‌ها و کیف دستی‌ها بیرون می‌کشند تا هنگام ورود به زیارتگاه امام‌زاده عبدالله دست‌خالى نباشند. قدیمی‌ها شرم دارند با دست خالی روانه رواق‌های امام‌زاده شوند. برای همین از قنادی سرکوچه پاکتی آجیل مشکل‌‌گشا یا جعبه‌ای شیرینی کشمشی می‌گیرند و همین‌طور که دانه‌های تسبیح را ذکرگویان میان انگشت‌های‌شان می‌غلتانند به زوار دیگر که می‌رسند، با لبخند آن آجیل‌ها و شیرینى‌ها را احسان می‌کنند. صدای در هم سره‌ها و قناری و بلبل‌ها از پرنده فروشی طاووس سفید به گوش می‌رسد. سردر قدیمی این آستان کاشی‌های جان‌داری دارد هنوز. بعد گذر سال‌ها نقش‌های لاجوردی، فیروزه‌ای و اخرایی و سبز، طبیعی بودن رنگ کاشی‌ها را داد می‌زنند. جماعت به سردر که می‌رسند اذن ورود می‌خواهند. خمی به بالا تنه می‌دهند و با دلی پر از ارادت پا به باغراه می‌گذارند. محوطه آرامستان جا به جا از قبور قدیمی پر شده است.

به این امام‌زاده دست‌خالى نروید+ عکس - 2

زوار زیر لب فاتحه‌ای نثار درگذشتگان می‌کنند و دمی به آرامشی که محیط بر اینجاست غبطه می‌خورند انگار. حجره‌های تک اشکوبه با آن طاقی‌های هلالی و قفل و کلیدهایی که به درب‌شان خورده به تلخی یادمان می‌اندازد حتی بعد از مرگ هم میان قبور اعیان و اشراف و دیگران مرزی هست. روی طاقی‌ها نام بلند بالا و پر طمطراق خاندان‌هایی که از تیره و تبار قاجار هستند به چشم می‌خورد هنوز.

یک موزه سر باز

آرامستان امامزاده عبدالله بی‌برو برگرد یکی از نخستین مدفن‌های تهرانی‌های قدیم بوده است. خیلی از قبور اینجا آرامگاه شخصیت‌های سیاسی، تاریخی و نخبه‌های ادبی و هنری شده است. حالا همه آن‌ها با نامی که از خود به یادگار گذاشته‌اند گرد بقعه متبرکی مدفن دارند که هر پنج‌شنبه و جمعه محل زیارت عاشقان اهل‌بیت و آل‌یاسین می‌شود. از میانه دهه ۵۰ بود که دفن درگذشتگان در این آرامستان ممنوع شد. اینجا حالا با سنگ قبرهای جدیدی که جای سنگ‌های قدیمی را گرفته‌اند و آرامگاه‌های خانوادگی پا به سن گذاشته‌اش موزه‌ای سر باز به حساب می‌آید که به قول نیما یوشیج در سکوت یاد بعضی نفرات را برای‌مان زنده می‌کند و روشن‌مان می‌دارد.

به این امام‌زاده دست‌خالى نروید+ عکس - 6

وصال حضرت دوست

کاج‌های سالخورده و بالا بلند باغراه ایستاده‌اند اما با هر قدمی که به سوی بقعه بر می‌داریم بدرقه‌مان می‌کنند انگار. از معماری ۴ ایوانی بنا به خوبی نگهداری نشده است. ۳ ایوان شمالی و غربی و جنوبی آن بلااستفاده مانده و تنها ایوان شرقی به روی زوار باز است. ورودی مستطیلی شکل کفشداری محل زیارت خانم‌ها و آقایان را از هم جدا می‌کند. کفشداری بقعه فعال است اما بیشتر زوار ترجیح می‌دهند از کیسه‌های پارچه‌ای برای دست گرفتن کفش‌هایشان استفاده کنند. از چوب رختی چادر پر گلی بر می‌دارم. این وقت روز، زوار انگشت شماری برای زیارات راهی اینجا شده‌اند و بوی سنگین گلاب در فضا شناور است. از رواق طویل تازه ساخته شده امامزاده گذر می‌کنیم. سلامی می‌دهیم و دست شوق به سوی ضریح دراز می‌کنیم و خیلی زود انگار به وصال محضر حضرت می‌رسیم.

