مهناز افشار، طلبه همدانی و بهروز حاجیلو؛ مقصر کیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. حوادث

مهناز افشار، طلبه همدانی و بهروز حاجیلو؛ مقصر کیست؟

فراروخبرگزاری فرارو |
پس از اعتراض‌های شدید به افشار و درخواست برای محاکمه او دادستانی اعلام کرد که برای این بازیگر سینما پرونده تشکیل شده است. جواد جاویدنیا، معاون دادستان کل‌کشور، روز دوشنبه درپاسخ به خبرنگاران، درباره پیگرد قضایی مهناز افشار گفت: "اقدامات لازم در این‌باره در دستگاه قضایی در حال انجام است. هر کسی هر اقدامی انجام می‌دهد باید پاسخگوی اعمال و رفتارش باشد. "

فرارو- مهناز افشار به خاطر انتشار یک توئیت به شدت مورد انتقاد قرار گرفته و پرونده قضایی برای او تشکیل شده است. افشار همچنین ممنوع‌الخروج شده و باید درباره اظهار نظر‌های اخیرش در فضای مجازی پاسخگو باشد. در روز‌های اخیر موج رسانه‌ای علیه این بازیگر سینما به راه افتاده است. اما ماجرا چیست؟

مهناز افشار، طلبه همدانی و بهروز حاجیلو؛ مقصر کیست؟ - 2

به گزارش فرارو،ماجرا از آنجا آغاز شد که یک حسابی جعلی با تصویر دروغین یک روحانی مازندرانی پیامی منتشر کرد که حساسیت فراوانی برانگیخت. این پیام پس از حضور نیرو‌های حشد شعبی برای کمک به مردم در مناطق سیل زده منتشر شده بود. محتوای پیام این بود که از زنان و دختران مجرد درخواست می‌کرد که به «صیغه برادران حشد شعبی» درآیند. انتشار این توئیت از یک حساب جعلی بازتاب گسترده‌ای داشت.

مهناز افشار نیز درگیر جو فضای مجازی شد و در مطلبی این تویئت را «حقارت آمیز» خواند و از کسانیکه در مقابل آن سکوت کرده‌اند انتقاد کرد.

البته افشار پیشتر نیز از حضور نیرو‌های حشد شعبی در ایران انتقاد کرده بود که واکنش‌های تندی در پی داشت، اما توئیت تازه او حساسیت‌ها را افزایش داد.

اتفاقی که باعث شد مهناز افشار و توئیت جنجالی اش بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد، قتل روحانی همدانی بود. این قتل که توسط یکی از شاخ‌ها و اراذل فضای مجازی رخ داد، باعث شد بحث «روحانی ستیزی» و مقابله با این قشر داغ شود.

در فضای مجازی دو دسته تشکیل شده‌اند عده‌ای به حمایت از بهروز حاجیلو قاتل روحانی همدانی پرداختند و در این راستا شایعات فراوانی منتشر کردند. این عده مدعی شدند که مصطفی قاسمی، روحانی همدانی همان فردی است که در توئیتر خواستار «صیغه شدن زنان ایرانی توسط مردان حشد شعبی» شده است. این یک دروغی آشکار بود، اما تاثیر خود را گذاشت. بسیاری به این یقین رسیدند که انگیزه قتل طلبه همدانی همین بوده است. در حالیکه این موضوع صحت نداشت و مصطفی قاسمی هیچ ارتباطی با آن توئیت نداشت و حتی ظاهرا در هیچ شبکه اجتماعی حضور نداشته است.

پس از ایجاد این فضا که قاتل طلبه همدانی انگیزه‌ای اجتماعی داشته است، موج دومی نیز ایجاد شد. این بار اصولگرایان و طیف ارزشی از فعالیت‌های موجود در فضای مجازی انتقاد کردند و از یکسو خواستار محدود سازی شبکه‌های اجتماعی شدند و از سوی دیگر خواستار برخورد با سلبریتی‌هایی همچون مهناز افشار شدند. مطالب زیادی در این باره در فضای مجازی منتشر شده است و هشتگ «مهناز افشار باید محاکمه شود» فعال گردید.

