۱۸۸ گروه جهادی امسال در همدان شناسنامه‌دار می‌شوند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. حوادث
۱۸۸ گروه جهادی امسال در همدان شناسنامه‌دار می‌شوند

۱۸۸ گروه جهادی امسال در همدان شناسنامه‌دار می‌شوند

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مسئول بسیج سازندگی سپاه استان همدان با بیان اینکه ۲۰۰ منزل مسکونی مددجویان بهزیستی همدان که توسط سیل تخریب شده بود توسط بسیج سازندگی احداث می‌شود گفت: امسال ۱۰۴۰ پروژه محرومیت‌زدایی توسط بسیج سازندگی همدان اجرا می‌شود.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، سرهنگ علی قراباغی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن سالروز و هفته تشکیل نهاد بسیج سازندگی اظهار داشت: بسیج سازندگی ۱۷ اردیبهشت ۷۹ به‌فرمان رهبر معظم انقلاب تأسیس شد.

وی افزود: اهداف متعالی زیادی از تشکیل نهاد بسیج سازندگی وجود داشت که استفاده از نشاط و شادابی جوانان به‌خصوص جوانان بسیجی برای سازندگی کشور و زدودن غبار محرومیت از سیمای کشور و مناطق محروم از جمله اهداف تشکیل این نهاد بود.

مسئول بسیج سازندگی سپاه همدان با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری فرمودند «بسیج مزرعه‌ای بدون حصار است» و ایشان همواره تشکیل بسیج ۱۰ میلیونی را مطرح می‌کنند، گفت: شاید بیش از ۸۰ درصد جمعیت کشور ما بسیجی باشند که بسیج سازندگی نیز باهدف خدمت‌رسانی و محرومت زدایی بازوی خدمت رسان این بسیج است.

قراباغی با بیان اینکه ترفیع و ترویج فرهنگ ایثار و جهاد در جامعه از دیگر اهداف تشکیل بسیج سازندگی است، ابراز کرد: جوانان ما در آینده مدیران دستگاه‌های اجرایی شده و مناصب حاکمیتی را به عهده می‌گیرند که آشنایی آنها با فرهنگ و روحیه جهادی در آینده سبب حل بسیاری از مشکلات می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه از دیگر اهداف بسیج سازندگی به‌نوعی تربیت نسل تمدنی برای آینده کشور است، بیان کرد: گام پنجم انقلاب اسلامی تمدن نوین و بزرگ اسلامی است که این تمدن سازی نیاز به تربیت نسل تمدنی دارد که فعالیت‌های جهادی و بسیج سازندگی می‌تواند بستری برای تربیت نسلی متمدن باشد.

مسئول بسیج سازندگی سپاه همدان با اشاره به اینکه آشنایی جوانان با مشاغل، جامعه، مدیران، محرومیت‌ها و لمس فقر از نزدیک از اهداف اردوهای جهادی است، عنوان کرد: فعالیت‌های بسیج سازندگی در حوزه‌های اشتغال و کمک به معیشت مردم، مباحث اقتصاد مقاومتی، حوزه‌های عمران و محرومیت‌زدایی، فعالیت‌های غیر عمرانی و گروه‌های جهادی است.

قراباغی درباره عملکرد بسیج سازندگی استان در حوزه اقتصاد مقاومتی در سال گذشته اظهار داشت: در سال گذشته ۲۱۲ مورد واحد تولیدی با آموزش، مشاوره و راهنمایی بخش مدیریت اقتصادی بسیج سازندگی در استان با صرف ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار ایجاد شد.

وی با اشاره به اینکه از سال ۹۲ تا انتهای سال گذشته ۴ هزار و ۵۲۴ کارگاه با صرف ۶۱ میلیارد تومان اعتبار توسط بسیج سازندگی استان ایجاد شده است، گفت: این تعداد کارگاه برای ۹ هزار و ۶۴ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

مسئول بسیج سازندگی سپاه همدان اعزام هدفمند گروه‌های جهادی به مناطق محروم را از دیگر اقدامات بسیج سازندگی دانست و افزود: احداث ۲ مورد سالن ورزشی در روستاهای شهرستان فامنین، ۴ مورد حسینیه و نمازخانه، ۱ مورد مجموعه فرهنگی، ۶ مورد غسال‌خانه، ساماندهی گلزار شهدا، ۵ مورد ساماندهی بقاع متبرکه و مرمت و بازسازی ۳۱ مدرسه از اقدامات عمرانی بسیج سازندگی در سال ۹۷ بوده است.