خبری: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

به این امام‌زاده دست‌خالى نروید+ عکس - 10

سرآمد علم و زهد و تقوا

حسین ابوعبدالله ملقب به ابیض فرزند عبدالله بن عباس و از نوادگان امام زین العابدین است. ایشان در قم متولد شده و در سال ۳۱۹ هجری قمری در ری وفات یافته‌اند. از حاشیه نگاری‌های نسخ قدیمی این طور بر می‌آید که ایشان در زهد و تقوا و علوم دینی از سرآمدان عصر خود بوده‌اند. ناصرالدین شاه به دلیل وجود کتیبه‌ای که در این آرامستان کشف شد دستور مرمت آن را داد. نقش و نگاره‌های زیر گنبد بنا، مشابه نگاره‌های دوره صفوی است و بیننده را به یاد بناهای گرداگرد نقش جهان اصفهان می‌اندازد.

به این امام‌زاده دست‌خالى نروید+ عکس - 13

مسیرهای دسترسی به امام‌ زاده

استفاده از ایستگاه متروی شهر ری به راحتی می‌تواند شما را به بقعه امامزاده عبدالله در سه راه ورامین برساند. این بقعه همچنین در مسیر خط تاکسی متروی شهر ری و دیلمان قرار دارد. اگر با خودروی شخصی به زیارت این امامزاده می‌روید باید از خیابان فداییان اسلام خودتان را به شهر ری و سه راه ورامین برسانید.

به این امام‌زاده دست‌خالى نروید+ عکس - 16

همسایه‌های دیدنی بقعه

مسجد و شبستان موقوفه فیروز آبادی، آرامستان ابن بابویه، بقعه مطهر شیخ صدوق و مسجد قدیمی ماشاءالله خان در نزدیکی این امامزاده قرار دارند. این بقعه فاصله زیادی با حرم مطهر حضرت عبدالعظیم ندارد و بعد از زیارت آن بزرگوار می‌توانید با پای پیاده و بعد از گذر کردن از راسته‌های بازار جدید و سنتی شهر ری خودتان را به حرم مطهر برسانید.

به این امام‌زاده دست‌خالى نروید+ عکس - 19

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهری TV | چرا نباید سفر برویم!