رسانه‌ها نیز به این فضا دامن زدند و سعی کردند قتل صورت گرفته را در راستای ضدیت قاتل با روحانیت، حشد شعبی و … تفسیر کنند.

امروز روزنامه کیهان در این باره گزارشی مفصل منتشر کرده است. کیهان نوشت: «در موضوع شهادت مظلومانه طلبه همدانی، رد پای یک شبکه خزنده و تکرار خط رسانه‌ای تابستان ۹۷ دوباره دیده می‌شود. شبکه‌ای که «مأمور» شده تا در اوج درگیری ایران و آمریکا، ماجرا را «جناحی» کنند و با کمرنگ کردن «سیاست مقاومت و استکبارستیزی» و تعریف خشونت از آن، پروسه «انفعال» را در فاز جدیدی قرار دهند.»

این روزنامه مخالفان حضور حشد شعبی در کشور را زمینه ساز این قتل معرفی کرد. از نمایندگان اصلاح طلبی همچون علیرضا رحیمی گرفته تا بازیگر سینما مهناز افشار.

کیهان با بیان اینکه توئیت "جهاد نکاح" جعلی و ساختگی بوده است، نوشت: «بعد از پا گرفتن این شایعه، بر دامنه انتقادات از حشد‌الشعبی در فضای مجازی افزوده شد. مهناز افشار، هنرپیشه معلوم‌الحال هم که پیش از این حواشی زیادی را در فضای مجازی ایجاد کرده بود (به ویژه در بحث ازدواج کودکان یا تبلیغ داروی غیرمجاز) یکی از سلبریتی‌هایی بود که به دروغ و شایعه جریان وابسته به ضدانقلاب دامن زد و با بازنشر کردن صفحات مربوط، به عقده‌گشایی و تحریک احساسات عمومی پرداخت.»

دیگر رسانه‌های اصولگرا نیز همین خط را در پیش گرفتند خبرگزاری فارس اظهار نظر افشار را ناشی از «جهل» و «عدم تعهد» او دانست.بیشتر بخوانید:مهناز افشار؛ سلبریتی‌‌ جنجالی!پس‌لرزه‌های قتل در کوچه آخوند؛ در اینستاگرام بهروز حاجیلو چه خبر است؟

مهناز افشار، طلبه همدانی و بهروز حاجیلو؛ مقصر کیست؟ - 14

توئیت جنجالی افشار که پس از مدتی پاک شد

ممنوع الخروجی افشار

پس از اعتراض‌های شدید به افشار و درخواست برای محاکمه او دادستانی اعلام کرد که برای این بازیگر سینما پرونده تشکیل شده است. جواد جاویدنیا، معاون دادستان کل‌کشور، روز دوشنبه درپاسخ به خبرنگاران، درباره پیگرد قضایی مهناز افشار گفت: «اقدامات لازم در این‌باره در دستگاه قضایی در حال انجام است. هر کسی هر اقدامی انجام می‌دهد باید پاسخگوی اعمال و رفتارش باشد.»

او در واکنش به پرسش یک خبرنگار که توییت مهناز افشار را زمینه‌ساز قتل روحانی همدانی دانست، پاسخ داد: «در مسائل قضایی نمی‌توان بر مبنای موجی که راه افتاده اقدام کرد. تمام این موارد باید بررسی کارشناسی دقیق شود و اگر بنابر برخورد قضایی باشد، روند اطلاع‌رسانی خاص خود را دارد.»

خبری: اخبار حوادث فوری

امروز نیز خبر رسید که افشار ممنوع الخروج شده است. او قرار بود که به زودی در ورک‌شاپی در آلمان شرکت کند. اما غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به اینکه آیا پروند قضایی برای مهناز افشار تشکیل و حکم ممنوع الخروج وی صادر شده، گفت: «اگر تصمیم قضایی در این مورد اتخاذ شود، حتما اعلام می‌کنیم.» او در واقع نه خبر را رد کرد و نه تائید.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه نیز به ماجرای مهناز افشار واکنش نشان داد. او در حاشیه تودیع و معارفه رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: «چنانچه مسائلی که جنبه تهمت یا شایعه پراکنی داشته باشد اگر جنبه خصوصی داشته باشد شاکی خصوصی می‌تواند مدعی شود و در غیر این صورت حتما مدعی العموم باید ورود کند و اجازه ندهد فضای سالم و امن کشور با حرف‌های بعضا بی پایه که گا‌ها جنبه تهمت و افترا دارد و هم گا‌ها به عنوان دستمایه‌ای برای جریان‌های ضد انقلاب و خارج استفاده می‌شود آسیب ببیند.»