قراباغی گفت: ۳۰ مورد مرمت و بازسازی مساجد، بازسازی، تکمیل و احداث ۴۳ منزل مسکونی مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، لایروبی ۲ قنات، یک مورد اجرای طرح هادی، کمک به احداث و مرمت ۱۵ پایگاه بسیج، احداث یک کارگاه اشتغال و غیره از دیگر اقدامات عمرانی بسیج سازندگی استان در سال گذشته بوده است.

وی با بیان اینکه ۳ میلیارد و ۶۰ میلیون تومان اعتبار صرف این اقدامات عمرانی شد، عنوان کرد: جامعه آماری که از این پروژه‌های بهره‌مند شدند ۵۴ هزار و ۹۰۷ نفر بودند.

مسئول بسیج سازندگی سپاه همدان درباره برگزاری اردوهای جهادی در سال گذشته بیان کرد: در سال گذشته ۱۵ هزار و ۱۴۸ هزار نفر اردوی جهادی برگزار شد که میانگین هر نفر ۷ روز در اردوهای جهادی حضور داشت.

قراباغی با اشاره به برگزاری رزمایش خدمت‌رسانی در شهریورماه سال ۹۷ تحت عنوان «سپاهیان محمد رسول‌الله ص» بیان کرد: در این رزمایش ۷ هزار و ۳۶۴ مورد برنامه فرهنگی برگزار شد.

وی با بیان اینکه در اردوهای بهداشت و درمان رزمایش خدمت‌رسانی سپاهیان محمد رسول‌الله ص ۲۶ هزار و ۵۵۷ نفر از خدمات درمانی بهره‌مند شدند، اظهار داشت: در این رزمایش ۴۴۳ کارگاه اقتصادی نیز از مشاوره بهره‌مند شدند.

مسئول بسیج سازندگی سپاه همدان با تأکید بر اینکه در ایام برگزاری این رزمایش جهادگران درد تکمیل و بازسازی ۱۶۵ طرح عمرانی مداخله داشتند، بیان کرد: در این ایام ۷۰۰ فعالیت حمایتی نیز در قالب توزیع کالا و بسته‌های معیشتی انجام شد.

قراباغی با اشاره به اینکه درمجموع در ایام اجرای رزمایش ۳۲ هزار و ۵۲۳ خدمت توسط بسیج سازندگی با حضور۴ هزار و ۴۱۲ نفر جهادگر ارائه شد، عنوان کرد: بخشی از این فعالیت‌ها در مناطق حاشیه شهر با عنوان طرح کرامت انجام شد.

وی در مورد برنامه‌های بسیج سازندگی در سال ۹۸ گفت: امسال اردوهای جهادی جغرافیا محور و بلندمدت برگزار می‌شود به‌طوری‌که بسیجیان با انتخاب جغرافیای خاص به مدت ۳ تا ۵ سال در مناطقی متمرکزشده و فعالیت می‌کنند.

مسئول بسیج سازندگی سپاه همدان با بیان اینکه امسال برای این اردوها حدود ۶۷ هزار و ۲۳۶ نفر نیرو پیش‌بینی شده است، عنوان کرد: امسال ۷ هزار نفر نیز در قالب اردوهای یک‌روزه و محله محور به مناطق مختلف اعزام می‌شوند.

در خبری بخوانید: اخبار حوادث فوری

قراباغی با تأکید بر اینکه تا پایان سال گذشته یک هزار و ۱۳۷ گروه جهادی شناسنامه‌دار و دارای ارکان مختلف شدند، بیان کرد: شناسنامه‌دار شدن ۱۸۸ گروه جهادی نیز برای امسال پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه از دیگر برنامه‌های بسیج سازندگی در سال ۹۸ در نظر گرفتن ۸ هزار و ۲۰۰ نفر ساعت شیفت ایثار است، تصریح کرد: در این طرح یک هزار و ۵۰۰ نفر توسط بسیج کاری که همان کارگان هستند انجام می‌شود که این کارگران بدون دریافت مزد در همان کارخانه و محل اشتغال خود برای کمک به رونق تولید چند ساعت اضافه‌کار می‌کنند.