همشهریهمشهری2 روز قبل
مازن آنلاینمازن آنلاین8 ساعت قبل
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران: پیام مازند - ساری - رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: تاکنون چهار مورد مثبت ابتلا به کرونا ویروس در استان ثبت شده است. به گزارش خبرنگار مهر، سید عباس موسوی شامگاه چهارشنبه در حاشیه نشست قرارگاه زیستی استان با بیان اینکه روند شیوع کرونا ویروس با اقدامات صورت گرفته در استان متوقف شده است، اظهار داشت: در یک هفته گذشته فقط ابتلای چهار نفر به این ویروس مثبت بوده است و تنها یک فوتی ناشی از کرونا ویروس در استان ثبت شده است. وی با بیان اینکه شناسایی افراد مبتلا به کرونا ویروس راههای علمی دارد، تصریح کرد: انجام آزمایش مربوط به تست و تأیید این ویروس در مراکز محدودی از کشور انجام می‌شود اما بیمارستان‌ها براساس ضوابط و دستورالعمل‌های خود اقدام به تب سنجی می‌کنند. موسوی با تاکید بر رعایت بهداشت فردی و عمومی از شهروندان خواست در صورت داشتن علائم اولیه ابتدا به پزشک خانواده مراجعه کنند و در آنجا تصمیم گرفته می‌شود که بیمار چه اقدامات بعدی را انجام دهد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران یادآور شد: سیستم بهداشت خانواده شهری و روستایی در استان تکمیل شده است.
خبر فوریخبر فوری5 ساعت قبل
رئیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد لاهیجان، گفت: شایعات مربوط به ابتلای پرستار فوت شده لاهیجانی به ویروس کرونا بی اساس است. دکتر سعید صباحی رئیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد لاهیجان درباره درگذشت پرستار بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد با اظهار تأسف از درگذشت «نرجس خانعلی زاده»، افزود: بی شک تلاش‌های ارزنده وی در طول دوران همکاری، در راستای اعتلای اهداف نظام سلامت و نجات جان دردمندان و نیازمندان همواره در اذهان همه ما ماندگار خواهد بود. وی در ادامه ضمن تسلیت درگذشت وی به خانواده و جامعه درمان و پرستاران و همکاران بیمارستان به بخصوص بخش اورژانس، گفت: شایعاتی مربوط به ابتلای وی به ویروس کرونا در فضای مجازی منتشر شده که بی اساس است. دکتر صباحی تأکید کرد: قطعا بعد از مشخص شدن نتیجه نهایی آزمایشات ایشان موضوع اطلاع رسانی خواهد شد.
خبر فوریخبر فوری5 ساعت قبل
آیت الله سید مصطفی محقق داماد با انتشار متنی خطاب به پزشکان، نکاتی را متذکر شده است. ۳- به یقین این رخداد تلخ واسفبار برای مبتلایان، بیماری ورنج ودرداست ولی برای دست اندرکاران امور پزشکی امتحانی بزرگ از سوی خداوند متعال است. خدا کند که این خبر صحت نداشته باشد. زیرا برای شرف، اخلاق وجوانمردی ایرانی امری زشت وناپسنداست. ۶- خدمتگذاران عالیقدر: گذشته از وجوب وتکلیف شرعی، تکلیف انسانی واخلاق پزشکی را متذکر می‌گردم. با توکل به یاری پروردگار وتوجهات ونزول شفای الهی دست از آستین به درآورید وبه سوی درمان بشتابید که خدا همراه شماست.
ایسناایسنا4 ساعت قبل
دبیر ستاد حقوق بشر گفت: مخالفت آمریکایی‌ها با پیشرفت ملت ایران موجب شد به محض پیروزی انقلاب اسلامی، جلوی دسترسی ملت ایران به فناوری‌های حساس را بگیرند و عملا «حق پیشرفت» را از ملت ایران سلب نمایند. معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به ماهیت حقوق بشری انقلاب اسلامی، اظهار کرد: سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران بر مبنای صیانت از حقوق انسان‌ها و نیز تأمین حقوق ملت ایران شکل گرفته است. باقری کنی با اشاره به روند دشمنی آمریکا با ملت ایران، تصریح کرد: مخالفت آمریکایی‌ها با پیشرفت ملت ایران موجب شد تا به محض پیروزی انقلاب اسلامی، جلوی دسترسی ملت ایران به فناوری‌های حساس را بگیرند و عملا «حق پیشرفت» را از ملت ایران سلب نمایند. معاون رئیس قوه قضائیه افزود: اعتماد به نفس ملت ایران موجب شد تا علی‌رغم مخالفت آمریکایی‌ها، ملت ایران بتواند با اتکا به ظرفیت‌های داخلی به پیشرفت دست یابد. باقری کنی ادامه داد: پیشرفت درون‌زای ملت ایران موجب خشم آمریکایی‌ها شده و به همین دلیل آنها ملت ایران را با تحریم‌های وحشیانه مجازات کردند، به گونه‌ای که حتی جلوی صادرات دارو به ایران را هم گرفتند و عملا قصد دارند علاوه بر حق پیشرفت «حق حیات» را نیز از ملت ایران سلب کنند.
تسنیمتسنیم5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سازمان حج و زیارت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، با توجه به اهمیت سلامت زائران، برای خادمان‌ آنها در سازمان حج و زیارت و شرایط فعلی و همچنین نیاز رعایت اصول بهداشتی در کل کشور و بسته بودن مرزهای ایران و عراق، مقرر شد همه سفرهای عتبات عالیات تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق در آید. براساس این اطلاعیه با توجه به شمار زیاد عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) و حضرت ابوالفضل العباس (ع) که مشتاقانه منتظر زیارت حرم‌های مطهر و عتبات عالیات هستند، به اطلاع می‌رساند در صورت هرگونه تغییر در شرایط موجود و گشوده شدن مرزهای دو کشور برای اعزام زائران و چشم‌انتظاران، مراتب از طریق سایت رسمی سازمان حج و زیارت به نشانی اینترنتی news. haj. ir و رسانه‌ها به اطلاع مردم خواهد رسید. انتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 ماه قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 ماه قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 ماه قبل

لبنان استخراج نفت را آغاز می‌کند

عصر ایران4 ساعت قبل

پیش بازی گل گهر سیرجان - استقلال تهران؛ به دنبال رسیدن به رتبه دوم جدول با غلبه بر متخصص گرفتن تساوی در خانه

طرفداری4 ساعت قبل

پاکدامن: با همت و غیرت سهمیه گرفتیم/ امیدوارم نمایندگان خوبی برای ایران در المپیک باشیم

میزان‌آنلاین4 ساعت قبل

تحریم‌های ایالات متحده رهبر کتائب حزب‌الله را هدف قرار می‌دهد

ایلنا4 ساعت قبل

تلاش سرکنسولگری ایران در دبی برای بازگرداندن ایرانیان سرگردان در امارات

ایسنا4 ساعت قبل

۶ راهکار ساده برای تقویت ریه‌ها و دستگاه تنفسی

مشرق‌نیوز4 ساعت قبل

لیگ برتر فوتبال| برگزاری دربی اصفهان و کار سخت استقلال در هفته سکوت/ انتقام پرسپولیس از تیم سابق گل‌محمدی؟

تسنیم4 ساعت قبل