مهناز افشار، طلبه همدانی و بهروز حاجیلو؛ مقصر کیست؟ - 22

طلبه‌ای که از عکس او سوء استفاده شده بودشکایت طلبه مازندرانی

پرونده مهناز افشار ظاهرا یک شاکی خصوصی هم دارد. او کسی نیست جز سیدغفار دریاباری طلبه‌ای مازندرانی که اکانتی تقلبی در توییتر با استفاده از عکسش فعالیت می‌کرد و با انتشار توییتی درباره حشدالشعبی خبرساز شد.

او هم توئیت افشار را مرتبط با قتل روحانی همدانی می‌داند. دریاباری گفت: «من با کسی که با استفاده از تصویر من سوءاستفاده می‌کند حرفی ندارم، او یک فرد معاند و بی‌معرفت است، اما حرف حساب من با سلبریتی‌هایی است که مطالب را بدون تحقیق منتشر می‌کنند و منجر به یتیم شدن فرزندان این روحانی همدانی شدند.»

او تاکید کرد: «سخت در حال پیگیری هستم تا با افرادی که از این فضا سوءاستفاده کردند برخورد شود، حتی به همین منظور وکیل اختصاصی گرفتم و از این افراد هم شکایت کرده‌ام.»

مهناز افشار، طلبه همدانی و بهروز حاجیلو؛ مقصر کیست؟ - 27

آیا مهناز افشار مقصر است؟

مهناز افشار در یک سال اخیر فعالیت گسترده‌ای در فضای مجازی داشته است. فعالیتی که او را به جنجالی‌ترین هنرمند در این فضا تبدیل کرده است. فعالیت‌های او هر چند وقت یک بار بحث برانگیز می‌شود. چندی پیش نیز تبلیغ او برای یک داروی اعتیاد با اعتراض‌های فراوان و هشدار جدی وزارت بهداشت و قوه قضائیه روبه رو شد. اما او دست بردار نبود و هر روز با اظهارات بحث برانگیزاش حاشیه ساز می‌شد. این اقدام او حتی صدای همکارانش همچون بهروز افخمی را هم درآورد.

جدای از هیاهو‌های موجود آیا افشار در قتل طلبه همدانی مقصر بوده است؟ برای پاسخ به این سوال باید به چند سوال دیگر پاسخ داد. اول اینکه آیا می‌توان میان آن توئیت و قاتل ارتباطی پیدا کرد و مدعی شد آن توئیت قاتل را تحریک کرده است؛ و مهمتر از این انگیزه قاتل چه بوده است؟

کسانی که افشار را متهم می‌کنند انگیزه قاتل را دشمنی با روحانیت و حشد شعبی می‌دانند، اما این چقدر اعتبار دارد. تا این لحظه نه پلیس همدان و نه دستگاه قضایی هیچ توضیحی درباره انگیزه قاتل نداده است. ظاهرا بررسی‌ها در این باره هنوز ادامه دارد.

اما روز گذشته دادستان همدان اطلاعات مهمی را ارائه کرد. دادستان همدان با بیان این‌که هنوز درباره انگیزه قتل نمی‌توانیم اظهارنظر قطعی کنیم تا تحقیقات کامل شود، گفت: «انتصاب قاتل و همدستانش به گروه‌های خارج از کشور محلی از اعراب ندارد.»

کامران حمزه با بیان این‌که پس از دستگیری برخی از همدستان قاتل روحانی همدانی هنوز اعترافی انجام نشده است، اظهار کرد: «افرادی که دستگیر شدند، به‌طور مستقیم در قتل دست نداشتند و تحقیقات ادامه دارد.»

او با اشاره به این‌که خوشبختانه قاتل به درک واصل شد، افزود: «تحقیقات بر سر نفر دوم ادامه دارد تا به انگیزه‌های قتل پی ببریم.» دادستان همدان با بیان این‌که یکی از مظنون‌ها برادر قاتل است، تصریح کرد: «هنوز درباره انگیزه قتل نمی‌توانیم اظهارنظر قطعی کنیم تا تحقیقات کامل شود.»