مسئول بسیج سازندگی سپاه همدان با بیان اینکه امسال اقدامی نیز در راستای حمایت از خانواده‌های کمتر برخوردار تحت عنوان " جهاد روشنایی انجام می‌شود، اظهار داشت: این طرح با احداث مزارع خورشیدی و نصب پنل‌های خورشیدی برای ۱۸۰ خانوار تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی انجام می‌شود و شرکت توزیع نیروی برق نیز برق تولیدی این پنل‌ها را از خانوارها خریداری می‌کند.

قراباغی با تأکید بر اینکه امسال ۱۲۵ مورد اعزام تیم پزشکی یا اردوهای بسیج جامعه پزشکی در مناطق محروم پیش‌بینی شده است، افزود: راه‌اندازی یک هزار کارگاه اقتصاد مقاومتی نیز برای امسال پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین برنامه امسال بسیج سازندگی استان اجرایی کردن یک هزار و ۴۰ پروژه محرومت زدایی بزرگ و کوچک است، ابراز کرد: این پروژه‌ها در حوزه‌های اشتغال، معیشت، آبخیزداری، بهداشتی، تأمین آب شرب، احداث و رسیدگی به جاده‌های روستایی، مراکز سلامت و بهداشت، رسیدگی به زیرساخت‌های ورزشی روستاها و غیره است.

مسئول بسیج سازندگی سپاه همدان مطرح کرد: از دیگر برنامه‌های بسیج سازندگی در سال ۹۸ الگوسازی یک روستا در سطح استان، برگزاری جشنواره‌های بسیج سازندگی، توانمندسازی و آموزش مدیران در سطوح مختلف و نمایشگاه عرضه محصولات کارگاه‌های اقتصاد مقاومتی ایجاد شده است.

قراباغی در مورد اقدامات بسیج سازندگی در خصوص حادثه سیل بیان کرد: برنامه‌های برای بسیج سازندگی در نظر گرفته‌شده است که احداث ۲۰۰ منزل مسکونی مددجویان تحت پوشش بهزیستی در استان ازجمله این برنامه‌ها است.

وی با بیان اینکه از دیگر طرح‌های پیش‌بینی شده برای احداث منازل مسکونی تخریب شده در سیل اجرای طرح «جهاد همبستگی» است که به همت سازمان بسیج مستضعفان انجام می‌شود، گفت: در این طرح هر مسجد و مردم نمازگزار و محلات اطراف آن مسجد متولی احداث یک‌خانه تخریب شده می‌شود.

مسئول بسیج سازندگی سپاه همدان با اشاره به اینکه در سطح کشور ۷۰ هزار مسجد وجود دارد که با اجرای این طرح می‌شود به احداث ۷۰ هزار واحد مسکونی کمک کرد، ابراز کرد: این طرح می‌تواند همبستگی و وحدت خوبی در سطح کشور ایجاد کند.

قراباغی در مورد طرح «هر کاسب یک کالای اساسی» تصریح کرد: در این طرح نیز هر کاسب یک کالای اساسی سیل‌زدگان را اعطا می‌کند.

وی با بیان اینکه استان همدان در حادثه سیل از روز سوم فروردین‌ماه معین شهرستان گمیشان و چند روستای بندر ترکمن استان گلستان بود، افزود: اقدامات بسیار ارزشمندی توسط استان در این مناطق انجام شد و علاوه بر اینکه معین شهر گمیشان بودن کمک‌های رسمی زیادی به پل‌دختر و شهر چگینی لرستان و خوزستان ارسال کردیم.

مسئول بسیج سازندگی سپاه همدان گفت: ۵۰ هزار دست پوشاک، یک هزار و ۱۷۰ تخته پتو، ۴۵ هزار قوطی انواع کنسروها، ۲۱۵ هزار بطری آب‌معدنی، ۴۸ هزار بسته لوازم بهداشتی، ۱۱ هزار و ۵۰۰ جفت چکمه و کفش، ارسال ۱۲۰ هزار گونی خالی برای سنگر چینی و مهار آب، ۵۷۳ قطعه لوازم‌خانگی، یک هزار و ۱۵۰ کیسه آرد و ۴ هزار ابراز و آلات نظیر بیل و فرقون از جمله کمک‌های غیر نقدی مردم استان به مناطق سیل‌زده است.