اوبا اشاره به این‌که انتصاب این افراد به گروه‌های خارج از کشور محلی از اعراب ندارد، ادامه داد: «این افراد در فضای مجازی خود را بزرگ می‌کنند که باید مدیریت صحیح بر این فضا اعمال شود.»

از نکات دیگر این است که نشانه‌هایی وجود دارد که می‌تواند بیانگر این باشد که قتل با انگیزه شخصی انجام شده است. از جمله اینکه بنا به روایت شاهدان عینی قاتل پیش از شلیک به طلبه همدانی نام او را پرسیده است. از طرف دیگر قاتل و مقتول در یک محل زندگی می‌کردند که این مسئله نیز می‌تواند وجود انگیزه‌هایی غیر از انگیزه سیاسی را تقویت کند.به این ترتیب به نظر می‌رسد باید در قضاوت درباره واقعه غم انگیز قتل روحانی همدانی فعلا خودداری کرد. باید منتظر ماند و دید تحقیقات پلیس درباره جزییات آن به کجا می‌رسد. روشن شدن انگیزه قاتل راه را برای قضاوت باز می‌نماید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف18 ساعت قبل
روزنامه ایران نوشت: اوایل زمستان سال گذشته، زن جوانی هراسان با پلیس تماس گرفت و از حادثه تلخی که برایش رقم خورده بود خبر داد. شکایت‌های سریالیبا شکایت زن جوان تحقیقات آغاز شد و کارآگاهان اداره شانزدهم پلیس آگاهی پایتخت با شماره‌هایی که زن جوان در اختیارشان قرار داده بود، به بررسی برای شناسایی خودروی مورد نظر پرداختند. در تمامی شکایت‌ها راننده خودروی پراید دختران و زنان جوان را تحت عنوان مسافر سوار کرده و با کشاندن به محلی خلوت آن‌ها را مورد آزار و اذیت قرار داده بود. با توجه به مشخصاتی که قربانیان در اختیار پلیس قرار دادند مشخص شد که نقشه آزار و اذیت‌ها از سوی یک نفر اجرا شده است. همین مسأله باعث شد از زنان و دختران کینه به دل بگیرم و به فکر انتقام از آن‌ها بیفتم.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان، او با «میلاد» در سه راه دانش مشهد قرار گذاشته بود ولی زمانی که از پل عابر پیاده به آن سوی بزرگراه عبور کرد تا سر قرار برود به دلیل نامعلومی با یکی از نگهبانان کارگاه‌های سنگ بری درگیر شد. نگهبانان نیز که نمی‌خواستند کار به نزاع و پلیس کشیده شود، از کارت ملی آن جوان با گوشی تلفن همراه عکس گرفتند که اگر حادثه‌ای رخ داد بتوانند او را به پلیس معرفی کنند. جوان ۲۲ ساله که مدعی بود به دلیل نوشیدن مشروبات الکلی، مست شده است، کمی آن سوتر، ناگهان تکه آجری را از روی زمین برداشت و به طرف یک خودروی عبوری پرت کرد. با اعلام این خبر از سوی نیروهای انتظامی به قاضی، کارآگاهان با استفاده از دوربین‌های مدار بسته محلی تصویری از این جوان مظنون به دست آوردندو به محل سکونت متهم به سنگ پرانی در منطقه قاسم آباد عزیمت کردند ولی او به همراه مادرش که آن شب به عنوان مهمان پسرش به جشن تولد آمده بود، از محل گریخته بودند. ردیابی‌های اطلاعاتی کارآگاهان حکایت از آن داشت که متهم به سوی شهرهای شمالی کشور رفته است چرا که مادرش نیز پس از طلاق از شوهرش در یکی از شهرهای شمالی کشور زندگی می‌کرد به همین دلیل کارآگاهان شبانه با دستور قضایی عازم شمال شدند و او را به دام انداختند.
فراروفرارو1 روز قبل
او زن میان سالی بود و در منزلش مواد مخدر سنتی مصرف می‌کرد تا این که روزی در ۲۰ سالگی لوزه‌ام متورم شد و چیزی نمی‌توانستم بخورم. من هم برای اولین بار ابزار استعمال مواد را به دست گرفتم و احساس رضایت کردم. از آن روز به بعد دیگر همنشین بساط استعمال مواد مخدر «لیلا خانم» شده بودم و به بهانه تسکین درد هر روز به استعمال مواد مخدر می‌پرداختم. طولی نکشید که به یک معتاد حرفه‌ای تبدیل شدم و به مصرف مواد مخدر صنعتی از نوع شیشه روی آوردم. بعد از خودکشی شوهرم دوباره به منزل مادرم بازگشتم چرا که از عهده مخارج اعتیادم برنمی آمدم.
فارسفارس16 ساعت قبل
معاون عملیات آتش نشانی مشهد گفت: با اعلام آتش‌سوزی در یک کارگاه تزریق پلاستیک بیش از ۵۰ آتش نشان به همراه ۲۰ خودروی اطفای حریق سبک و سنگین به محل آتش‌سوزی اعزام شدند. به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از روابط عمومی و بین‌الملل آتش نشانی مشهد، مهدی رضایی گفت: همزمان با ساعت ۱۵:۳۹ عصر امروز آتش‌سوزی در کارگاه تزریق پلاستیک در بلوار توس به آتش نشانی گزارش شد که در پی دریافت این خبر ستاد فرماندهی سازمان با توجه به اعلام گستردگی حریق، همزمان بیش از ۵۰ آتش‌نشان را به همراه ۲۰ دستگاه خودروی عملیاتی سبک و سنگین عازم محل حریق کرد. وی ضمن اشاره به تداوم عملیات اطفای آتش، ادامه داد: این آتش‌سوزی که علت وقوع آن به علت گستردگی در دست بررسی است، به سرعت به سایر مواد قابل اشتعال درون کارگاه سرایت کرده بود و شعله‌های آتش کل کارگاه حدودا یک هزار متری را فرا گرفته بود. رضایی افزود: آتش نشانان در اقدامی ضربتی از پیشروی آتش به اماکن مجاور جلوگیری و در تلاشی نفس‌گیر نیز هم اکنون موفق به مهار کامل آتش شدند. گفتنی است؛ بروز این آتش سوزی خوشبختانه خسارت جانی در بر نداشت.

کمیسیون بلایای طبیعی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیکمیسیون بلایای طبیعیسالانه بین ۸ تا ۱۰ درصد درآمد ناخالص ملی صرف هزینه‌های ناشی از بلایای طبیعی می‌شود رقمی که شاید بشود با پرداخت تخصصی‌تر به موضوع مدیریت بحران و ایجاد ساز و کارهای جدید در سالهای پیش رو آن را کاهش داد.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
آیین‌نامه اجرای احکام حدود، سلب حیات‌، قصاص و قطع عضو روز گذشته از سوی رئیس قوه‌قضاییه ابلاغ شده است که در متن آن مواردی چون اجرای حکم اعدام و قصاص به شیوه‌ای غیر از طناب دار یا اهدای عضو محکوم اشاره شده است. خبرگزاری تسنیم: آیین‌نامه اجرای احکام حدود، سلب حیات‌، قصاص و قطع عضو روز گذشته از سوی رئیس قوه‌قضاییه ابلاغ شده است که در متن آن مواردی چون اجرای حکم اعدام و قصاص به شیوه‌ای غیر از طناب دار یا اهدای عضو محکوم اشاره شده است. وی ادامه داد: در این آیین‌نامه مقررات جدید و بدیعی درباره نحوه اجرای حکم قصاص و اعدام در نظر گرفته است شده که بسیار حائز اهمیت است. این یعنی در این زمینه، صرفا اجرای حکم از طریق طناب دار نخواهد بود و تأکید و صراحت دادر که به شیوه دیگری که کمترین آزار را برای محکوم داشته باشد نیز امکان اجرا دارد. بحث پیش‌بینی اهدای عضو محکوم و تمهید امکان آن که نهایتا جامعه و افراد نیازمند از آن بهره‌مند می‌شوند یک تدبیر و دوراندیشی قابل توجه است.

نظرها

اخبار بیشتر