قراباغی با بیان اینکه ۵۸۳ میلیون تومان کمک‌های نقدی مردم استان نیز به‌حساب بسیج واریز شده که جهت بازسازی منازل مسکونی و یا تهیه اقلام موردنظر صرف شده است، عنوان کرد: ۲ تیم پزشکی از استان در گلستان مستقر شدند که ۳۲۰ نفر را ویزیت و ۱۵ میلیون تومان دارو نیز به مردم گمیشان تحویل داده شد.

وی تأکید کرد: شاید سیل خسارات زیادی بر جای گذاشت که می‌شود گفت علت این خسارات ضعف مدیریتی و نامهربانی‌های ما با طبیعت بود، اما علی‌رغم این خسارات دستاوردهای بسیاری نیز داشت که از جمله دستاوردهای این بارندگی‌ها می‌توان به تغذیه منابع زیرزمینی و لایه‌های زیرین زمین، پر شدن سدها و احیای تالاب‌ها و دریاچه‌ها اشاره کرد.

مسئول بسیج سازندگی سپاه همدان عنوان کرد: این سیل سبب شد تا بخشی از ضعف‌های مدیریتی نظیر احداث منازل در بستر رودخانه‌ها به‌خصوص در شهرستان پل‌دختر شناسایی شود.

وی با اشاره به اینکه در بارندگی‌ها و سیل اخیر ۸ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی در استان همدان تخریب شد، بیان کرد: این منازل به طور عمده خانه‌های مستهلک و کاه و گلی بودند که سیل با کمترین تلفات این‌ها را تخریب کرد و این بافت‌ها نوسازی می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

وضعیت بسیاری از جاده‌های جنوب سیستان‌وبلوچستان پس از سیل (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

سیل مهربانی دریادلان برای مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، با گذشت ۶ روز از سیل و آبگرفتگی در شهر‌های مختلف استان محروم سیستان و بلوچستان، مثل همیشه عموم مردم از اقشار مختلف به کمک و یاری این هموطنان شتافتند. نیرو‌های مسلح کشورمان از جمله نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز از این قاعده مستثنی نبود و با نیرو‌ها و بالگرد‌های خود به کمک رسانی به مردم نقاط در محاصره آب پرداختند. در ادامه گزارشی از تلاش ستودنی این دلیرمردان را برای کمک رسانی در سیل سیستان و بلوچستان، مشاهده می‌کنید. انتهای پیام/
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
دقایقی بعد و در حالی که دیگر شوهر ۲۹ ساله زن خیانتکار نفس نمی‌کشید، گشت نیروی انتظامی با تماس همسایگان وارد بولوار شهید هنرور شد و زنگ آپارتمان را به صدا درآورد. صبح روز بعد پسر ۲۲ ساله در بولوار شهید قرنی سفارش ساخت کیسه‌ای برزنتی را داد که بتواند جسد را داخل آن قرار دهد. دو روز بعد، جسد داخل خودروی پراید زن خیانتکار قرار گرفت و آن‌ها به سمت روستای گونجک حرکت کردند و جسد را در بیابان انداختند. من حتی برای همسر «ه» در کافه‌ای جشن تولد گرفتم ولی درباره علاقه خودم به همسرش چیزی به او نگفتم چون باهم دوست بودیم!! من به جای همسر «ه» از پشت آیفون صحبت کردم و گفتم موضوع خاصی نبود!
عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
گفتم آیا گروه ریگی که سابقه ترور دارد، دستشان به افراد برسد، خوششان می‌آید؟ از هیچ کسی اسمی نبردم. ایرناپلاس: اما شما کلمه خانم را به کار بردید و به فراخوان خانمی اشاره کردید. بله؛ مثل این که یک نفر بگوید اگر دزد وسایلتان را ببرد خوشتان می‌آید؟ گروه ریگی به تروریسم و آدم‌کشی معروف است. گروه ریگی جنایت جنسی کرده تا حالا؟ اصلا نبوده است. وی در پایان با اشاره به توصیه برخی افراد درباره لزوم عذرخواهی کردن، گفت: به من زنگ می‌زنند که عذرخواهی کن، از چی عذرخواهی کنم؟ عذرخواهی ندارد.

نظرها

اخبار بیشتر